Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-10, 21:18   #46
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

parerea mea este:de ce sa nu ii zici omului ce intreaba daca stii???oricum pe net toti isi dau cu parerea..ar fi ca nu ar fi,e la ghici.(parerea mea)
__________________
SE-X 541
E30 Coupe
YM! viorel_andrei89
TEL: 0743243632
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 21:23   #47
mrlonca

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 719
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

te sustin viorel
mrlonca is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 01:09   #48
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by bmwu View Post
eu chiar nu mai pot.....de ce exista thread-ul asta nu imi dau seama,incep sa cred ca este mult mai usor sa pui o intrebare si cateva persoane instant,fa asa ca e bine!,nu era mai simplu sa te uiti si tu pe net(netul fiind o MARE baza de date,informatii si poze si ce oi mai vrea tu)si sa tragi o concluzie.......sau poate vad eu lucrurile aiurea.......
cu mine vb? ca nu ma prind.. in caz ca da, ti se pare ca nu as avea viata, sau ma plateste 4tuning-ul sa stau cateva zeci de ore sa caut o informatie CARE NU MA PRIVESTE doar ca sa ai tu concluziile servite si sa-ti economisesc timpul?

legat de intrebarea "de ce nu ii spui daca stii", cred ca e evident raspunsul. nu stiu pt ca nu am facut nici un proiect. dar in linkul ala care l-am lasat acolo, snt o gramada de baieti care au facut treaba asta, si care si-au descris evolutia masinilor pas cu pas.

p.s. muieti ti-s posmagii? fmm lui de Ion Creanga, ce bine le zicea..
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 01:38   #49
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
cu mine vb? ca nu ma prind.. in caz ca da, ti se pare ca nu as avea viata, sau ma plateste 4tuning-ul sa stau cateva zeci de ore sa caut o informatie CARE NU MA PRIVESTE doar ca sa ai tu concluziile servite si sa-ti economisesc timpul?

legat de intrebarea "de ce nu ii spui daca stii", cred ca e evident raspunsul. nu stiu pt ca nu am facut nici un proiect. dar in linkul ala care l-am lasat acolo, snt o gramada de baieti care au facut treaba asta, si care si-au descris evolutia masinilor pas cu pas.

p.s. muieti ti-s posmagii? fmm lui de Ion Creanga, ce bine le zicea..
cred ca ai inteles gresit ce am vrut sa zic...acum nu trebuie sa fim rautaciosi si sa ne vorbim urat.ma refeream la cei care au mai facut asa ceva(sunt cativa in romania)..daca stie ceva ce intreaba omu pe forum,parerea mea e sa ii zici concret daca vrei sa il ajuti.nu sa il ei cu zaharelu sa il plimbi de........,si pana la urma tot nu il lamuresti.la asta ma refeream in caz ca te deranjeaza ceva
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 02:20   #50
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

ok, scuze daca am inteles gresit. dar ideea e ca eu l-am ajutat cu atat cat am putut pe cel care a deschis threadul, si replica urmatoare (cum am inteles eu) a fost sa ii caut eu prin toate forumurile informatia care ii trebuie lui si sa-i sintetizez totul frumos, organizat cat bea el o cafea.. acu, oricat de bine intentionat ai fi, in situatia asta e imposibil sa nu iti sara.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 08:41   #51
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by kempo View Post
IDEEA E CA VREAU SA FIE DUS UNDEVA IN JURUL A 300HP...MA GANDEAM ORI 2.3, 2.5 (12V) ORI DE PE E36 UN 2.5(24V) SAU AM AUZIT CVA DE CELE IS K AR AVEA DEJA PISTOANELE FORJATE, ETC
Aia cu pistoanele forjate pe IS e poveste

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
) 1.8is crapa pe capete si aspirate, daramite turbo..
pt baiatul care a zis ca a mers cu 318 turbo: poti sa ni-l arati si noua?ca eu inca nu am vzt asa ceva in romanica.
Este , a fost al meu acum l`am vandut , stiu ca si petrucio are unul in R.Moldova , am vazut un thread pe undeva pe aici pe forum
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 14:41   #52
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

poti sa-l intrebi pe HAI cum a facut el cu al sau e30 2.5 12v turbo. masina fugea calumea, si era facuta ok. Din cate am inteles de pe forumul lui, motorul 2.5 12v este unul foarte rezistent si se preteaza la modificari destul de dure.
Eu unul daca as avea bani mi-as face turbo un 1.8 is , si eventual impins motor + cutie mai in spate, si mai jos, din considerente de egalizare a greutatii pe punti,si de coborare al centrului de greutate astfel masina avand si o manevrabilitate foarte buna.
O idee buna ar fi sa alegi un compromis intre motor puternic si motor usor (ca sa nu ti se infunde botul in asfalt).

my 2 cents: ca18det sau sr20det, sau un f20c si s-a terminat cu smecheria, desi unii o sa zica "blasfemie".
gen https://www.youtube.com/watch?v=ICsrADnWFKU
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 24-10-10, 10:01   #53
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

La turbo peste 400 cai motorul M20B25 e un soi de cacat. Chiulasa crapa super usor, este slab ca material si la peste 1.5 bari incepe sa plimbe pe blocul de motor si de asta tot timpul sufla garnitura. Din fabirca intra prezoane de M10 care se poate dus pana in M12 dar nici asta nui de ajuns ca sa tina la loc chiulasa. Daca asta nui destul peste 500Nm se indoaje bielele.
Acum vine partea de colbutori si axa...care dupa cateva mii de cm se cam dispar...am vazut axa dupa 50.000km sa deschide cu 1mm mai putin si colbutorii eraut cacao...axa 350e + setul de colbutori 300e...

La aspirat e alta treaba, dar petnru turbo nu merita facut daca cineva vrea peste 400 cai.

Daca ar fi dupa mine asi pune un motor de EVO ...
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 31-10-10, 21:22   #54
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by viorelandrei View Post
cred ca ai inteles gresit ce am vrut sa zic...acum nu trebuie sa fim rautaciosi si sa ne vorbim urat.ma refeream la cei care au mai facut asa ceva(sunt cativa in romania)..daca stie ceva ce intreaba omu pe forum,parerea mea e sa ii zici concret daca vrei sa il ajuti.nu sa il ei cu zaharelu sa il plimbi de........,si pana la urma tot nu il lamuresti.la asta ma refeream in caz ca te deranjeaza ceva
poate o sa va intre si voua in cap odata ptr totdeauna.
cei care au facut motoarele astea[2.5 24v turbo],au investit foarte mult timp si bani si au spart turbine si motoare pana au reusit sa faca motorul sa mearga cum isi doreau.
cum ar fi acum sa iti puna tie pe tava retzeta asa moca?chiar sunteti copii!!!
strange in jur de 5000 de euro si da-mi un private message ca te duc eu la taticul motoarelor turbo bmw,da si garantzie la lucrare
__________________
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 16:22   #55
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by T@zMania View Post
poate o sa va intre si voua in cap odata ptr totdeauna.
cei care au facut motoarele astea[2.5 24v turbo],au investit foarte mult timp si bani si au spart turbine si motoare pana au reusit sa faca motorul sa mearga cum isi doreau.
cum ar fi acum sa iti puna tie pe tava retzeta asa moca?chiar sunteti copii!!!
strange in jur de 5000 de euro si da-mi un private message ca te duc eu la taticul motoarelor turbo bmw,da si garantzie la lucrare
nu pe mine ma intereseaza asta asa tare despre motorele de 2.5..si eu sincer sa fiu nu o sa dau cat traiesc 5000 la cineva k sa imi puna un amarat de turbo care costa 800 de euro pe ebay tot kit-ul.eu pot sa sparg 2-3 motoare pana il fac sa mearga bine,dar o sa fie facut din mana mea(masina proprie).care e acel tatic al motoarelor bmw aspirat-turbo?el nu tot din greseli a invatat???????
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 17:40   #56
T@zMania

Stage 5
 
T@zMania's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 3,341
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by viorelandrei View Post
nu pe mine ma intereseaza asta asa tare despre motorele de 2.5..si eu sincer sa fiu nu o sa dau cat traiesc 5000 la cineva k sa imi puna un amarat de turbo care costa 800 de euro pe ebay tot kit-ul.eu pot sa sparg 2-3 motoare pana il fac sa mearga bine,dar o sa fie facut din mana mea(masina proprie).care e acel tatic al motoarelor bmw aspirat-turbo?el nu tot din greseli a invatat???????
asta arata cat de copil esti!
abia astept sa vad masina aia a ta cu kit de 800 de euro de pe ebay.P):deci nu mai pot de ras
daca nu pe tine te interesa de ce te tot bagi in seama pe topicul asta si inciti lumea?
asa ca exemplu turbina foarte buna costa 500 euro,inchipuie-ti ce turbina ai la kitul ala
keep on dreaming.....
fara banii mentionati de mine mai sus nu o sa poti face nicodata un motor turbo din care sa scoti performantza si sa fie si fiabil.....
T@zMania is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 18:32   #57
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

500 de euro o turbina bunicica,nu foarte buna Taz....si asta SH fiindca noua nu te atingi de dansa....

Viorel,sa stii ca nu e chiar asa simplu precum pare,cumperi un kit(care nu e chiar 800e) si gata ai turbo pe masina...o fi el bolt-on dar nu e plug-n-play daca ma intelegi,nu pica la fix toate si o sa te trezesti cu multa bataie de cap la montarea lui...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 19:31   #58
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Kitul la 800e face numai bataie de cap si dupa un an trezesti cu fenomenul ca mai tot sa schimbat din respectivul kit...
Un turbo de la care numai in sus se paote merge e la ~900e nou, practic asta e un pret minim de la firma care face ceva...
Si de la o avea turbo si pana sa ai un motor cu turbo ai mult de facut...si multe de cheltuit.

Nu se invata cu trial & error, se invata din carti si esecul altora.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 22:19   #59
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

ati inteles gresit,nu ma refeream ca o sa imi pun eu un kit de 800 pe masina.ci la taticul motoarelor turbo)...''nea Gicu'' de la coltu blocului care iti ia 5000 si iti pune toate smenurile de la ebay)))..

si daca vrei sa faci experienta,eu asa as face: iau motoru,pun turbo,il sparg,iau alt motor....sunt banii mei,nu-mi pare rau dupa ei,decat sa imi para rau ca m-am dus la ''nea Gicu'' si mi-a luat si banii si mi-a spart si motoru)))

intradevar sunt unii baieti priceputi in romania care fac asa ceva dar ei probabil o sa ia 2000 doar sa iti monteze kit-ul....cel mai probabil ar fi sa mearga in ungaria unde am inteles ca sunt baieti care se ocupa doar cu asa ceva sau de ce nu in germania unde nu se joaca firma cu clientu(parerea mea)

un prieten de al meu si-a montat ''turbo'' pe bmw in bucuresti.el s-a dus cu masina si ceva peste 4000 de euro si ghici cu ce s-a intors omu).....bmw 320i turbo
-turbo ebay
-ecu softat de "nea Gicu"(nici macar un stand alone)
-teava de gard la evacuare
a avut numai batai de cap,nu stiu de cate ori s-a modificat softu(asta contracost de fiecare data),pistoane crapate si unde a ajuns???a dat 4000+ ca sa ce?tot la fel,a fost indrumat de un prieten de al lui tot ''tatic''al motoarelor turbo.......

omu sa lasat pagubas si si-a luat alt motor,l-a pus pe masina si din cate stiu eu nu vrea sa mai auda de turbo la coltu blocului..numai bine
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 01-11-10, 22:29   #60
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

pai poate amicul asta al tau ne spune cine e nea gigu de la colt,si ce firma i-a montat in 4000e turbo ca sa-i facem "reclama" sa nu aibe prea multi clienti...
julaikos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -