Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-10, 19:43   #31
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

pai pe 2.5 s-au pus o gramada.. google is your friend! snt enshpe mii de proiecte turbo pe M50.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 12:01   #32
mrlonca

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 719
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

poate sa fie google si my wife daca nu imi spune pana la ce presiune rezista motorul stok ,ce turbina merge pusa pe modelul respectiv de motor ,cat costa toate modificarile si asa mai departe
mrlonca is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 12:06   #33
mrlonca

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 719
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

pe mine cel putin ma intereseaza sa imi spuna cineva "da ma io mi-am pus turbo pe motorul respectiv am scos atatia cai si nu o puscat motoru si am bagat atatia bani" si cred ca si pe proprietarul acestui topic asta il intereseaza
mrlonca is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 13:02   #34
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

te sustin.esti un baiat de nota 10+...direct la subiect ce te doare
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 14:06   #35
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by mrlonca View Post
poate sa fie google si my wife daca nu imi spune pana la ce presiune rezista motorul stok ,ce turbina merge pusa pe modelul respectiv de motor ,cat costa toate modificarile si asa mai departe
exact asta iti spune si google, e o gramada de informatie pe forumuri. dar e mai usor sa intre cineva sa iti spuna exact totul, fara sa mai cauti tu nimic. doar ca in romania nu snt f multi care au pus, si cei care au pus, nu o sa-ti spuna tie ce si cum, pt ca din asta traiesc: tuning. adica altii vin si dau niste bani la ei ca se le spuna/faca chestiile astea pe la masina.

ca idee, motorul cu interne stock (minus garnitura de chiulasa si prezoane ARP) va tine pana in 400bhp fiabil, daca ai un soft bun. cel putin asta zic marea majoritate. cauta si tu pe bimmerforums.co.uk si bimmerforums.com. nu ca ar fi astea cele mai reustite forumuri neaparat, dar snt o gramada de proiecte turbo detaliate acolo. cum ziceam, goagal!

Last edited by mistreku; 15-10-10 at 14:09.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 14:20   #36
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Smile Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
dar e mai usor sa intre cineva sa iti spuna exact totul, fara sa mai cauti tu nimic. doar ca in romania nu snt f multi care au pus, si cei care au pus, nu o sa-ti spuna tie ce si cum, pt ca din asta traiesc: tuning. adica altii vin si dau niste bani la ei ca se le spuna/faca chestiile astea pe la masina.

ca idee, motorul cu interne stock (minus garnitura de chiulasa si prezoane ARP) va tine pana in 400bhp fiabil, daca ai un soft bun. cel putin asta zic marea majoritate. cauta si tu pe bimmerforums.co.uk si bimmerforums.com. nu ca ar fi astea cele mai reustite forumuri neaparat, dar snt o gramada de proiecte turbo detaliate acolo. cum ziceam, goagal!
totusi nu inteleg de ce nu ar spune...tot degeaba pentru cei care nu ii duce capu..una e sa fii priceput sa faci si alte e cand numai citesti ceva,ramane doar o informatie pentru tine.asta cred eu...de exemplu eu am facut un motor turbo din aspirat..vrei sa iti explic tot ce am facut?

la care motor te referi ca tine cu interne stock si alta garnitura de chiuloasa 400hp fiabil?
__________________
SE-X 541
E30 Coupe
YM! viorel_andrei89
TEL: 0743243632
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 16:37   #37
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by viorelandrei View Post
totusi nu inteleg de ce nu ar spune...tot degeaba pentru cei care nu ii duce capu..una e sa fii priceput sa faci si alte e cand numai citesti ceva,ramane doar o informatie pentru tine.asta cred eu...de exemplu eu am facut un motor turbo din aspirat..vrei sa iti explic tot ce am facut?

la care motor te referi ca tine cu interne stock si alta garnitura de chiuloasa 400hp fiabil?
pai nu spun, pt ca 1) din asta fac bani si li se pare ca nu ar mai veni nimeni la ei daca ar spune, si si-ar face toti singuri (putin probabil, daca nu ai experienta) si 2) pt ca asta e mentalitatea pe forumurile noastre. caz concret, cineva a intrebat pe altcineva in vreo 4-5 posturi consecutive ceva despre montat un obc pe e36 d-ala cu ceas analog. dupa 4-5 posturi, rasp si cel intrebat in cele din urma (el montase deja): "FRATE, EU AM DAT BANI SA PUN ASTA! da si tu, si monteaza-ti!".

deci forumul se rezuma mai mult la laude referitoare la upgrade=urile facute si mai putin la DIY. nu zic ca nu snt si baieti bine intetionati, doar ca unii nu au experienta necesara sa te ajute, iar altii s-au scarbit deja de atmosfera asta de tiganeala si au renuntat sa mai posteze.

de motor, ma refeream la M50B25, pt ca fusese adus in discutie vis-a-vis de turbo retrofit. de explicat, nu vreau neaparat sa-mi explici cum ai facut (desi mi se par interesante operatiunile de genul), deocamdata nu am nici un gand de turbo. de fapt, nu gand, da' nu am banii necesari nici pt montat partea de mecanica, nici pt un soft de incredere. dar cel care a deschis threadul cred ca ar vrea.

Last edited by mistreku; 15-10-10 at 16:40.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 22:13   #38
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

ceea ce am facut eu cu M30B35,de fapt ce am vrut sa fac ca nu mi-a esit si am renuntam la proiect.acum am inceput iar,si vreau sa duc proiectul pana la capat de data asta.nu ma mai joc.

deci prin ianuarie am gasit un bmw e34 535ia pe net cu cutia(automatica) stricata cu 900 euro.masina a fost din 93 acum nu mai este k am dezmembrat-o si mia ramas motoru care vreau sa il pun pe e30 si sa-l fac turbo.o sa iasa ceva grav,cred eu.

deci am luat masina,masina mergea doar inapoi.omu care o vindea a fost la service si i-au cerut vreo 5000 de euro pt ca sa ii repare cutia si a puso la vanzare.eu am reparat cutia acasa cu 13 sau 14 mil + vreo 7 litri de ulei care a costat si ala vreo 2 mil.cam vreo 20 de mil ma ajuns toata chestia asta cu tot cu drumurile mele pentru a comanda piese.toate bune si frumoase pana cand am gasit o turbina la un prieten luata de pe ebay si si-a schimbat-o.am luat acea turbina este vorba de un t3/t4 folosita cam 5000km.am inceput operatia.am intors galeriile,am mai facut eu o teava cu o flansa adaptoare pentru turbina,traseu de evacuare de 60mm mi se pare.pe atunci nu aveam intercooler,am bagat o teava tot de la kit turbo de aluminiu de 70 de la turbina la galeria de admisie.imi pare rau ca nu am niste poze sa va arat pe viu cum am facut.aveam doar wastegate si blow off turbina si cu teava aia si un filtru de aer.debitmetru i-am blocat clapa la maxim,am potrit motoru,si am esit cu ea.la relantiu scotea fum ca raba) .am reusit sa ajung ca 0.4bar boost fara soft,cu injectoare de pe un motor de 4litri in 6 cilindri.era clar o schimbare,knd facea boost simteam ca trage altfel,facea boost jos,km un pic peste 2000rpm.am reusit sa merg km 30 max 40 de km.dadea rateuri puternice cateodata si s-au rupt toti paletii de la turbina(partea rece)dar in tot astia 40 de km a consumat cam tot atata benzina) (1l pe km) ).asta a fost povestea.....
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 22:18   #39
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

aaaaaaa,si am uitat o chestie.nu castig nimic daca tin ascuns faptul ca nu zic la nimeni cum am facut...nu fac bani din asta.ce pot ajut..asta a fost o experienta a mea,is nebun dupa surubarit.eu nu am intrebat pe nimeni nimic..doar am vazut motorul baiatului de la care am luat turbina.acum am deschis si eu un topic sa imi zica cei experimentati ce as putea face dar........nu prea se ofera lumea sa imi zica ceva concret. numai bine.noroc
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 03:47   #40
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

fara soft, e durere, clar. asa cum ziceam, aici slabe sperante sa auzi ceva sfaturi de la cineva care a facut asta, tot pe forumurile de afara poti sa intrebi. e o gramada de informatie pe tema asta pe net, tre doar sa ai timp si chef sa cauti prin ea ce te intereseaza. oricum, bafta cu proiectul, snt sigur ca B35 turbo rupe norma! spor la treaba si sa ne zici cand te apuci de treaba. parerea mea insa, dupa ce termini partea mecanica, vb cu unul din baietii care pun, si rezolva-ti softul.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 13:44   #41
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by mistreku View Post
fara soft, e durere, clar. asa cum ziceam, aici slabe sperante sa auzi ceva sfaturi de la cineva care a facut asta, tot pe forumurile de afara poti sa intrebi. e o gramada de informatie pe tema asta pe net, tre doar sa ai timp si chef sa cauti prin ea ce te intereseaza. oricum, bafta cu proiectul, snt sigur ca B35 turbo rupe norma! spor la treaba si sa ne zici cand te apuci de treaba. parerea mea insa, dupa ce termini partea mecanica, vb cu unul din baietii care pun, si rezolva-ti softul.
sper ca la inceputul anului 2011 sa ma apuc..sa cumpar si restu de piese si sa mi-l fac singurel..ceea ce nu pot face este softu si trebuie sa apelez la cineva.sper sa decurga bine tot..multam,numai bine
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 13:51   #42
mrlonca

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 719
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

bafta si mai zine si noua niste secrete daca tot nu faci bani din asta
mrlonca is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 14:01   #43
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

Quote:
Originally Posted by mrlonca View Post
bafta si mai zine si noua niste secrete daca tot nu faci bani din asta
sincer nu am nici un secret in privinta asta.sunt inebunit sa fac,imi place foarte mult mecanica,sa vad cum functioneaza,cum se prezinta dupa si cel mai mult imi plac al dracului caii multi.e un hobby.
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 15:13   #44
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

puteti sa mai aruncati o privire si pe aici, snt destule chestii bune de stiut inainte sa te apuci de proiect. http://forums.bimmerforums.com/forum...play.php?f=150
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 18:07   #45
bmwu

Stage 5
 
bmwu's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 437
Default Re: ALEGERE MOTOR PENTRU MONTAT TURBO

eu chiar nu mai pot.....de ce exista thread-ul asta nu imi dau seama,incep sa cred ca este mult mai usor sa pui o intrebare si cateva persoane instant,fa asa ca e bine!,nu era mai simplu sa te uiti si tu pe net(netul fiind o MARE baza de date,informatii si poze si ce oi mai vrea tu)si sa tragi o concluzie.......sau poate vad eu lucrurile aiurea.......
__________________
There ain't no replacement for displacement.......buildying a really fast E34
bmwu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -