Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Daewoo tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 14-09-07, 00:43   #391
aikman

Stage 5
 
aikman's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 995
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
Default Re: Club TICO

Quote:
Originally Posted by braconieru' View Post
Se poate pune turometru si nu e chiar asa complicat asa cum zic uni, si nici chiar asa de scump. Ce e cel mai scump este turometru(in functie de ce turometru iti alegi, gasesti si cu 150 lei). Legaturile le poti fece si tu ca nu e mare lucru are un + si un - pentru lumini si mai are un +, un - si inca un fir care merge la minusul de la bobina.

Nu se vad prea bine evazarile dar o sa revin cu alte poze, si in cealalalta poza volanul.

bre eu ma prind mai greu .. da si tu un id de messenger ceva ... sa te iau la intrebari pana ma prind eu exact ce imi trebuie si cum trebuie sa fac ... ca eu sunt cam varza cu mecanica ... sau in general cu tot ce tine de mashini ... dar acum imi dau interesul cat pot
__________________
aikman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 00:55   #392
braconieru'

Stage 4
 
braconieru''s Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 272
Default Re: Club TICO

ID-ul meu este: monel_2311

TM 32 CIP: din cata stiu eu, si stiu bine, gusturile nu se discuta, ce ii drept e ca al meu nu este lucios, dar macar e RAID hp.
braconieru' is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 20:04   #393
tatarman

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 85
Default Re: Club TICO

Maine vreau sa-mi iau baterie si nu stiu daca sa iau tot una mica...Voi ce spuneti , una mare ar fi mai buna si de ce?
tatarman is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 20:59   #394
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Club TICO

taramane, eu unu am auzit...am vazut baterie mai mare pe tico(ma refer la amperaj dar si dimensiuni) insa depinde de modelul de tico deoarece unele adik astea mai noi cu AC au un releu de incarcare mai mare fata de alea mai vechi, acum eu ce sa zic poate merge, eu unu din asta mica de 35 am si e buna zic io, acum dk vrei pt sunet ia-ti un condensator.
__________________
Eu nu sunt diferit de ceilalti, Ei sunt diferiti de mine

ovis is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 22:18   #395
tatarman

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 85
Default Re: Club TICO

Tnx ovis ! Nu pt sunet vroiam,ma gandeam doar ca-i mai buna dar cred ca raman la originala...mersi inca odata.
tatarman is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 12:03   #396
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

baterie cu amperaj mai mare iti iei dak iti trebe' power pt vreo statie ceva, dak nu ai nu are rost sa dai banii pe o baterie de amperaj mai mare .... incarcarea e aceeasi, same s h i t .....

@WOW: nu era cu rea intentie man, crek eram pilit ca acuma vad ca mi-ai raspuns la ceva si nu tineam minte ce ti-am spus ....... m-am lamurit acuma, mii de scuze


ps: cine are un condensator de 1F sau alt alternator (mai puternic,of course) ?
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 18:38   #397
ovis

Stage 4
 
ovis's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 198
Default Re: Club TICO

e mai nasoala treaba cu condensatoarele k la noi gasesti noi de 1 F da numa de la 200 ron in sus
ovis is offline   Reply With Quote
Old 15-09-07, 21:18   #398
tatarman

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 85
Default Re: Club TICO

Mi-am luat un bosh de 40 , am verificat si incarcarea si nu vine destul curent ...Stie cineva sa faca din aluminiu (de preferinta in c-ta)chestii pt masini(spoilere, praguri,etc)?
__________________

membru TICO SQUAD romania
tatarman is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 21:58   #399
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

ALUMINIU ??????????????
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 22:22   #400
tatarman

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 85
Default Re: Club TICO

Da! Am niste planuri de viitor pt tico-ul meu dar as avea nevoie de cateva lamuriri din partea cuiva care a mai facut asa ceva...
tatarman is offline   Reply With Quote
Old 16-09-07, 23:27   #401
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

Ok pana aici, dar ai innebunit ? cum sa iti faci spoilere din aluminiu man ? 1) foarte greu de modelat, sudat, chituit. 2) greutatea !!!! sa zicem ca le faci din fasie de 3,4 mm ....... ajungi cu un prag de vreo 10kg, ce sa mai zic de spoilere ...... + k le mai atingi,lovesti,etc ....... nu prea sta bodyfilleru' pe aluminiu de ce nu iti faci din fibra, ca toata lumea ? parerea mea, nu o zic cu rautate
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 00:36   #402
tatarman

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 85
Default Re: Club TICO

Tocmai de aia...fibra are toata lumea...O vopsesc electrostatic sau o las nature...folosesc tabla de 1,2mm-max 2mm...Daca iese cum il am in minte,nu mai conteaza eventualitatea unei lovituri...se repara...Tre sa mai aflu cum si cu ce sudez partile si nu mi-ar strica o scula cu care fac rezervoarele si aripile la motociclete(parca roata franceza ii zice);oricum cu modelatu' ma descurc pana la urma...Greutatea iese mai mica decat daca mi-as pune boxe de ~30kg,iar eu nu-mi bag sunet "greu"pe tico...

Last edited by tatarman; 17-09-07 at 00:41.
tatarman is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 16:33   #403
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Club TICO

deliyorsun mu ? )
abi , sincer acuma ori faci din fibra ori nu mai faci..
topser is offline   Reply With Quote
Old 17-09-07, 19:27   #404
tatarman

Stage 3
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 85
Default Re: Club TICO

Fibra o am p mine,tre s-o mai pun si pe masina?Ar fi prea mult ptr saraca masinuta...))Si serios acum,care-i problema ca nu inteleg nici daca ma bat singur...
tatarman is offline   Reply With Quote
Old 19-09-07, 00:12   #405
bz51zid

Stage 4
 
bz51zid's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 250
Default Re: Club TICO

ia ziceti facem si noi o reuniune sa mai schimbam si noi niste idei cati dintre voi pot veni la bucuresti daca nu va invit la legalele de la buzau pe 5,6si 7 octombrie
__________________
www.sr-club.ro
bz51zid is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -