Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Opel tuning

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-09, 15:12   #1
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default MOTOR C 20 LET

am facut acest topic pentru toti pasionatii de opel si de acest motor , erau niste discutii undeva pe forum si am zis ca e mai bine sa ne sfatuim aici cu privirea la acest motor .

sfaturi , ideii , pareri ne ajuta pe toti sa avem masini mai performante , si la preturi de achizitie mai bune.
__________________
OPEL KADETT GSI TURBO---------------------204 CP


POWER IS NOTHING WITHOUT CONTROL... so I've ordered a new accelerator cable!
dany_let is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 00:50   #2
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: MOTOR C 20 LET

dany , am in oradea un prieten care are un Calibra C20LET , motorul nu ii chiar in apele lui mai sunt multe de facut pe masinuta. Are 4x4 functionabil. Masina ii un monstru , C20LET a fost un lucru deosebit facut de opel. In putine masini mai simti asa brutalitate
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 11:33   #3
V.I.D.

Stage 4
 
V.I.D.'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 221
Default Re: MOTOR C 20 LET

Asta este o idee foarte buna dany let!Ma inscriu si eu aici cu un Opel Vectra C20LET cu 4x4 functional.Poate reusim sa facem aici si un inventar sau un club C20LET Romania.
V.I.D. is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 12:16   #4
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: MOTOR C 20 LET

Nu sunt expert in motoarele C20LET dar o problema a lor este faptul ca se incalzesc ca naiba,mai ales cand este cald si afara.Deci primele doua lucruri care ar trebui facute din punctul meu de vedere ar fi:schimbarea termostatului cu unul care deschide cat mai repede posibil si a termocuplei(cum a facut Alex la Calibra lui si am facut si eu la motorul meu),rezultatul este simtitor si motorul se simte mai in "largul" lui ca sa zic asa,iar a doua treaba care ar trebui facuta,schimbat intercoolerul stock cu unul mai mare,asta chiar daca motorul este stock.Stim cu totii ca,cu cat e mai rece aerul care intra in admisie cu atat mai bine,nu neaparat din punctul de vedere al obtinerii catorva cp in plus ci pt fiabilitatea motorului.
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 16:38   #5
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: MOTOR C 20 LET

nu detin un LET,desi imi curg balele dupa unul , dar nu cred ca schimbarea intercoolerului cu unul mai mare ar aduce un plus de fiabilitate, presupunand ca intercoolerul original a fost si el la randul lui proiectat de niste ingineri, aici referindu-ma strict la motorul stock fara "imbunatatiri".
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 20:15   #6
UGA

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 558
Default Re: MOTOR C 20 LET

Quote:
Originally Posted by dany_let View Post
am facut acest topic pentru toti pasionatii de opel si de acest motor , erau niste discutii undeva pe forum si am zis ca e mai bine sa ne sfatuim aici cu privirea la acest motor .

sfaturi , ideii , pareri ne ajuta pe toti sa avem masini mai performante , si la preturi de achizitie mai bune.
Nea Dany.....ai pus degetul pe rana....ca sa zic asa...e ca si cum ai vb de femei sau de politica...fotbal....e un subiect...care nu se va epuiza niciodata...


uga
UGA is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 21:50   #7
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: MOTOR C 20 LET

Inainte de tuning tre sa ne intrebam cate LET - uri mai sunt in apele lor ??? Cate au fost rebuilduite cu componente de calitate in tolerante de motorsport ????

LET ul este un motor mai deosebit dar nu este ceva atat de extraordinar ... sa nu uitam de motoarele similare ale anilor 90 .... Lancia, Ford, SAAB, Renault... LET ul are marele avantaj al accesibilitatii... parerea mea ...

Quote:
C20LET a fost un lucru deosebit facut de opel
Sa nu exageram ... Opel cred ca a facut doar capacul la motorul asta ... acolo este mana celor de la Cosworth
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 22:31   #8
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: MOTOR C 20 LET

da ? la motorul LET au lucrat cei de la COSWORTH ? aia da treaba , Ford V6 ai aici chiar ai pus punctul pe i cu afirmatia ta. "Cate let-uri mai sunt in apele lor" cred ca asa ceva greu gasesti , iar daca il gasesti tgrebuie sa bagi mana adanc in buzunar pentru el , parerea mea. Oricum un let in stare buna , da in nas la multe masini din ziua de astazi . Singura chestie ca ii un motor foarte pretentios
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 22:39   #9
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: MOTOR C 20 LET

am cautat sa pun un LET pe vectra mea , dar chiar si pe timp de criza nu am gasit nimic sub 1500e (mai era si din Suceava).
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 22:48   #10
aleks_t

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 163
Default Re: MOTOR C 20 LET

personal, vad acest motor imbatabil la raportul pret achizitionare/fiabilitate/performante/intretinere.
cum s-a zis si mai sus, singurul punct slab care il vad si eu la acest motor este temperatura excesiva la care acesta lucreaza.
am vazut ca s-a atins doar subiectul temperaturii lichidului de racire. aceasta problema se rezolva relativ usor si ieftin (termostat jos +termocuple joase si eventual montarea unui radiator de C20XE). insa cel putin la fel de importanta este temperatura uleiului. consider obligatorie montarea unui ceas aditional al temperaturii de ulei, schimbarea oil cooler-ului original cu unul de cel putin 3 ori mai mare, si utilizare obligatorie ulei 10w60 (motul sau castrol).

de evitat LET-urile echipate cu problematica chiulasa KS400. din cate am citit KS700, KS859 si Coscastul sunt construite din alte materiale ce nu au clasica problema a suprafetelor poroase.

si putin offtopic: pt cei care folosesc sistemul 4x4 stock pe calibra/vectra: imediat dupa achizitionare, schimbati acumulatorul hidraulic cu unul nou (circa 500ron). montarea unui simplu filtru magnetic pe furtunul de servo va proteja foarte mult caseta de directie, care pe unele masini se pare ca a fost cam sensibila. iar pentru cutia de transfer, utilizati cel putin un ulei sintetic 75w90. cel mai performant in momentul de fata este 75w140 de la mobil1. cutiile de transfer vin din fabrica cu ATF, care este un ulei depasit de mult in aplicatii de acest gen (diferentiale, cutii transfer etc)
aleks_t is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 22:59   #11
aleks_t

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 163
Default Re: MOTOR C 20 LET

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Sa nu exageram ... Opel cred ca a facut doar capacul la motorul asta ... acolo este mana celor de la Cosworth
vezi ca gresesti rau de tot. c20let are chiulasa identica cu a c20xe-ului.
c20xe a fost proiectat de Fritz Indra, care lucra pentru GM la dezvoltarea si proiectarea motoarelor OPEL
cossworth nu a facut decat sa toarne aceste chiulase, iar pentru motoarele destinate circuitelor au adus ceva mici modificari.
aleks_t is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 23:27   #12
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: MOTOR C 20 LET

Quote:
cossworth nu a facut decat sa toarne aceste chiulase
oricum ideea e ca motorul in forma originala nu era ce tre sa fie ... pana nu a turnat cosworth chiulasa ... se tot amestecau apa si uleiu pe acolo ... deci ... fara cosworth ... tot nu era ce tre sa fie ... asa daca stam sa disecam problema ... blocu la prima vedere e la fel si ca la NE ...

Oricum aceste motoare au preturi extrem de mari ... sunt dupa parerea mea supraevaluate ... totusi au 20 de ani ... si pe de alta parte un motor de 2.0 turbo 16V de Lancia costa cateva sute si este net superior LET ului.

oricum hai sa nu transformam topicul din tuning in pro si conta LET... mai bine sa ne gandim cum putem sa le ingrijim si sa ne bucuram de ele asa cum sunt cu bune si cu rele ....
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 11:02   #13
aleks_t

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 163
Default Re: MOTOR C 20 LET

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
oricum ideea e ca motorul in forma originala nu era ce tre sa fie ... pana nu a turnat cosworth chiulasa ... se tot amestecau apa si uleiu pe acolo ... deci ... fara cosworth ... tot nu era ce tre sa fie ... asa daca stam sa disecam problema ... blocu la prima vedere e la fel si ca la NE ...

Oricum aceste motoare au preturi extrem de mari ... sunt dupa parerea mea supraevaluate ... totusi au 20 de ani ... si pe de alta parte un motor de 2.0 turbo 16V de Lancia costa cateva sute si este net superior LET ului.

oricum hai sa nu transformam topicul din tuning in pro si conta LET... mai bine sa ne gandim cum putem sa le ingrijim si sa ne bucuram de ele asa cum sunt cu bune si cu rele ....
da, ai dreptate aici, nu ar trebui sa transformam topic-ul intr-unul cu pareri pro sau contra LET
totusi ce am zis mai sus se leaga de istoria acestui motor, deci nu il vad ca pe un off-topic
nu vreau sa par gigi-contra, dar tu faci niste confuzii. chiulasa a fost turnata exclusiv de Cossworth intre anii 1988 - 1990, imediat dupa ce Opel a terminat-o de proiectat. Problema chiulaselor poroase a aparut incepand cu 1990, cand si cei de la Kolben Schmidt (KS) au inceput sa toarne chiulase pt Opel. materialul folosit nu era potrivit.
Cossworth nu a avut nici o implicare in remedierea acestei probleme. Singurul lucru ce l-au facut ei in afara de a turna chiulasa a fost de a "tuna" motorul in 1988 cu o volanta usoara, pistoane forjate (chiar daca era motor aspirat)
galerie de evacuare marita si arbore cotit mult mai solid. acest motor se numea 20xe/j si a fost montat pe kadett GSI/Vectra 2000 cu 156 CP, sau pe Kadett GSI S ce dezvolta 170 CP. in 1990 din ratiuni cut-cost si mai ales ecologice toate modificarile au disparut, aparand C20XE-ul (catalizator, etc)
concluzia: cossworth nu a avut nici o implicare in dezvoltarea LET-ului, acesta aparand cu 2 ani mai tarziu, in 1992.

da, intr-adevar nu trebuie inteles thread-ul ca C20LET este minunatia secolului XX, dar este un motor fiabil/performant atat timp cat este ingrijit.
trebuie tinut cont de cat de usor si la ce preturi se gasesc piese stock sau performance parts pentru acest motor.
sunt curios ce costuri implica sa ridici un 2.0 turbo de lancia la 350 de cai.
aleks_t is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 14:41   #14
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: MOTOR C 20 LET

io am un C20XE din 1990 , luna nu o stiu , dar sunt curios , io am pistoane forjate? stiam ca exista cativa "tuneri" ce au scos din motoarele astea +200 cp si chiar ma miram cum de rezista internele.
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 00:56   #15
dany_let

Stage 5
 
dany_let's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,489
Member of:
[Opel]
Default Re: MOTOR C 20 LET

eu sunt socat , cum de un motor C 20 LET cu soft face 280 de cp, adica pleaca de la 204 cai si ajunge la 280...doar cu intercooler mai mare...sau 309 cp cu soft , regulator de presiune de benzina si alt waste gate...nu stiu...mi se pare socant...

problema cu apa....eu nu am avuto , mi-am luat termostat care deschide mai devreme , iar uliul mai sus de 90 de grade nu urca decat cand o chinuii f f f f mult. si f rau.

ce sa zic...oana acum sunt f f f ff multumit de motor , mai ales pe kadett...il simti cum vrea sa plece...e nebun...vrea sa plece el mai in fata...vrea sa iasa din caroserie si sa se duca de nebun )

folositi bujii F5DP0R .....BOSCH....SUNT F BUNE
dany_let is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -