Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 20-03-12, 14:55   #361
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

eduardo ...sincer pentru orice e un inceput ... modifica o poza in photoshop ...vezi cu iese si dupa aia vezi daca se merita sa pui in aplicare sau nu ... eu cunosc pe cineva care a cipartit si modificat bara fata doar pentru ca i-a placut cum dadea intr-o poza in photoshop si nici macar nu a definitivat-o sa arate ca acolo ..adevarul ca poza e una si cand te lovesti de niste probleme reale e altceva dar asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci de taiat pana nu prevezi si anumite aspecte (eduardo te simti???) ... ontopic ... uxd daca am timp incerc sa modific virtual un spate de oltcit pentru numar mic sa vedem ce iese ...poate da bine + ca se poate pastra si sistemul de iluminare ... sau inca o idee pusa in aplicare care iese din aria clean ...facut ca la golf cu acel ornament in partea superioara a numarului ...mie unul imi place si asa
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 15:06   #362
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Da, ma foarte simt, stiu despre ce vorbesti, dar mie mi-a placut cum a dat, singurul lucru neterminat la bara respectiva e ca nu am pus plasa ca n-am avut la momentul respectiv si sa o scot de pe ala de fibra nu prea mi-a dat mana... cam atat, oricum era mai bine decat cu cele 2 spoilere care oricum erau sparte, unul sus si unul jos.
Ce n-am mai terminat e singurul lucru, ca au ramas goale pe dinauntru zonele dintre prelungiri si spoilerul de baza, da, nu i-am pus capace acolo dar nu sunt taiate stramb sau mai stiu eu ce.
Bun, am zis ca nu raspund nimanui dar ma simt obligat, alex, nu stiu ce sa zic, da, probabil si tu prin masina pui sortul mamei de la bucatarie, sau mai stiu eu, poate in loc de aparatorile de cauciuc de la roti sa nu stropeasca.... ma gandesc eu asa...
De ce dau exemplu cu ce am facut la masina eu, simplu, ca am facut eu, nu ca doar am gandit eu si i-am zis altuia sa faca, mi se pare oarecum normal sa dau o idee pusa in practica, nu doar visata.
De exemplu lancer a pus poza ca idee cu spoilerul, o idee care mi s-a parut buna, am urmat-o... dar o pus ceva, o aratat ceva.
Mai stiu eu o vorba si daca ma gandesc mai bine, daca taceam, filosof ramaneam, na, ce sa mai spun.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-12, 15:15   #363
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Quote:
Originally Posted by don_eduardo37 View Post
Da, ma foarte simt, stiu despre ce vorbesti, dar mie mi-a placut cum a dat, singurul lucru neterminat la bara respectiva e ca nu am pus plasa ca n-am avut la momentul respectiv si sa o scot de pe ala de fibra nu prea mi-a dat mana... cam atat, oricum era mai bine decat cu cele 2 spoilere care oricum erau sparte, unul sus si unul jos.
Ce n-am mai terminat e singurul lucru, ca au ramas goale pe dinauntru zonele dintre prelungiri si spoilerul de baza, da, nu i-am pus capace acolo dar nu sunt taiate stramb sau mai stiu eu ce.
Bun, am zis ca nu raspund nimanui dar ma simt obligat, alex, nu stiu ce sa zic, da, probabil si tu prin masina pui sortul mamei de la bucatarie, sau mai stiu eu, poate in loc de aparatorile de cauciuc de la roti sa nu stropeasca.... ma gandesc eu asa...
De ce dau exemplu cu ce am facut la masina eu, simplu, ca am facut eu, nu ca doar am gandit eu si i-am zis altuia sa faca, mi se pare oarecum normal sa dau o idee pusa in practica, nu doar visata.
De exemplu lancer a pus poza ca idee cu spoilerul, o idee care mi s-a parut buna, am urmat-o... dar o pus ceva, o aratat ceva.
Mai stiu eu o vorba si daca ma gandesc mai bine, daca taceam, filosof ramaneam, na, ce sa mai spun.
Da pai daca cineva nu a facut-o deja nu se poate face? aaaa pai nu ai de unde copia treaba asta.
In catalogul de piese pentru Oltcit nu scrie de nici un "sort".
Exact! Vise,ganduri,ideei doar ce naiba
Urmeaza in continuare ideiile altora care au fost puse in practica si la final o sa te trezesti cu o copie.
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 10:22   #364
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

s-a ajuns cam departe ..oricum ce voiam sa subliniez eu e altceva ... eduardo una zice si alta face (pana acuma da are un spoiler care nu exista pe alt oltcit ..tot datorita unei idei pe care a pus-o in aplicare...oricum astept sa vad cum arata terminat) ...asta am vrut sa subliniez ... ideile sunt idei ... fie ea si o vorba ... de aia e forum sa ne impartasim ideile ... plecand de la ideea lui alex se poate face ... cel putin o poza virtuala dar poate alex nu stie sau nu are timp ...dar intotdeauna o idee e buna pana la proba contrarie ... asa ca in final si sa termin cu chestia asta ... orice modificare poate sa fie cea mai nasoala pentru toti dar daca in ochii proprietarului e cea mai tare merita un minim de apreciere pentru ce a facut... sunt destule kich-uri pe strazi acum e treaba fiecaruia cum isi face masina si daca o da in kich sau nu ..gusturile nu se pot discuta
lancer is offline   Reply With Quote
Old 21-03-12, 16:07   #365
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

numar model de america pe oltcit? lol. Pentru ce sa fac asa ceva? eu am de ales si nu ma pot decide intre hayonul clean care il am montat pe masina acum si hayonul original cu spatiul si lampile de iluminare pentru numar. spoilere de fibra si alte kitchuri ordinare nu au ce cauta pe masina mea.
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 19:07   #366
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

deci alex ... din punctul meu de vedere nu prea imi place cum da ... numarul ala e facut aproximativ la scara ...caracterele sunt identice la ambele tipuri de placute ... parca eu asa stiu ..nu am stat sa compar ... dar ideea e urmatoare ... mult prea mult de munca pentru o chestie care unu mie nu imi place cum vine ...cel putin virtual

uxd ... totusi parca mai bine vine hayonul original ... mie unul nu mi-au placut niciodata hayoanele drepte acolo ...dar deh astea sunt doar gusturile mele

P.S.
butucul e astupat tot virtual ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010318 copy1.jpg
Views:	88
Size:	1.28 MB
ID:	2373789   Click image for larger version

Name:	P1010318 copy.jpg
Views:	79
Size:	1.24 MB
ID:	2373790  
lancer is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 19:24   #367
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Scurteaza inaltimea...ce ai facut tu acolo este pentru nr tip B nu tip C (moto) si varianta asta chiar arata urat.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 21:05   #368
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

da-mi o dimensiune ceva placute tip c fata de tip B ... sa vedem cum stam ... nu neg s-ar putea sa dea mai bine mai mica (+ mai putin de munca la modificare... neajunsurile le discutam pe urma) dar tot imi trebuie o dimensiune sa vedem cum stam .. ca asa o pot face sa dea si bine si sa zici ca e ok ...dar ce te faci cand te lovesti de realitate ..si arata urat din cauza placutei ... tehnic sa pui si luminile originale sa fie si cat de cat ok spatiul ala nu il poti face mai mic

+ ca sa iti mai faci o idee ...numere tip C se eliberereaza doar pentru moto (pentru auto sunt cam ilegale ...exceptie poate masinile americane ...dupa nu stiu cate cereri si motive bine intemeiate...nu doar pe estetic ) ...altfel risti amenda (adica dupa ce ca deabea reusesti sa iei un numar tip C de la politie ..poti fi ulterior oprit si amendat pentru ce?? .. doar ca sa fi cu mot) ... din cate am vazut au fost si din cei care au luat amenda pentru numar tip B pe fata

Last edited by lancer; 23-03-12 at 21:25.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 22:47   #369
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

m-am hotarat sa vand cusca....deci, cine mai doreste cine mai pofteste. pretul de plecare(in jos) este 350 lei
p.s. doar Bucuresti, dai banu ai teava
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 13:03   #370
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
da-mi o dimensiune ceva placute tip c fata de tip B
A = 52x11
B = 34x20
C = 13x20
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 21:01   #371
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Quote:
Originally Posted by manu_96xls View Post
A = 52x11
B = 34x20
C = 13x20
13 x 20 ??? nu cumva 20 x 13 ?
lancer is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 21:57   #372
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

13X20, e vertical nu orizontal.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:00   #373
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Nu am de gand sa folosesc alta forma de numar...numerele de america , in caz ca nu se stie, sunt pentru AMERICA(eu sunt din Romania), iar numerele de motocicleta sunt pentru MOTOCICLETE(eu am un Oltcit)...e logic ce zic?
In concluzie, orice fel de discutie despre forme si dimensiuni ale numarului de inmatriculare sunt offtopic, singura mea prolema fiind amplasarea numarului de inmatriculare spate(hayon clean,deci numaru pe bara, sau hayon normal cu spatiu special pt numar)
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 28-03-12, 22:14   #374
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

Aveati in bucuresti si era si pe aici prezentat un oltcit cu numar pe bara si astupat locul de numar din hayon, daca iti place cum arata ala, bine, dar eu zic sa-l lasi in locul lui original.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-12, 12:56   #375
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit Club 11RL - B 01 UXD

deci din ce am vazut ... si mai nou am experimentat virtual ... se pare ca proiectantii au ales cea mai buna varianta ca design in cazul hayonului ... deci clar alte placute de inmatriculare nu dau deloc bine ... cele moto arata chiar mai aiurea decat varianta tip B ... hayoanele clean nu ma atrag par cam neterminate ... singura varianta fata de standard care imi place cum vine pe hayonul de oltcit e acel element de design existent in partea superioara a numarului la alte masini in speta golf I si dacia Nova ... element care de altfel am inteles ca se potriveste si pe oltcit ..
. dar asta e doar parerea mea personala
lancer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -