Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-07, 00:11   #61
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Dupa o lunga asteptare....au sosit si arcurile...dar din cauza unei confunzii.....nu sunt cele care le-am comandat.....dar tot raul spre bine...comandasem unele care imi lasau masina 6cm de fata si 4 de spate, dar astea mi-o lasa toata cu 2,5. Deja la -6cm pe fata.....schimbam baia de ulei saptamanal.....daca nu zilnic la ce drumuri avem.O sa pun si poze in curand
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi

Last edited by bobby_gsi2; 05-06-07 at 00:14.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 06-06-07, 23:06   #62
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Azi am "cusut" incheieturile de la amortizoare si ce mai era prin fata.....nu e cine stie ce dar sper sa ajute cat de cat. Poate reusesc vreodata sa schimb sufixul la motor si are caroseria nevoie de intariri
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG064.JPG
Views:	191
Size:	59.4 KB
ID:	282139   Click image for larger version

Name:	IMG063.JPG
Views:	188
Size:	56.9 KB
ID:	282140   Click image for larger version

Name:	IMG062.JPG
Views:	171
Size:	60.6 KB
ID:	282141  

Click image for larger version

Name:	IMG061.JPG
Views:	234
Size:	68.3 KB
ID:	282142  
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 12:53   #63
dragos_77

Stage 3
 
dragos_77's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gti2 View Post
Nu bag banii in vopsea scumpa si deosebita.....o fac un rosu frumusel sii ii ajunge. M-am tot uitat la ea si m-am gandit ca tot e desfacuta.....o sa ii mai intaresc caroseria ca se stie ca e cam flexibila. Ii dau aft-uri de sudura din 3 in 3 cm.
Daca vrei sa iti iasa ceva misto trebuie sa iei o vopsea buna.Daca te ajuta cu ceva iti pot da codul de culoare de la masina mea(asta numai in cazul in care iti place culoarea) 547 ALTERNATIVA 2 OPEL vopseaua este DUPONT.
Iar despre punctele alea de sudura alea care le-ai dat pe oalele de la amortizoare parerea mea este ca ii faci mai rau
__________________
CUMPAR LOGAN DE POLITIE CU RADAR PE EL
0744 156 824
dragos_77 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 19:46   #64
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by dragos_77 View Post
Daca vrei sa iti iasa ceva misto trebuie sa iei o vopsea buna.Daca te ajuta cu ceva iti pot da codul de culoare de la masina mea(asta numai in cazul in care iti place culoarea) 547 ALTERNATIVA 2 OPEL vopseaua este DUPONT.
Iar despre punctele alea de sudura alea care le-ai dat pe oalele de la amortizoare parerea mea este ca ii faci mai rau
Nuanta de rosu deja am ales-o.....personal imi place...si nici nu vreau ceva sofisticat, nu ma axez pe tuning exterior . Masina la exterior va fi exact cum a iesit din fabrica numai ca in locul ornamentelor de praguri care erau din plastic va avea praguri simple din fibra deoarece nu am reusit sa gasesc un ornament care imi lipsea. Modificarile vor surveni la motor si la tinuta de drum.
Cat despre sudura de la oale.....consider ca nu ii fac rau, din moment ce am intarit toata fata. Chestia e copiata de la un bun preparator de masini de curse si cum eu am in plan un alt motor mai puternic...eu zic ca e binevenita.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 21:12   #65
dragos_77

Stage 3
 
dragos_77's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 121
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gti2 View Post
Nuanta de rosu deja am ales-o.....personal imi place...si nici nu vreau ceva sofisticat, nu ma axez pe tuning exterior . Masina la exterior va fi exact cum a iesit din fabrica numai ca in locul ornamentelor de praguri care erau din plastic va avea praguri simple din fibra deoarece nu am reusit sa gasesc un ornament care imi lipsea. Modificarile vor surveni la motor si la tinuta de drum.
Cat despre sudura de la oale.....consider ca nu ii fac rau, din moment ce am intarit toata fata. Chestia e copiata de la un bun preparator de masini de curse si cum eu am in plan un alt motor mai puternic...eu zic ca e binevenita.
Nu ma pricep asa bine la tinichigerie dar am vrut sa spun ca nu stiu daca e bine in puncte(cred ca trebuia cordon de sudura) si e posibil sa se decaleasca tabla acolo unde sudezi.Repet:nu ma pricep asa bine.....este doar o perere
dragos_77 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 11:26   #66
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Masina are sudurile de fabrica...deci ce am facut eu e ceva aditional. Tocmai de asta am dat puncte de sudura sa nu dau de alte chestii mai nasoale. Sudura a fost data cu co2 nu cu electric sau autogen, plus ca tabla in zonele sudate a fost curatata bine si nu avea rugina....deci per total sper sa fi facut un lucru bun, plus ca se stie ca opel are o caroseria mai "elastica".
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 22:12   #67
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

poze noi.....azi a fost gata parte dreapta....si s-a desfacut si ce era ruginit pe stanga. S-au schimbat sprancenele, semi-dubluri + praguri. Piesele au fost cumparate....nu s-a "carpit" nimic.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG069.JPG
Views:	269
Size:	65.0 KB
ID:	286311   Click image for larger version

Name:	IMG070.JPG
Views:	268
Size:	60.4 KB
ID:	286312   Click image for larger version

Name:	IMG071.JPG
Views:	236
Size:	70.5 KB
ID:	286313  

bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 21:03   #68
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Ieri am desfacut geamurile de la faruri pt a-i pune angel eyes, este un angel mai ciudat...si sper sa fie unicat. Sincer nu credeam ca voi reusi fara sa sparg geamurile.....dar cu unealta adecvata....am reusit. Cei care vrei sa desfaceti geamurile de la faruri ma contactati si se rezolva. Pretul zonei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG072.JPG
Views:	217
Size:	54.5 KB
ID:	287160   Click image for larger version

Name:	IMG073.JPG
Views:	308
Size:	52.0 KB
ID:	287161  
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 21:11   #69
Turbo110

Stage 5
 
Turbo110's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 1,717
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: GSI in curs de modificare

wow angel eyes foarte tare sa ne ti la curent ....am o dacie 1310 vreau sa imi scot si eu geamul cat m-ar costa ???
Turbo110 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 21:46   #70
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

La dacie nu mai stiu cum e prins. Daca e cu mastic sau silicon....se poate. Si pe tine nu te costa nimic......doar o plimbare cu "ala mic". Tu esti mai norocos ca mine...am vazut ca ai vopsit masina.....eu inca mai am pana ajung acolo....poate saptamana viitoare.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 23:52   #71
Eagle_flyaway

Stage 5
 
Eagle_flyaway's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 834
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: GSI in curs de modificare

sticla a fost lipita cu ceva de far???
Eagle_flyaway is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 19:12   #72
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by Eagle_flyaway View Post
sticla a fost lipita cu ceva de far???
Da....dar nu stiu cu ce anume, cred ca era silicon.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 14:07   #73
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: GSI in curs de modificare

am si eu o rugaminte...spune-mi te rog intr-un pm cum ai reusit sa scoti geamul...eu am un cielo...m-am chinuit azi o ora sa le scot, dar m-am lasat pagubas. Mi-a fost frica sa nu sparg ceva...daca esti amabil sa-mi spui...ms...
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 14:15   #74
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: GSI in curs de modificare

In lighean cu apa fiarta.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 11:19   #75
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by MaTzA View Post
am si eu o rugaminte...spune-mi te rog intr-un pm cum ai reusit sa scoti geamul...eu am un cielo...m-am chinuit azi o ora sa le scot, dar m-am lasat pagubas. Mi-a fost frica sa nu sparg ceva...daca esti amabil sa-mi spui...ms...
Eu le-am desfacut cu un "feon" din ala de constructii......cred ca se foloseste la incalzirea vopselei de pe pereti ca sa fie data jos mai usor. Daca ai scula.....e foarte usor...chiar mai usor decat m-am asteptat. Sfatul meu e sa nu incerci cu altceva ca sigur le spargi. Mai multi prieteni cand au auzit ca vreau sa le desfac mi-au urat "bafta la spart" . Ma gandisem si la varianta sa le sparg...dar am aflat ca nu se gaseste geam de far de pe stanga....si decat sa cumpar farul cu totu`....m-am lasat pagubas.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -