Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 11-05-12, 10:13   #1261
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Clatalin... . Vand rinichi
nu prea le am cu rinichi la gratar ... dar niste mici ar merge si ceva bere ..
ma uit acu de ce ai mai cerut


ce nota dai la periile mele .. isi fac treaba ?
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 10:55   #1262
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by cristiandim4 View Post
nu prea le am cu rinichi la gratar ... dar niste mici ar merge si ceva bere ..
ma uit acu de ce ai mai cerut


ce nota dai la periile mele .. isi fac treaba ?
11+
Volanta nu se mai usureaza, chiulasa intra la facut plus fata dreapta.....ca prea mult nu mai avem de unde sa luam....si asa a zis Marin ca incepuse sa sufle intre 1 si 2.....desi am verificat-o si e dreapta.
Ia-ti si tu permis ca sa ti-o dau sa mergi primu cu ea in cox...bineinteles dupa rodaju` de rigoare
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 22:15   #1263
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Desi astazi trebuia sa pun povestea in care s-au bagat pistoanele si s-a inceput ansamblarea motorului....se mai amana operatiunea. Segmentii sositi astazi sunt prea mic isi cam strang blocu`....urmeaza ca maine sa se comande unii mai mari si apoi sa purcedem mai departe. Tot azi s-a achizitionat una bucata timonerie noua cielo ca sa scap de jocurile alea urate de la schimbator. Maine am in plan sa duc serpii de sfi la facut, cutia la schimbat smeringuri...chiulasa e gata.....maine o iau....poate o lustruiesc oleak in functie de timp...si apoi ce o mai iesi.
M-am sucit.....maine duc si volanta la usurat
Clatalin..spune-le tu la oameni ce ulei o sa am eu pentru rodaj.....eu nu pot sa spun ca Il supar pe Cel de Sus
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-12, 23:38   #1264
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Desi astazi trebuia sa pun povestea in care s-au bagat pistoanele si s-a inceput ansamblarea motorului....se mai amana operatiunea. Segmentii sositi astazi sunt prea mic isi cam strang blocu`....urmeaza ca maine sa se comande unii mai mari si apoi sa purcedem mai departe. Tot azi s-a achizitionat una bucata timonerie noua cielo ca sa scap de jocurile alea urate de la schimbator. Maine am in plan sa duc serpii de sfi la facut, cutia la schimbat smeringuri...chiulasa e gata.....maine o iau....poate o lustruiesc oleak in functie de timp...si apoi ce o mai iesi.
M-am sucit.....maine duc si volanta la usurat
Clatalin..spune-le tu la oameni ce ulei o sa am eu pentru rodaj.....eu nu pot sa spun ca Il supar pe Cel de Sus
lasa-ma sa ghicesc :"Penasol"
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 01:11   #1265
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

navem penasol .. nu am auzit pe nimeni sa se planga de el oricum .. decat un castrol dala de petrobrazi care s-aprinde becu la ulei dupa 2 mi de km , oricum e mai bun penasol

am mers pe mana francezilor ... motul un 10w40 clasic de rodaj 60-le asteptand inca pe raft :P

mai avem un hop de trecut cu segmenti maine la prima ora sa vad ce au astia in stoc si ce optiuni avem .
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 11:46   #1266
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Cand era rs-ul rs...nu m-am plans niciodata de Castrol. Lui tre sa ii multumesc pt cum arata pistoanele , cuzinetii baia si tot ce mai inseamna ungere. In schimb eu am un stres cu mobil 1 . Oricum pt "cox" merg pe mana ta sultane...si desigur pe a lui clatalin si bag Liqui Moly (am scris corect?). Bidonul arata marfa...cu rs cu alea...numai ca marim indicele de temperatura la 60. Vedem cum isi face treaba si apoi vedem daca pastram marca sau nu.
Am terminat cu cutia....schimbat timonerie, semering selector si semeringuri planetare...acum sa vad cum ma invart sa polisez porturile de la chiulasa...si asa e timp mort pana maine.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 13:54   #1267
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
In schimb eu am un stres cu mobil 1 . Oricum pt "cox" merg pe mana ta sultane...si desigur pe a lui clatalin si bag Liqui Moly (am scris corect?)..
sa dai mielu .. daca ma botezi >>> ) mobil one e made in turkey
si e cam zama chioara ..
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-12, 14:27   #1268
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Atunci sa ii iau in pwla de turcaleti....sa dea banii pe axa mea de 296 grade rupta, si tot ce cheltuieli am mai avut atunci cu schimbarea ei....aaa...si pe axa noua 326 de euro plus transport si alta garnitura si tot ce mai tre.
Am clocotit si blocul motor......cu chestia aia ca un paianjen ....adica am eliminat zgarieturile din cilindrii. Astept sugestii cum sa fac sa scot uleiul din radiatorul de ulei fara sa desfac conductele ca sigur le rup . Sa nu imi ziceti ca suflu pe la termoflot ca nu merge.....neamtu a pus termostat si pe ala si declanseaza numai la o anumita temperatura. ma pun cu bricheta sa il incalzesc?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 07:15   #1269
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Astept sugestii cum sa fac sa scot uleiul din radiatorul de ulei fara sa desfac conductele ca sigur le rup . Sa nu imi ziceti ca suflu pe la termoflot ca nu merge.....neamtu a pus termostat si pe ala si declanseaza numai la o anumita temperatura. ma pun cu bricheta sa il incalzesc?
io zic sa iei oala de sarmale si sa/l pui la fiert ))

odata si odata tot va face plici eu zic sal desfaci cum so desface .. si sai faci stuturile la nea gica cum trebuie si sal sudeze marin

tu sti ca am unu de la mutu cu flansa cu tot si cu furtune si nu mai stiu pe unde l-am aruncat .. e posibil sa fie prin hala .. sau .. chiar nu mai stiu ce am facut cu el
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 08:42   #1270
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Vezi ca te vizitez mai incolo si ar fi ideal daca as lua cu mine:
-segmenti...buni
-semeringurile de la axa cu came......nu stiu sigur daca le am ...dar sunt dubluri ti le aduc inapoi
-burdufu de la planetara
-si vezi garnitura aia la termoflot...ca azi vreau sa bag mare si poate avansez.....in curand raman fara matiz
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 14:55   #1271
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
in curand raman fara matiz
l-ai stricat si pasta .. pfff ce paguba .. .. cum au aia curaj sa-ti lase pe mana asa bijuterie .. pun pariu ca ai dat-o si paia pe ulei




ma da niste poze nu ne dai si noua sa vedem ce secrete ascunde babusca sub capota ?

Last edited by cristiandim4; 16-05-12 at 14:59.
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 15:39   #1272
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by cristiandim4 View Post
l-ai stricat si pasta .. pfff ce paguba .. .. cum au aia curaj sa-ti lase pe mana asa bijuterie .. pun pariu ca ai dat-o si paia pe ulei




ma da niste poze nu ne dai si noua sa vedem ce secrete ascunde babusca sub capota ?
Spre rusinea mea...am decat 3 poze facuta....una cu motorul cat de cat intreg...pana sa il demontez...si inca doua cu chiulasa data jos. Aaa...mai am 2 facute cu masina scoasa din garaj...fara capoterie si fara motor.....in rest nimic nimic. Inainte pozam orice rahat......acu`...cucu.

Matizu`......s-a vandut....nu i-am facut eu nimic...chiar il spalam....asa odata pe luna maxim
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-12, 08:41   #1273
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Domnu` viitor sofer sa nu ma uiti cu burdufu de planetara....si cu zamarca pt cutie.....asta tre sa fie top.....ca nu il schimb dupa rodaj
Aseara...desi eram cu chef de munca....nu prea am fost multumit de cum ne-am miscat. De la 19:30 pana pe la 22:30 am bagat pistoanele, cuzineti, semeringuri , baie ulei, pompa ulei ...tot ce tine de partea de jos a motorului, amorsat pompa de ulei.....pus ambreiaj, placa disc....si dupa o spatamana si ceva cutia s-a reintalnit cu motorul.....a fost intalnire emotionanta ca nu se mai pupasera de mult. Am pus tot discu` care a fost pe masina....Sachs in detrimetul altuia care il aveam si care era la fel de bun. Tot ieri....dar mai devreme am dat o fuga si am polishat clapeta de acceleratie care a iesit vis....pacat ca nu am reusit sa fac acelasi lucru cu chiulasa. Pana acum e bine....in loc sa imi ramana ceva suruburi si piulite...mi-a iesit in minus un surub la cutie.....dar l-am inlocuit. Inca nu sunt hotarat cum sa urc motoru` sus...daca ii pun si chiulasa....o sa fie bataie de cap la furtunele si firele din spatele blocului, cu admisia.....stiu ca am mai patit-o. Pana la urma cred ca sui decat blocul cu , cutia...si apoi pun chiulasa...distributie si tot ce mai tre....dar mi-e sila de pompa aia de apa ca are strangerea incomoda cu motorul pe masina. Mai am timp pana ma hotarasc. Ma oftica faptul ca la garaj nu are tub pt CO2 si tre sa pun evacuarea stock ca sa pot sa misc masina...insa nu am incotro si o sa dau o fuga pana la Mutu sa imi sudeze el serpii de sfi. Sper ca diseara sa ii aud glascioru` cu bataie de rigoare pana se incarca tachetii.....dar o sa fac eu cumva sa scurtez timpu` pana se incarca. Desi sunt euforic ca am reusit sa fac motorul....ma gandesc ca in viitor iar o sa inghita bani...sa fac mecanica, sa rezolv cu franele.....cu partea estetica si tot asa.....dar ata ete.....sa ma fwut in ea de pasiune.....mai bine eram pasionat de cofetarie sau ceva mai ieftin. Desi sunt suparat asa pe situatie....stiu ca la prima cheie o sa uit de tot si voi fi la fel de bucuros ca un prunc .
Mama ce mult am scris
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 17-05-12, 08:53   #1274
OviDasH

Stage 5
 
OviDasH's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 422
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Bine de tot!! Incet incet e gata. Dupa rodaj , te asteptam pe la noi , la coasta pe Bucovat sa o vedem si noi ce poate Multa bafta in continuare.
__________________
OviDasH is offline   Reply With Quote
Old 17-05-12, 10:38   #1275
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by OviDasH View Post
Bine de tot!! Incet incet e gata. Dupa rodaj , te asteptam pe la noi , la coasta pe Bucovat sa o vedem si noi ce poate Multa bafta in continuare.
La coasta o sa pupe doar dupa ce fac mecanica fata si dupa rezolvarea franelor.....nu aveam frane nici inainte...dar deja sper sa se schimbe treaba in bine si sa trebuiasca upgrade. Macar o cursa tot o sa faca...fie ea ultima pe anu` asta
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -