Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-12, 16:27   #1246
bubugsi

Stage 4
 
bubugsi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 237
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Nu ma..... minisubaru e oltcit......asta poate sa fie mini-let :P
o sa fie neT..)))))))
bubugsi is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 09:55   #1247
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Pana la urma nu o sa fie NET...... o sa fie tot ne dar cu compresia care trebuie si poate ceva mici artificii pe alocuri sa vedem ce iese. Luni cred ca o duc la garajul unde a renascut acum 4-5 ani si ma apuc usor de ea...nu ma grabesc deoarece am cu ce sa ma deplasez
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 11:41   #1248
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Pana la urma nu o sa fie NET...... o sa fie tot ne dar cu compresia care trebuie si poate ceva mici artificii pe alocuri sa vedem ce iese. Luni cred ca o duc la garajul unde a renascut acum 4-5 ani si ma apuc usor de ea...nu ma grabesc deoarece am cu ce sa ma deplasez
mincinosule .. punem pariu ca trece vara si nu e gata ? poate nici nu te apuci de ea ... de 2 ani o planifici )si te tot apuci
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 12:00   #1249
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Jur pe rosu! In loc sa ma faci mincinos mai bine te-ai feri de mine...sti ca pe tine o sa te stresez zilnic. sa imi faci pret bun la segmenti si cuzineti.....si sa fie buni. Mahle?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 12:08   #1250
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Jur pe rosu! In loc sa ma faci mincinos mai bine te-ai feri de mine...sti ca pe tine o sa te stresez zilnic. sa imi faci pret bun la segmenti si cuzineti.....si sa fie buni. Mahle?
NRP - germany sau KS tot germany
nimic altceva
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 07:52   #1251
brummy
Racing Syndicate Member

Stage 5
 
brummy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,097
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Racing Syndicate]
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

eu asi zice KS(kolbenschmidt), sunt foarte bune si rezistente, se foloseste si la motarele din fabrica
brummy is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 09:25   #1252
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Ca sa nu ma jur stramb...ieri am luat tigaia din fata blocului, am trecut pe la spalatorie si am spalat motorul bolnavior si la ora 18:00 a intrat pe usa garajului pentru operatia pe cord deschis. Utasem ce culoare mai are pe la motor din cauza prafului si uleiului . La 20:30 chiulasa era data jos, radiatorul , evacuarea, admisia, furtunaraiele, firele mufele si tot ce trebuie. Urmeaza si blocul motor...apoi toate piesele intra la spalat si curatat. Blocul e ok, nu are buza sau alte chestii urate....in schimb am observat niste zgarieturi fine care vor fi remediate. O sa schimb si semeringurile la supape daca tot m-am bagat in hora....iar daca reusesc sa gasesc pe cineva sa trimit admisia si chiulasa la Bucuresti , Emil se va ocupa de ele si va face treaba buna.
Ps: clatalin...stiu ca o sa citesti...sa nu ma uiti cu semeringurile de supape :P
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 09:45   #1253
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default

Quote:
Originally Posted by bobby_gsi2 View Post
Ps: clatalin...stiu ca o sa citesti...sa nu ma uiti cu semeringurile de supape :P
comandat

sa sti ca un motor nu se face cu un set de simeringuri pt supape .. astept comanda serioasa )

Last edited by GJ 64 GAB; 09-05-12 at 00:07.
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 10:23   #1254
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by cristiandim4 View Post
comandat

sa sti ca un motor nu se face cu un set de simeringuri pt supape .. astept comanda serioasa )
Hai fie......sa zicem pentru comanda aia serioasa:
-curea alternator
-ulei cutie
-segmenti
-cuzineti
-ulei motor.....mai descult asa....pentru rodaj + filtru
-antigel
-garnitura modina radiator ulei (sau cum dreaq se numeste aia unde vine flansa la filtru de ulei).
-semeringuri cutie viteze (e f16) TOATE , tu comanda-le , ce nu imi trebuie faci retur :P
Daca tot dau planetarele afara sa schimb acum pivotii acum sau fac toata bucsaraia odata? Oricum am uitat sa ma mai uit in piese....e posibil sa ii am.
-mastic de etansare- nu mai stiu cum plm se numeste...dar sa fie bun
-spray de curatat discuri frana
-prezervative de bagat semeringuri supape
Momentan cam atat nu? Pune dreaq un POS ca bani cash nu am ...asa e cu cardu` de cumparaturi
Sa continuam povestea....desi ieri m-am dus increzator si cu chef de munca, mare lucru nu prea se cunoaste. Credeam ca scot motorul....insa eram presat de timp si nu am reusit decat sa desfac ce mai era de desfacut, evacuarea, prinderile la cutie, radiatorul de ueli, conductele alea de apa ( mama ce incurcate sunt, nici macar nu le desfac de tot ca sigur nu le mai pun la loc. In momentul de fata motorul mai sta decat in suporti. Astazi desfac si planetara de pe dreapta, suportii motor si apoi afara cu jigodia. Urmeaza partea urata.....tre sa curat alea ca desi motorul l-am spalat....tot are ulei si mazga pe el. Era in plan sa scot si supapele ieri...insa nu am apucat decat sa bag tachetii la benzen si pastilutele. Azi daca am timp ii descarc si ii fac boboc. Imi tre si mie un chinez ca sa imi curete toate alea . Oricum...replica unui prieten m-a dat pe spate......" dupa ce dai motorul jos si il cureti.....il si vopsesti nu? " )
Sper sa iasa totul ok.....am muuulte cutii de piese, piesulitze, surubaraie, cablaraie, mufite pe care tre sa le pun la loc.....cine stie daca reusesc......desi am mai lucrat la masina...niciodata nu am intrat asa "adanc". Macar cateva piulite sa imi ramana la sfarsit ca sa fie treaba treaba. In afara de un mic ajutor...totul e facut de mine...mai putin partea cu segmentii si cuzinetii ca mi-e frica sa nu fac vreo boacana si sa imi bat joc de munca mea. Maine....partea nr 3.

Last edited by bobby_gsi2; 09-05-12 at 10:26.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 12:41   #1255
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

[QUOTE=bobby_gsi2;5015986]Hai fie......sa zicem pentru comanda aia serioasa:


pt curatat motor ia o perie rotativa si fa-l boboc ..pafara 1 ora timp
pe dinauntru e munca de chinez cum ai si zis .. adika la pensula si la benzina .. 3-4 ore minim atentie la gaurile de la ulei , apa .. degazor .. toate cotloanele pe unde se strange mizerie

vezi ca daca-l duci la spalatorie il zgaraie aia cand il da deadura sa-l spele

pt comanda de piston si segmenti adu 1 piston sa masuram si 1 cuzinete
iti cer pt ca a mai fost desfacut si cine stie ce e in el

spalatul ia cel mai mult timp si e cel mai important deci acordai importanta cea mai mare !


fa intai motoru si dupaia mecanica si tinichigeria .. cutia si ce mai vrei tu .. tu nai dat motoru jos si vrei sa schimbi pivoti si simeringuri ..

vopsitu .. ai grija sa nu vopsesti si partile motrice .. ca ai probleme dupaia
__________________
Peugeot 206
1.4 .. economic pe timp de criza

Last edited by cristiandim4; 09-05-12 at 12:43.
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 13:34   #1256
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Nu vopsesc nimic.....doar ma cunosti bine ce naibilii. Chestia cu pivotii era treaba de 5 min...si daca tot eram "prin zona" rezolvam si problema asta. Degeaba vorbesti..dar azi ~19:00 motorul si cutia o sa fie jos. Planetara de pe dreapta iese usor ca e schimbata, de asta de pe stanga imi era frica....am mai incercat sa o schimb odata si nu a iesit, are si burdufii muci......deci o voi schimba cu aia de pa calibra. Tot azi "alimentez" si chiulasa sa vedem daca are scapari sau nu. De mic copil mi-am dorit o masina curata la motor.....dar nu am avut parte de asa ceva...numai scurgeri si mazga .
Daca cumva dupa cosmetizarea asta mai vad vreo picatura de ulei prin alta parte decat pe sus pe la capac ...cred ca ii dau foc si rezolv definitiv problema.

Lerietenul se refera la vopsitu` motorului bre. Cat despre vopsitu`masinii si tinichigeria...ehee...e mult pana departe. Si asa o fac cu buget de criza..eventual o vopsesc eu...bani de alte ageamii nu "ie"

Last edited by bobby_gsi2; 09-05-12 at 14:02.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 08:14   #1257
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Povestea nr 3:

Aseara am scos motorul afara, desfacut tot ce trebuie dupa el. Dupa o perioada de 5 ani si ceva (km nu stiu sa ii aproximez) am ramas placut surprins: discul de ambreaj e ca si nou, rulmentul e ok. Cuzinetii sunt ca noi in schimb exact cum anticipasem segmentii sunt dusi. Nici nu mai are rost sa masor vibrochenu` pt ca e ST, cred ca o sa las cuzinetii vechi si schimb decat segmentii. Spun ca sunt placut surprins pt ca atata timp cat mergeam cu masina nu era zi in care sa nu vada 7000 rpm . Ce mult conteaza un ulei bun schimbat la timp, chiar mai devreme sau completat . Ceea ce m-a disperat e jegu care e pe motor.....abia astept sa il fac farmacie.
Despre spalat....... am promisiune de o solutie speciala care ma scuteste de munca...dau un strat si ramane alb .
Clatalin...uita-te la computerul tau si intreaba-l cat e suportul de motor din partea cu distributia...nu ala din partea cu , cutia de viteze. Daca e scump mai bine il iau de pe calibra, si asa tre sa iau de pe ea alternatorul si planetara stanga. Azi trec pe la tine ca am pistoanele in cutie sa vezi ce imi comanzi.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 12:04   #1258
Sultanu

Stage 5
 
Sultanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 604
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

vezi drequ ca suportu ala nu merge de la calibra...ia-l nou si ai grija sa fie pe firma buna si exact pe varianta ta de motorizare ca aia de motoare mai mici au mai putin cauciuc si flencane motoru ca nebunu......
__________________
Sultanu is offline   Reply With Quote
Old 10-05-12, 13:52   #1259
cristiandim4

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 780
Member of:
[AUDI]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

ti-am luat segmenti
simeringuri planetare f16
garnitura pompa ulei
garnitura xyz
filtru ceva floriol si ceo mai fi
sa pui periile alea la treaba ca solutia aia e minciuna ....
cristiandim4 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-12, 08:59   #1260
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

Le-am pus ma...m-ai innebunit cu niste perii. Treaba e ca nu imi mai simt picioare, maini, spate si ma doare si cel mai mic oscior din corp. Sa imi bag pwla in el de motor si in mizeria de pe el. Cu motorul a fost cum a fost.....dar cutia aia era muci. Nu stiam ca are atatea scrisuri pe ea si nu i-am vazut niciodata culoarea . Supapele...ca de obicei nu inchid bine
Asa cum am spus...ieri am purces la spalarea pieselor.....prima mana. Le-am scos la lumina....dar mai astept o sulutie minune care sa le faca boboc.

Clatalin...tema pt azi :
-BURDUF PLANETARA stanga......partea dinspre cutie
-SEMERING SELECTOR sau cum dreaq se numeste ala de la cutie
- sa vorbesti cu Marin neaparat cand poate sa imi faca chiulasa (supape, scaune si o fata dreapta) si cel mai important cat dureaza si cand poate sa se apuce de ea
- sa vorbesti cu nea Gica daca are timp sa imi usureze volanta si cat coasta...la fel si aici...in cat timp e gata
- nu mi-ai dat pret la disc si rulent

Sultane.....cum fac cu timoneria aia ca are joc ca dreaq....nu ma pune sa fac din teflon ca nu am rabdarea necesara si nici $. Cred ca m-am apucat intr-un moment nepotrivit de jigodie....apar niste cheltuieli in plus pe care nu le prevazusem. Vand rinichi

Last edited by bobby_gsi2; 11-05-12 at 09:01.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -