Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-07, 17:58   #1
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Masina mea: Opel Kadett GSI in curs de modificare

In finalul anului 2006 am cumparat un opel kadett gsi. Masina e mai ciudata deoarece e in 4 usi si eu personal nu stiam ca exista gsi in 4 usi. Masina are motor de 2000 cm3, 8v si 115 cai. Cand am cumparat-o...masina era plina de praf si neingrijita (fostul proprietar o ingrijea doar mecanic ca sa zic asa). Probleme nu am avut cu ea.....avand in vedere ca majoritatea pieselor sunt schimbate, motor facut, suspensie schimbata, placa, disc, rulment de presiune si multe altele care nu le enumar. Dupa dupa saptamani....au venit si jantele....SPEEDLINE pe 15, initial cand am cumparat-o masina avea rotile de iarna....iar cele de vara erau unele din magneziu care personal nu imi placeau. O sa pun si ceva poze cu mentiunea ca masina este in curs de modificare. Pana acum nu i-am pus decat jantele, filtru conic (care va fi inlociut cu un K&N), si i-am prelungit capota peste faruri. Urmeaza si aripile fata ca sa aibe o continuitate. Eu am in cap multe modificari....dar intai sa ii rezolv tinichigeria si vopsitoria apoi, in functie de buget vor veni si altele.
Attached Images
    
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 18:05   #2
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Momentan masina arata cam asa https://forum.4tuning.ro/attachment.p...3&d=1170775975 numai ca i-am pus rotile de iarna (si asa trebuiau vopsite jantele de vara), i-am "aranjat toba pt ca era pusa invers si era bagata sub masina, reparat inchiderea centralizata ,proiectoarele ,luminile de la consola de bord si alte nimicuri.....dar per ansamblu tot ce tine de masina e functional (in afara de alarma-nu se baga nimeni ca nu am cartea) dar o schimb si pe aia . Din pacate poze cu bordul nu am.....ala e atractia masinii ca e lcd. . Astept parerile si sugestiile voastre.

Last edited by bobby_gsi2; 23-02-07 at 18:08.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 19:48   #3
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: GSI in curs de modificare

Masina arata destul de bine! S-o stapanesti sanatos! Eu as vedea o evacuare ovala pe ea . Te-ai gandit la vreun Body Kit?
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-07, 21:31   #4
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by georges14 View Post
Masina arata destul de bine! S-o stapanesti sanatos! Eu as vedea o evacuare ovala pe ea . Te-ai gandit la vreun Body Kit?
Din pacate masina a fost lovita dreapta fata....dar nu rau,si nu a fost facuta k-lumea....in rest masina e linie toata , era prea frumos sa am parte de masina din `88 "neatinsa". Evacuarea si eu vroiam sa o schimb dar nu prea ma lasa sound-ul ei, daca vreodata o sa o schimb ii pun la fel ca cea de pe masina dar cu doua iesiri. La body kit nu m-am gandit pt ca vreau sa o las cat mai originala....insa nu mai am un ornament de prag pe dreapta si o sa ii pun praguri din fibra. Pe mine ma intereseaza modificarile motorului mai mult si a tinutei de drum.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 08:59   #5
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: GSI in curs de modificare

Pai sa imi zici si mie ce vrei sa-i faci motorului, ca avem motoare la fel
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 21:28   #6
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Evacuarea daca o schimb......ii pun tot la fel cum am...numai ca ii pun cu doua iesiri. La exterior prea multe modificari nu o sa ii fac...o las mai jos, ii pun angel eyes si eventual praguri din fibra ca imi lipseste un ornament de prag de pe dreapta si sunt nevoit. Modificarile mari vreau sa le fac la propulsor.....daca imi ajuta Dumnezeu poate schimb sufixu` la motorizare :P...cine stie. bafta
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-07, 09:13   #7
aborigenu

Stage 5
 
aborigenu's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 665
Member of:
[DACIA]
Default Re: GSI in curs de modificare

mie tot nu imi place vopseaua aia cum a prins
aborigenu is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 00:34   #8
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Quote:
Originally Posted by georges14 View Post
Pai sa imi zici si mie ce vrei sa-i faci motorului, ca avem motoare la fel
Sincer m-am gandit la mai multe variante. Cea mai sigura e modificarea mecanica, adica axa schimbata, regulator de presiune, pompa cu debit mai mare si injectoare cu debit marit. M-am interesat si de un cip.....dar nu se stie niciodata......cica e posibil sa cedeze calculatorul deoarece e tehnologie mai veche. O sa verific eu toate informatiile si te tin la curent. Momentan ma bate gandu` sa schimb motorul...sa vedem acum costurile. Sa fiu sincer ....eu sunt multumit si cum trage acum...dar e loc si de mai bine. Deja am un filtru conic pe ea.....dar singura diferenta e la zgomot. Pot sa iti insir o pagina de modificari.....dar si eu am fost sfatuit de oameni cunoscatori ca "nu renteaza". Daca tii neaparat ti le spun si pe alea. bafta
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 00:35   #9
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Aborigenu stai linistit ca nici eu nu sunt multumit....dar din lipsa timpului am lasat-o asa. Stai linistit ca atunci cand ma intorc va arata mult schimbata.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-07, 08:56   #10
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: GSI in curs de modificare

Eu as vrea in demaraj sa castig putin, ca e cam grea si am jenti pe 17'' si sunt si alea cam grele.
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 14:41   #11
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Daca vrei demaraj....schimba-i motorul pune-i un 16v sau un c20let si nu o sa mai ai probleme cu greutatea . Jantele mele sunt pe 15 dar sunt destul de usoare si nu cred ca influenteaza chiar asa mult jantele.....daca ea trage bine...trage si cu jante pe 20 nu? In cel mai scurt timp cumpar bara stabilizatoare dar nu am gasit de opel si ii pun una de ford dar modificata. Nu imi cereti poze ca nu am cum sa pun momentan.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 19:30   #12
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: GSI in curs de modificare

Decat sa mai schimb motoru mai bine imi iau direct masina cu totu s i imi iau un turbo
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-07, 20:46   #13
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: GSI in curs de modificare

Imi zici si mie ce acceleratie are GSI-ul tau 0-100;0-Vmax? eventual daca nu ai cronometrat zi-mi valorile din carte...ms mult
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 01:28   #14
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Valorile din carte nu le stiu si nici nu m-au interesat. Eu am scos cam 8 sec si ceva. Nu stiu cat e valoarea de carte....dar eu atat am scos. Plus ca mai eram in masina cu cineva destul de "consistent" sa zic asa si nici plecarea nu a fost cea mai stralucita. Acum nu am timp....dar daca vrei intri pe mess si iti dau filmuletul. Cat despre 0-v max....nu stiu ce sa spun ca nu am cronometrat si nu vreau sa vb aiurea. 198 i-am dat cel mai mult iar cel de la care am luat-o a zis ca 218. Sincer ....nu stiu daca ia 218....eu la 198 aveam aproape de 7 mii de ture si nu stiu cat s-ar mai fi dus. Mentionez ca , kilometrajul indica bine...l-am testat cu multe masini ca sa fiu sigur. Id-ul meu e bobby_gti_vr6 daca vrei filmul. Bafta

Last edited by bobby_gsi2; 28-02-07 at 01:31.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 16:56   #15
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: GSI in curs de modificare

Pentru vreo doua zile ma batea gandul sa o vand, gasisem altceva....dar revin la planurile initiale. Inca astept sugestii pentru motor.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -