Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 07-08-08, 14:34   #106
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Tm32cip

Felicitari pentru munca depusa!..Vad ca , ati lucrat nu gluma
Asteptam poze cu noua nuanta
Numai bine si bafta!
mareo is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 21:06   #107
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tm32cip

Iata si pozele, sper sa fac rost de un aparat, pentru ca nu au iesit asa cum imi doream, difera foarte mult de realitate

Am procedat ca Ion cu pamantul azi dimineata, in sensul ca primul lucru l-am pupat Vopseaua a iesit excelent, atat exteriorul cat si interiorul usilor, stalpilor, etc ....

Din entuziasm am si inceput sa finalizez ce mai era de facut pe acolo si anume :
- bara fatza
- capitonaje usi
- plasticaraie
- semnalizarile spate rosii (in ton cu stopul)
- si am inceput tapiteria la stalpi, traverse, etc ....

rog a se studia doar munca si imbunatatirile, nu decorul !!!!!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image101.jpg
Views:	237
Size:	687.9 KB
ID:	610588   Click image for larger version

Name:	Image102.jpg
Views:	200
Size:	617.1 KB
ID:	610589   Click image for larger version

Name:	Image103.jpg
Views:	156
Size:	384.9 KB
ID:	610590  

Click image for larger version

Name:	Image104.jpg
Views:	152
Size:	229.6 KB
ID:	610591   Click image for larger version

Name:	Image105.jpg
Views:	142
Size:	243.9 KB
ID:	610592   Click image for larger version

Name:	Image109.jpg
Views:	209
Size:	534.5 KB
ID:	610593  

Click image for larger version

Name:	Image111.jpg
Views:	203
Size:	348.3 KB
ID:	610594   Click image for larger version

Name:	Image117.jpg
Views:	220
Size:	686.8 KB
ID:	610595   Click image for larger version

Name:	Image118.jpg
Views:	211
Size:	367.2 KB
ID:	610596  

Click image for larger version

Name:	Image119.jpg
Views:	170
Size:	342.4 KB
ID:	610597  
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 21:46   #108
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Tm32cip

culoare mai urata nu puteai gasii , sincer..
topser is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 22:44   #109
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Tm32cip

Hai sa nu-l descurajam. Cum spuneai si tu in legatura cu jentile tale, nu poti sa te **** in gusturile omului. Parca mergea o nuanta putin mai deschisa dar este masina lui, el stie ce e mai bine. Succes

Last edited by Snapy_xxl; 07-08-08 at 23:02.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 22:45   #110
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tm32cip

dadea mai bine ceva mai deschis ,asa zici ca i masina lu bunica(parera personala)tot respectul pt munca depusa dar am feeling deja vu,parca a mai fost un tico verde care a primit critici........
V.Roberto is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 22:55   #111
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Tm32cip

asta e culoare ca cea de pe MINI moddel 1900 toamna;ii mai trebuie jantele lui Topser ca sa se asorteze
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 07-08-08, 23:39   #112
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Tm32cip

Ma asteptam la ceva cu perla... si cand colo o faci de camuflaj Ce e cu nuanta asta de verde? Ai zis "deosebit", dar nu ma gandeam la "vechi". Da impresia de masina veche, batrana...
Sper sa nu te supere criticile, dar nu e tocmai nuanta potrivita.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 00:42   #113
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Tm32cip

Verdele asta arata exact ca fondul de la vopseaua mea, numai ca la mine s-au dat deasupra (in lac) cateva sute (multe) de perla verde deschis.... si a iesit tot culoare de gard de bunica
Mie unul imi place culoarea, este decenta si sunt convins ca arata mai bine in realitate, cum este cazul si la mine. Cel mai important este faptul ca va fi un contrast O.K. intre exteriorul inchis si interiorul deschis abia astept sa vad o poza in care se vor vedea scaunele prin parbriz
Mult succes in continuare! Daca tie nu-ti place, poti oricand sa tragi o perla deschisa in lac si sa schimbi nuanta (daca bagi perla, baga si un galben, vei ramane uimit de rezultat ).
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 02:19   #114
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tm32cip

Multumesc tuturor atat pt critici cat si pentru sprijin.Nu e cu suparare. Tin sa precizez ca NIMENI nu a spus ca pregatesc o masina de show ! Este vorba de o masinutza refacuta atat la exterior cat si la interior din cauza ca abia se mai tinea. Ca urmeaza sa radeti sau sa va bateti cu pumnii in piept ca ati avut dreptate, va anunt cu cea mai mare placere ca aceasta masina i-am facut'o cadou bunicii mele, pentru ca nu mai era in siguranta cu batrana dacie. fapt pentru care mi-am sacrificat 2 saptamani din concediu + vacanta. Nimeni nu ar fi incantat sa primeasca un buchet de flori ofilit, nu ?
Adaug de asemenea ca vopseaua si vopsitul au fost gratuite, de unde si zicala "calul primit nu se cauta la dinti"
Nu va faceti nici un fel de probleme, nu trebuie voi sa suportati "chinul" de a circula cu verdele asta, dimpotriva, eu sunt mai mult decat multumit de contrast verde + crem&alb. Ideea de baza, de la care s-a si plecat a fost ca masina sa fie in stare perfecta de functionare, fara rugina, scartaieli, etc.

Probabil in ultimul rand, GUSTURILE NU SE DISCUTA ! Este foarte usor sa vorbiti, dar cu riscul sa par rautacios, 50% dintre voi habar nu aveti sa tapitati un interior, sa matuiti/pregatiti o masina pt vopsit pas cu pas, surub cu surub. Si aici nu vorbesc de Quick, Topser, Geo, etc ci de cei care au impresia ca daca au un turometru pe masina si 2 stickere au o masina modificata, demna de un forum in domeniu.

Efortul pe care l-am depus e foarte mare, si in final va iesi ce mi-am dorit EU, in limita bugetului de care am dispus.

Nu luati tot ce am spus ca semn de protest, sunt genul de om care stie sa accepte atat laude, cat si critici !

Voi reveni cu poze cand masina va fi gata asamblata, si pe strada. Poate se vor schimba anumite pareri.

ps: sunt FOARTE curios cati dintre voi au bunavointza sa faca gestul pe care l-am facut eu, din bugetul personal + efort + costul masinii p-zis sa ofere cadou o masina practic noua, unui alt membru al familiei care nu isi permite si nici nu viseaza la asa ceva ......

Sper ca v-am lamurit, si am inclus raspunsuri la majoritatea indoielilor, daca nu, imi cer scuze
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 02:22   #115
sorin_sorin95

Stage 5
 
sorin_sorin95's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 871
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tm32cip

Nota 10 de la mine pentru munca ,iar bara fata este superba. Poate imi dai si mie mai multe detalii pe mess.
sorin_sorin95 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 02:35   #116
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tm32cip

Multumesc sorine ! Te ajut si pe tine cu cea mai mare placere, vb pe mess

Pe aceasta cale, am dobandit enorm de multa "experienta" sa zic asa, in ceea ce priveste Tico. Pot linistit sa ma apuc de al meu, stiind ce ma asteapta si care este volumul de munca ce trebuie depus. In acelasi timp, am dat foarte multe sfaturi acelora care m-au intrebat "cum se face aia" "cum ai desfacut aia" etc ... si nu cred ca se poate plange cineva ca nu l-am ajutat !

Deci, unde este raul in toata povestea asta de fapt ? ca nu e nuanta pe placul unora ?
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 02:37   #117
sorin_sorin95

Stage 5
 
sorin_sorin95's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 871
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tm32cip

Felicitarile mele pentru gestul tau.
sorin_sorin95 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 04:22   #118
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Tm32cip

CIP, nu pune la suflet criticile! Imi pot imagina cam cat ai muncit sa faci asta, iar daca mai punem la socoteala si faptul ca nu ai facut-o pentru tine, atunci doza mai mica de pasiune (presupunem ca una e sa faci pentru tine, alta e sa faci pentru altul) trebuie compensata cu o doza de responsabilitate, si atunci tot acolo se ajunge, deci...

Ai facut o treaba excelenta, o treaba pe care trebuie sa o faca toti atunci cand se apuca de o masina cat de cat uzata (dupa cum spuneai tu, cu atat mai mult pentru o masina care nu mai e apta pentru circulatie).

In plus, nimeni n-a zis nimic despre felul in care ai restaurat masina... nu de alta, dar nu aveau CUM, nu toata lumea stie cu ce se mananca reparatiile, reconditionarile si imbunatatirile.

Din pacate nu toti au apreciat culoarea, care e foarte diferita de cea originala (cum am spus si mai sus) si care e mai mult decat ok pentru o masina de oras.

Inca o data iti spun, nu pune la suflet, mai bine distreaza-te un pic urmarind pe toate sectiunile de la "masina mea" cum apreciaza lumea eleroane de-alea de uscat rufe, tribaluri si dragoni de tot felul etc. Dupa aia revino la munca ta si vei realiza ca n-ai facut nimic penibil si nici macar amuzant. Ba dimpotriva, ai facut un gest de o noblete suprema, luand in calcul ca ai facut atatea lucruri la masina in maxim 3 saptamani PENTRU ALTCINEVA, BENEVOL SI GRATUIT, lucruri pe care nu le-ai facut pentru tine in cca. 1 an si ceva de cand iti urmarim topicul... din punctul meu de vedere, chiar daca ai fi facut asta pentru a vinde masina, tot ar insemna CEVA...

Hai sa facem un rezumat: capu' sus, zambetul inapoi pe buze si spor la treaba in continuare! Nu ai gresit nicaieri, decat cu lacul peste vopseaua uscata de pe bord, dar s-a remediat asa ca nu ai de ce sa-ti faci probleme!

Sper sa am si eu acelasi succes ca si tine, atunci cand ma voi apuca de masina ca s-o readuc in stadiul de Tico stock... nu de alta, dar n-as putea dormi linistit daca as da-o intr-o stare proasta (iti voi cere sfaturi pe privat cu privire la materialele folosite pentru a indeparta rugina )

Toate cele bune si salutari de la mare!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 09:42   #119
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Tm32cip

Ar trebuie sa schimbi numele Thread-ului in " Tico pentru bunica", ca sa nu te mai critice lumea fara motiv;
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 08-08-08, 10:47   #120
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Tm32cip

Hey man!!! eu am fost care am ghicit pt cine pregatesti masina
V.Roberto is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -