Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 04-08-08, 20:31   #61
crristymad

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 4
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

sincer si tobele astea isi au rostul lor.....si zgomotul asta pana la urma o parte buna....ca mai dai de cate un tataitza pe care il cauta moartea acasa si el se plimba cu masina......scuzati-ma dar tobele astea sunt pt unii ca sa se rupa in figuri dar sunt si altii care le pun ca sa se faca auziti in trafic.....sincer e de toata jena.....sunt niste fosile care nu pot sa doarma noaptea iar in timpul zilei o comit prin trafic....sa zic asa probabil e invidia aia ca te strecori mai repede....iar la semafor nu stai ca batman-ul la coada.....
crristymad is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:34   #62
edi2peu

Stage 4
 
edi2peu's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 211
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by tm_kata View Post
foarte bine. ar trebui sa se faca controale in toata tara nu numai in bucuresti
Si daca bmw meu scoate 75 db din fabrica acuma ce sa fac, sa ai dau foc, sau ce sa mai vb de ferrari sau lamborghinii, ar trebui amendati noaptea cei care depasesc 60 db nu poti sa interzici toate motocicletele, poate persoana aia schimba viteza la 1500 rpm si nu face asa zgomot mare
edi2peu is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:49   #63
fatalis

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 24
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Cred ca interzise nu , este cam drastic . Dar sa numai depaseasca acel nivel de zgomot si treaba asta sa fie valabila si pentru masini. Asta pot sa o faca posesorii. Este stresant sa locuiesti langa o strada cu 4 benzi si sa auzi in fiecare noapte cum urla motoarele alea. Imi place viteza , imi place zgomotul dar trebuie sa existe o limita undeva. Eu nu il deranjez cu nik pe el , el de ce sa ma deranjeze pe mine?
fatalis is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:53   #64
mbrad_26

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 18
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by MephistoBM View Post
penibil... de-a dreptul jenibil... nu sunt din bucuresti dar mi se pare o tampenie... mai ales partea aia cu interzisul de ATV-uri / ... hai ma terminati cu prostiile si vedetiva de guvernare ca tara in loc sa mearga-n sus sa ajungem o tara "europeana", ajungem imediat la comunism
Frate ai ATv...??...ai habar ce i aia....pen' ce i??? Ce naiba sa cauti cu ATV ul in oras....??? Mai mare jena......... ATV...te dai cu el pe nisip, teren accidentat acolo simti ce poate, acolo simti adevarata placere...nu te plimbi cu el prin oras.....doar daca nu esti vreun snob sadea...care crede ca daca se da prin centru cu ATV...o sa te priveasca lumea altfel sau o sa moara de invidie.....nimic mai fals.
mbrad_26 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 20:55   #65
c2aus

Stage 4
 
c2aus's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 189
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

io zic sa nu facem prea mare tam tam p problema asta pt ca sunt convins ca asta isi doresc pt a ne putea da exemplu ca suntem iresponsabili.
nu au cum sa interzica motoarele noaptea sau atv-urile atat timp cat nu exista asa o reglementare nicaieri in lume.
e trasa de par din multe motive si este la fel ca legea votata cu stirile tv.
cat despre evacuarile modficate majoritatea se incadreaza in limitele normale kiar daca unora li se par cam zgomotoase.

asfalt uscat...
__________________
still miss ya.. Bro '

www.autofashion.ro office@autofashion.ro 0727733333/0722799999
c2aus is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:00   #66
mbrad_26

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 18
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by fatalis View Post
Cred ca interzise nu , este cam drastic . Dar sa numai depaseasca acel nivel de zgomot si treaba asta sa fie valabila si pentru masini. Asta pot sa o faca posesorii. Este stresant sa locuiesti langa o strada cu 4 benzi si sa auzi in fiecare noapte cum urla motoarele alea. Imi place viteza , imi place zgomotul dar trebuie sa existe o limita undeva. Eu nu il deranjez cu nik pe el , el de ce sa ma deranjeze pe mine?
Perfect adevarat.....
mbrad_26 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:02   #67
W Y P

Stage 5
 
W Y P's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 900
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by mbrad_26 View Post
Frate ai ATv...??...ai habar ce i aia....pen' ce i??? Ce naiba sa cauti cu ATV ul in oras....??? Mai mare jena......... ATV...te dai cu el pe nisip, teren accidentat acolo simti ce poate, acolo simti adevarata placere...nu te plimbi cu el prin oras.....doar daca nu esti vreun snob sadea...care crede ca daca se da prin centru cu ATV...o sa te priveasca lumea altfel sau o sa moara de invidie.....nimic mai fals.
sunt de aceiasi parere cu mbrad 26...chiar aceiasi parere in privinta ATV-urilor ..ca si in Buzau , care vorba aia este un oras foarte mic in comparatie cu Bucuresti , sunt diferite "specimene" care se cred mai interesante daca umbla in oras de colo pana colo cu ATV-urile...si vreau sa zic in momentul cand trec pe langa tine...iti astupi urechile...la modul cel mai serios


respect bafta

Last edited by W Y P; 04-08-08 at 21:06.
W Y P is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:10   #68
mbrad_26

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 18
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by c2aus View Post
io zic sa nu facem prea mare tam tam p problema asta pt ca sunt convins ca asta isi doresc pt a ne putea da exemplu ca suntem iresponsabili.
nu au cum sa interzica motoarele noaptea sau atv-urile atat timp cat nu exista asa o reglementare nicaieri in lume.
e trasa de par din multe motive si este la fel ca legea votata cu stirile tv.
cat despre evacuarile modficate majoritatea se incadreaza in limitele normale kiar daca unora li se par cam zgomotoase.

asfalt uscat...
Tine de cei 7 ani de acasa...este?? Aia 7 ani care lipsesc cu desavarsire....
Vrei zgomot...adrenalina ,Ture peste 7000 ...du te pe circuit si te satisface ...nu ne strasa cu parturile tale.....are tatu' bani ...mars la el in ograda sau in dormitor si freacai creierii....si daca ai si Atv baga l in Living si aratai mamei tale ce poate baietelul....fa i varza mileurile. Daca n are tatuca bani sa te mai trimta pe circuit sau la munte ....e simplu...Mars la Munca!!!
mbrad_26 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:20   #69
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Multe motoare au evacuarea schimbata din diverse motive: un castig de cp, zgomot, plictiseala, prea multi bani etc. Un motor stock "urla", dar "urla" cat scrie pe cadru, cu cat l-a proiectat constructorul.
Nici eu nu sunt de acord cu interzicerea lor dar... toti cei pe care ii auzim noapte de noapte pe strazile principale nu privesc motorul ca pe un mijloc de transport, ci ca pe o "smecherie", ceva cu care sa se dea mari. Si mie imi place sunetul lor, imi plac motoarele in general, dar ma deranjeaza noaptea. Cum au mai zis altii, unii mai si muncesc si trebuie sa se odihneasca... nu-mi spuneti voi ca aia care alearga motoarele turate la maxim pe bulevard, la ora 1-2-3 noapte, se trezesc la 6-7 dimineata sa plece la munca. Multi dintre ei se "ocupa" cu altele, nu cu munca sau, cel putin, nu cu munca la un program normal.
Acelasi lucru e valabil si pt masinile modificate, cu evacuari care costa N-spe milioane... si eu am evacuare sport (inca nu e montata), dar are ambele tobe si nu urla ca una YED sau ca o teava cap-coada. Pt baiatul cu Manta: fara rautate ti-o spun, daca o masina ar face foarte mult zgomot si m-ar deranja intr-atat incat sa nu pot sa dorm, te-ai trezi cu esapamentul infundat sau cu o "atentionare" scrisa cu cheia.
Eu nu sunt de acord cu interzicerea motoarelor si a masinilor cu evacuari zgomotoase, dar totusi sa avem un pic de respect si pt cei din jur, daca tot ne dam tara "in curs de dezvoltare" si ne suparam atat de rau cand se iau masuri drastice.
Ar trebui reevaluate normele de poluare fonica, fiindca am cam ramas la decibelii batranei Dacii din 1900 toamna, dar vremurile s-au schimbat... daca 10 producatori mari de autoturisme scot modele cu 70db (dau exemplu) inseamna ca nu sunt chiar atat de zgomotoase si Romania nu ar trebui sa fie "mai cu mot" fata de restul Europei sau a lumii in general si ar trebui sa se alinieze la standardele actuale.
Daca pe motorul X scrie ca are nivelul maxim de N db, atunci ar trebui sa fie in regula... daca ii depaseste, amenda! Il prinde iar, iar amenda... si tot asa pana o sa il coste pe respectivul o distractie mai mult decat tot motorul.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:30   #70
fatalis

Stage 1
 
Join Date: May 2006
Posts: 24
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Daca pe motorul X scrie ca are nivelul maxim de N db, atunci ar trebui sa fie in regula... daca ii depaseste, amenda! Il prinde iar, iar amenda... si tot asa pana o sa il coste pe respectivul o distractie mai mult decat tot motorul.
Nu tine omule cu amenda. Talonu si amenda. La a 2-a , a 3-a ridicare de talon nu il mai da deloc si gata. Valabil pentru tot ce inseamna motor cu combustie interna ( si o masina de tuns iarba).
fatalis is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:32   #71
mbrad_26

Stage 1
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 18
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by fatalis View Post
Nu tine omule cu amenda. Talonu si amenda. La a 2-a , a 3-a ridicare de talon nu il mai da deloc si gata. Valabil pentru tot ce inseamna motor cu combustie interna ( si o masina de tuns iarba).
Corect.
mbrad_26 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:36   #72
bmw_360cp

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 86
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

ce lege nasoala ...de ce nu interzic si lantu la bicicleta
bmw_360cp is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 21:59   #73
In2ition

Stage 2
 
In2ition's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 44
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

Quote:
Originally Posted by mbrad_26 View Post
Frate ai ATv...??...ai habar ce i aia....pen' ce i??? Ce naiba sa cauti cu ATV ul in oras....??? Mai mare jena......... ATV...te dai cu el pe nisip, teren accidentat acolo simti ce poate, acolo simti adevarata placere...nu te plimbi cu el prin oras.....doar daca nu esti vreun snob sadea...care crede ca daca se da prin centru cu ATV...o sa te priveasca lumea altfel sau o sa moara de invidie.....nimic mai fals.
Da frate , am ATV....si am la el chiar si rotzi+anvelope speciale de ASFALT...dang dang.....deci mai gandeste-te......e ALL Terain Vehicle.....e chiar asha greu de tradus.....cu carte de identitate si certificat de inmatriculare este perfect legal pe strada ....LA ORICE ORA!!!
In2ition is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:22   #74
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,553
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

cat despre mine nu kred ca am trecut pe la ore mai mari de 12 noaptea.. maxim 12.. ducanduma spre casa.. si na eu asa merg.. la fiecare interesectie o dau d cur.. si intra in limitare..dar am trecut odata.. si nu in fiecare seara.. prea sare lumea d cur.. gata a vazuto rosie si ea e de vina..
__________________
ANONYMOUS MOTORSPORT
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 04-08-08, 22:23   #75
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Adio motociclete noaptea, in Bucuresti!

pana o sa introduca legea asta va agitati degeaba.....drogatii cu tobe din targ care scot 3000 de decibeli tot o sa ne deranjeze somnu noaptea asa ca......tot noi ne facem dreptatea cu pumnu.....stati linistiti ca ati umplut 5 pagini degeaba
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -