Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 31-07-06, 15:09   #1
stelypro

Stage 5
 
stelypro's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 393
Default Omologarile RAR: o problema sau lege?

de ceva vreme...adica de cand mi-am lovit spoileru fata ma tot opreste politia si ma ia la puricat: ba ca rotile nus ca in talon , ba ca culoarea(fulgerele) trebe trecuta in talon desi nu depasesc 30 %, ba ca trebe sa-mi omologhez spoilere , si aripile si eleronu si mai stie militia mai ce...

voua astia cu masini mai "tunate" nu vii se intampla la fel?

Last edited by Piry; 31-07-06 at 15:38.
stelypro is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 16:16   #2
glaw

Stage 2
 
glaw's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 43
Default Re: Omologari RAR

Subiect de actualitate. Chiar ar fi bine sa vedem cum stam cu aceste omologari la masinile tuning. Ar fi bine ca lumea sa-si mai spuna experientele pe aceasta tema sa nu fie nevoie ca toti sa treaca prin clacarul birocratiei.
Pentru inceput vin eu cu unsfat pentru cei care vor geamuri fumurii si nu stiu ce e biune sau rau pe aceasta tema cu privire la legalitatea lor. Foliile fumurii sunt trebuie omologate de RAR altfel poti da de draqoo si va trebui sa le dai jos. Sunt unii producatori de folii (nu dau nume) care au omologari RAR, deci cand va montati folii pe geam ar fi bine sa va asigurati de legalitatea lor. Asteptam alte impresii...
glaw is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 17:00   #3
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Omologari RAR

referitor la jante /cauciucuri ! atata timp cat marimile de pe masina sunt trecute in talon .. politia nu are ce sa iti faca .. astea se omologheaza la RAR cu siguranta! dar trebuie schimbat dupa aceasta talonul !!!
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 17:05   #4
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Omologari RAR

romania e de cacat.. ce sa ii faci..
smoke is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 17:07   #5
scirocco

Stage 3
 
scirocco's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 147
Default Re: Omologari RAR

Quote:
Originally Posted by smoke
romania e de cacat.. ce sa ii faci..
e de *** dar nu la faza asta...
la nemti e mult mai exigenta politia cu masinile de tuning ca la noi.
fiecare element de tuning insa de la o firma cu cat de cat prestigiu vine cu un certificat TUV(RAR-ul lor)... si deci cine nu-si face spoileru in garaj nu are treaba...

Dar la noi, cum i se scoala politaiului...
__________________
1980 vw scirocco gt
scirocco is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 17:36   #6
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Omologari RAR

acum sa vad io cum se aproba ceva.. facut de noi.. daca nu vrea ''muschiul lor''.. sa ne zica si noua norme.. cum . ce tre sa respecte un spoiler.. frate.. sa stim si noi ce se poate omologa... si cum sta treaba
smoke is offline   Reply With Quote
Old 31-07-06, 20:08   #7
DonJoker

Stage 4
 
DonJoker's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 254
Default Re: Omologari RAR

Si eu am patit-o in tg mures.M-a oprit la un control de rutina si mi-au luat talonul pentru ca nu aveam rotile de 15 trecute in talon !!!, de folie au vrut sa se lege dar era omologata. Cu putin ajutor l-am recuperat intr-o saptamana. Asa ca daca vor ....te f..
DonJoker is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 01:30   #8
andreinui

Stage 5
 
andreinui's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 378
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[TIME SQUAD]
Default Re: Omologari RAR

Quote:
Originally Posted by scirocco
e de *** dar nu la faza asta...
la nemti e mult mai exigenta politia cu masinile de tuning ca la noi.
fiecare element de tuning insa de la o firma cu cat de cat prestigiu vine cu un certificat TUV(RAR-ul lor)... si deci cine nu-si face spoileru in garaj nu are treaba...

Dar la noi, cum i se scoala politaiului...
din septembrie asa va fi si la noi
andreinui is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 07:30   #9
NightRider

Stage 5
 
NightRider's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 554
Member of:
[Moderators]
[Sun Racers]
[VW]
Default Re: Omologari RAR

Eu stiam ca rotile, daca sunt echivalente d.p.d.v al dimensiunii cu cele standard(adik 205/50R15 echivalent cu 185/55R15 care e echivalent cu 175/65R14, etc..), nu ar putea sa-ti faca nimika politia, pt ca in principiu diametrul rotii e lafel, nu tre sa omologhezi nimika pt ca nu ai schimbat d.p.d.v rar nimika...Cel putin eu asa stiam...
__________________
"I'm not insane, i'm perfectly normal, the world is insane..."

I drive a Bora with style :P
NightRider is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 07:32   #10
stelypro

Stage 5
 
stelypro's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 393
Default Re: Omologari RAR

ii o mare porcarie ca a inceput RAR sa faca vizite la firmele din cj si sa le i-a la puricat, trebuie omologata fiecare piesa care se comercializeaza, adica sa o duci la ei si ei s-o testeze. la mine inca n-au ajuns da ii astept...
stelypro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 07:37   #11
stelypro

Stage 5
 
stelypro's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 393
Default Re: Omologari RAR

eu mi-am pus pe octavia jante pe 18, si m-am tot uitat si m-am interesat inainte sa mi le pun si sa-mi aleg cauciucurile , sa mi le aleg in asa fel incat sa nu mi-i se modifice diametrul, si am dat peste urmatorul site:

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
stelypro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-06, 09:26   #12
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: Omologari RAR

Mdah...baietii de la RAR sunt pusi pe fapte mari...este doar un alt efect al intrarii Romaniei in UE...orice produs adaugat masinii trebuie sa fie omologat...importatorii trebuie sa ceara omologare individuala pentru fiecare produs pe care il comercializeaza din gama Tuning, mai putin faruri, stopuri, difuzoare...orice spoiler trebuie omologat, orice cablu trebuie omologat, orice bec, releu, jante etc trebuie sa fie omologate RAR...atat produsele cat si service-urile care le monteaza!!!din pacate, in Romania este un singur om care are puterea sa certifice un service.Eu am fost vizitat de o echipa RAR si, prietenosi ei, mi-au explicat pasii care trebuie facuti si care sunt amenzile in cazul in care nu le fac intr-un interval de 4 luni...am legislatia si documentatia...pt cine este interesat sa afle, PM me ...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 02-08-06, 19:24   #13
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Omologari RAR

Quote:
Originally Posted by sfigmo
...am legislatia si documentatia...pt cine este interesat sa afle, PM me ...bafta

Arunc-o pe "4tuning" mare,nu de alta ,dar cu siguranta vor fi mult prea multi interesati ,si altii sint debusolati ce si cum sa faca.
Eu am deschis un topic de acest gen insa s-a blocat din lipsa de informatii.

https://forum.4tuning.ro/22-troubleshooting-howto-mecanica-electrica-probleme-auto/12919-tuningul-estetic-cadrul-legal-omologat.html

@NightRider,
nu conteaza daca ai acelasi diametru al rotilor daca nu ai masura trecuta in talon.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 03-08-06, 12:01   #14
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Omologarile RAR: o problema sau lege?

Pentru folii pe geamurile din spate si luneta NUMENI NU ARE DREPTUL SA ITI RIDICE TALONUL pt ca dupa lege, in cazul in care ai oglinda retrovizoare si pe stanga si pe dreapta, geamurile pot fi acoperite si cu tabla. Problema este cu geamurile din fata, unde transparenta minima trebuie sa fie de 10%.
Prin urmare, puteti da in judecata pe orice Garcea care va suspenda talonul pt folii pe geamurile din spate, chiar daca nu sunt omologate ci sunt Piata Marasti.
In legatura cu spoilerele, INCA nu este nici o lege care sa faca referire la ele.
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 03-08-06, 22:16   #15
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default Re: Omologarile RAR: o problema sau lege?

legat de piesele de tuning sa zic asa ,mi se pare o aberatie sa le duci sa le omologhezi la RAR , adika eu tot ce aduc de afara cu TUV si asa nu e bun ca nu are certificat de la RAR????defapt nu stiu de ce ma mir, doar traim in romania unde orice e posibil, daca nu au pe ce sa ia bani mai gasesc ceva....si eu m-am mai batut de RAR , dar pe service unde bun am inteles ca tre sa fiu autorizat de ei, piesele ce le vand pt masini iarasi sunt omologate de RAR, dar piesele de tuning vin cu o certificare TUV care e mult peste ce poate face RAR-ul si e recunoscuta in toata Europa, dar la noi nu e suficient....o sa vb si eu acuma cat de curand cu cineva de acolo sa vad exact ce si cum, nu de alta dar nu am chef sa ma aleg si cu vreo amenda dupa cap de la ei....
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -