Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-08, 22:32   #91
c i k y
Dacia Driver

Stage 5
 
c i k y's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,146
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

"bă băieti"...vorbiti aiurea.sunt cazuri rare astea cu rugina saritul vopselei si alte prostii.si eu am logan si sunt super multumit de el ma duce unde vrea "maciuca" mea si nu cere decat benzina , lichid pentru spalatul parbrizului si cate o vizita pe la spalatorie ! Daia e tara plina de loganuri , ca rugineste si ca se strica repede , nu ? ! E o masina modesta nu e facuta pentru fitze !
__________________

Logan 1.6 8v Kiss
c i k y is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 23:39   #92
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by c i k y View Post
"bă băieti"...vorbiti aiurea.sunt cazuri rare astea cu rugina saritul vopselei si alte prostii.si eu am logan si sunt super multumit de el ma duce unde vrea "maciuca" mea si nu cere decat benzina , lichid pentru spalatul parbrizului si cate o vizita pe la spalatorie ! Daia e tara plina de loganuri , ca rugineste si ca se strica repede , nu ? ! E o masina modesta nu e facuta pentru fitze !
Cazuri rare=18 pagini x10/pagina=? si cu poze
Ia uite frate alt meserias asta merge pe muzica populara "baga apa in radiator/si benzina la motor /si pui floare de bujor /pe buson la stropitor /si te duc pe un ti-e dor/.Dar tu ai scurta la mina sa dai pe linkul respectiv sa vezi pozele cu ochii tai ,stiu ca este greu trebuie sa angajezi secretara sa citeasca ea pentru tine .Tu macar vorbesti din auzite tu ai logan virtual poate ai mers cu el la NFS.
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 23:45   #93
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

ma..eu am dat click pe link da' sa mor de am vazut vreun logan in poza! asa pot sa ma duc si eu pe forum la AUDI si sa zic domn'e la R8-u meu ii pica vopseaua de la gainiat..si doar sa arat niste poze cu un plafon cu vopseaua dusa dar sa nu se inteleaga din nici o poza ca e R8.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:11   #94
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Normal ca nu ai vazut ca e LOGAN pt ca sunt poze facute cu macro sau ma rog... la max 10 cm de caroserie si poate sa fie si ultimu model de bmw ca nu iti dai seama de la 10 cm poza cu tabla ca e bmw sau trabant. e tipu ala pe forum la dacia il cheama "taangh". din cate am rasfoit are cam 1 pagina intreaga numai cu pozele de la masina lui cum e rupta de lac sarit de la gainat.... iata mai jos poze luate de pe club dacia.. daca asta nu e logan... inseamna ca eu am ferari.

Precizez ca toate pozele sunt ale unui singur om, "taangh" asta, si uite ce zice el cand alt baiat de pe forum il intreaba

As putea intreba totusi prin ce medii ai umblat (acide etc)?:
raspuns:

Tot atit de "acide" pe unde umbla toata lumea.... prin Bucuresti si pe soselele tarii.
Nu am fost niciodata cu Loganul in zone cu un potential chimic ridicat cum ar fi cele cu combinate chimice.
Am umblat prin Bucuresti, Constanta, Sibiu, Cluj.... pe unde merg toti...

Copacii sub care am facut pozele sint de la birou.... si in cele din urma.... trebuie sa ma feresc de copaci?
Dupa cum am mai spus.... vopseaua este pentru a proteja nu de frumusete.

Daca te uiti mai bine vei vedea ca sint 2 tipuri de defecte de vopsea.Cel din fata, este posibil sa fie provocat de un gainat (NUCLEAR ), dar cele de pe plafon sint cu totul diferite, acolo vopseaua se exfoliaza pur si simplu


am venit cu poze si argumente ca sa nu mai avem discutii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0002.JPG
Views:	64
Size:	732.6 KB
ID:	557617   Click image for larger version

Name:	DSCF0004.JPG
Views:	53
Size:	763.6 KB
ID:	557618   Click image for larger version

Name:	DSCF0005.JPG
Views:	51
Size:	760.9 KB
ID:	557619  

Click image for larger version

Name:	DSCF0007.JPG
Views:	49
Size:	744.8 KB
ID:	557620   Click image for larger version

Name:	DSCF0013.JPG
Views:	52
Size:	739.0 KB
ID:	557621   Click image for larger version

Name:	DSCF0014.JPG
Views:	69
Size:	763.7 KB
ID:	557622  

Click image for larger version

Name:	DSCF0015.JPG
Views:	42
Size:	742.7 KB
ID:	557623   Click image for larger version

Name:	DSCF0018.JPG
Views:	56
Size:	742.9 KB
ID:	557624  
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:32   #95
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Ideia Este Cum Puteti Voi S A Puneti Intrebari Stupide ,,loganul Este O Masina Buna Sau Proasta ?
Pt Bani Care Dati Pe Ea Cum Ati Vrea Voi Sa Arate Sau Cum Sa Se Miste Pe Drumurile Noastre De Zici Ca Ne Aflam In Al 2 Razboi Mondial
Totusi Suntem O Tara Saraca Si Traim In Mizerie De Cind Ne Stim Si Pina La Urma Avem Ce Stim Sa Facem
Ca S A Avem Masini La Standarde Occidentale De 5 Stele Trebuie Sa Avem Si O Civilizatie In Care Sa Avem Incredere Si Un Sistem Bine Pus La Punct .
Pina La Urma Loganul Isi Merita Bani Si Este O Masina Noua Pt Buzunarul Romanului De Rand Care Suntem Destui Si Asta Trebuie S A Recunoastem Nu Trebuie Sa Ne Ascundem
Daca Ar Fii O Masina Scumpa Si Totodata De Calitate Atunci Altul Ar Fii Pretul D E Intretinere Si Cost Dar Pt Bani Care Se Cumpara Este Ok

Loganul Da Chiar Foarte Bun
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:40   #96
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

fighet nu vreau sa ne certam, dar din ce ai zis tu mai sus, reiese ca ti se pare normal ca o masina luata de noua, dupa 1-2 ani sa iti sara vopseaua dupa ea... da ok e buna pt banii care ii dai pe ea.. totusi sa nu uitam ca e cea mai ieftina masina noua disponibila pe piata in RO, si e si normal ca doar e masina autohtona, hai ca nu e finisata bine ca are x chestii aiurea si nu mai stiu ce defecte am inteles, nu ai pretentii, dar faza cu vopseaua mi se pare dubioasa rau de tot. tipul de sus cu masina facuta prastie ori a avut un ghinion fantastic la vopsea, ori a mers cu masina intr-o ploaie acida sau ceva de genul...
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:49   #97
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Masina Pe Care A Cumparato A Luato D E Noua Sau Sh ?
Daca Sh, Atunci Nu Mira Pe Nimeni
Daca Noua, Depinde De Unde O Parcheaza Sau Pe Unde A Mers Si Nu Mai Stie Sau Nu Spune Vopseaua Aia A Sariat Ea De Vreun Motiv Ca Asa Din Senin Nu Prea Cred Nici Macar La Bicicleta Nu Sare Asa Pe Suprafete Drepte
Sunt Multi Factori
Dusmanii
Gainatul
Spalatul
Etc
Daca Are Garantie Iese Din Ceata
DIN CE VAD EU IN POZA ASTA MI SE PERE MIE SAU MASINA A FOST REVOPSITA ???
Attached Images
 

Last edited by FIGHET; 08-06-08 at 00:54.
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:53   #98
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Eu cred ca si spalatul in exces la spalatorie dauneaza grav vopselei... presiunea de la pistoalele alora e teribil de mare. Lor nu prea le pasa deloc de masina asa ca dau la maxim pistoalele ca sa nu se oboseasca prea mult la frecat masina si tu te capeti cu bucati de lac sarite si uite asa sare si vopseaua.
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:55   #99
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Dupa Cum Arata Vopseaua Pe Ea Masina Aceasta Mai Mult Este Spalata Manual Decat Cu Pistolul !!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 01:25   #100
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Bobytzul View Post
139700 Km:42 luni:31 zile/luna=108-110 km/zi pus la socoteala ca ai mers si de Paste si de Craciun si Duminica si sambata si de ziua ta si de anul nou,banuiesc ca nu frinezi cu parasuta ai si tu placute de frina (cum le cheama de au tinut atit de mult) ,caruta lu bunicu avea sina de fier pe roata si la 2 ani se ducea la fierar sa o schimbe ,ce model de cauciucuri ai cum se cheama firma producatoare ,poate ai 2 rinduri de cauciucuri unele de vara si unele cu care circuli 3 luni/an iarna ,boierul boier .Banuiesc ca o avea si motorul tau o amarita de curea uitata pe acolo si stiu ca la un nr de Km se mai inlocuiesc ? nici macar un bec de pozitie ars ,poate circuli numai ziua si cu motorul oprit ,gropi prin constanta nici vorba sau borduri, ca sa ii mai faci directia .Am o rugaminte sa te uiti in talon si ia o poza cu un logan si uitate mai bine la masina poate este mercedesul lui aleks in blana de logan ca ar crapa de ciuda Rolls Royce ,pina si englezii ar da la programul rabla celebrele taxi din al 2-lea razboi mondial care circula si acum si ar lua loganuri.Nu pot sa te contrazic ca si pe la mine prin parcare sunt logane si parca mai au probleme ,mai ma uit si pe alte forumuri dedicate logan si vad ca nu este a buna cu cele afirmate de tine ,parca as inclina sa zic "uite atit avea o coada nea SirNenea" .Poate au incurcat masinile si cea facuta special pentru presedintele Frantei a ajuns la tine.Nu indraznesc sa pun o adresa de site dedicata loganului ca ma incaier cu moderatorii sa vezi valea plingerii si nu este pe daciaclub sa vezi acolo ce trag prin ciclopuri sa le ridice de fund in sus,dar cred ca aia mint,ca tu esti exceptia care confirma regula .
sefu alea se numesc consumabile, normal ca a schimbat placutele de frana, distriubutia si ce se mai schimba, dar alea se schimba si la mercedes si la bemveu si la ferrari....deci nu le punem la socoteala
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 01:30   #101
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Asta cu vopseaua poate fi adevarata sau nu, si mai ales depinde de multi factori daca intr-adevar e asa sau nu.......in primul rand omul acela nu merita mai mult decat un Logan daca nu e in stare sa isi spele masina k-lumea macar o data pe luna.....porma se asteapta sa se curete gainatz-ul usor.....dar eu oricum nu cred ca e adevarat pentru ca oricine poate venii cu niste poze cu o masina zgariata si sa justifice zgarieturile fiind de la gainatz....ce e asa greu? Iei o masina zgariata si minti lumea....sau poate nu.....Dumnezeu stie....insa un lucru e cert, zilele trecute m-am uitat pe un Forum Spaniol in care se vb-ea despre Logan, si 95% au zis ca e o masina buna ptr ca nu are multa electronica si etc. restul de 5% erau cei ce preferau masini straine sh.....plus ca deja am inceput sa vad zilnic cate un Logan, incet incet devine o masina comuna.....si inca ceva numai sariti asa la cearta de la orice, pe nici un forum din strainatate fie el englez sau spaniol nu am vazut certuri, ironii sau aroganta din asta ieftina.......comunista......fiecare e liber sa isi exprime parerea, nu treŽ sa ne luam la cearta ca pe maidan....

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 02:43   #102
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Bobytzul View Post
139700 Km:42 luni:31 zile/luna=108-110 km/zi pus la socoteala ca ai mers si de Paste si de Craciun si Duminica si sambata si de ziua ta si de anul nou,banuiesc ca nu frinezi cu parasuta ai si tu placute de frina (cum le cheama de au tinut atit de mult) ,caruta lu bunicu avea sina de fier pe roata si la 2 ani se ducea la fierar sa o schimbe ,ce model de cauciucuri ai cum se cheama firma producatoare ,poate ai 2 rinduri de cauciucuri unele de vara si unele cu care circuli 3 luni/an iarna ,boierul boier .Banuiesc ca o avea si motorul tau o amarita de curea uitata pe acolo si stiu ca la un nr de Km se mai inlocuiesc ? nici macar un bec de pozitie ars ,poate circuli numai ziua si cu motorul oprit ,gropi prin constanta nici vorba sau borduri, ca sa ii mai faci directia .Am o rugaminte sa te uiti in talon si ia o poza cu un logan si uitate mai bine la masina poate este mercedesul lui aleks in blana de logan ca ar crapa de ciuda Rolls Royce ,pina si englezii ar da la programul rabla celebrele taxi din al 2-lea razboi mondial care circula si acum si ar lua loganuri.Nu pot sa te contrazic ca si pe la mine prin parcare sunt logane si parca mai au probleme ,mai ma uit si pe alte forumuri dedicate logan si vad ca nu este a buna cu cele afirmate de tine ,parca as inclina sa zic "uite atit avea o coada nea SirNenea" .Poate au incurcat masinile si cea facuta special pentru presedintele Frantei a ajuns la tine.Nu indraznesc sa pun o adresa de site dedicata loganului ca ma incaier cu moderatorii sa vezi valea plingerii si nu este pe daciaclub sa vezi acolo ce trag prin ciclopuri sa le ridice de fund in sus,dar cred ca aia mint,ca tu esti exceptia care confirma regula .
imi cer scuze ca am uit sa mai zic ca are revizia la zi in care se schimba anumite consumabile dar ca fapt divers pana acum nu am schimbat decat de 2 ori placutele deci cu ceea de fabrica 3 in total
dar ca fapt divers sa stii ca tot ce zici u intra la consumabile dar daca vrei o sa stau vreo 2-3 zile sa ma gandesc exact si de cate ori am spalat masina si cati litri de benzina am consumat ca sa stii exact suma totala care am cunsumat-o pana acum
******
o zi buna
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!



Last edited by aleks; 09-06-08 at 10:59.
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 12:57   #103
Crisskro

Stage 5
 
Crisskro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 574
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Pe zi ce trece devin din ce in ce mai socat de numarul de loganuri cu probleme la instalatia electrica...
Crisskro is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 13:06   #104
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

dezvolta ideea crisskro nu mai arunca vb in vant
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 18:15   #105
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Crisskro View Post
Pe zi ce trece devin din ce in ce mai socat de numarul de loganuri cu probleme la instalatia electrica...
acu inventati alte probleme....de alea cu consumu pentru ca are motor mic pe caroserie mare v-ati plictisit....vorbiti asa fara sa posedati lucrul despre care vorbiti
pe langa a mea care are 20 mii km ,am mers cu taxiuri care aveau si 250.000 si nici urma de oboseala sau probleme..atata tot ca erau imbacsite inauntru
apache is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -