Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-12, 21:33   #3241
papastratos

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 22
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

am fost si eu la finantze si m-au lamurit ca taxa auto de prima inmatriculare este in vigoare si ramine asa cel putin pina in 1 ian 2013 , singura modificare este ca pentru masinile deja inmatriculate in Ro inainte de 2007 si vrei sa o revinzi in Ro cumparatorul nu mai trebe sa plateasca taxa de prima inmatriculare pt masinile cu nr romanesc care nu am platit aceasta taxa vreodata(cele inmatric inainte de 2007-),

Tot de la ei am aflat ca se lucreaza intens ca taxa de prima inmatriculare incepind de 1 ian 2013 sa fie calculata in functie de norma de poluare astfel incit cu cit este mai veche , motor mai mare si mai poluant -taxa sa fie direct proportional cu aceste valori ....Se presupune ca si impozitul anual (precum in germania)sa depinda de aceste valori proportional( cc si norma euro)..si nu cum este acum unde este luat in considerare doar capacitateacilindrica,...

Tot ei mi-au soptit la ureche ca dupa 1 ianuarie o sa se aplice din nou taxa de prima inmatriculare pt masinile inmatric in ro inainte de 2007 ce se revind in ro .

sper ca am ridicat ceatza putin din mintea unora ce nu prea erau in clar cu noua lege,...

asa ca bafta , si aduceti ce masini mai puteti pina in 1 ian 2013 : de preferat de la euro 4 in sus ,...
papastratos is offline   Reply With Quote
Old 02-11-12, 21:50   #3242
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by papastratos View Post

Tot ei mi-au soptit la ureche ca dupa 1 ianuarie o sa se aplice din nou taxa de prima inmatriculare pt masinile inmatric in ro inainte de 2007 ce se revind in ro .
asta e clar pentru toti..sa treaca iar alegerile si apoi pun din nou biciul pe prostime.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 14:32   #3243
negrufabian

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 35
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Salut,

Am platit azi taxa auto si nu mi-au putut inmatricula, a zis ca trebuie sa treaca 3 zile lucratoare si apoi sa vin cu dosarul de inmatriculat.
Ar trebui sa intre banii in cont pana maine? Am platit azi la ora 12...
negrufabian is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 17:06   #3244
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by negrufabian View Post
Salut,

Am platit azi taxa auto si nu mi-au putut inmatricula, a zis ca trebuie sa treaca 3 zile lucratoare si apoi sa vin cu dosarul de inmatriculat.
Ar trebui sa intre banii in cont pana maine? Am platit azi la ora 12...
asta este noua chitanta atesta dovada platii si din momentul in care o ai se poate depune dosarul fara probleme, insa poate nu au vrut ei sa iti ia dosarul ca sa nu se streseze cu munca pana in ianuarie. e greu la bugetari.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 27-12-12, 22:55   #3245
negrufabian

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 35
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

da, niste nenorociti! merg maine din nou, trebuie sa fi intrat bani de pe o zi pe alta.
negrufabian is offline   Reply With Quote
Old 28-12-12, 00:51   #3246
gabitza121

Stage 5
 
gabitza121's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 501
Member of:
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
asta e clar pentru toti..sa treaca iar alegerile si apoi pun din nou biciul pe prostime.
si noi prostimea ne meritam soarta ca noi iialegem si tot noi acceptam sa fim bataie de joc la toti incompetentii din guvern,mai maresc si impozitul ne distrug si cu taxa si vom sta in casa si vom plange ca niste samantari ce suntem
__________________
eu sunt genul de om parazitul tu deschizi usa eu darm zidul

CU ASTA NE VOM LAUDA IN CURAND
POSESOR DE BICICLETA CU TOATE PIESELE SHIMANO
gabitza121 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 08:38   #3247
lexw

Stage 5
 
lexw's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 309
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am si eu o intrebare, vreau sa aduc un Golf/Octavia/Passat. Iau 1.9TDI ALH euro3 (140g CO2) sau iau 1.6 euro4 (173g CO2) ? vorbind din punct de vedere al noii taxe de inmatriculare/poluare/mediu sau ce o sa mai fie ea.
lexw is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 09:27   #3248
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

1.6 clar
peter is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 20:00   #3249
al3xxxxx
Virtual Tuner

Stage 4
 
al3xxxxx's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 287
Member of:
[FORD]
[Virtual Tuning]
Question Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Poate sa-mi spuna cineva daca imi pot recupera taxa platita (sau o parte din ea) . Am platit aproape 1000 E pe imatriculare . Un ford focus din 2004 break , si imatriculata in romania in anul 2008 .
al3xxxxx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-13, 23:34   #3250
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Nu cred ca ii mai poti recupera. A trecut prea mult timp de cand ai platito.

Se pare ca taxa va fi aceiasi in 2013

Ce treaba are impozitul cu norma de poluare. Ori platim impozit ori taxa de mediu. O sa platim aceiasi taxa de n ori. Si in impozit si la inmatriculare si acciza la combustibil etc
__________________

Last edited by nutzuXXL; 02-01-13 at 23:40.
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 12:49   #3251
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

nutzuXXL se pare ca taxa nu va fi aceasi si in 2013.Taxa auto se transforma in timbru auto unde taxele se vor calcula dupa noxele emise de fiecare masina si capacitatea cilindrica.Acum intrebarea este daca vor platii acest timbru orice masina care circula pe RO?Un fel de impozit dar impozit pe noxele emise de masina ta si cu cat aceasta este mai veche cu atat taxa mai mare.
babone is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 13:36   #3252
silviu2403

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 310
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Am cumparat masina de Craciun insa nu am apucat sa o inmatriculez pe numele meu, am facut contract de vanzare cumparare, am fisa fiscala de la fostul proprietar, este scoasa de la el de la fisc, am talonul pe care scrie incredintat catre la data de..... si cartea masinii. Masina a fost inmatriculata in Romania in 2008 si s-a platit taxa de prima inmatriculare la ea. Din cate am inteles am doua posibilitati, pot circula cu ea asa pe numerele de inmatriculare de la fostul proprietar, cu talonul pe numele acestuia insa marea intrebare este daca sa o inscriu la mine la financiar sau nu.... A doua posibilitate este sa o trec pe numele meu insa trebuie sa iau o adeverinta de la fiscul fostului proprietar cum ca nu a cerut taxa inapoi dupa ce a platit-o.

Daca merg cu ea asa cand iau o amenda de radar sau rovigneta unde vine acea amenda? Daca o trec pe numele meu la financiar isi dau seama sa o trimita la mine si nu la fostul proprietar, avand numerele de inmatriculare vechi?
silviu2403 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 13:45   #3253
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

cred ca o sa fie ca anul trecut...mare agitatie, deja vad ca au amanat-o pina pe 19, mai fac si ei un ban gramada repede si gata
jakal is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 14:07   #3254
MAKALU

Stage 2
 
MAKALU's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 55
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
cred ca o sa fie ca anul trecut...mare agitatie, deja vad ca au amanat-o pina pe 19, mai fac si ei un ban gramada repede si gata
in aceasi situatie sunt si eu aproximativ,eu am cumparat o masina(dacia papuc)am dat pa ea cat nu face (1500 euro) acum 3 ani merg si acum cu ia ,taxa ptr ea este exarbitanta apr 3000 eur acum un an am deschis un topic acum cateva luni cu un pariu cat va fi valabila legea asta de c---t ,am primit o amenda ptr rovineta de 700 ron pe numele fostului prop ,a scoso de la financiar si de la taxe dar nu am trecuto pe numele meu la politie dar la financiar este pe num meu.nu stiu daca ati inteles ceva dar va urez succes.ps cautati topicul pariu taxa auto(cred)si lasati un ms
__________________
[/CENTER][SIGPIC][CENTER]
MAKALU is offline   Reply With Quote
Old 04-01-13, 15:20   #3255
silviu2403

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 310
Default Re: Totul despre taxa auto pentru maşinile rulate

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
cred ca o sa fie ca anul trecut...mare agitatie, deja vad ca au amanat-o pina pe 19, mai fac si ei un ban gramada repede si gata
Cum adica au amanat-o? Nu se mai plateste? Eu nu am gasit aceasta stire momentan, am fost azi la administratia financiara si la politie, la fisc nu prea stiau ce si cum, ii trimiteau pe multi de la politie sa aduca adeverinte cum ca taxele platite de fostii proprietari nu au fost returnate intre timp, iar la politie mi-au zis acelasi lucru ca trebuie sa aduc dovada ca nu a fost restituita taxa fostului proprietar.
silviu2403 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -