Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 03-04-15, 13:21   #16
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

nu pot sa cred asa ceva ..desi comercializez anvelope sh marci premium si etc .....conduc n masini , nu este anvelopa mai sfanta ca DUNLOP 3M , 3D SPORT SI 4D SPORT ...oricata reclama ati face la MICHELIN

iar materialul asta REVOLUTIONAR ....e cam pentru aia care abea au luat permisul !

RECLAMA de la ROMPETROL a modificat si testat carburantul in uzinele din GERMANIA iti protejeaza motorul si creste puterea ...e cam aceeasi reclama la aceste anvelope MICHELIN
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline  
Old 06-04-15, 15:24   #17
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Nenea Rover, tu nu esti nici cel mai bun exemplu... Pentru ca nu poti compara pneuri second-hand cu pneuri noi.

Astia de la Dunlop au facut nu stiu ce anvelopa care iti poate incarca bateria masinii electrice, adica un pneu special pentru viitor. Astia de la Michelin au facut pentru piata americana anvelopele care au profil garantat 100.000 de kilometri, care, in timp ce se uzeaza, devine mai bun...

Deci faza cu materialele revolutionare nu e marketing. Doar nu gasesti acum aceleasi anvelope ca in 1900, cand au aparut primele roti care se umflau, nu? In viitor nu trebuie sa te mire daca o sa vezi masini cu anvelope garantate pe viata.
Hondarul is offline  
Old 06-04-15, 16:30   #18
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

mda ...nu stiu ce sa zic ...prea ...ciudate anvelopele astea care merg si vara si iarna ...sa le vedem la treaba in Romania si cine le adopta
rover_cabrio is offline  
Old 06-04-15, 20:49   #19
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

@Hondarul
Quote:
'sa-l dau cuiva care ne spune o parere pertinenta si argumentata despre aceste anvelope numite CrossClimate, cum i se par lui.
Cu tot respectul, o parere pertinenta si argumentata cum poate fi data daca anvelopele nu au fost lansate oficial si nici "pe surse" nu prea ai cum sa te testezi?

Eu folosesc seturi separate pentru iarna, respectiv vara. Iarna GoodYear ultragrip 8 186/65/14 si vara Dunlop bluresponse 195/60/15. Pana la aceste anvelope CrossClimate care in teste au rezultate bune, nu as avea incredere in niciun set de anvelope AllSeason. Automobilul este un Focus 1, 1.6 16v turnier. Sunt multumit de ambele seturi pentru scopul pentru care au fost concepute si chiar daca masina e model mai vechi, este echipat cu TCS (controlul tractiunii), iar sasiul este foarte echilibrat (nu radeti, la focus 1 turnier distributia maselor este aproape 50-50). Nu am patit niciodata sa fuga fundul de exemplu, am putut duce fiecare anvelopa la limita ei in conditii de siguranta.

As vrea sa testez aceste Michelinuri, in primul rand pentru ca nu am avut niciodata Michelin, vreau sa vad cum si ce fabrica cel mai puternic producator de anvelope din lume, vreau sa am o revelatie si sa spun "da, sunt mult mai bune decat ma asteptam!" si sa le recomand oricui.

Cu respect, Alexandru
Dripci is offline  
Old 07-04-15, 12:25   #20
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Nu zice nimeni ca poate cineva sa zica daca sunt bune sau rele. Asta face TUV si Dekra care au zis ca se comporta foarte bine.

Ideea este sa incepem o discutie despre anvelopele astea care se recomanda a fi si de iarna si de vara, dar nu all-season. Adica sunt o noutate... Pare ciudat, nu-i asa?
Hondarul is offline  
Old 07-04-15, 12:42   #21
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Pai hai sa le punem pe masini si sa le testam, sa spunem lumii cum e.

Autostrazi la viteze mari, pe serpentine, pe ploaie, consum, zgomot samd.

La ce tehnologizare s-a ajuns, nu mi se pare ciudat sa existe materiale care se se comporte vara ca pentru caldura/uscat si iarna ca pentru zapada/gheata. Toate testele cu CrossClimate arata ca sunt mai bune decat AllSeason, a ramas doar testul pe termen lung. Asta insemnand si prezervarea calitatilor pe termen lung si uzura materialului. Astea doua lucruri nu aveau cum sa le testeze cineva pe 3-4 ture de circuit.
Dripci is offline  
Old 08-04-15, 02:50   #22
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Pai hai sa le punem pe masini si sa le testam, sa spunem lumii cum e.

Autostrazi la viteze mari, pe serpentine, pe ploaie, consum, zgomot samd.

La ce tehnologizare s-a ajuns, nu mi se pare ciudat sa existe materiale care se se comporte vara ca pentru caldura/uscat si iarna ca pentru zapada/gheata. Toate testele cu CrossClimate arata ca sunt mai bune decat AllSeason, a ramas doar testul pe termen lung. Asta insemnand si prezervarea calitatilor pe termen lung si uzura materialului. Astea doua lucruri nu aveau cum sa le testeze cineva pe 3-4 ture de circuit.
bine ai punctat aici ..michelin din cate stiu eu in ultimii ani fac niste cauciucuri FOARTE MOI , fac galme foarte repede la lovituri de borduri-gropi si imbatranesc inainte de termen !
rover_cabrio is offline  
Old 08-04-15, 09:18   #23
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Nu stiu cat este de adevarata faza cu anvelopele mai moi la Michelin. Cred ca in Romania, orice pneu se uzeaza mai repede ca avem infrastructura si calitatea carosabilului care este... Sau nu este

Dar si eu sunt de parere ca, pentru a avea o aderenta mai buna la franare si in viraje, adica pentru a oferi o siguranta mai buna, trebuie sa faci niste compromisuri. Astia de la Michelin numesc chestia asta Total Performance, adica ei au obtinut maxim din orice calitate a unui pneu: longevitate, franare, nivel de zgomot, economie de carburant, etc...

Da, e posibil ca in timp sa fie mai putin rezistente ca alte anvelope. Dar la capitolul aderenta cred ca stau mai bine.

Cat despre testare, asta e si scopul acestui topic. Dar nu sunt vreun Hrebenciuc sau Mos Craciun sa ofer zece seturi de anvelope, ci doar unul. Si l-as da cuiva care chiar merita si e interesat de capitolul siguranta si anvelope...
Hondarul is offline  
Old 08-04-15, 14:13   #24
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Nu neaparat orice pneu se uzeaza mai repede in Romania.

Sa iti dau 2 exemple concrete:

In urma cu ceva timp, mi-am cumparat un set de ConiSportContact3 la recomandarea vanzatorului (un magazin mare de anvelope in Munchen). M-a incantat ca din start am reusit sa negociez cu ei o reducere de 10% plus montat free pe anvelope.
In perioada aia conduceam mult intre Romania - Germania - Olanda/Belgia.
Intr-adevar, aderenta foarte buna si pe uscat si pe ploaie cu mentiunea ca a2a vara am ajuns la 1mm peste martorul de uzura.

Vara trecuta, am avut ca anvelope de vara un set de Nankang Ultra Sport NS2. A fost cea mai oribila experienta avuta. Extraordinar de tari, aderenta scazuta pe uscat dar mai ales pe ploaie. Intr-un cuvant, genul de senzatie de nesiguranta pe care nu ai vrea sa o ai la volan.
Singurul avantaj a fost ca in momentul in care le-am dat jos sa le pun la vanzare, abia daca se vedeau urme de uzura pe profil.

Sunt adeptul telefonului mobil pentru vorbit, camerei foto pentru poze, anvelopelor de vara pentru vara si anvelope de iarna pentru iarna.

Lucrez oarecum in domeniu si sunt constient de rezultatele excelente obtinute din cercetare in toate domeniile, dar vreau sa punctez doua aspecte:

1. asa cum am descris si in postul meu precedent, pana la proba contrarie, sunt curios de raportul eficienta/durabilitate/pret folosind acelasi rand de anvelope si iarna si vara, in detrimentul folosirii a doua seturi anual, unul de vara si unul de iarna.

2. anvelopele astea se adreseaza presupun tarilor cu clima temperata, si nicidecum tarilor predispuse la ierni lungi si geroase.
yitzack is offline  
Old 08-04-15, 23:56   #25
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Quote:
Originally Posted by yitzack View Post
Nu neaparat orice pneu se uzeaza mai repede in Romania.

Sa iti dau 2 exemple concrete:

In urma cu ceva timp, mi-am cumparat un set de ConiSportContact3 la recomandarea vanzatorului (un magazin mare de anvelope in Munchen). M-a incantat ca din start am reusit sa negociez cu ei o reducere de 10% plus montat free pe anvelope.
In perioada aia conduceam mult intre Romania - Germania - Olanda/Belgia.
Intr-adevar, aderenta foarte buna si pe uscat si pe ploaie cu mentiunea ca a2a vara am ajuns la 1mm peste martorul de uzura.

Vara trecuta, am avut ca anvelope de vara un set de Nankang Ultra Sport NS2. A fost cea mai oribila experienta avuta. Extraordinar de tari, aderenta scazuta pe uscat dar mai ales pe ploaie. Intr-un cuvant, genul de senzatie de nesiguranta pe care nu ai vrea sa o ai la volan.
Singurul avantaj a fost ca in momentul in care le-am dat jos sa le pun la vanzare, abia daca se vedeau urme de uzura pe profil.

Sunt adeptul telefonului mobil pentru vorbit, camerei foto pentru poze, anvelopelor de vara pentru vara si anvelope de iarna pentru iarna.

Lucrez oarecum in domeniu si sunt constient de rezultatele excelente obtinute din cercetare in toate domeniile, dar vreau sa punctez doua aspecte:

1. asa cum am descris si in postul meu precedent, pana la proba contrarie, sunt curios de raportul eficienta/durabilitate/pret folosind acelasi rand de anvelope si iarna si vara, in detrimentul folosirii a doua seturi anual, unul de vara si unul de iarna.

2. anvelopele astea se adreseaza presupun tarilor cu clima temperata, si nicidecum tarilor predispuse la ierni lungi si geroase.
aici m-am gandit si eu , una din tari ar fi anglia care are o clima temperat oceanica si vremea se schimba de la 10 minute la 10 minute
rover_cabrio is offline  
Old 09-04-15, 17:20   #26
burtus

Stage 3
 
burtus's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 83
Member of:
[AUDI]
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Eu fac naveta in fiecare zi cam 110 Km de cadn ma stiu si am testat ceva pneuri , ar fi intradevar utile unele all season sa nu mai schimb si referitor la conditii cam de toate pe traseul meu de la drum cu gropi , traseu de oras si traseu de viteza .
__________________
Audi A4 driver
burtus is offline  
Old 09-04-15, 17:40   #27
d4m4g3
Ford Driver

Stage 4
 
d4m4g3's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 174
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

De la inceput de cand am auzit de ele am zis ca trebuie sa fie interesante. Doar nu se apucau cei de la Michelin sa promoveze niste anvelope banale drept cine stie ce. Am mai discutat pe ici pe colo cu altii, asa cum ai spus, parerile sunt impartite. Diferenta e ca noi nu le-am testat deloc.

As fi bucuros sa le testez cu prima ocazie, pentru ca mie mi se par anvelopele perfecte pentru soferul normal care merge in mare parte in orase, ocazional in afara, pentru un concediu, ceva. Sunt de vara, merg perfect si nu necesita schimburi, timp si bani pierduti primavara si iarna, ca in cazul seturilor vara/iarna. Plus, esti mereu legal din moment ce de multe ori vremea ne joaca feste, fiind cald si frumos, si dintr-o data primavara mai da o zapada. Asa esti mereu asigurat, si din punctul de vedere al sigurantei (cel mai important), dar si legal, ele fiind omologate si pentru utilizare pe timp de iarna. Nu stiu daca sunt la fel de bune iarna ca unele dedicate de iarna, recunoscute, dar mai ales pentru circulatia in oras, unde se deszapezeste regulat, nu vor pune o problema.

Astept sa apara, sa le vad, incerc, sper sa fie exact cum sunt promovate: excelente vara, ideale si pentru iarna.
__________________
Chiar dacă alţii consideră că nu ai nicio valoare - pentru cainele tău tu esti centrul universului.
Regula mea numărul unu este să speri la tot binele din lume dar să te aştepţi la tot ce se poate mai rău.
d4m4g3 is offline  
Old 09-04-15, 19:20   #28
ulyjoker91

Stage 2
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 26
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Eu unul sunt de parere ca aceasta noua inovatie a celor de la Michelin este bine venita, cel putin la noi in tara unde soferii oricum nu pun mare pret pe siguranta celorlalti participanti la trafic, uneori chiar nici pe a lor si nu schimba pneurile de iarna vara si viceversa.Alte avantaje ar fi,cel putin pentru unii care stau la bloc spatiul de depozitare al anvelopelor de schimb nu o sa mai fie necesar,banii pentru un alt set de anvelope dedicat fiecariu sezon.Mai ramane problema sa vedem cat de durabile sunt, modul cum se comporta pe diferite suprafete si la temperaturi diferite si cel mai important aspect pentru conationalii nostri ,pretul de achizitie .
Personal, eu unu le vad foarte practice pentru nevoile mele, tinand cont ca fac peste 20.000km anual si nu numai pe carosabil, deci as fi curios sa aflu cat de bune si durabile ar fi un astfel de set de anvelope.
Sa nu omitem faptul ca in momentul de fata multi au schimbat anvelopele de iarna cu cele de vara si iarna ne-a luat iar prin surprindere ca de obicei ), deci erau binevenite aceste anvelope.

Last edited by ulyjoker91; 09-04-15 at 19:23.
ulyjoker91 is offline  
Old 09-04-15, 19:43   #29
darkman_2211

Stage 1
 
darkman_2211's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 18
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Vad ca toata lumea compara aceste anvelope cu cele all season,ceea ce este complet gresit.Aceste anvelope sunt ANVELOPE DE VARA,marea diferenta dintre acestea si celelalte anvelope de vara este aceea ca pe acestea le poti folosi si pe zapada si la temperaturi negative.Ceea ce inseamna ca daca pleci cu familia de PASTE spre exemplu care este in luna aprilie(nu mai sunt obligatorii anvelopele de iarna)la munte si incepe sa ninga,tu cu aceste anvelope te poti intoarce acasa cu familia(conditii de iarna) in deplina siguranta.Asta este intreaga filisofie din spatele acestor anvelope.Au un comportament asemanator cu cele de iarna in conditii meteo neprevazute sau neasteptate(asa cum s-a intamplat in partea de nord a tarii la inceputul lunii aprilie).Ca idee eu sunt sofer de meserie(Mercedes E class)si parcurg undeva in jur de 60.000 km pe an.Folosesc doua seturi de anvelope in acest moment(vara Toyo Proxes T1S si iarna Vredestein Snowtrac 3).Pentru moment nu concep sa am o singura anvelopa buna pentru toate conditiile meteo,dar acest lucru nu este exclus in viitor.Daca anvelopele Michelin sunt intradevar utile asa cum le recomada producatorul numai timpul o va spune.Parerea mea este ca aceasta anvelopa are un viitor bun mai ales daca vor avea si vanzare pentru a le dezvolta si mai mult si probabil ca intr-un viitor nu foarte indepartat este posibil sa nu mai fim nevoiti sa schimbam anvelopele in functie de conditiile meteo ci doar atunci cand se uzeaza.
darkman_2211 is offline  
Old 09-04-15, 22:31   #30
florinazd

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 1
Default Re: Am de la Michelin doua seturi de anvelope CrossClimate. Unul vreau sa ti-l dau ti

Salut, am un BMW E39 si fac zilnic 20 de km de Bucuresti si la sfarsit de saptamana vreo 600 km prin tara spre TG JIU, si Dealul Negru reprezinta intotdeauna o provocare placuta...asta daca ai anvelopele potrivite, asa ca mi-ar placea sa incerc noile anvelope Michelin...apropo, cred ca mi s-ar potrivi si pe jantele de M5 pe 17". ...drumuri bune
florinazd is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -