Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-11-12, 12:47   #31
iuliano_smile

Stage 3
 
iuliano_smile's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 145
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

In prmul rand sa incepem cu inceputul, daca pot spune asa. La scoala de soferi se face asa zisa legislatie, unde multi trag chiulul. Chiar daca sunt lectii "plictisitoare" te invata, dpdv teoretic, cum ar trebui sa te comporti la volan. Dar aici mai intervine si scoala de soferi, datorita profesorilor care ei insisi mai trag chiulul.
Dupa care te sui in masina si conduci. Pana aici totul perfect. Sunt suficiente 30 de ore ca sa te acomodezi cu masina, traficul, asta bineinteles dak ai vreun instructor bun. Ca si instructori recomand pe cei mai tineri, pentru pot comunica cu tine mai lejer, de la acelasi nivel. Aceasta idee cu instructor mai invarsta deja devine depasita.
Dupa care tiai luat carnetu, te urci in masina si te panichezi ca nu mai e nimeni langa tine. Asta mie mi sa intamplat 2-3 ziel maxim.

Astfel te obisnuiesti sa mergi cu masina, te enervezi, ii vezi pe alti ca incalca regulamentul, te deranjeaza si pe tine. Dpdv psihologic, un om care nu are o mentalitate mai rigida, se produce efectul de turma. Obligatoriu o sa faci si tuh asa.

Recunosc ca si eu circul cu viteza, dar o viteza care totusi sa ma tina in conditii de siguranta maxima, si nu in oras. Plus ca ar trebui construita o pista unde soferii sa isi descarce toti nervi, sau sa se descarce de acest sentiment de ai "da" talpa.

Dar revenind la politie, cum spunea initiatorul topicului, nu poti practica amenzi uriase pentru un nimic de genu ca ai depasit cu 4kmh. La mn in Ploiesti ii vad cum se mocaie la semafor, sau se inmoaie cum vad cate un politist. Este si vina noastra ca facem greseli, dar si vina lor ca nu ne inteleg pen noi.

Dau un exemplu: saptamana trecuta respectiv vineri, am venit de la Bucuresti Din regie sa ma duc acasa. Pot sa spun ca pe Dn1 era o ceata acceptabila. Cand am ajuns Pe centura Ploiesti deja nu mai vedeai in fata prea bine, nu mai zic in zona Cartier Ploiesti Vest ca eram obligat sa merg cu 20km/h in afara localitatii din cauza cetei care era.
Dupa care mam urcat intro nubira cu xenoane, si vedeam perfect in fata si cu faza scurta si cu faza lunga.(sa nu imi sariti in cap ca xenoane, ca o fi ca o pati, caci sunt montate de mine, reglate, si nu deranjeaza pe nimeni).
Acum de ce nu ne inteleg si pe noi Politia cand ne punem xenoane? Nu ne inteleg ca imbunatatesc iluminarea masinii?

Si lista paote continua si nu se va sfarsi niciodata. Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca ma ferit de o gramada de accidente, si unele care chiar era sa mio fur grav rau de tot.

Deci, Conduceti cu prudenta si drumuri bune in continuare.
__________________
Dacia Berlina din '80
Execut montaje electrica, electronica, schimbat iluminare
iuliano_smile is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 12:48   #32
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by bm3rmy View Post
Cum sa fie astea povesti?
Ce inseaman pentru tine ''educatia, autoeducatia, educatia printilor'' sau lipsa ei.
Pai principiul tarilor civilizate, fundatia unei societati civilizate are la baza EDUCATIA.



Quote:

De ce se intampla asta?

Lumea a tot mentionat mai multe motive:
- lipsa educatiei
- masinile prea puternice conduse de incepatori
- masinile pe Bulgaria care sunt intr-o stare proasta
- starea tehnica a masinilor in general
- infrastructura de cacao (gropi, semnalizare proasta, lipsa parcari, etc.)
- autoritatile (atat Politia, cat si Fiscul care are taxe colosale)
- scolile de soferi care fac treaba de mantuiala
- spaga
- educatia de la parinti
- etc.

Probabil ca sunt mai multe motive, poate chiar gasim cu zecile. Adica fara indoiala, avem pe cine sa dam vina ca se tot intampla accidente nasoale.

astea sunt povesti.
1.Cand faci scoala de soferi se presupune ca esti in deplinatatea facultatilor mintale , ca esti matur si ca ai un nivel de educatie suficient cat sa-ti permita sa iti exerciti dreptul la libera circulatie.
2.Masinile puternice conduse de incepatori , care ajung sa fie parte dintr-un accident sunt nesemnificative ca si procent
3.Faptul ca o masina este inmatriculata pe Bulgaria nu o face cauza a accidentelor din Romania. Acele placute cu "BG" in loc de "RO" nu fac dezastre, cum nici placutele romanesti nu fac minuni. Starea proasta a unei masini nu este data de statul in care este inmatriculata
4.infrastructura este proasta, insa nu poti spune ca parcarile sunt cauza a accidentelor.
5.Nu vad cum fiscul ar putea fi cauza accidentelor din Romania(ca despre asta discutam). Politia ar putea reduce numarul mortilor si al celor raniti grav prin diverse campanii de prevenire!!!! (prin asta nu intelegem 2 clipuri difuzate la 2-3 televiziuni ci prin actiuni in strada), insa numarul accidentelor nu va putea fi niciodata 0 din cauza factorului uman. Sa nu uitam ca se aplica foarte rar avertismentul in Romania, si atunci cand se aplica, este aplicat doar unui grup restrans de persoane,de obicei prieteni.
6.scolile de soferi fac doar initierea. ele nu iti pot da experienta la pachet cu cursurile. se presupune ca acele cursuri iti ofera un minim necesar de cunostinte, restul vine odata cu experienta.
7.spaga-probabil singurul element din lista asta , cu care sunt de acord, in sensul ca s-au dat permise inclusiv analfabetilor si semi-analfabetilor. cunosc cazuri( si nu putine)
8.educatia de la parinti poate avea efecte exclusiv asupra pietonilor, de regula minori, fara permis , care nu au nici macar o idee vaga despre OUG195/2002. O sa observati ca multi pietoni isi schimba atitudinea ca participant la trafic dupa ce obtine permisul. Oare de ce?
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 12:49   #33
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

nu uitati,daca conduci bugatti veyron sau trabant ai aceleasi drepturi si obligatii.
evident,daca esti senator,parlamentar,primar sau odrasla a celor numiti,scapi cu amenda si 3 luni de suspendare(DE MULTE ORI NEVINOVAT),asta doar daca se dovedeste ca tu ai fost la volan(mi-e sila sa-l sau exeplu pe RADUCU MAZARE)
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 13:09   #34
YUM

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 41
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by Amun-RA View Post
Sunt mai multe cauze pentru accidente, iar eu consider principala cauza legislatia prost gandita care iti impune o limita de 50, iar fiind o limita de 50 e clar ca nu o sa ajungi niciodata la destinatie in timp util mergand regulamentar pentru ca te grabesti, apesi pedala, nu esti atent si poc..ai comis-o. In al 2-lea rand traficul la noi e plin de imbecili si imbecile care nu se uita in oglinzi, nu semnalizeaza si ca sa nu faci accident trebuie sa ii eviti tu personal. In al 3-lea rand e Politia Romana care e cea mai incompetenta autoritate din toata europa, imi suspenda mie permisul ca am depasit viteza, dar pe cel care cu 2 km inainte mi-a intors in fata pe dubla linie continua si l-am evitat la limita nu ii face nimic ca deh e de la ei din comuna si maine se intalnesc la carciuma. Ma opreste, nu imi arata inregistrare si multe altele(el fiind Organu, e cel mai tare din parcare si daca nu vrea muschiul lui nu iti arata nimic, ca asa vrea muschiul respectiv si bineinteles....te iei in gura cu Organu`?). Imbecilitatea la noi a atins niste cote maxime si continua sa creasca. Sunt infinite motive pentru care se produc atatea accidente la noi, ce am enumerat eu sunt doar cateva. Cine a condus si in alte tari in afara de Romania poate sa confirme ca in momentul cand intrii la noi in tara, efectiv te transformi, nervi, agitatie, prosti si imbecili fara numar, DN-uri cu o singura banda, lipsa de autostrazi, miliarde de semafoare in doar 100m si alea corelate cat mai prost, gropi, gauri, cratere, canale si ETC ETC ETC. Lista poate sa continue cativa ani de aici inainte )

Cel mai bine e sa incendiem tara asta definitiv si sa plecam in alta parte.
Daca incendiezi tara si pleci in alta parte, ce te face sa crezi ca acolo nu va fii la fel? Oamenii sunt de vina, nu tara.
YUM is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 13:09   #35
Tupake

Stage 3
 
Tupake's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 82
Member of:
[Honda]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by mesu View Post
in primul rand se intampla din cauza infrastructurii
dar priviti la asta https://www.youtube.com/watch?v=T6lEn-acbAc si ganditiva ca asta se intimpla peste tot in Romania statul la panda in boscheti
daca omul nu vedea masina politiei nu frana si nu se intampla ce s a intamplat
asa ca faceti o statistica si vedeti cate accidente produc romanii in strainatate si atunci o sa va dati seama ca din cauza a tot ce se intampla in Romania se intampla si accidente
Iar cu circulatul regulamentar adica cu 50 kmH in localitate sunt de acord dar numai daca ai nevoie sa intri in localitate ,dar ,daca trebuie sa ajungi de la Pitesti la Arad si trebuie se treci si prin Craiova cred ca este imposibil de respectat regulile fiindca 90 la suta din traseu se face prin localitate asa ca cei 500 si ceva de KM poti sa i parcurgi cu 50 kmH ?,si sa mai gasesti si cativa ,,reporteri,, ascunsi dupa colt in boscheti
si ala cu duba era in aceasta categorie si cei care nu muncesc zilnic pe masina o sa ii rog sa se abtina...asa zisi soferi de weekend...pentru ca nu stiu ei ce inseamna sa bati tara in lung si-n lat sa faci un ban sa nu sti cum sa ajungi mai repede...si alti sa stea la birou si sa zica...ala cu duba era de vina ca mergea cu 10-15km/h mai mult decat limita
__________________
Tupake is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 13:31   #36
bm3rmy

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 12
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Dany.bilan628
1. matur la 18 ani cand multi fac scoala de sofer nu prea multi suntem. Eu clar nu am fost. In plus cred ca e bine sa fi copil la varsta aia, sa te bucuri de viata ca un copil nu ca un om matur.
Sa fi responsabil nu inseamna sa fi matur.
2. de acord
3, 4,5,6,7 de acord
8. nici eu nu stiu OUG195/2002. Nici nu ma intereseaza. Bunul simt si respectul pot inlocui majoritatea ordonateleo, legilor samd.
Daca sunt invatat despre bunele maniere si incerc sa le practic: nu te enerva pe altul prea usor, suntem oameni toti gresim, nu deveni agresiv dintr-un motiv absurd, nervi, cearta, agresivitatea, indiferenta, nu rezolva nimic.
Aceleasi principii daca le aplici si in conduita rutiera cred ca au aceleasi rezultate ca in viata de pieton.
Cu totii ne-am enervat ca cel din fata nu a semnalizat, a gresit cu incadrarea, mai stiu eu ce greseli, dar destule ori am fost eu care am gresit. Am deschis geamul si am spus ''scuze''.
Eu incerc pe cat posibil sa nu ma enervez indiferent de situatia din trafic.
bm3rmy is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 13:51   #37
jeZ

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 9
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Buna ziua tuturor, si ma bucur ca ma pot alatura si eu discutiei intens discutate vad, si de o deosebita importanta pentru toti. La fel ca si ceilalti, o sa-mi exprim si eu parerea legata de acest subiect, dar nu fara a mentiona o problema off-topic ce-i drept, dar deranjanta...Nu se mai converseaza deloc corect gramatical de la o vreme pe forumuri si nu inteleg de ce... de ce atata confuzie intre fi / fii, sti/ stii, etc? Nu vreau sa fiu carcotas, sau sa imi sariti toti in cap, dar si eu sunt un tanar de 23 de ani , proaspat absolvent de facultate in trecutul apropiat, si tind sa cred ca inca se mai preda corect in invatamantul nostru cel de toate zilele...In fine, poate am luat-o eu razna, sa revenim la subiect : inainte de a primi aprecieri de la unii cum ca nu as FI sofer la varsta asta, mentionez ca am de +5 ani permis, ceea ce nu e o viata de om, dar e destul incat sa acumulez peste 100 mii km, atat cu masina personala, cat si cu cele de servici. Nu are sens sa mai spun cate am vazut in km astia parcursi, ca e prea evident, toti stim ce se intampla pe strazi.
Ce cred eu ca afecteaza modul in care conducem si nu in ultimul rand, numarul tot mai mare de accidente este pur si simplu mentalitatea soferului de rand. Pe cat de diferiti suntem noi oamenii, ca temperament, gandire, statura, etc, pe atatea stiluri de condus. Nu o sa declar sus si tare ca eu sunt un sofer model, si respect limitele in fiecare secunda a zilei, pentru ca nu e asa, tocmai din cauza ca daca as fi "ca la carte" probabil nu as putea sa rezolv intr-o zi cate pot rezolva in prezent. Ideea e doar ca "trec peste reguli" doar cand trebuie si cat trebuie, foarte, repet, foarte rar punandu-mi viata in pericol, sau pe a altora ( exemplu, depasire doar cand e loc si timp, merg tare unde e liber, etc ) . Pot exista oricate reguli si organe de politie competente, atata timp cat nu sunt oameni care sa le respecte intr-o masura decenta, macar de frica daca nu din bun simt sau educatie, nu se va ajunge nici macar pe aproape la diminuarea numarului de accidente... Toata lumea e tot mai stresata la volan, grabita, apucata, nerabdatoare etc... E pacat ca e de ajuns sa o patesti o data ca sa te linistesti de cele mai multe ori... Va multumesc si va apreciez pe toti cei care aveti grija de voi si de ceilalti in trafic, si sper ca nu vor fi carcotasi care sa-mi dovedeasca ca nu am dreptate in cele de mai sus, e doar o parere proprie si personala, nu afecteaza pe nimeni. Have a nice day
jeZ is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:00   #38
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by bm3rmy View Post
Dany.bilan628
1. matur la 18 ani cand multi fac scoala de sofer nu prea multi suntem. Eu clar nu am fost. In plus cred ca e bine sa fi copil la varsta aia, sa te bucuri de viata ca un copil nu ca un om matur.
Sa fi responsabil nu inseamna sa fi matur.
2. de acord
3, 4,5,6,7 de acord
8. nici eu nu stiu OUG195/2002. Nici nu ma intereseaza. Bunul simt si respectul pot inlocui majoritatea ordonateleo, legilor samd.
Daca sunt invatat despre bunele maniere si incerc sa le practic: nu te enerva pe altul prea usor, suntem oameni toti gresim, nu deveni agresiv dintr-un motiv absurd, nervi, cearta, agresivitatea, indiferenta, nu rezolva nimic.
Aceleasi principii daca le aplici si in conduita rutiera cred ca au aceleasi rezultate ca in viata de pieton.
Cu totii ne-am enervat ca cel din fata nu a semnalizat, a gresit cu incadrarea, mai stiu eu ce greseli, dar destule ori am fost eu care am gresit. Am deschis geamul si am spus ''scuze''.
Eu incerc pe cat posibil sa nu ma enervez indiferent de situatia din trafic.
ai permis de conducere?
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:08   #39
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Nu stiu daca ati avut vreodata in masina pasageri veniti din tarile civilizate . Intotdeauna au reactii cand faci depasiri pentru ca nu sunt obisnuiti cu asa ceva . In majoritatea timpului circula pe autostrazi iar cand merg pe drumuri cu 2 benzi cum avem noi stau la coada si nu depasesc decat foarte rar.
La noi se depaseste la risc de multe ori chiar si in curbe . In plus mai e o categorie specifica aici, cei cu masini cu motoare mici sau care nu o calca sa nu consume si trec de cate un tir in 10 min. Nu o data m-am intalnit fata in fata cu asftfel de specimene care nu mai terminau depasirea aia ..Masini care au top speed de 150km/h au nevoie de distante uriase sa depaseasca un tir care merge cu 90. La cum sunt aglomerate drumurile azi ori formeaza coloane in urma ori risca sa omoare pe altii.
O alta cauza de accident care o gasesti doar la noi sunt cei cu permise luate pe spaga care habar n-au de legislatie. Majoritatea care au permis au impresia ca daca stiu sa schimbe vitezele si sa parcheze gata s-au integrat intre soferi.Cunosc o gramada de soferi care nu stiu prioritatea de dreapta sau chestii de baza din legislatie.
Mai sunt teribilistii, mai ales cei fara experienta care au impresia ca daca masina care o conduc trage mai tare decat majoritatea masinilor automat au devenit ei schumacheri . Masina trebuie controlata si in situatii extreme sau situatii cu care nu te intalnesti prea des iar un sofer fara experienta nu apreciaza niciodata limitele lui sau ale vehiculului.
In tarile civilizate sunt taxe enorme pentru tinerii soferi cu masini tari tocmai pentru a descuraja situatia de care am scris mai sus.
Drumurile cu cratere sunt iar o cauza majora. Am fost in situatia ca mi-am avariat o roata la 60km/h in afara orasului ca aveam crater pe banda mea si venea masina din sens opus.Ori ma loveam cu el ori avarie la masina, avarie care putea cauza si aia un accident.. Banuiesc ca toata lumea are de suferit datorita calitatii asfaltului deci nu cred ca am spus nimic nou cu asta.
Mai sunt multe cauze de accident dar cu astea ma intalnesc mai des .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:14   #40
daniel24

Stock
 
daniel24's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 6
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Eu as da multe carti oamenilor sa inteleaga si ei cat de mic si neinsemnat e omul, dar mai ales viata acestuia pe pamant si sa nu mai fie asa bizoni si nervosi in trafic de parca doar unii stapanesc strazile si fac legile.

Accidentele usoare la viteza redusa eu cred ca se mai produc si din cauza intersectiilor nesemnalizare corespunzator, cu semne pe partea stanga, prea departe, sterse, ascunse.

Iar accidentele grave, la viteze mari se produc din cauza depasirilor.
In afara oamenii au autostrazi, nu sunt nevoiti sa depaseasca iesind in contrasens.La noi in schimb se ia pe deszapezire anual 6milE\KM si se construiesc autostrazi cu preturi cuprinse intre 30-105milE \KM.

Toate de catre cei pe care i-am ales\votat, incredintat la putere.Sa ne fie de bine!
daniel24 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:15   #41
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Tot ce se intampla este din cauza nivelului de civilizatie.
Pentru ca daca un smecher cu Mertzan sau cu BMW o ia pe contrasens,eu de ce nu as merge.
Daca x`ulescu i-si permite sa incalce nu stiu ce regula de circlatie pentru ca se cunoaste cu seful de post, eu de ce nu as putea.
Pentru ca oricine si orice are un pret.
Totul tine de educatie.
Nu amenzi mari,nu drumuri bune,nu nimic.
Nu suntem singura tara cu drumuri nasoale.Dar totusi avem cele mai multe accidente.
Daca amenda e mare si dau spaga si scap tot degeaba.
Daca amenda e mare si nu ma obliga nimeni sa o platesc tot degeaba.
In alte tari chiar se confisca masina pentru o perioada de timp.Pentru a nu fi tentat sa o conduc cat timp am carnetul suspendat.
Pentru ca toti facem modificari la masini pe genunchi in spatele blocului.
Toti vrem masini de sute dai cai desi nu suntem in stare sa strunim un carucior de copii.
Asta cu scoala de soferi nu se pune.In alte tari nu exista asa ceva si tot au un trafic mai civilizat decat la noi.
Din cauza ca nu ne permitem o masina dar totusi vrem sa ne dam mari ca avem una si ne cumparam cea mai mare cazatura inmatriculata in Bulgaria.
Pentru ca nu ne permitem sa reparam problemele aparute la timp la masina din cauza preturilor.
Dar aici iar revenim la educatie.Daca gandeam putin inainte ne dadeam seama ca nu avem cu ce sa o intretinem asa ca mai bine nu cumparam.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:30   #42
raducu427

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 1
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Cred ca principala cauza nu e educatia nici amenzile, e un amestec intre accesibilitate pe de o parte si saracie si ineficienta pe cealalta parte, un hibbrid intre occident si Africa, intre technologie moderna si technologia anilor 50-60. Suntem in Europa si avem un produs intern brut de vreo 7000 de dolari pe cap de locuitor. Ca tara europeana suntem conectati la occident unde lucrurile , afacerile, interactiunile se desfasoara intr-un ritm intens, trebuie sa mergi azi sa rezolvi treaba si trebuie sa te grabesti, nu e ca in africa - "mai e si maine o zi". E relativ usor de achizitionat o masina de ultima generatie, buna si rapida cu care sa ne rezolvam treburile, dar care nu se potriveste cu infrastructura inghetata undeva la nivelul anilor 50. Aproape toate drumurile din Romania sunt sosele pe care se circula pe doua sensuri neseparate si aici e problema. Cu alte cuvinte conducem masini europene moderne pe drumuri africane.

Last edited by raducu427; 08-11-12 at 14:33.
raducu427 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 14:36   #43
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

circulati prin austria, germania, franta si-o sa va dati seama ca suntem cei mai nesimtiti soferi din europa cu exceptia bulgariei si ucraina + ca-la intrarea in romania dupa ce circuli vreo saptamana pe afara zici ca intri intr o mare groapa de gunoi(drumuri proaste,neiluminate,nemarcate,carute,cazane pe sosea etc),nu am nimic cu romania sunt roman si chiar imi iubesc tara dar in privinta soferiei suntem praf,nu respectam deloc legislatia rutiera.
__________________
B 28 N U T-click pentru detalii

south's racers motorsport club www.sr-club.ro www.forum.sr-club.ro

dog99 x5 drifting
https://www.youtube.com/watch?v=cdiWPsxVOyM
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 15:23   #44
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

SOFERI DE DUMINICA sau cum sa le zic... soferi de weekend, care merg cu 30-40 la ora si sunt pierduti in spatiu si pun frane cand nu te astepti !

din cauza astora se intampla accidente .
__________________
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 15:44   #45
Madalinutzzu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 29
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Hondarul, nu faptul ca incepatorii conduc masini prea puternice cauzeaza acele accidente. Ce cauzeaza accidentele este faptul ca nu ai unde sa conduci acele masini puternice. Am condus multe masini de peste 200cp printre care si un Lancer evo9 de vreo 240cp, am intrat pe A1 unde dupa cateva secunde m-am uitat la bord si aveam 150km/h. Ce vreau eu sa spun este acele masini puternice accelereaza la viteze mari fara sa simti. Si oricine poate face accident cu ele, incepator sau nu.
Ai zis de triplat amenziile, ok, le tripleaza. Dar ia intreaba tu cati isi platesc amenzile. Sunt foarte putini, majoritatea isi trec masinile si casele pe numele nevestelor sau parintilor si nu platesc amenzile.
Dupa parerea mea ar trebui sa construiasca autostrazi, dar autostrazii calumea cum sunt afara cu trei benzi pe sens.
Multa lume zice ca viteza e de vina si mai sunt si plancardele alea cu STOP VITEZA VIATA ARE PRIORITATE sau cv de genu, frate in germania sunt autostrazi cu 3 benzi pe sens din care ultima e fara limita de viteza si tot nu au atatea accidente. Cum mama dracu se face ca aia pot merge cu 300km/h si nu mor si la noi daca te prinde cu mai mult de 200km/h apari la stirile de seara: NEBUN PE A2 GONEA CU 200km/h.
EU UNU NU DAU VINA PE BAIATU CARE A LUAT PERMISU IERI SI ARE M6 SI NICI PE ALA CARE ARE MASINA PE BULGARIA SAU PE NESIMTITU CARE FACE SLALOM PRIN ORAS. EU DAU VINA PE ANIMALELE DE LA PUTERE CARE NU AU BANI PENTR-U PENSI SAU PENTRU SPITALE, DAR AU MASINI DE SUTE DE MII DE EURO SI CASE DE MILIOANE DE EURO
Drumuri bune si asfalt uscat!
Madalinutzzu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -