Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 06-04-11, 21:43   #151
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Nu detin liste dar dupa cum am zis, Citizens Band-ul este liber in toata Europa, cu restrictiile de care pomeneam mai sus.
Cred ca am explicat destul de clar despre ce e vorba in postul de mai sus.
__________________
MAGAZIN ONLINE: STATII RADIO VAND STATII CB: MAXON, MIDLAND, TTI, PRESIDENT. Garantia a doua decenii de experienta radio!
VAND JANTE ORIGINALE NOI: AUDI, BMW, VOLKSWAGEN. Import Germania. Preturi imbatabile!!
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG / AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 07:30   #152
lucian190

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

salut. sigur ca m-am lamurit si iti multumesc de promtitudinea raspunsului tau. numai ca, eu plec saptamina viitoare in Turcia (care sigur nu este in Europa) si nu stiu ce sa fac!!! mai ales ca turcii din cate stim cu totii probabil, nu sunt asa de amabili cand vine vorba de lege/legii. asta era singurul meu semn de intrebare, daca sau nu este voie (vorbim de turism) cu statie pe teritoriul Turciei. multumesc si numai bine domnilor.
lucian190 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 08:17   #153
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Nu am niciun document cu care sa-ti justific ..dar iti garantez ca sunt legale.
Nu ai vazut ca toate TIR-urile soferilor turci au antena CB pe masina? Eventual, cand te apropii de granita cu Turcia poti fi mai atent la detaliul asta.. si daca ti se pare suspect o bagi in portbagaj ...glumesc.. pt ca nu va fi cazul

Eu stiam ca Turcia este tara celor doua continente Europa si Asia ..dar nu cred ca asta e important in cazul nostru. Eu am scris informatiile alea pt Europa ca sa ramana acolo si sa citeasca si altii pt ca asta ne intereseaza cel mai mult.. iar cat priveste Turcia aceasta era pe lista aderarii la UE deci in mod sigur a trebuit sa isi reglementeze si chestia asta pt a fi in pas cu celelalte tari membre.

Last edited by aleks; 07-04-11 at 09:17. Reason: fără redirecţionări, te rog...
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 19:39   #154
iafam

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Buna seara !
Am achizitionat de curand si eu o statie de ocazie!
Intek M110 plus si din cate am vazut o Antena Superstar ML 145 cu Talpa Magnetica 140mm am descifrat super star de pe ea si restu am cautat dupa imagine ca era cam rupta eticheta!
sincer nu emite la distante mai mari de 4-5 km dar uneori receptioneaza semnale de la o distanta de 30-40 dar !si mi sa mai intamplat sa emita la 15 km si sa nu mai receptioneze raspunsul imi transmitea un alt coleg ce spunea respectivul de la 15 km!Ce parerea aveti sa imi schimb antena sau statia!?
iafam is offline   Reply With Quote
Old 07-04-11, 20:09   #155
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

in primul rand antena.
statia nu stiu f multe despre ea dar ar putea fi ok.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 10:36   #156
iafam

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Buna ziua am observat aseara din greseala ca tija aceea subtire imi joaca in talpa adica iesi oricand ai vrea si foarte usor asta e cv normal?poate din cauza asta am anomalile acelea de receptie?
iafam is offline   Reply With Quote
Old 09-04-11, 10:51   #157
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Antena trebuie sa fie robusta si sa nu joace nimic in ea... trebuie sa reziste la viteza, intemperii, etc .. si sa fie extrem de solida in general.
Aia pe care ai luat-o tu e o mizerie ieftina... asa ca oricum ai intoarce-o si orice i-ai face tot proasta este.
Am mai zis, cumpara alta antena si sper sa cumperi ceva ok de data asta.. citeste mai mult si apoi scoate banii. Asta e, vei plati de doua ori sau poate chiar de mai multe ori.. ca multi altii pe care i-am intalnit!!
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 05-05-11, 22:12   #158
lucian190

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

salut tuturor. m-am reintors din concediul petrecut in Turcia unde va pot spune ca:

drumurile sunt varza nu au gropi dar parca mergi cu caluseii denivelari mari si mici pe 70% din drumuri. am cam rupt masina nu alta - nu vorbim de autostrazi unde sunt bune spre foarte bune dar nu sunt prea multe;
am parcurs pe teritoriul Turciei in jur de 1200 - 1400 km unde se construiesc autostrazi si se largesc drumuri la 4 benzi de nu va puteti imagina si surpriza NU am vazut nici un autoturism proprietate personala scump, nou, ieftin, vechi cu antena de statie CB pe plafon sau pe portbagaj. au urmarit in mod special acest lucru. evident ca nu am vrut sa am probleme cu politia care spre bucuria mea nu i-am prea vazut (o singura motocicleta si 2 echipaje) in tot drumul meu prin Turcia. nu am luat statia cu mine. cred ca nu imi era nici de prea mare folosinta deoarece eu am fost in zona de plaja deci Tir-uri mai putine iar romanesti nu am vazut decat vreo 3-5 asa ca................nu stiu ce sa zic. este bine sa o luati sau nu voi decideti fiecare ce si cum. aveti grija la pachetele de tigari cand intrati la turci si cand iesiti de la turci dar mai ales cand intrati de la turci la bulgari mare atentie. nu aveti voie sa aveti decat 2 pachete de caciula atit. si fiti in general cu mare bagare de seama. nu pomeniti sub nicio forma ca veniti de la Istambul chiar daca realitatea este asa. veti avea un control pe masura. veniti de oriunde altundeva decat de la Istambul. cam asta stau lucrurile in mare. pentru cine are ceva de intrebat folositi va rog PM si va voi raspunde cu placere. curs euro 1 euro = 2,20 lire turcesti. un schimb foarte ridicat adica bun. motorina foarte scumpa adica pleca de la 3,3 lire pina la 3,8 lire depinde de calitate si daca este sau nu aditivata. atit am avut sa va spun. numai bine domnilor.
lucian190 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 22:13   #159
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

am o mare satisfactie cand anunt colegii exact cand trec pe langa masina de politie CA SA MA VADA CA ANUNT PREZENTA LOR. Cum am trecut de ei si ma uit in oglinda au si plecat de acolo.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 11:28   #160
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
am o mare satisfactie cand anunt colegii exact cand trec pe langa masina de politie CA SA MA VADA CA ANUNT PREZENTA LOR. Cum am trecut de ei si ma uit in oglinda au si plecat de acolo.
In felul acesta gasesc ei o metoda sa le interzica si p'astea...cum a fost si cu detectoarele de radar cu ceva ani in urma
Pe mine m-a luat la misto un militian odata , dupa ce m-a inregistrat cu 84 in localitate, vine la mine si zice "Pai ce faci domne, si cu statie pe masina si tot te ia radaru ? " bineinteles cu o voce ironica . Zic "Pai ce sa fac sefu', daca am intrebat si mi-a zis liber "
fasso is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 19:35   #161
..::AnDy007::..

Stage 5
 
..::AnDy007::..'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 794
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

salut
am si eu un intek h520 plus si pana acum ceva vreme era totul in regula.a inceput sa nu mai emita.nu stiu ce are.....nu ma mai aude nimeni....daca m-ar putea ajuta cineva as fi recunoscator.
__________________

..::AnDy007::.. is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 20:40   #162
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

O idee ar fi sa te duci la garantie... in cazul in care o ai.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 21:10   #163
..::AnDy007::..

Stage 5
 
..::AnDy007::..'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 794
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

am depasit-o....
..::AnDy007::.. is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 21:11   #164
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by ..::AnDy007::.. View Post
salut
am si eu un intek h520 plus si pana acum ceva vreme era totul in regula.a inceput sa nu mai emita.nu stiu ce are.....nu ma mai aude nimeni....daca m-ar putea ajuta cineva as fi recunoscator.
a fost calibrata bine ?
FED express is offline   Reply With Quote
Old 01-07-11, 21:14   #165
..::AnDy007::..

Stage 5
 
..::AnDy007::..'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 794
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

pai cum se calibreaza?(sunt incepator...)
..::AnDy007::.. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -