Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-13, 18:52   #286
ortodontul

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by hades_zeu View Post
Va salut ! Cine poate sa imi recomande si mie o statie fiabila care bate 10 15 km (reglata bine) intr`un buget de maxim 1000 de ron ?
Am inteles ca cele mai mari de 4w sunt interzise prin lege ... este adevarat ?
Bafta tuturor si drumuri bune !
Am primit si eu sugestia sa iau o statie DX 5000 dar este mai puternica de 4 w si desi este reglabila nu am vrut sa am probleme nici in tara dar mai ales afara! Eu am ales o Danita 640 de 4 w si o antena sirio ML 145 cu talpa magnetica. Kit statie+antena 440 Lei,boxa externa 55 Lei,splitter cu 3+1 usb 20 Lei = 515+20 transport....mai raman 400 lei din 1000,pentru altele. Gasesti la Artero.ro Succes!

Last edited by ortodontul; 29-12-13 at 19:10.
ortodontul is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 19:08   #287
ortodontul

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
NU ai idee cat ma bucur sa s-a deschis thread-ul asta.Am o pasiune ptr statiile CB de cativa ani si chiar ma bucur ca putem discuta asa ceva aici.Pentru inceput este o statie bunicica, si ma gandesc ca la micul consum care il are, este alimentata de la scrumiera, statiile de putere mai mare necesitand sa fie legate chiar cu plusul pe baterie.
Personal, dupa ce o sa-mi iau masina si carnet, as intentiona sa-mi montez un Storm de inceput, dar apoi as trece pe un President fiindca sunt printre cele mai bune.Bine-nteles sunt si variante TTI foarte bune si desigur arhi cunoscutele Alan 48 PLus cu antena Midland.Antenele Midland, indiferent de prindere fiind printre cele mai bune.
aici este un magazin bun de statii si echipamente, asa ca sa va faceti o idee...
Se spune ca sunt statii care bat chiar pana in 70km, dar pentru asta trebuie o putere de 100w si va dati seama ca necesita pe usor si un amplificator.Aveti grija doar ca in unele tari sunt interzise, iar in Ucraina am auzit ca unii au platit chiar si mita pentru a nu le fi confiscate aparatele.
AICI din nou un magazin foarte bun pentru statii.
Iar aici mai jos va inmanez o lista cu jargonul de pe "aer" folosit indeosebi de soferii de tir sau de cei cu masini mici.Mentionez ca l-am preluat de la un "coleg":
Jargon Radio CB – tiristi si camionagii

canale utilizate = 19 si 22

Capra cu 3 iezi = ARR + RAR + Cantar
Capra cu 3 iezi si lup = ARR + RAR + Cantar + Politia
Cap de creta = politist
Prost cu tunu’ = politist cu radarul
Veioza = radar cu instant on, rotit sau cu intrerupator
Veiozar = politist cu veioza
Licurici = Politist pe motocicleta
Donator de organe = Motociclist (imprudent si vitezoman)
Agricultori = politia rurala
Polifronteristi = Politia de frontiera
Padurari = Control la incarcatura de lemn
Sobolan = Politist ascuns, de obicei inafara drumului
Economie = Carburant in plus
Politia agricola = Politia Rurala
Saibe = Diagrame
Rabla = Traseista
Albanez = Sofer din jud Alba (periculos)
Conservar = Conducator autoturism
Mitici = Bucurestenii cand vin la munte
supozitor = unul care sta lipit de spatele camionului si nu intra in depasire
Cap sec = Sofer din jud Caras Severin ( imprudenti )
Caralii = Politie

Jargon Radio CB – automobilisti

canal utilizat = 23

colegu’ = apelativ

Jam City = Bucuresti (jam = blocaj in trafic)
Reno City = Pitesti
Ford City = Craiova
Aro City = Campulung Muscel

orbete = femeie la volan

donator = motociclist
mini-donator = scuterist

cercetasi = politie locala / rurala
castor = politist rutier
castoriţa = politista rutiera
castor calare, centaur = politist pe motocicleta
baraj = filtru de politie rutiera
cartel = filtru de politie rutiera + RAR (+ jandarmi sau trupe speciale)
big brother = camere fixe cu radar
pozar = politist cu radar

mail pe ___ (1-40) = invitatie la conversatie pe canalul ___ din frecventa normala
mail extins pe ___ (1-80) = invitatie la conversatie pe canalul ___ din frecventa d (frecventa germana d care are 80 de canale, primele 40 fiind comune cu standardul european)

Pantera Roz = autovehicul care ridica masini parcate in locuri nepermise

omida = tir
cazan = basculanta
manivelar = sofer camion / basculanta
hamster = autoturism cu statie radio CB / sofer autoturism

indian = tigan”


Pentru informatii din trafic va invit pe canalul 22, iar in unele tari canalele de urgente sunt 9 si 19.In general si in Romania era canalul 19, dar foarte multi imbecili se hotarasc sa poarte conferinte pe acest canal.In functie de marimea antenei si de puteresa statiei aveti posibilitatea sa acoperiti o raza cat mai mare.
Recomandarea mea: Statie President Jackson Multi 2 cu 20w, costa cam 1500ron, iar cu antena aferenta in jur de 2000ron.

P.S:Nu prea merge spus "tip TIR" fiindca cele de TIR sunt mult mai puternice si dupa cum ati vazut si dumneavoastra multe masini mici sunt dotate cu asa ceva, nu mai e ca inainte de '89 cand mai mult tirurile si masinile de politie/salvare/pompieri aveau astfel de echipamente de comunicatie

Ce sa mai zic...ma bucur ca voi avea onoarea sa discutam despre un subiect foarte putin mediatizat sa zic asa.va urez asfalt uscat si ne auzim pe aer cat de curand.
Este foarte utila aceasta lista care se ...propaga in aer.Parerea mea este ca ar fi chiar indicat sa se scoata o brosura cu lista cat mai completa.
ortodontul is offline   Reply With Quote
Old 29-12-13, 19:34   #288
ortodontul

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 4
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Citeam pe undeva că te pot detecta dacă ai putere prea mare pe staţie, aţi auzit pe la noi de aşa ceva?
Da,am fost de fata,eram in autocarul care a fost oprit si care avea statie Ranger RCI 63FFC4 care nu cred ca ma crede nimeni daca zic cata putere avea,fara nici un amplificator! Dar in mod sigur ma veti crede cand zic ca a primit o amenda f.f.piperata,a pierdut si statia de vreo 2500 lei,care i-a fost distrusa.Mai bine cei 4 w legali si restul se mai rezolva din antena.Oricum nu vad la ce este necesar mai mult de 15-20 max.30 km!
ortodontul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -