Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-10, 11:20   #76
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Ce facem, nu mai avem subiecte?
Pentru ca e duminica, am pregatit ceva cu care sa ne delectam.Niste bucatele din istoria C.B-ului.
Mai multe video aveti mai jos, insotite de o descriere sumara:

https://www.youtube.com/watch?v=TuD6hagAFks :un mixaj de clipuri care fac parte din filmul "Confoy" in regia lui Sam Peckinpah, in rolul principal Kris Kristofferson, o poveste cu soferi de camion care protesteaza si aduna sute de camioane, chemate prin intermediul C.B-ului.Primul si adevaratul film despre statiile de emisie-receptie, un film care a lansat C.B-mania!
va sugerez sa vedeti filmul(actiune)


https://www.youtube.com/watch?v=UTZl8Wg6gcI episod din cadrul programului "Reporting London" din anul 1981.subiectul era folosirea legala si ilegala a statiilor-folosirea ilegala a frecventelor 27/81FM.Merita vazut ce amploare a avut cultura americana si cum s-a imparstiat peste ocean, deja in 80-81 o gramada de masini erau echpate cu statii, incepuse C.B-mania
uramariti filmuletul, o bucatica de istorie

si partea a doua...:https://www.youtube.com/watch?v=lEdi7...eature=related

si ceva surpriza, nu o sa regretati daca vedeti:https://www.youtube.com/watch?v=fR29K...eature=related

Sper sa va placa
FED express is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 00:49   #77
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

interesante filmele... nu le stiam!!
ma gandesc sa le pun si la mine pe site cand o sa am timp si cred ca ar fi o idee f buna sa fac chiar o o rubrica despre istoria CB-ului.
merci.
__________________
MAGAZIN ONLINE: STATII RADIO VAND STATII CB: MAXON, MIDLAND, TTI, PRESIDENT. Garantia a doua decenii de experienta radio!
VAND JANTE ORIGINALE NOI: AUDI, BMW, VOLKSWAGEN. Import Germania. Preturi imbatabile!!
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG / AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 10:05   #78
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Ma bate gandul sa-i schimb spicul la Wilsonu' meu de 105 sau cat naiba are si sa-i iau unul de 145 . Credeti ca-mi va afecta emisia in "mai rau" sau pur si simplu voi simti schimbarea in bine de indata ce-l montez ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 10:25   #79
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

daca faci asta e ca si cum ai pune la autoturism roti de camion.. scuza-mi comparatia dar am facut-o ca sa intelegi f bine ce inseamna asta!!

producatorii "calibreaza" bobina cu spicul sa functioneze impreuna intr-un anumit fel... iar daca tu strici acest "echilibru" atunci antena nu va mai functiona deloc.. sau va functiona extrem de prost.

daca s-ar putea face asta, ar cumpara toata lumea antene ieftine si scurte si le-ar pune spice de ML145.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 12:20   #80
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

got it deci mai bine ma uit direct dupa antena completa de 145 . Cam pe la ce pret se invarte una?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 16:34   #81
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Eu am văzut la 150 de lei...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 20:32   #82
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by meghitz View Post
interesante filmele... nu le stiam!!
ma gandesc sa le pun si la mine pe site cand o sa am timp si cred ca ar fi o idee f buna sa fac chiar o o rubrica despre istoria CB-ului.
merci.
mi-a facut mare placere, si o sa mai urmeze si altele, in limita timpului disponibil

Am si eu o intrebare:
La mine in oras, la un magazin care vinde un sortiment mai restrans de statii Storm si ceva statii mai "chinezesti" sa zic asa, am vazut tot felul de preturi intre 300 si 600 de lei ptr statie storm si antena.Ce parere aveti de firma asta, de statiile astea? vad ca de banii aia poti sa-ti iei o statie facuta de o firma mai bunicica sa zic asa...eu cel putin nu prea am am auzit mare lucru de Storm.Voi stiti ceva?
FED express is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 22:48   #83
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Eu am văzut la 150 de lei...
Multam. Scumpa nu mi se pare...insa bugetul momentan nu-mi permite sa-mi achizitionez una decat daca o vand pe a mea...Problema mare n-ar fi, numai ca mi-e mie lene de tot taraboiu' care-l fac cu desfacutul plasticelor de la praguri & shit ca sa scot firul si apoi montatul la loc peste firul aleia de 145 . Plus ca pe frigul care-l avem afara e tocmai ideal sa te apuci sa desfaci plastice inghetate pe la masina sa vezi ce frumos troznesc
Quote:
Originally Posted by FED express View Post
mi-a facut mare placere, si o sa mai urmeze si altele, in limita timpului disponibil

Am si eu o intrebare:
La mine in oras, la un magazin care vinde un sortiment mai restrans de statii Storm si ceva statii mai "chinezesti" sa zic asa, am vazut tot felul de preturi intre 300 si 600 de lei ptr statie storm si antena.Ce parere aveti de firma asta, de statiile astea? vad ca de banii aia poti sa-ti iei o statie facuta de o firma mai bunicica sa zic asa...eu cel putin nu prea am am auzit mare lucru de Storm.Voi stiti ceva?
Storm nu era tipa aia buna rau din X-Men ? glumesc man ... pana acum insa n-am auzit de firma respectiv, motiv pentru care merita sa ma interesez si sa te anunt
fasso is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 11:44   #84
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Am si eu o intrebare:
La mine in oras, la un magazin care vinde un sortiment mai restrans de statii Storm si ceva statii mai "chinezesti" sa zic asa, am vazut tot felul de preturi intre 300 si 600 de lei ptr statie storm si antena.Ce parere aveti de firma asta, de statiile astea? vad ca de banii aia poti sa-ti iei o statie facuta de o firma mai bunicica sa zic asa...eu cel putin nu prea am am auzit mare lucru de Storm.Voi stiti ceva?
Storm face clone dupa statiile Midland (Alan).

De ex statia ASTA este clona dupa Midland ALAN 100

sau statia ASTA e clona dupa ALAN 42

si exemplele pot continua...
de comentat nu imi permit sa comentez nimic in plus pt ca in calitate de vanzator de statii se poate interpreta!!
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 17:16   #85
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Asa deci, asemanarea este izbitoare, dar sunt curios daca tehnic sunt la fel de bune...oricum un Midland e un Midland...
Mersi mult pentru informare...
p.s:Am vazut un Storm...pfoai de mine...era statie pentru camioane, uriasa, de vreo 2 ori cat una normala.Si costa vreo 13000 fara antena...e bosul bosilor din magazinu' ala, da si sta de vreun an acolo...
p.s2:Week-endul asta poate urc niste filmulete cu niste camionagii americani si cu limbajul C.B, am vazut o gramada si unele sunt chiar foarte interesante, aa si mai is si niste tutoriale romanesti, care daca le ami gasesc le urc pentru voi.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 17:57   #86
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Asa deci, asemanarea este izbitoare, dar sunt curios daca tehnic sunt la fel de bune...oricum un Midland e un Midland...
fii serios... replika e replika!!!
Stormurile alea ar fi trebuit sa fie cel mult la jumatate de pret fata de Midland!!! ...nu le lipseste tupeul deloc d.p asta de vedere... dar ma abtin sa comentez mai mult!

si ca sa fac o paralela deloc intamplatoare... crezi ca astea sunt la fel de bune ca originalul?!!

Click image for larger version

Name:	bmw-vs-ceo.jpg
Views:	181
Size:	58.9 KB
ID:	1775814Click image for larger version

Name:	mini-vs-lifan.jpg
Views:	163
Size:	68.3 KB
ID:	1775815Click image for larger version

Name:	mercedes-vs-byd.jpg
Views:	181
Size:	79.9 KB
ID:	1775816Click image for larger version

Name:	smart-vs-noble.jpg
Views:	152
Size:	73.4 KB
ID:	1775817Click image for larger version

Name:	hummer-vs-dongfeng.jpg
Views:	170
Size:	54.3 KB
ID:	1775818

cand e vorba de copiat, chinezii sunt primii... si ce e mai trist este ca reusesc sa pacaleasca f multa lume!!
sursa pozelor este site-ul Promotor.

Last edited by meghitz; 10-12-10 at 18:11.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 18:27   #87
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

nu ma indoiesc nici o clipa de Midland...
FED express is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 23:53   #88
viorelandrei

Stage 5
 
viorelandrei's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 591
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

sal toata lumea...am si eu o intrebare, in vara am achizitionat o statie cu tot cu antena...neavand prea multa experienta vanzatorul mi-a recomandat o statie STORM MATRIX de 8watt si o antena,nu scrie nimic pe ea dar stiu ca a costat 130ron si statia 460.
deci ce idee aveti despre statia asta,e buna de ceva sau m-a prostit ala vazand ca nu stiu nimic despre statii..merge destul de bine(parerea mea) bate uneori chiar si 20km.. ma gandesc sa iau o antena SIRIO 5000,ar face ca statia sa emita si receptioneze mai mult??? multumesc
__________________
SE-X 541
E30 Coupe
YM! viorel_andrei89
TEL: 0743243632
viorelandrei is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 00:01   #89
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Bati 20 km pt ca emiti cu 8 wati!!
Pe de alta parte, Sirio Performer 5000 sau Sirio Megawatt 4000 sunt alegerea suprema in opinia mea.. iar daca nu te deranjeaza ca au 2 metri cred ca trecerea e binevenita.. si in mod sigur vei avea un mare plus fata de antena pe care o ai acum (oricare ar fi ea) atat la emisie cat si la receptie. Apoi, daca iei antena aia, statia va conta mult mai putin iar daca zici ca nu te deranjeaza, parerea mea este sa nu iti cheltui banii aiurea pe altceva!! Ideea e sa ai grija pt ca daca iesi afara din tara si te duci in tarile mai civilizate esti in ilegalitate cu ea!!

ps: ma uit in semnatura ta si te sfatuiesc sa ai grija la vitezele maxime cu antenele Sirio pt ca acestea sunt mai inalte si mai grele. Nu are rost sa-ti mai spun ca trebuie sa pui obligatoriu talpa de 16 cm la ele... si chiar si asa le poti zbura f usor de pe masina cu ce ai in semnatura.

Last edited by meghitz; 13-12-10 at 00:07.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 14:18   #90
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

no, apa daca pui antena pe unul dintre bmw-uri si vrei sa-i dai si talpa, atunci sugerez asa ceva-ca in poza:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF6310.JPG
Views:	330
Size:	1.07 MB
ID:	1779188  
FED express is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -