Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-10, 09:31   #211
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Estimarea targetului de greutate nu este scoasa din burta .. asa cum fac lautari cu muzica ...... este estimata matematic dupa cantarirea reperelor si a materialelor utilizate.

Masina oricum este pe roti deja si a fost cantarita profesional ..... dar greutatea REALA ramane din pacate sau fericire - TOP SECRET - pana la finalizare
nu am cuvinte necesare de lauda pt voi.sunteti extraordinari baieti.felicitari pt atata munca depusa si bafta.
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 10:03   #212
Mircea-Finutz

Stage 5
 
Mircea-Finutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,513
Member of:
[BMW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by GTXR View Post
Nu stiu daca supar pe cineva cu intrebarea,dar se va putea circula cu ea pe strada sau doar intr-un cadru organizat .Se poate face cumva omologare artizanala sau ceva de genul ?
si eu ma intrebam aceiasi chestie. vei mai putea sa circuli pe drumuri publice cu ea(exceptand platforma )?
Mircea-Finutz is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 13:43   #213
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Thumbs up Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Partea de tabla - caroseria are partea cu seria pentru identificare intacta. Masia este M5 pe talon - inmatriculata in RO cu ITP valabil / asigurare / etc .............. drept urmare teoretic indeplineste partea legala pentru a putea circula pe un drum public. Ramane de evitat intalnirea cu ARR-u si voi incerca intr-un final o omologare individuala. O alta problema vor fi drumurile publice din Romania care sunt pline de denivelari si gropi

Important acum este sa finalizam asa cum ne-am propus iar restul ....... e cancan
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 15:30   #214
Mircea-Finutz

Stage 5
 
Mircea-Finutz's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,513
Member of:
[BMW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

merci pentru raspuns si multa bafta in continuare!
Mircea-Finutz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 19:03   #215
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Caroserie - partea de tabla are 125 kg. Avem ca target pe acest reper (fara usile de fibra si geamurile de policarbonat ) 100 kg. Sper sa iasa ce trebuie mai avem ceva tabla de barbierit
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	125 kg.jpg
Views:	687
Size:	132.2 KB
ID:	1294183  
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 19:40   #216
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Caroserie - partea de tabla are 125 kg. Avem ca target pe acest reper (fara usile de fibra si geamurile de policarbonat ) 100 kg. Sper sa iasa ce trebuie mai avem ceva tabla de barbierit
Mda, e clara treaba, daca si 25 kg conteaza la voi, asta demonstreza complexitatea si in acelasi timp minutiozitatea proiectului. Nu stiu de ce te-ai suparat (mie asa mi s-a parut) cand am intrebat de greutate, dar nu stiam daca target-ul greutatii fusese raportat la forma aceasta a proiectului. Nu m-am indoit si nici nu ma voi indoi de seriozitatea si inaltul nivel de care dati dovada. Ma interesa personal, pentru a-mi face o idee cum ar putea afecta acest lucru un posibil proiect al meu. Sau mai bine zis, daca sa merg pe acest principiu sau sa elimin cat pot din scheletul original.
Apropo George, vorbesc la plural pt ca ma adresez intregii echipe, dar bineanteles ca tu esti pe primul plan. La fel ca multi altii urmaresc cu interes aceasta lucrare si astept cu sufletul la gura finalizarea ei. Sa ai parte de satisfactii si sa ridici stacheta asa cum se anunta acest proiect.
Multa bafta.
__________________
In opinia mea TOP 5 masini:
1. BMW e30 ///M3
2. BMW e30 ALPINA
3. BMW e30 320 is
4. BMW e30 325/318 is COUPE/CABRIO
5. BMW e30 316....325 SEDAN/TOURING


Vand/schimb/cumpar piese e30 https://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanzare/224804-vand-schimb-cumpar-piese-e30-ursulet.html
o764.7o1.oo5
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 20:07   #217
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by Cipilica View Post
Mda, e clara treaba, daca si 25 kg conteaza la voi, asta demonstreza complexitatea si in acelasi timp minutiozitatea proiectului. Nu stiu de ce te-ai suparat (mie asa mi s-a parut) cand am intrebat de greutate, dar nu stiam daca target-ul greutatii fusese raportat la forma aceasta a proiectului. Nu m-am indoit si nici nu ma voi indoi de seriozitatea si inaltul nivel de care dati dovada. Ma interesa personal, pentru a-mi face o idee cum ar putea afecta acest lucru un posibil proiect al meu. Sau mai bine zis, daca sa merg pe acest principiu sau sa elimin cat pot din scheletul original.
Apropo George, vorbesc la plural pt ca ma adresez intregii echipe, dar bineanteles ca tu esti pe primul plan. La fel ca multi altii urmaresc cu interes aceasta lucrare si astept cu sufletul la gura finalizarea ei. Sa ai parte de satisfactii si sa ridici stacheta asa cum se anunta acest proiect.
Multa bafta.
NU sunt suparat pe nimeni - este democratie

Primul lucru pe care noi l-am facut inainte de a trece la stage 2 a fost sa analizam in ce mod putem scade cca 500 - 600 kg din greutatea initiala. Partea de sasiu tubular a fost solutia aleasa de noi analizand cat fier intra si bineinteles cam cat ar cantari
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 20:31   #218
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
NU sunt suparat pe nimeni - este democratie

Primul lucru pe care noi l-am facut inainte de a trece la stage 2 a fost sa analizam in ce mod putem scade cca 500 - 600 kg din greutatea initiala. Partea de sasiu tubular a fost solutia aleasa de noi analizand cat fier intra si bineinteles cam cat ar cantari
OK. Multumesc.
Probabil ca o sa te mai sacai cu intrebari. Sper sa nu te deranjeze ca invat pe timpul si banii tai
Si cum ziceam... din partea mea numai respect, tuturor celor care il merita
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 00:11   #219
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Thumbs up Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Caroserie - partea de tabla are 125 kg. Avem ca target pe acest reper (fara usile de fibra si geamurile de policarbonat ) 100 kg. Sper sa iasa ce trebuie mai avem ceva tabla de barbierit
nu va jucati si asta se vede destul de bine. va doresc cat mai putine secunde pe 402 m
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 09:47   #220
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by Provenzano View Post
nu va jucati si asta se vede destul de bine. va doresc cat mai putine secunde pe 402 m
Multumesc, sper sa finalizam in timp pentru participarea la KOE Drag. Asta este un target important pentru noi iar zvonul ca se tine la Bucuresti este si mai motivant. Timpul inregistrat la Koe indiferent de locul X pe podium este relevant pentru acest proiect.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:11   #221
privat4u2

Stage 5
 
privat4u2's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 829
Member of:
[Shadows Racing Team]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Multa bafta Gollum...multa bafta echipei tale...si sper sa il vedem cat de curand la lucru....din cate am intzeles KOE se va tine si in bucuresti pe baneasa...sper sa nu ma insel...Ar fi ceva ca dupa ceva timp sa se mai organizeze si in buc niste paralele de 402m.
Multa bafta in continuare
__________________

Daca semeni Vant...culegi Furtuna....de aici intzelegi ce vrei.
privat4u2 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 10:35   #222
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Multumesc, sper sa finalizam in timp pentru participarea la KOE Drag. Asta este un target important pentru noi iar zvonul ca se tine la Bucuresti este si mai motivant. Timpul inregistrat la Koe indiferent de locul X pe podium este relevant pentru acest proiect.
abia astept sa vad Live bestia asta de masina. o sa ma asigur ca am 2 baterii de rezerva la aparatul foto special pt masina asta.

numai bine.
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 14:58   #223
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Masina oricum este pe roti deja si a fost cantarita profesional ..... dar greutatea REALA ramane din pacate sau fericire - TOP SECRET - pana la finalizare
as estima,toata hardughia fara "coaja" face cam 900-950 kg


o mica observatie,stiu ca probabil toata colivia a fost gandita si rasgandita,dar s-a facut vreo simulare ceva la impact in diferite puncte?intreb pentru ca in spatele soferului se intanlesc doua tevi,indreptate fix spre scaun

p.s. in locul moderatorilor as fi multat toate laudele si urarile de bine pe un topic separat cu link catre acesta,sa ramana topicul cat mai clean si pur tehnic,sa se poate invata din ce s-a facut aici...nu de alta dar daca nici pe banii altora nu invatam...n-o sa mai invatam nimic...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 15:54   #224
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
as estima,toata hardughia fara "coaja" face cam 900-950 kg


o mica observatie,stiu ca probabil toata colivia a fost gandita si rasgandita,dar s-a facut vreo simulare ceva la impact in diferite puncte?intreb pentru ca in spatele soferului se intanlesc doua tevi,indreptate fix spre scaun

p.s. in locul moderatorilor as fi multat toate laudele si urarile de bine pe un topic separat cu link catre acesta,sa ramana topicul cat mai clean si pur tehnic,sa se poate invata din ce s-a facut aici...nu de alta dar daca nici pe banii altora nu invatam...n-o sa mai invatam nimic...
Daca te uiti atent cele 2 tevi de care vorbesti sunt curbate/ indoite inspre exteriorul habitaclului. La impact din spate teoretic se pot indrepta marindu-si rezistenta.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 02-02-10, 16:59   #225
vcsomin

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 443
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Cutie, o sa fie cu alte raporte ? manuala ? secventiala ? sau automata ?
vcsomin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -