Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-10, 23:20   #256
[WP]DEADSKULL

Stage 3
 
[WP]DEADSKULL's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 123
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

eu cred ca s-a gandit si practic, in caz de se loveste una din ele(sa nu aiba ghinionu asta vreodata) sa ii poata fi mai usor la schimbare partii respect. Ma bucur sa vad ca proiectu vostru baieti a ajuns la un nivel destul de avansat, nivel care il vezi doar prin reviste/tv de peste ocean/granita.... MULTA BAFTA SI SUCCES SI CASTIGURI PESTE TOT!
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic40545_7.gif
[WP]DEADSKULL is offline   Reply With Quote
Old 05-02-10, 23:29   #257
catalanu
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 597
Member of:
[4Rally]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by Cipilica View Post
Referitor la rezervor... din poze reiese ca este chiar in spate, din punctul meu de vedere mult prea expus, tinand cont de performantele masinii si in primul rand de faptul ca masina va circula pe strazile din RO. Capacitatea lui nu aveam de unde sa o stiu, cat despre pozitie am vrut sa ma conving ca este cea finala.
Tu te auzi ce scri?Este mult prea expusbservi ce roll-cage are?De fapt aia e masina.Sti rezistenta unu roll-cage?Din moment ce foarte multe masini care sunt de fabrica (stock) au rezervorul in pozitie asemanatoare cu cea de pe acest M5 si nu au nici un fel de protectie decat o amarata de tabla si nu au nimic la accident , banuiesc ca nici acest M5 cu un roll-cage cum numa pe la televizor vezi nu o sa aiba pr daca Doamne fereste face accident.

A , "masina va circula pe strazile din romania".Da ai dreptate omul din cate am inteles e vanator si va merge cu masina pe munte la vanat de caprioare.O sa aibe si portbagaj de ala pe tavan unde sa care bagajele ca in locul portbagajului a pus rezervorul.Neinspirata alegere.

Sper ca nu te-ai suparat si ai inteles gluma dar ai spus niste chestii foarte penale.
catalanu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 00:11   #258
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by LAFv8 View Post
de ce nu lai faut dintr-o bucata ,botul.capota aripi cu baraparca ar fii mai interesant
Am ales varianta modulara pentru a putea acesa mai usor anumite zone pentru service. Si in plus ce ar fi daca ai de facut o mica interventie pa A2 la un colier de pe traseul de admisie de ex.? Demontezi 1/2 din masina ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	modul.jpg
Views:	948
Size:	213.5 KB
ID:	1301711  
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 10:44   #259
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Am ales varianta modulara pentru a putea acesa mai usor anumite zone pentru service. Si in plus ce ar fi daca ai de facut o mica interventie pa A2 la un colier de pe traseul de admisie de ex.? Demontezi 1/2 din masina ?
ca bine ai zis.
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 11:15   #260
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Am finalizat si operatiunea de bordurare necesara pentru rigidizare. Au mai ramas de sudat si finisat. Astazi o sa proiectam si suportul de sustinere scaun - tot din aluminiu.
marginile scaunului raman asa nu faci si acolo o bordura sa aluneci mai bine la intrare sau se face si tapiterie la el am vazut un model de scaun tot de aluminiu care avea sudat pe marginile lui teava subtire de aluminiu pt a evita intrarea mai grea in scaun
__________________
B 89 WRC is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:00   #261
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by B 89 WRC View Post
marginile scaunului raman asa nu faci si acolo o bordura sa aluneci mai bine la intrare sau se face si tapiterie la el am vazut un model de scaun tot de aluminiu care avea sudat pe marginile lui teava subtire de aluminiu pt a evita intrarea mai grea in scaun
Marginile scaunelor nu raman asa.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:20   #262
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by catalanu View Post
Tu te auzi ce scri?Este mult prea expusbservi ce roll-cage are?De fapt aia e masina.Sti rezistenta unu roll-cage?Din moment ce foarte multe masini care sunt de fabrica (stock) au rezervorul in pozitie asemanatoare cu cea de pe acest M5 si nu au nici un fel de protectie decat o amarata de tabla si nu au nimic la accident , banuiesc ca nici acest M5 cu un roll-cage cum numa pe la televizor vezi nu o sa aiba pr daca Doamne fereste face accident.

A , "masina va circula pe strazile din romania".Da ai dreptate omul din cate am inteles e vanator si va merge cu masina pe munte la vanat de caprioare.O sa aibe si portbagaj de ala pe tavan unde sa care bagajele ca in locul portbagajului a pus rezervorul.Neinspirata alegere.

Sper ca nu te-ai suparat si ai inteles gluma dar ai spus niste chestii foarte penale.
Nu cred ca Cipilica se referea la ce ai zis tu mai bine ai gandi de doua ori inainte sa postezi , cunoscatorule .
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-10, 23:24   #263
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by Cipilica View Post
Referitor la rezervor... din poze reiese ca este chiar in spate, din punctul meu de vedere mult prea expus, tinand cont de performantele masinii si in primul rand de faptul ca masina va circula pe strazile din RO. Capacitatea lui nu aveam de unde sa o stiu, cat despre pozitie am vrut sa ma conving ca este cea finala.


ps. julaikos, inainte sa o faci pe desteptul nu mai bine te gandesti de 2 ori? poti verifica de cand urmaresc eu topicul si te asigur ca de proiect stiam si de mai mult timp. daca mai ai ceva de spus as prefera sa o faci pe pm.
Masina o sa aiba si o podea de aliminiu care o sa protejeze habitaclul si anumite repere......
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 00:05   #264
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Din ce observ, foarte multi cunoscatori aici, cu foarte multe sfaturi,ca de exemplu: de ce teava e sudata asa si nu invers,de ce rezervorul e pus asa si nu invers, si asa mai departe.
Eu merg aproape zi de zi la masina si nu imi permit sa dau vreun sfat lui Ilie sau lui Gollum dar uni asa zisi cunoscatori dau indicati.
Eu unul ,pot sa pun pariu ca uni care comenteaza aici nu au modificat nici macar o bicicleta ,dar un asemenea proiect care zic eu, e unic in momentul de fata in romania, si cred ca va ramane multi ani unicul,referindu-ma un proiect la fel nu altceva.
Asa ca ar fi bine sa nu va mai dati voi cu parerea ,cum ar fi bine ,si puneti voi mana la treaba si faceti si voi un asemenea proiect.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 00:26   #265
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by 76BPR View Post
Din ce observ, foarte multi cunoscatori aici, cu foarte multe sfaturi,ca de exemplu: de ce teava e sudata asa si nu invers,de ce rezervorul e pus asa si nu invers, si asa mai departe.
Eu merg aproape zi de zi la masina si nu imi permit sa dau vreun sfat lui Ilie sau lui Gollum dar uni asa zisi cunoscatori dau indicati.
Eu unul ,pot sa pun pariu ca uni care comenteaza aici nu au modificat nici macar o bicicleta ,dar un asemenea proiect care zic eu, e unic in momentul de fata in romania, si cred ca va ramane multi ani unicul,referindu-ma un proiect la fel nu altceva.
Asa ca ar fi bine sa nu va mai dati voi cu parerea ,cum ar fi bine ,si puneti voi mana la treaba si faceti si voi un asemenea proiect.
vorbe adevarate. asa e. unii habar nu au ce inseamna sa investesti bani si munca intr-o masina.

respect pt cei ce stiu ce e ala stres, nervi si bani cheltuiti Doar ca sa ai ceva hp.
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 01:02   #266
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

eu vreau sa cred ca era pertinenta nelamurirea mea cu privire la tevi si felul cum sunt sudate si pozitionate,si gollum mi-a explicat foarte elegant ce si cum,nu vad de ce tii tu neaparat sa ma ataci;foarte bine ca te duci pe acolo,daca tot te duci des acolo n-ai putea sa raspunzi eventualele nelamuriri care le au persoanele interesante de partea tehnica a proiectului?cum sa inveti ceva daca nu intrebi?probabil tu nu vrei sa inveti,sau crezi ca daca vezi ce se intampla pe acolo stii ce se petrece,eh poate vor si altii sa invete...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 17:38   #267
76BPR

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 748
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
eu vreau sa cred ca era pertinenta nelamurirea mea cu privire la tevi si felul cum sunt sudate si pozitionate,si gollum mi-a explicat foarte elegant ce si cum,nu vad de ce tii tu neaparat sa ma ataci;foarte bine ca te duci pe acolo,daca tot te duci des acolo n-ai putea sa raspunzi eventualele nelamuriri care le au persoanele interesante de partea tehnica a proiectului?cum sa inveti ceva daca nu intrebi?probabil tu nu vrei sa inveti,sau crezi ca daca vezi ce se intampla pe acolo stii ce se petrece,eh poate vor si altii sa invete...

Daca vrei sa intrebi ceva intreaba pe privat nu aici, ca daca ar intreba toata lumea de ce aia e asa si cealalta invers, nu prea mai are timp sa lucreze la masina ,si ar sta toata ziua sa raspunda la intrebari.
Stai linistit ca tot ce sa facut la masina sa gandit foarte bine inainte,nu sa facut de dragul de a face ceva.
76BPR is offline   Reply With Quote
Old 07-02-10, 21:28   #268
cEaska

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 472
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

mai bine sa intrebe aici, pt ca daca sunt mai multi interesati de acceasi chestie, i`ar umple inbox`u lui george cu acceasi intrebare

parerea mea
cEaska is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 22:58   #269
2fast4ut

Stage 2
 
2fast4ut's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 31
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Am vazut k ai Mickey Thompson , poti sa-mi spui si mie de unde le procuri??
Multumesc !!!
2fast4ut is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 01:23   #270
BuzzYBalL

Stage 5
 
BuzzYBalL's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 804
Member of:
[Nissan]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by 76BPR View Post
Din ce observ, foarte multi cunoscatori aici, cu foarte multe sfaturi,ca de exemplu: de ce teava e sudata asa si nu invers,de ce rezervorul e pus asa si nu invers, si asa mai departe.
Eu merg aproape zi de zi la masina si nu imi permit sa dau vreun sfat lui Ilie sau lui Gollum dar uni asa zisi cunoscatori dau indicati.
Eu unul ,pot sa pun pariu ca uni care comenteaza aici nu au modificat nici macar o bicicleta ,dar un asemenea proiect care zic eu, e unic in momentul de fata in romania, si cred ca va ramane multi ani unicul,referindu-ma un proiect la fel nu altceva.
Asa ca ar fi bine sa nu va mai dati voi cu parerea ,cum ar fi bine ,si puneti voi mana la treaba si faceti si voi un asemenea proiect.
hai sa ma bag si io in seama
in primul rand Felicit posesoru acestui procet si apropiatii care il sustin (demn de respect pentru ceea ce face )
ideea care o abordati voi acolo din punctul meu de vedere suna cam asa:
"noi suntem cei mai tari si nu permitemi nimanui sa ne dea sfaturi"
atata timp cat sa postat pe un forum public nu vad de ce ati acuza nish pusti visatori care incearca sa linga si ei cate un scuipat de pe jos....
probabil ca ar fi multi care ar face ce facti voi daca ar avea bugete asemanatoare
pana una alta totul se rezuma la bani .....
in speranta ca nu am suparat pe nimeni va urez succes cu proectul
__________________
BuzzYBalL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -