Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-09, 01:16   #1
MariusTXA

Presedinte THE OTHERS

Stage 5
 
MariusTXA's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,366
Member of:
[Moderators]
Thumbs up Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Clubul THE OTHERS a hotarat sa va prezinte cel mai ambitios proiect al clubului........... dupa parerea NOASTRA si cea mai rapida masina din Romania incepand cu primavara lui 2010. Avem ca target de putere pentru acest proiect - 1000 cp.........multi dintre voi ati vazut masina....mai multi dintre voi ati auzit vorbindu-se despre aceasta masina....parerea noastra este ca lucrarea asta este cel mai indraznet proiect de pana acum din Romania......Acest m5 e34 s38b36 turbo apartine userului 4 tuning:GOLLUM_


STAGE 1 - 2008 - 2009


Modificari efectuate de catre Luca Motorsport la partea mecanica, transmisie si caroserie:

•Motor BMW M5 E34 (S38B36)
•Pistoane cu acoperire de ceramica si teflon (comanda custom pentru Luca Motorsport by Ross Racing Piston)
•Biele L1HR (comanda custom pentru Luca Motorsport by Crower Co.)
•Vibrochen fabricat in technologia Billet Crank (comanda custom pentru Luca Motorsport by Crower Co. )
•Axe cu came design pentru motor turbo (comanda custom pentru Luca Motorsport by Crower Co.)
•Supape admisie si evacuare din aliaj special - motor turbo ( Inconel 714 comanda custom pentru Luca Motorsport by Ferrea)
•Arcuri pentru supape tip racing ( 100 Nm / supapa ) comanda custom pentru Luca Motorsport by Ferrea
•Sistem ungere ulei cu pompa externa / baie uscata / pompa cu 5 etaje - de tip Nascar racing (comanda custom pentru Luca Motorsport by FWRC)
•Turbina Garrett GT 45- Diesel cu westgate extern / galerie evacuare si traseu evacuare custom ( executie by Luca Motorsport)
•Sistem racire cu apa - pompa de apa mecanica externa / debit marit tip Nascar (comanda custom pentru Luca Motorsport by Mezierre)
•Punte fata/spate ( custom by Luca Motorsport)
•Sistem de franare cu discuri ventilate Fi 360 mm
•Kit ambreiaj Triplu Disc (comanda custom pentru Luca Motorsport by Tilton) / Volanta custom executie Luca Motorsport
•Transmisie - cutie de viteze manuala 5 trepte by Tremec (custom by Luca Motorsport)
•Grup diferential autoblocant by Quaife UK
•Cardan si planetare custom (proiectare si executie by Luca Motorsport)
•Sistem amortizoare si flanse (executie si adapatare custom by Luca Motorsport)


Electronica control motor :

•Vi-pec V88 - Full Stand Alone ECU ( software management motor by Luca Motorsport - dealer in Romania al produselor VI-PEC / vi-pec . com )
•Aprindere electronica individuala cu bobina pe fiecare cilindru
Monitorizare parametri functionare externi pentru:

•Temperatura gazelor de evacuare / individual pe fiecare cilindru
•Presiune ulei motor / presiune rampa combustibil
•Temperatura ulei - Motor / Transmisie / Diferential
•Amestecul Aer / Benzina
•Boost / RPM

Target initial putere motor : 1 000 Cp

Performanta atinsa toamna 2009 : 505 cp la roata


Stage 2 - deja in lucru ...........
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20090716_DSC5129.jpg
Views:	2400
Size:	6.24 MB
ID:	1224481   Click image for larger version

Name:	20090716_DSC5141.jpg
Views:	1731
Size:	5.69 MB
ID:	1224482   Click image for larger version

Name:	20090716_DSC5151.jpg
Views:	2284
Size:	5.99 MB
ID:	1224483  

Click image for larger version

Name:	DSCF8281.JPG
Views:	839
Size:	2.98 MB
ID:	1224484   Click image for larger version

Name:	DSCF8514.JPG
Views:	1308
Size:	2.78 MB
ID:	1224485   Click image for larger version

Name:	DSCF9050.JPG
Views:	1434
Size:	2.78 MB
ID:	1224487  

Click image for larger version

Name:	DSCF8989.JPG
Views:	960
Size:	2.86 MB
ID:	1224488   Click image for larger version

Name:	DSCF8975.JPG
Views:	756
Size:	2.98 MB
ID:	1224489   Click image for larger version

Name:	DSCF9016.JPG
Views:	2478
Size:	2.86 MB
ID:	1224490  

Click image for larger version

Name:	DSCF9067.JPG
Views:	699
Size:	2.74 MB
ID:	1224491   Click image for larger version

Name:	DSCF9079.JPG
Views:	1170
Size:	2.64 MB
ID:	1224492   Click image for larger version

Name:	DSCF9127.JPG
Views:	1134
Size:	2.88 MB
ID:	1224493  

Click image for larger version

Name:	DSCF8964.JPG
Views:	624
Size:	2.85 MB
ID:	1224495   Click image for larger version

Name:	DSCF8922.JPG
Views:	1147
Size:	2.68 MB
ID:	1224496   Click image for larger version

Name:	DSCF8844.JPG
Views:	880
Size:	2.69 MB
ID:	1224498  

__________________
MariusTXA is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 01:30   #2
world cars

Stage 5
 
world cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 921
Member of:
[DACIA]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Bafta la proiect
world cars is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 01:40   #3
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Inainte de orice alt post personal vreau sa multumesc .....

- Echipei mecanice : ILIE - alias BauBau Racing / Luca Motorsport

- Echipei de suport tehnic si moral : / Sorin E. / Cristi D. / Bogdan Bubu / Alex B. / Marius Txa / Bpr / Mihai Txa / George S. / Emil / ing. Doru B. / Florin Bujgoi / si multi alti sper care sper sa nu se supere pentru ca nu i-am enumerat aici.

- familiei pentru sprijunul acordat (Luca si Diana)

Este un proiect ambitios si i-mi propun sa nu intru in polemici interminabile pe langa subiectul de performanta in sine.

__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I

Last edited by gollum_; 17-12-09 at 01:42.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 01:50   #4
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Ei, asta da. Chiar vroiam sa inchid tot si sa ma tirez in pat, dar acum dat de acest topic mai mult decat interesant. Promit ca am sa am grija de el ca de un diamant.
Multa bafta la proiect, multi bani si cat mai mult succes in continuare !
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 01:58   #5
Cipilica
BMW Driver

Stage 5
 
Cipilica's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Da, asa este, am si vazut masina am si auzit dar am si citit despre ea .
Nu pot decat sa il felicit pe proprietar si sa ii urez multa bafta.
Astept anul ce vine sa ii vad (pe proprietar si masina) la treba, si sa abtina rezultatul mult asteptat. Daca nu in top 10 atunci macar pe locul 1 in top 10 . Nu ca as fi eu fan BMW. Si de ce nu, astept si o concurenta chiar din acelasi club Asta ne face sa fim mai buni, nu?

Inca odata bafta, astept "lansarea".

P.S. golum, sa ai parte de un topic linistit si frumos asa cum este si proiectul.
Cipilica is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 03:23   #6
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Felicitari celor implicati in acest proiect .. Gollum_ sa tinut de promisiune si si-a prezentat proiectul foarte ambitios dupa cum se vede ... Un proiect care merita urmarit cu mare interes.

Daca se poate si nu e cu suparare mi se poate da mai multe detalii asupra Turbinei Garrett GT 45- Diesel ...Sa inteleg ca normal e dedicata motoarelor diesel? si daca da , e "imprumutat" de pe o anume motorizare ... sau e ceva aftermarket si apoi modificata de catre cei de la luca motorsport? Multumesc anticipat si mult succes in continuare !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 10:00   #7
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Inainte de orice alt post personal vreau sa multumesc .....

- Echipei mecanice : ILIE - alias BauBau Racing / Luca Motorsport

- Echipei de suport tehnic si moral : / Sorin E. / Cristi D. / Bogdan Bubu / Alex B. / Marius Txa / Bpr / Mihai Txa / George S. / Emil / ing. Doru B. / Florin Bujgoi / si multi alti sper care sper sa nu se supere pentru ca nu i-am enumerat aici.

- familiei pentru sprijunul acordat (Luca si Diana)

Este un proiect ambitios si i-mi propun sa nu intru in polemici interminabile pe langa subiectul de performanta in sine.

Felicitari pentru tot ce ai facut din masina asta , este cu adevarat o masina foarte , foarte tare ... ce sa mai ... am ramas fara cuvinte ce am vazut aici !
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 10:30   #8
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Daca se poate si nu e cu suparare mi se poate da mai multe detalii asupra Turbinei Garrett GT 45- Diesel ...Sa inteleg ca normal e dedicata motoarelor diesel? si daca da , e "imprumutat" de pe o anume motorizare ... sau e ceva aftermarket si apoi modificata de catre cei de la luca motorsport? Multumesc anticipat si mult succes in continuare !
Garrett GT 45- Diesel / made in Romania a fost imprumutata de la Volvo FH12. Turbina a funtionat si fuctioneaza mecanic exemplar .... dar.... din cauza designului palelor de la compresor si turbina nu este eficienta ca flow de aer pe turati mari adica presiunea de supraalimentare scade si ramane redusa dupa o amunita turatie a motorului. Turbina este proiectata pt FH12 a.i. sa aiba boost/cuplu maxim jos ca sa traga remorca de 20 tone

Last edited by gollum_; 17-12-09 at 10:41.
gollum_ is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 12:40   #9
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Presupun ca asta e si motivul pentru care ati ales aceasta varianta cu gt45 .... Cum aveti de gand sa "o tineti in frau la plecarile de pe loc"? ...Imi place ca, in ciuda faptului ca aveti un target de putere ambitios , nu ati uitat de capitolul fiabilitate ...drept dovada fiind solutiile pe care le a ti ales in ceea ce priveste piesele si tipul de ungere ales al motorului plus restul componentelor transmisiei.... However , am observat ca majoritatea pieselor sunt custom , de suma investita nici nu mai are rost sa intreb )) , imi inchipui cat sa bagat in masina pana in momentul actual !!!! Acum vorbesc in necunostinta de cauza , asa ca daca gresesc rog sa fiu rectificat , am vazut ca planetarele si cardanul sunt made by luca motorsport , la ele ce solutie ati ales? Am mai vazut un proiect asemanator undeva prin europa si axul cardanic a cedat in ciuda faptului ca era confectionat dintr un material foarte rezistent si intarit cu fibra de carbon... Cu stima !!!

Last edited by DEVIL's Style; 17-12-09 at 12:44.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 16:39   #10
[WP]DEADSKULL

Stage 3
 
[WP]DEADSKULL's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 123
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

nu pot sa trec indiferent cu vederea pe aici mai ales cand vad, mai rar, un 5-ar "brutalizat cu bestialitate" (e de bine zicala) care imi face placere..... multa bafta tuturor celor implicati in proiect e formidabil ce faceti voi acolo, si nu pot spune decat ca astept sa il vad gata si desigur sa ii aud dezlantuite hergheliile ! bafta in continuare si sarbatori fericite, mosu sa v-aduca tot ce aveti nevoie ptr "bestiutza"
__________________
https://forum.4tuning.ro/signaturepics/sigpic40545_7.gif
[WP]DEADSKULL is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 19:01   #11
e36adigolan
BMW Driver

Stage 5
 
e36adigolan's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 338
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

misto... sper sa se depaseasca ceii 1000 de caiiiiiii si felicitariiii !!!!!!!!
e36adigolan is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 21:04   #12
Bobby9my

Stage 2
 
Bobby9my's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 53
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Bravo voua
FOARTE AMBITIOS proectu BAFTA si SUCCES si sa depaseasca 1000 de PONEIASI :> :::>:>:
Bobby9my is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 22:26   #13
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Asta da masina , 100% made in Romania , si are toti calutiii ...Bravo baieti , va doresc ca mosul sa va aduca inca pe atatia calutzi . TXA'ule , taticul bmw'urilor
IonutzMFF is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 00:06   #14
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

Tot respectu pentru acest proiect.....la toate showurile toata lumea vorbea de aceasta masina cat de tare poate sa fie....si cat de agresiv pleaca
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 00:15   #15
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Drag Race - E34 M5 -TURBO by Luca Motorsport / proiect dezvoltat 100 % in Romania

wow .. un proiect foarte ambitios .. bafta in continuare .. am incredere ca o sa iasa ceva frumos si in acelasi timp si foarte puternic...
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -