Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-11-10, 12:29   #61
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Nu imi place foarte mult.
Daca ar fi dupa mine, M Technic 1 ar fi ideal, insa maschiaza intercooler-ul foarte bine .
Cat despre bara spate, e oribila...
Puteam sa-mi iau un bodykit MTech 1, dar am preferat sa investesc in putere...
Pentru mine conteaza mai mult puterea decat aspectul si chiar si asa atrage foarte multe priviri, culoarea in special. Cred ca daca era alta culoare era oribil, dar asa da bine indiferent ca sunt barele din fibra.
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline  
Old 25-11-10, 12:42   #62
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Imi aduc aminte, cu cateva luni inainte sa mi se propuna combinatia cu Ursul Turbat am fost intr-o seara la Bucuresti si m-am intalnit prin Victoriei cu Vecu si cu mai multi prieteni.
Si am stat noi o vreme si am ras si am discutat si la un momentdat a aparut un prieten de-al lui Vecu cu un Ferrari Scaglieti 630.
Am stat cu omul de vorba, a mai plecat la cate-o tura, s-a intors, ne-a plimbat si pe noi...
Ce pot sa spun? O bijuterie pe rotzi! Ce sunet! Ce finisaje! Ce stabilitate! Ce putere! Ce frane! Din toate punctele de vedere a fost superb!
In aceiasi seara ne suna MTJ-ul.
Haideti pe A2 ca e treaba!
Mergem si noi acolo, se mananca gratarul, si la final ii zic lui MTJ sa ma dea si pe mine o tura cu ursul.
Si ma urc in masina! Si acum repet!
Ce sunet? Ce finisaje? Ce stabilitate? Frane? Aaa, frane, nu!
CE PUTEREEEEEE!!!!!! Din punctul asta de vedere am ramas foarte placut impresionat, poate multi n-o sa ma creada, insa mergand in aceiasi seara si cu Ferrari si cu Ursul MTJ, MTJ-ul mi s-a parut mult mai violent datorita melcului de sub capota, se simtea puterea 100 la 100 si stilul de a conduce al lui MTJ, calm, la 140-150 km/h mergand de-a latu' si in acelasi timp explicandu-mi ce detine sub capota, si ce turbine, si ce presiune, si ce dimensiuni la roti...
Iar eu ma tineam cu o mana de scaun si cu una de bord, ca centura din p#&@, si cand am inkis usa am ramas cu manerul in mana, frane.... hmm, cat de cat asa... si apoi...

La cateva luni de la aceasta intamplare mi-am luat si eu URS TURBO!
Nu ca as fi avut eu bani sa-mi iau Ferrari Scaglieti!

Last edited by DONU'; 25-11-10 at 12:45.
DONU' is offline  
Old 25-11-10, 13:46   #63
isacfani
Renault Driver

Stage 5
 
isacfani's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 477
Member of:
[RENAULT]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

frumoasa comparatia dintre cele doua masini ! despre acest urs MTJ, ceva detalii de unde pot afla ? e prezentat undeva ? multumesc.
OT - frumos bmw-ul tau ! l-am vazut la ianca live. sa-l stapanesti sanatos!
__________________
what doesn't kill me, makes me stronger !
isacfani is offline  
Old 25-11-10, 14:32   #64
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Quote:
Originally Posted by isacfani View Post
frumoasa comparatia dintre cele doua masini ! despre acest urs MTJ, ceva detalii de unde pot afla ? e prezentat undeva ? multumesc.
OT - frumos bmw-ul tau ! l-am vazut la ianca live. sa-l stapanesti sanatos!
E in ceruri din pacate ursul MTJ a suferit un accident" mortal " dar mai mult ca sigur revine Nicu cu alt urs mai tare .
Este un urs care are o istorie ca si TXA-ul , NIZ-ul ( actual TIR daca o mai exista ) , de la ilegalele din '98 , '99 , 2000 niste masini care sunt LEGENDE cu adevarat .

Last edited by Guwy; 25-11-10 at 14:35.
Guwy is offline  
Old 25-11-10, 21:44   #65
lucian_bmw

Stage 5
 
lucian_bmw's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 482
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

acelasi lucru mi sa intamplat si mie ! am mers in dreapta intr-un gallardo SE 520 de cai si cu o pisica 2.5 turbo (motorul care il are covei pe DJ 99 KLI a fost pe o pisica ) incredibil ce senzatii cu pisica ( nu ca in gallardo nu ar fii ) dar nu se pot compara ! deci iti dau dreptate .....

on - nu am citit tot topicul ......spune-mi si mie cu ce presiune mergi si cam cati cai .....aproximativ ! bafta cu masina
lucian_bmw is offline  
Old 25-11-10, 21:47   #66
Bmwaldo

Stage 5
 
Bmwaldo's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 6,772
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

ursu mtj ..... hehehe
Bmwaldo is offline  
Old 25-11-10, 21:47   #67
daffy duck™
Inferno Motorsport Member

Stage 5
 
daffy duck™'s Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,951
Member of:
[Inferno Motorsport]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

cat de curand iti voi face o vizita la PHiladephia pentru niste poze si un mic filmulet!!!
daffy duck™ is offline  
Old 26-11-10, 00:28   #68
alex PH 88 NAS

Stage 4
 
alex PH 88 NAS's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 171
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

cum sa mergi cu masina si la un moment dat sa te trezesti cu 2 suruburi la volan din 6,dar a fost si mai penala faza cu cheia scoasa din contact,oricum felicitari,sa il stapanesti sanatos fara incidente
alex PH 88 NAS is offline  
Old 26-11-10, 00:49   #69
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Quote:
Originally Posted by lucian_bmw View Post
acelasi lucru mi sa intamplat si mie ! am mers in dreapta intr-un gallardo SE 520 de cai si cu o pisica 2.5 turbo (motorul care il are covei pe DJ 99 KLI a fost pe o pisica ) incredibil ce senzatii cu pisica ( nu ca in gallardo nu ar fii ) dar nu se pot compara ! deci iti dau dreptate .....

on - nu am citit tot topicul ......spune-mi si mie cu ce presiune mergi si cam cati cai .....aproximativ ! bafta cu masina
Cu o turbina hybrid GT35 pe compresor si GT40 pe evacuare, voi merge pe 1 bar dupa ce imi voi achizitiona un wastegate (al meu e tzandari).
Momentan merg in 0,5.
Cand am luat masina fusese masurata la Exelixis si avea 294 CP.
Eu acum presupun ca am undeva la 320-330 CP si cu 1 bar sper undeva aproape de 400 CP.

Quote:
Originally Posted by daffy duck™ View Post
cat de curand iti voi face o vizita la PHiladephia pentru niste poze si un mic filmulet!!!
Da mah! Facem treaba!

Quote:
Originally Posted by alex PH 88 NAS View Post
cum sa mergi cu masina si la un moment dat sa te trezesti cu 2 suruburi la volan din 6,dar a fost si mai penala faza cu cheia scoasa din contact,oricum felicitari,sa il stapanesti sanatos fara incidente
Ai fost acolo! Ai simtit fiecare emotie in masina asta!
DONU' is offline  
Old 26-11-10, 01:10   #70
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Sa va mai povestesc una tare...
Cand am luat masina ai mei erau plecati in concediu si cand s-au intors acasa au gasit verziciunea in fata portii stiind ca o sa fac un schimb cu un BMW...
Tata, terorizat de ideea de a plati impozit mare la masina, mai ales ca avusesem 2,8 VR6, ma intreaba:

- Ma, ce motor are ursuletzul asta?
- 1.8 Tata, 1.8.
- Aha, bun, si de ce e asa galagioasa?
- Are tobele sparte...
- Aha! Sa le schimbi draq ca face galagie de ne duduie geamurile.
- Da, Tata!

La vreo luna dupa discutia asta, eram cu totii la masa si-mi suna telefonul si se sfatuia cu mine un prieten ce sa faca si el.
Sa-si ia BMW? Ce sa-si ia si ce sa faca sa fuga.
Ii spun sa-si caute un urs sau o pisica, sa ia un motor de 2.5 si sa-l turbam, ca tzin pistoanele si bielele stock cu un soft bun pana la presiune de 1.2, ca si eu am tot 2.5 si n-am probleme, si tzine si face si drege... Ca il pot ajta sa-si achizitioneze absolut toate piesele, plm...
Inchid telefonul si Tata incruntat nitel se uita la mine si zice:

- Ma, ce motor ziceai tu ca ai pe masina?
- 1.8 Tata!
- Cum ma 1.8 ca lu' ala la telefon ii ziceai ceva de 2.5
- Aaa, pai da, e 2.5 dar e facut din 1.8. Am alezat motorul si d-aia..., dar el e 1.8
- Aha... Ok atunci!

Nestiind ca 1.8 are 4 pistoane a mers si treaba asta
Eeee, cum o fi sa alezezi 1.8 in 4 pistoane la 2.5 in 6 pistoane? Aaa?
Noroc ca nu-l intereseaza masinile si nu are cunostintza de asa ceva ca dormeam draq in masina acum!
Omul se gandeste sa nu ma rupa la impozite si asigurari... Spre binele meu!
Intr-o zi chiar a iesit din casa sa isi arunce o privire la motor cand lucram pe la ea.
A vazut dihania, a vazut turbina, a dat din umeri si a intrat inapoi in casa.
DONU' is offline  
Old 26-11-10, 01:36   #71
Marian_nebunu

Stage 5
 
Marian_nebunu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 4,070
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Intr-o zi chiar a iesit din casa sa isi arunce o privire la motor cand lucram pe la ea.
A vazut dihania, a vazut turbina, a dat din umeri si a intrat inapoi in casa.

SI NU A ZIS "DA BULE FIULE CE E CU AIA ARGINTIE ACOLO ???


E GPL TATI,NU AVEA LOC IN PORTBAGAJ CA AM TUBUL DE BAS


filmu cu CORSAAAAAAAAAA
Marian_nebunu is offline  
Old 26-11-10, 01:57   #72
Andr3ii

Stage 5
 
Andr3ii's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 719
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

e frumos ursul asta , era mai frumos cu alt kit ,dar e ok si asta
mai povesteste si alte faze cu ursul ! citind topicul tau si a lui marean a trecut noaptea la munca mai repede si a fost mai amuzanta )))
Andr3ii is offline  
Old 26-11-10, 12:47   #73
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Super DONU' povestesti mai ceva ca marean pe persoana fizica ..frumoasa masina ..mai ales culoarea..bft in continuare
Alex4u is offline  
Old 26-11-10, 13:30   #74
VN23TDR

Stage 5
 
VN23TDR's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,048
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Salut Donule !

Am citit toate peripetiile tale si vroiam sa-ti mai amintesc una. Cea cu ambreiajul .......? Cand te-am impins eu cu bugs. Te las sa o povestesti tu.

Sa-l stapanesti sanatos sa fara incidente !! Te salut !
__________________
VN23TDR is offline  
Old 26-11-10, 14:50   #75
b67xac

Stage 5
 
b67xac's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 479
Default Re: E30 - Ursul Turbo COSMOTE

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Sa va mai povestesc una tare...
Cand am luat masina ai mei erau plecati in concediu si cand s-au intors acasa au gasit verziciunea in fata portii stiind ca o sa fac un schimb cu un BMW...
Tata, terorizat de ideea de a plati impozit mare la masina, mai ales ca avusesem 2,8 VR6, ma intreaba:

- Ma, ce motor are ursuletzul asta?
- 1.8 Tata, 1.8.
- Aha, bun, si de ce e asa galagioasa?
- Are tobele sparte...
- Aha! Sa le schimbi draq ca face galagie de ne duduie geamurile.
- Da, Tata!

La vreo luna dupa discutia asta, eram cu totii la masa si-mi suna telefonul si se sfatuia cu mine un prieten ce sa faca si el.
Sa-si ia BMW? Ce sa-si ia si ce sa faca sa fuga.
Ii spun sa-si caute un urs sau o pisica, sa ia un motor de 2.5 si sa-l turbam, ca tzin pistoanele si bielele stock cu un soft bun pana la presiune de 1.2, ca si eu am tot 2.5 si n-am probleme, si tzine si face si drege... Ca il pot ajta sa-si achizitioneze absolut toate piesele, plm...
Inchid telefonul si Tata incruntat nitel se uita la mine si zice:

- Ma, ce motor ziceai tu ca ai pe masina?
- 1.8 Tata!
- Cum ma 1.8 ca lu' ala la telefon ii ziceai ceva de 2.5
- Aaa, pai da, e 2.5 dar e facut din 1.8. Am alezat motorul si d-aia..., dar el e 1.8
- Aha... Ok atunci!

Nestiind ca 1.8 are 4 pistoane a mers si treaba asta
Eeee, cum o fi sa alezezi 1.8 in 4 pistoane la 2.5 in 6 pistoane? Aaa?
Noroc ca nu-l intereseaza masinile si nu are cunostintza de asa ceva ca dormeam draq in masina acum!
Omul se gandeste sa nu ma rupa la impozite si asigurari... Spre binele meu!
Intr-o zi chiar a iesit din casa sa isi arunce o privire la motor cand lucram pe la ea.
A vazut dihania, a vazut turbina, a dat din umeri si a intrat inapoi in casa.
cine vede si nu stie zice k asa tre sa fie.f tare povestea ))
b67xac is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -