Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

View Poll Results: Are vreo masina sanse de castig?
DA 599 73.95%
NU 211 26.05%
Voters: 810. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-07, 01:36   #466
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Nu "stiu" ca are 700 CP,ci asta s-a aflat de toata lumea.Banuiesc ca si restul presupunerilor de 9-10 secunde tot pe asta se bazeaza.In afara de cei doi,toti "vorbim din carti" despre asta.
Iar partea cu "teoria e invinsa de practica" e idee de "meserias" de la service-ul din coltul blocului.Ma bucur pentru tine ca ti-ai insusit-o...
Race is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 01:39   #467
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Nu "stiu" ca are 700 CP,ci asta s-a aflat de toata lumea.Banuiesc ca si restul presupunerilor de 9-10 secunde tot pe asta se bazeaza.In afara de cei doi,toti "vorbim din carti" despre asta.
Iar partea cu "teoria e invinsa de practica" e idee de "meserias" de la service-ul din coltul blocului.Ma bucur pentru tine ca ti-ai insusit-o...
Asta este
HAi ca ma plictisesti !
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 02:05   #468
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

umbla vb ca una dintre masinile din cursa asta face 402m in mai putin de 10 sec dar mai mult de 9. daca e vb de conditii nationale, nu este nimic grav. daca s-a verificat in alta parte si in conditii de 1/4 ml drag strip, atunci e o problema. MARE.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 08:14   #469
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
eu doar port vorba de pe un forum pe altul ca ma enerveaza brambureala. pana acum se stie ca: sebi a postat o serie de poze care NU-l dadeau castigator, MR a pus un film care-l dadeau castigator pe ONO "la mustata" dar pe aprox 400 de m care s-au vazut ca nu erau nici pe departe, iar acum cel care este incercuit stand la finish a postat un film din care nu se pot extrage decat doua cadre - inainte de finish cu 2 m (aprox) si altul cu masinile peste linia de finih, asta fiind si cea mai elocventa - oricat ar frana masina lui Ono sa zicem dupa ce trece linia, nu o oprea cu jumatate de m intr-o milisecunda. de retinut: Seby nu a mai spus ca masina a mers la 80%, 90% etc % potential. asta inseamna ca ONO se tine tare. Seby a spus ca a plecat prost (nu ne intereseaza). drumul este in panta la start, deci masinile au prins 100% peste 10.3 secunde, dar nu cu mult, ceea ce da bine. Ono zice ca pe 1000 de m sau la viteza maxima detine locul 1. asta nu mai avem cum verifica, dar...o "top speed" nu se face cu start in doi cu lasat de maini. deci, 402 m, Seby inca ii are. parerea mea.
Cursa a fost pe 402m. la viteza eu cred ca sunt multe masini care ma pot depasii si stu eu personal cateva ale unor cunostinte insa scooterul meu la 300 tine fata in compania unui Porsche de 700cp.
Poate nu va vine sa credeti dar masinile astea au puteri de neimaginat pentru multi, iar calculele la timpul de 400m cu telefonul sunt derizorii iar eu pot mai bine cu o secunda decat ce s-a vazut, acum pot asta.
Peste ceva timp o sa pot si mai mult avand o inaintare pentru o putere echivalenta de ----cp. La aceasta cursa am plecat cam ca la semafor nu f tare si probabil ca asta se va vedea cand apare fimarea din spate.
Intradevar dupa 402 am ridicat putin, nu de tot pedala si am reaccelerat in continuare.
Viteza era mare iar recul faptului ca am saltat pedala a fost ca pe la 270 am fost depasit lafel cu distanta care eram in fata la 400m. Oare daca nu ridicam pedala ce se intampla?
Cert este ca tinand dupa 270 acceleratia in plin am reusit in scurt timp dar metri multi la vitezele alea sa trec in fata si la 300 eram in fata la 310 tot in fata, apoi intrasem cu treapta 6 in zona rosie si am redus moment in care pe franare am fost depasit de Onoanist. Probabil ca masina lui fuce peste 315-320 cat e setata acum a mea dar nu suficient cat sa fie in fata unui scooter la 300.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 08:19   #470
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
umbla vb ca una dintre masinile din cursa asta face 402m in mai putin de 10 sec dar mai mult de 9. daca e vb de conditii nationale, nu este nimic grav. daca s-a verificat in alta parte si in conditii de 1/4 ml drag strip, atunci e o problema. MARE.
Ce spui tu e in zona adevarului.

Nefiind vorba de un timp omologat nu are sens sa discutam cat fac pe 1/4mila.
Speram ca achizitionarea celei mai performante instalatii de cronometrare din Romania sa ne ajute sa facem in stil profesionist toate masuratorile pe viitor.
A calcula timpul dupa un film cu telefonul sau camera nu e ok, mai ales ca momentul startului nu este definit.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 08:44   #471
aiurel

Stage 2
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 29
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

ma vad nevoit sa imi schimb parerea dupa ce am vazut filmele .tre sa recunosc ca Seby este in fata , cu aceiasi cm pe care i-am vazut in cealalta poza, insa era vb de Ono.
bv.insa greul, parerea mea ,abia incepe.ai in sfarsit un adversar cu care sa te masori.iar acest lucru nu poate fi decat constructiv.
aiurel is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 11:08   #472
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

felicitari domnule sebastian.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 12:49   #473
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
hot news... se vede si linia de finish
FELICITARI SEBASTIAN PENTRU VICTORIE SI CEA MAI TARE CURSA DIN ISTORIA CURSELOR DIN ROMANIA . FELICITARI ONO41 !
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 13:06   #474
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

breaking news...distanta a fost "manarita". nu au fost 402 m ci doar...390 ...the show must go on! (erata=se inlocuieste show cu circ)
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 13:15   #475
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
breaking news...distanta a fost "manarita". nu au fost 402 m ci doar...390 ...the show must go on! (erata=se inlocuieste show cu circ)
nu prea conteaza nu cred ca reusea ono in 12 metri sa revina la asemenea viteze 12 metri se fac in mai putin de o secunda cred
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 13:16   #476
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

lucru romanesc (tziganesc:P)
thor is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 13:17   #477
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by ESPinoza View Post
nu prea conteaza nu cred ca reusea ono in 12 metri sa revina la asemenea viteze 12 metri se fac in mai putin de o secunda cred
un sfert de secunda mai exact.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 14:45   #478
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

O parere in format media, PUR personala si STRICT legata de cursa (de scuzat greseala de scriere si lagul din filmari).
Attached Files
File Type: avi subaru vs porsche.avi (7.10 MB, 312 views)
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 15:09   #479
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Quote:
Originally Posted by SaintDick View Post
O parere in format media, PUR personala si STRICT legata de cursa (de scuzat greseala de scriere si lagul din filmari).
deci eu sunt incutot deacord cu acest film.. a tot incercat mr`ul sa o scoata ca ono e invingator de 400 de metri dar nu prea le iese si ono recunoaste ca la 400 de metri era sebi in fata pe un alt forum..
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 16:08   #480
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: cine provoaca \"motocicleta\" asta? - SUBARU

Eu nu am insemnat.
Am masurat cu Foresterul si erau cam inca 10m dupa ce contuarul a trecut de 400.
Oricum inca 10 m inseama 0,3 secunde de mers.
Daca cineva crede ca erau 390m desi dupa mine erau 410 ce pot sa zic, doar ca si daca puneam frana pe linie peste 10m tot in fata eram la viteza aia.
Eu nu inteleg altceva de ce nu au masurat exact de la inceput sa se stabileasca finishul la 450? Glumesc, dar eu am vazut ca sunt 410 masurati cu Foresterul cu roti de iarna care-s mai inalte ca alea de vara.
10m + sau - pentru mine e concludent si nu uitati ca am plecat prost.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -