Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-11, 23:32   #106
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
In mansele de concurs a mers prost... cred ca a incercat sa scoata timp, dar nu stiu ce s-a intamplat.
daca te referi la Meganul de raliu intradevar ...a incercat sa scoata timp da a iesit ....prea mult fum.
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 06:17   #107
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by zbvz View Post
prea mult fum....masina aia putea sa bata la general daca nu scotea atata fum din roti....
https://www.youtube.com/watch?v=3JaiNC9KJ7I

Oricum a fost un rezultat de conjunctura pentru ca a crapat Loganul cu Nr.1 condus de Alexandrescu.....
Corecte afirmatii. Corecte decizii.
Fara cele doua Logan-uri , a lui Zaharia si Alexandrescu, la care au cedat cutiile ! chiar si la general si la clasa situatia era alta. Dar asta e farmecul curselor !
__________________
Recomandam / distribuim doar uleiuri competitive de topinfomarbr@gmail.com
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 10:17   #108
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by zbvz View Post
daca te referi la Meganul de raliu intradevar ...a incercat sa scoata timp da a iesit ....prea mult fum.
Pai nu, fum a iesit in mansele de recunoastere, antrenament si in cea pentru presa si a mers foarte frumos, chiar daca n-a avut nici o treaba cu timpul. In schimb, in mansele de concurs, n-a mai patinat rotile asa mult, a incercat altceva, dar nu prea i-a iesit.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 02-11-11, 15:04   #109
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by ROAD EMPIRE View Post
OHO ! Dar vad ca a fost si VALI P. Inseamna ca a fost show mare de tot !
Felicitari tuturor !
Asa e Road !!
Si uite ce de comentarii interesante dupa concurs
Ne-am facut de cap cum am vrut !!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 23:03   #110
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Pai nu, fum a iesit in mansele de recunoastere, antrenament si in cea pentru presa si a mers foarte frumos, chiar daca n-a avut nici o treaba cu timpul. In schimb, in mansele de concurs, n-a mai patinat rotile asa mult, a incercat altceva, dar nu prea i-a iesit.
daca punea niste roti mai inguste pe spate si rasucea un pic repartitorul de franare facea bine?....
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 23:14   #111
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Nu prea inteleg... daca poti sa fii mai explicit, ar fi bine. De ce roti mai inguste, cand abia avea aderenta pe cele pe care le avea ?

Last edited by ZerO_CooL; 03-11-11 at 23:28.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 23:38   #112
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by ZerO_CooL View Post
Nu prea inteleg... daca poti sa fii mai explicit, ar fi bine.
k....o masina de curse nu mai are repartitorul de frana pe puntea de spate ci in habitaclu la indemana pilotului.
Pilotul poate regla repartitia franarii fata-spate dintr-un repartitor manual .
Un set de roti mai inguste pe spate erau binevenite in sensul ca il ajutau sa derapeze mai bine la viraje ......dar trebuiau corelate cu regrajul din repartitorul de franare ca sa nu strice franarea pe linie dreapta.
ai inteles ceva?....daca nu te spun
https://www.youtube.com/watch?v=_dmNg...eature=related
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 23:51   #113
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Nu stiam ce vrei sa spui cu rotile inguste si nici nu mi-am dat seama in ce sens spuneai sa rasuceasca repartitorul. Acum am inteles. Doar ca nu cred ca era nevoie de roti mai inguste, neavand probleme in a initia derapajul, ci dimpotriva... in mansele de concurs am observat o alta abordare: tragea intai frana de mana, dupa care accelera ca sa se intoarca foarte aproape de jalon, fara sa mai piarda timp cu derapaj inutil. Doar ca a parut cam greu de controlat si se intorcea mai mult decat trebuia, pierzand timp chiar daca tocmai asta incerca sa nu faca. N-am fost atent daca se blocau rotile puntii spate (inainte de rotile din fata) la franarea de serviciu. Atunci ar fi fost cazul de o crestere a fortei de franare la puntea fata. Dar, presupun ca repartitorul e deja reglat astfel incat sa nu se blocheze rotile de pe spate sub nici o forma la franarea de serviciu, inaintea celor de pe fata. Daca nu ma insel, la Volkswagen-ul (parca Lupo) de la juniori am observat o treaba de genul asta si nu cred ca e in regula sa se intample asa.

Last edited by ZerO_CooL; 03-11-11 at 23:54.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 05:59   #114
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Multumesc pentru interventii zbvz !
Nu am inteles ca aceste recomandari imi sunt adresate, ci altcuiva, care a rasturnat finalul acestui campionat.
Asadar, mai clar : in 4 zile s-au publicat 3 clasamente generale !!
S-a schimbat si interpretat regulamentul cadru de desfasurare al competitiei.
Oare ce vor mosteni / intelege juniorii de pe Lupo, si ceilalti, ca la final se aranjeaza clasamentele la "masa verde "
Lipsa de sportivitate la toate nivelele si lovitura de teatru se poate caracteriza aceasta situatie !!
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 20:12   #115
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Multumesc pentru interventii zbvz !
Nu am inteles ca aceste recomandari imi sunt adresate, ci altcuiva, care a rasturnat finalul acestui campionat.
Asadar, mai clar : in 4 zile s-au publicat 3 clasamente generale !!
S-a schimbat si interpretat regulamentul cadru de desfasurare al competitiei.
Oare ce vor mosteni / intelege juniorii de pe Lupo, si ceilalti, ca la final se aranjeaza clasamentele la "masa verde "
Lipsa de sportivitate la toate nivelele si lovitura de teatru se poate caracteriza aceasta situatie !!
Multumesc pentru multumiri!!! Valentin avand in vedere ca nu am inteles decat partea cu multumirile din postarea ta.....

Am fost primul care v-a felicitat la ultima etapa pentru sacrificiile legate de costurile deplasarii si rezultatul bun obtinut pe bunadreptate.
Chestia cu xanaxu era o gluma vis a vis de modul euforic in care postai....adica cu alte cuvinte se intelegea ca la ultima etapa a venit Braila si ne-a rupt in doua pe bucuresteni.....ceea ce este adevarat dar partial .....asa cum am spus si intr-un post anterior rezultatul de la ultima etapa a fost unul de conjunctura pentru ca a fost alterat de abandonul tehnic al unuia dintre protagonisti.
Mie mi-a placut foarte mult ultima etapa pentru ca a fost una populata si reprezentativa cu un mare minus....au fost parcate in zona masinilor de concurs foarte multe masini care nu aveau treaba cu intrecerea si care ne-au deranjat foarte mult.... .
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 04-11-11, 23:03   #116
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Nu sunt de acord cu cele afirmate de zbvz!
1. Nu numai la ultima etapa au fost braileni la start. Au fost la toate etapele din campionat, iar la primele doua am avut alti reprezentanti care au fost premiati si la J si la D1. Si nu suntem la prima " abatere".
2. Ruptura de care aminteai s-a produs in zilele urmatoare, intrucat s-a schimbat, in culise, regulamentul cadru si astfel s-au publicat 3 clasamente generale in 4 zile. stabilindu-se diferite ierarhii, pana se multumesc unele persoane. Aceasta la diferite presiuni si interese, declasand pe unii care la orice ora sunt piloti de top. Acum intzelegi? Urmareste pe site-ul clubului organizator si altele si vei vedea diferentele .
Este impotriva spiritului fairplay, este anormal ca sa nu respecti un regulament cadru, bun sau rau, dar doar unul, pe toata durata competitiei. Mai ales dupa ce ea si-a desfasurat ultima etapa.
- In loc sa se adune rezultatele a 6 etape desfasurate se aduna doar 5, printr-o prevedere ...de conjuncture !!
Dar noi nu ne respectam ca oameni si-n alte domenii, de ce s-ar face aici o exceptie.
- Apoi pentru unii s-a aplicat prevederea ca fara licenta sa nu fie contabilizati in clasamentul general, iar pentru altii apar in clasament si chiar in top ten !
Si asta nu e tot.
Acum sper ca te-ai mai lamurit.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 00:03   #117
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Deci fratilor.......... orce ar fi sa fie macar o etapa de indemana si la Dr Tr Severin , e parcarea destul de mare la carrefour seara de seara se testeaza masinile acolo ar fi ceva frumos sa fie organizat , pasioanti de viteza si de frana de mana exista multi, deci faceti ceva sa fie si la noi.
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 17:57   #118
23GSI

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 3
Smile Re: Campionat national de indemanare auto

Domnule Valentin,,,ii puteti multumi lui Chesaru ,ca va facut orasul cunoscut.
Ca ce vad aici postat ,sunt de acum 28 de ani,,,sau sa inteleg ca va antrenati de atata timp, pentru a bate Bucurestiul,
Felicitari Chesaru pentru demonstratia de indemanare la volanul vechii Dacii si acum cu masina noua(Opel corsa)
23GSI is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 18:40   #119
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: Campionat national de indemanare auto

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
Nu sunt de acord cu cele afirmate de zbvz!
1. Nu numai la ultima etapa au fost braileni la start. Au fost la toate etapele din campionat, iar la primele doua am avut alti reprezentanti care au fost premiati si la J si la D1. Si nu suntem la prima " abatere".
2. Ruptura de care aminteai s-a produs in zilele urmatoare, intrucat s-a schimbat, in culise, regulamentul cadru si astfel s-au publicat 3 clasamente generale in 4 zile. stabilindu-se diferite ierarhii, pana se multumesc unele persoane. Aceasta la diferite presiuni si interese, declasand pe unii care la orice ora sunt piloti de top. Acum intzelegi? Urmareste pe site-ul clubului organizator si altele si vei vedea diferentele .
Este impotriva spiritului fairplay, este anormal ca sa nu respecti un regulament cadru, bun sau rau, dar doar unul, pe toata durata competitiei. Mai ales dupa ce ea si-a desfasurat ultima etapa.
- In loc sa se adune rezultatele a 6 etape desfasurate se aduna doar 5, printr-o prevedere ...de conjuncture !!
Dar noi nu ne respectam ca oameni si-n alte domenii, de ce s-ar face aici o exceptie.
- Apoi pentru unii s-a aplicat prevederea ca fara licenta sa nu fie contabilizati in clasamentul general, iar pentru altii apar in clasament si chiar in top ten !
Si asta nu e tot.
Acum sper ca te-ai mai lamurit.


Hai sa-ti raspund pe puncte asa cum ai postat tu si inchei aici polemica cu tine mama soacra.
1. Discutia era purtata vis a vis de ultima etapa.....daca vrei sa o dai de garduri poti sa o faci dar nu cu referire la postarile mele. Toti stim ca la prima etapa a batut Chesaru la general si ca el este din Braila si ca a batut cu Dacia 1300 si ca este un concurent bun.

2." Ruptura de care aminteai"??????nu-mi amintesc sa fi zis ceva de ruptura in sensul de schisma omule.Afirmatiile mele despre rupturi au facut referire la materialul de concurs....... Ce ruptura omule? la ce te referi?....cred ca in capul tau este un talmes balmes si nu-ti mai amintesti ce cum si cu cine ai vorbit.....
Daca citesc mai departe postarea ta ma ia durerea de cap in sensul ca daca trec peste incoerenta postarii dau peste un om care a vazut doar el un OZN si nimeni nu-l crede......
Domnu Nemteanu treaba la motorsport este foarte simpla...nu prea sunt interpretari si teorii ale conspiratiei......la motorsport este clar timpul si regulamentul.punct

Last edited by 26WRC; 05-11-11 at 20:50.
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 05-11-11, 19:01   #120
23GSI

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 3
Talking Re: Campionat national de indemanare auto

ITI MULTUMIM CA EXISTI- DOMNULE VALENTIN
Fara dumneavoastra nu ar trece timpul asa repede,,ajunge cat de stresati suntem in cursul saptamani si ca ne relaxam alaturi de bazaconile spuse, facandu-ne sa radem de cele scrise,,,
TRAIM ALATURI DE DUMNEAVOASTRA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL...


Multumiri celor de la ,,,Gt Auto Club Sportiv,,,pentru cele 6 etape efectuate in diferite orase
23GSI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -