Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Cine sunt cei mai buni la capitolul fiabilitate?(argumentaţi)
Germanii 306 45.20%
Japonezii 371 54.80%
Voters: 677. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-13, 21:03   #1126
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Nicio companie nu face lucruri de-astea pentru ca ar avea simt de raspundere sau ca i-ar pasa de oameni. Totul se rezuma la bani.
Este partial adevarat, toti se gandesc la profituri si asta s-a vazut si la Toyota, iar recallurile care pun in pericol viata pasagerilor cred ca sunt luate in seama de toti producatorii. Cu toate astea japonezii (si mai ales Toyota/Lexus) isi respecta mult clientii, ramanand in topul fiabilitatii permanent si facand recall chiar si la rahaturi, exemplu Lexus care tocmai a facut recall pentru a strange stergatoarele de la parbriz.

Europenele au majoritatea o gramada de defecte (tipice per model) de fabricatie care nu au vazut si nu or sa vada niciun reclall.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 21-04-13, 10:23   #1127
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Si pe mine m-au chemat cu Astra acum vreo 2 ani sa-mi schimbe o garnitura (chiar nu mai stiu care, nu prezenta importanta si n-am retinut). Fiind o masina de 13000eur ma asteptam sa ma cheme doar daca descopereau ceva defect important, nu ma asteptam sa ma cheme pentru un maruntis.
Dar daca as da 50K pe un Lexus, m-as astepta sa ma cheme pentru orice bucatica de plastic care poate sa devina zgomotoasa in 2-3 ani. Daca si Toyota cheama pentru aceleasi maruntisuri, tot respectul, stiu sa-si faca imagine.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 01:40   #1128
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Si pe mine m-au chemat cu Astra acum vreo 2 ani sa-mi schimbe o garnitura (chiar nu mai stiu care, nu prezenta importanta si n-am retinut). Fiind o masina de 13000eur ma asteptam sa ma cheme doar daca descopereau ceva defect important, nu ma asteptam sa ma cheme pentru un maruntis.
Dar daca as da 50K pe un Lexus, m-as astepta sa ma cheme pentru orice bucatica de plastic care poate sa devina zgomotoasa in 2-3 ani. Daca si Toyota cheama pentru aceleasi maruntisuri, tot respectul, stiu sa-si faca imagine.
Foarte frumos din partea lor.

Sa-mi arati cate recall VAG s-au facut. Pot sa-ti dau eu in schimb cateva multe exemple de recall pe care trebuiau sa le faca. Cat de cat valabil si la BMW si la Mercedes.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 10:22   #1129
valyd1971

Stage 3
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 107
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Eu am un BMW seria 3 E46 din 2004. In afara de consumabile si pivotii pe fata, nu am schimbat absolut nimic la el in 8 ani. Este stiut ca la partea de motorizare masinile germane stau foarte bine. La partea de articulatii nu sunt chiar asa de buni. Eu am avut noroc.... Cat despre masinele japoneze, din ce am auzit pe la prieteni au probleme in general cu partea electrica si cu kederele care nu sunt foarte bine fixate. In rest probleme normale ca si la celelalte masini !
__________________
Anvelope de vara sau iarna si Jante din aliaj sau tabla Orice autovehicul!
valyd1971 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 13:29   #1130
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Foarte frumos din partea lor.

Sa-mi arati cate recall VAG s-au facut. Pot sa-ti dau eu in schimb cateva multe exemple de recall pe care trebuiau sa le faca. Cat de cat valabil si la BMW si la Mercedes.
Parca la VAG au avut acum recall legat de lantul de distributie de la 1.2 TSI. Stiu ca multe "rontaie".
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-04-13, 20:39   #1131
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Parca la VAG au avut acum recall legat de lantul de distributie de la 1.2 TSI. Stiu ca multe "rontaie".
Une sunt recall-urile la 2.0 tdi (seria cu probleme), la 2.0 GTI (seria cu probleme), la VW EOS (ca in seria din primii 2 ani a plouat in absolut toate), la trapele de la Q7 (majoritatea s-au stricat cel putin odata), la M3 E46 (problema de ungere a motorului din primul an), casetele de directie de ML si M3 E46, etc...

Zeci de probleme la cei 3 producatori, probleme care apareau in mare majoritate pana in 100k de km, probleme la un foarte mare procent de masini.
Recall "ciuciu".

De Range Rover nici nu are rost sa discutam, trebuia recall la toata masina )
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 09:06   #1132
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

La un Q7 3.0 TDi din 2012 s-a spart o perna de aer la foarte putin timp dupa ce a implinit un an. Si are abia ~80.000 km.

A fost schimbata pe garantie, dar oricum nu e ok
eMH is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 10:56   #1133
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

La toate Q7 (pana la facelift cel putin) care au trapa si o folosesc frecvent, se strica. Si nu pana la 80k de km, pana la 50k de km (s-au stricat de 2 ori amandoua, odata reparate pe garantie, oadata cash, ca iesise masina din garantie), si ti-o repara cu greu pe garantie, dar daca expira cei 2 ani de garantie te cocoseaza de bani.
Ulterior, "mecanicosul" spagar (le repara el la un sfert de pret in afara service-ului) a recunoscut ca e boala lor si a enumerat si restul de boli de la grupul vag, multe si enervante.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 11:10   #1134
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Eu astept sa vad cum se comporta Golf 7. Pana acum, din punct de vedere al fiabilitatii si calitatii constructiei, Golf 6 a scazut mult sub Golf 4. Eu am trecut de la volanul unui 4 la volanul unui 6 si am avut impresia ca trec de la o masina solida si sigura la o masina oarecare de oras.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 13:45   #1135
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
La toate Q7 (pana la facelift cel putin) care au trapa si o folosesc frecvent, se strica. Si nu pana la 80k de km, pana la 50k de km (s-au stricat de 2 ori amandoua, odata reparate pe garantie, oadata cash, ca iesise masina din garantie), si ti-o repara cu greu pe garantie, dar daca expira cei 2 ani de garantie te cocoseaza de bani.
Ulterior, "mecanicosul" spagar (le repara el la un sfert de pret in afara service-ului) a recunoscut ca e boala lor si a enumerat si restul de boli de la grupul vag, multe si enervante.
Aici a fost vorba doar despre o perna de aer. In 2012 deja a fost facuta trecerea la facelift. Cu trapa nu au fost probleme pana acum, dar ce e drept nici nu prea a fost folosita.
Ah, da, au fost probleme si cu inchiderea vacuumatica de la portbagaj!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 18:04   #1136
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Aici a fost vorba doar despre o perna de aer. In 2012 deja a fost facuta trecerea la facelift. Cu trapa nu au fost probleme pana acum, dar ce e drept nici nu prea a fost folosita.
Ah, da, au fost probleme si cu inchiderea vacuumatica de la portbagaj!
Am vazut si eu destule Audi-uri cu inchidere defecta la portbagaj. Unul din ele era un A8 cu nici 100k km.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 18:16   #1137
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Detin un avensis din 2006 si am primit si eu cerere de la toyota romania daca vreau sa ma prezint pt verificarea si inlocuirea piesei care cred ei ca e o problema, tot respectu ca isi dau interesul si in romania pt siguranta noastra!
__________________
roli is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 19:21   #1138
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by roli View Post
Detin un avensis din 2006 si am primit si eu cerere de la toyota romania daca vreau sa ma prezint pt verificarea si inlocuirea piesei care cred ei ca e o problema, tot respectu ca isi dau interesul si in romania pt siguranta noastra!
Un prieten cu un avensis 2.2 d4d din 2008 a reclamat ca ii dispare apa din vasul de expansiune,in momentul de fata are masina la toyota romania ii schimba motorul GRATIS....si masina nu mai este in garantie...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 19:33   #1139
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Decat sa il tot minta ca masina are problema x si y si sa il jegmaneasca de bani e frumos din partea lor ca reprezentanta daca stiu care e problema sa o remedieze.
Probabil ii costa cateva sute de euro pe ei.
roli is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 19:44   #1140
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Fiabilitate: japoneze vs. germane

Quote:
Originally Posted by roli View Post
Decat sa il tot minta ca masina are problema x si y si sa il jegmaneasca de bani e frumos din partea lor ca reprezentanta daca stiu care e problema sa o remedieze.
Probabil ii costa cateva sute de euro pe ei.
da asa este...oricum omul e maniac a cautat nu stiu ce comunicat al lor dat nu stiu cand si le-a aratat ca in alta tara au recunoscut ca unele modele au avut aceasta problema.....s-a dus la ei le-a aratat si nu au mai avut ce face i-au comandat motorul....motorul a venit oarecum complet cu chiuloasa,supape,baie de ulei,pompa de ulei,bineinteles fara turbina,injectoare,alternator,compresor aer,electromotor...era si culmea sa i le schimbe si pe astea
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -