Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-04-06, 21:38   #376
Marinica

Stage 3
 
Marinica's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 87
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

iti dai seama ca loganul e mai bun... dar are aspectul ala naspa.
Marinica is offline  
Old 07-04-06, 09:24   #377
AzzKikR

Stage 3
 
AzzKikR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 132
Member of:
[Speed Daemons]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Eu am Cielo si pana acuma am observat un singur lucru,Loganul de 1.6 oricare ar fii el imi sta in fata doar in treapta 1 si 2(asta daca respectivul stie ce ii poate masina) dar dupa aceea lucrurile se cam schimba de la treapta 3 practic nu are ce sa imi faca pentru ca romanul nostru de la Dacia a umblat la tr 3,4 si 5 pt a face masina cat mai economica,si de la un anumit punct (sa zicem 80km/h) intervine si aerodinamica,aerodinamica care Loganul nu o are(Cielo are cx 0,30 iar Espero 0,29 ca idee majoritatea masinilor de seria au cx 0,33-0,34...Loganul nu are cx pt ca din cate stiu eu nu a fost testat in tunelul aerodinamic inainte de a fii scos pe piata...pe cand Cielo da)
Asa a strict vorbind de masini STOCK,Cielo e superior Loganului din toate punctele de vedere(Cielo E-TEC 80cai VS Logan 1.6 86cai).
Parerea mea.
AzzKikR is offline  
Old 07-04-06, 13:38   #378
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Loganul are un avantaj fata de Cielo --- spatiu interior
shadow is offline  
Old 07-04-06, 14:31   #379
T.rac3Er

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 543
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

cielo are mecanica de kadet mai veche de 86...eventualele teste aerodinamica probabil ca se leaga de marketing...
la vremea lui kadet era precum astra acum, deci nu o masina de conceptie "ieftina"...la proiectul logan s-au avut in cap costuri cat mai mici, cu imbunatatiri...nu e o masina de performanta stock...daca se investesc unele sume frumusele, problema sta altfel...daca renault scoate logan pt rally se va putea observa si unde este buba aerodinamica, si ce tre facut pt remediere...asta daca nu va veni un privat si va conduce o serie de teste aerodinamice de inbuntatire a curgerii aerului
T.rac3Er is offline  
Old 07-04-06, 14:52   #380
DJ-24-ALN

Stage 5
 
DJ-24-ALN's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 332
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Logan Ambition vs Cielo Executive

Quote:
Originally Posted by Logan_S
lla[Logan_S]Powered by Borla and Zender Style.
Unde e mai fratilor Cielo ala care face un Logan Ambition 1.6 ca eu il mananc?Singurul Cielo periculos care mi-a dat-o in cabina avea un motor de Opel 2000cmc,dar si Loganul v-a recurge cat de curand la trucuri.Oricum Cielo e varza iar motorul suna a ciaun! Loganul este un RENAULT % nu o masina de unica folosinta k Cielo!Treziti-va mey!
Cat despre style,un logan tunat cu gust este mult peste un Cielo chinuit de turcisme ieftine din bazar.
Vino tu pe Baneasa duminca viitoare ca e la mijloc intre Constanta si Craiova si vedem cum sta treaba...te astept! auzi...doar cu motor de 2000 l-au facut ) )
__________________

Ex cielo dohc 16V
New Ford Mondeo 2.0 TDCI
R5 gtt
Opel Corsa GSi
Civic Type R ep3
DJ-24-ALN is offline  
Old 07-04-06, 22:22   #381
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Stai ca vin si eu pe Baneasa, sa vedem ce ii poate Loganul!!!
shadow is offline  
Old 08-04-06, 09:47   #382
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

"Din ce in ce mai multi tuneri au inceput sa fie interesati sa produca piese de tuning pentru Logan. Din nou o premiera absoluta pe 4tuning: Prima pereche de amortizoare BILSTETIN Logan sport"(4tuning)....ce vreau sa demonstrez este k asha cum spun shi sursele 4 tuning:din ce in ce mai multe firme de tuning fac piese de tuning pt logan....in skimb:cielo dispare ca o limba moarta !!!
tha_real_valek is offline  
Old 08-04-06, 12:24   #383
AzzKikR

Stage 3
 
AzzKikR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 132
Member of:
[Speed Daemons]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

@shadow ai dreptate cu spatiul interior la Logan dar dupa parerea mea nu prea poti sa il valorifici.
@Logan_S esti taman pe dos...din cate stiu eu Renaultu care il ridici tu in slavi e facut tot in Turcia si asamblat in Romania.
@T Rac3r Cielou meu are motor de Astra E-TEC(cutia la fel tot Astra) asa ca te rog sa nu generalizezi,iar cat despre piese de schimb iti bag 2 exemple mari si late ca sa vezi despre ce e vb...un radiator Dacia Logan = 12 mil lei,un radiator de Passat TDI = 9 mil lei iar unu de Cielo(Koreea)=6 mil lei...sau discuri frana Logan 2 buc=8 mil lei si 2 buc de Cielo(eu am de espero ABS) 2.8mil lei(sper ca nu am fost off topic).
A,si inca ceva,Daewoo Koreea a avul licenta de la Opel pt Daewoo Racer asta da il poti numi Kadett...dar Cielo nu prea cred,sau vii cu argumente ca toti "totstiutorii" din vitan..."uite-te mancatiash la clanta de la usa ca sunt la fel".
Cu tot respectul Logan_S si T_Rac3r daca nu lucrati in domenui nu va mai dati cu parerea despre masinile altora,mai documentati-va.
AzzKikR is offline  
Old 08-04-06, 14:09   #384
tha_real_valek

Stage 2
 
tha_real_valek's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 38
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

peste tot pe unde ai cauta shi ai incerca sa te documentezi,vezi ca cielo este mai bun decat logan.nu ma oftic pentru ca nici nu sunt sunt patriot si nici masina asta nu prea e "patrioata" P.S.:degeaba ii zice DACIA k romanashul doar o asambleaza !!!
tha_real_valek is offline  
Old 08-04-06, 16:12   #385
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Loganul in afara de finantare buna si spatiu interior ..... e o masina slaba ca dinamica de condus si performante.
Kadet este o masina foarte buna si este bine ca Cielo a "mostenit" mult de la ea, legat de Tuning avantajul Cielo este ca imprumuta multe piese de OPEL, la Dacia este mai nasol.
legat de Baneasa vin sa sustin "brigada Cielo" - asa ca mai aliniem inca un exemplar la start
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 12-04-06, 21:08   #386
ben23half

Stage 3
 
ben23half's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 97
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

nu tin partea loganului...dar fata de cielo logan este superior la toate capitolele: design mult mai proaspat, spatiu interior mult...mult mai mare....motorul de 1.6 superior celui de cielo, suspenia de clio..etc! deci orice ati zice loganu1.6 este mai bun decat cielo executive....faceti un test comparativ...adika s-a facut in multe reviste si loganul a invins..>DE FIECARE DATA
__________________
THE FASTEST MAN !!!!!!!!!!!!!
ben23half is offline  
Old 12-04-06, 21:32   #387
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

spune-ne si noua revistele si Logan nu are aceeasi suspensie cu Clio, si de ce motorul de Logan este superior , pentru ca Daewoo a folosit DOHC 16V, ca Dacia are motor OHC (Dohcul de 1.6 este pe meganne si are 115 cai) cu ce este "superior" ?
NWZeu is offline  
Old 13-04-06, 10:20   #388
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

Singurul test facut vreodata intre aceste masini, il stiu de la ProMotor, cand au comparat Fabia, Logan, Cielo!!!
Cielo a iesit castigator la motor, Loganul la spatiu interior, Fabia a iesit castigatoare per-total!!!
__________________
De vanzare: Honda Civic Type R FN2 2.0 i-VTEC: https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post3673736

shadow is offline  
Old 13-04-06, 11:07   #389
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

automondialul daca nu ma insel si loganul a castigat pana si cu hyundai accent asa ca lasti-o moarta cu marele cielo care nu are nici macar abs pe care dacia il are si e mandra de asta
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline  
Old 13-04-06, 16:27   #390
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Logan 1.6 Ambition vs. Cielo Executive

SirNenea - eu am ABS pe Cielo (din fabrica) - acum ce mai ai de zis? (era optional pentru Cielo - costa 400USD daca nu ma insel, sa imi caut factura)
NWZeu is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -