Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-06-05, 09:47   #61
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default

comparati putin marimea botului in lungime a Loganului ... cu botu altei masini... pana si Tico il are mai mare.... ma intreb intr-un accident frontal violent.. loganu ce ar pati
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
adi01 is offline  
Old 01-06-05, 12:19   #62
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Preturi:
Logan Ambition 8.450 EURO
Cielo Executive 8.900 EURO
Deci avantaj Logan.

Performante:
Logan Ambition 90 CP 11,5 sec / 0-100 km/h
Cielo Executive 80 CP 12,8 sec / 0-100 km/h
Deci avantaj Logan.

Consum:
Logan Ambition 10 urban 5,7 extraurban 7,2 mixt
Cielo Executive 10,4 urban 5,8 extraurban 7,4 mixt
Deci avantaj minor Logan,putem sa zicem egalitate la valorile astea.Sunt teoretice oricum,ambele modele le depasesc in realitate,ca toate masinile de altfel.
Egalitate.

Dotari confort:
Aici e cam la fel.
Loganul are insa avantajul spatiului in spate sensibil mai mare,deci castiga si la acest capitol.
Avantaj Logan.

Siguranta:
Cielo nu are ABS si air-bag-uri.Pentru o masina varf de gama din clasa compacta vanduta in anul 2005,e inacceptabil asa ceva !
Avantaj ENORM Logan.

Aspect:
Daca aspectul conteaza iti iei Calibra sau Hyundai Coupe mai vechi.Sunt masini de familie,ieftine,aspectul acesta il discuta doar cei care vorbesc doar ca sa se afle in treaba,cum facem noi pe forum.Un potential cumparator nu ar lua in calcul asta.

Deci care ar fi dezavantajul Logan,in afara ca are insigna de Dacia ?

Hai sa vedem:

Quote:
comparati putin marimea botului in lungime a Loganului ... cu botu altei masini... pana si Tico il are mai mare.... ma intreb intr-un accident frontal violent.. loganu ce ar pati
Asta e dura ! Logan e o masina de conceptie noua,dotata cu air-bag-uri.Cielo,adica Opel Kadett,e gandita acum 20 ani,cand standardul de siguranta era \"hai s-o facem cat mai rigida sa nu se deformeze,ca arata urat cadavrele dupa aia\".Iar air-bag-urile alea nu sunt puse chiar degeaba.

Fiabilitatea Loganului nu poate fi evaluata acum.Voi presupuneti ca nu e fiabil,insa doar timpul poate decide asta.Si ca idee,Daciile 1300 de prin '70 facute tot cu Renault inca mai merg si azi.Tot ca idee,Cielo produse in ultimii ani au tot felul de probleme.

OFF-TOPIC:
Quote:
Tinere cosmonaut, Lexus are dreptate in tot ceea ce a spus.
Ai perfecta dreptate sa folosesti acest apelativ,doar ca nu vroiam sa aduc in discutie legatura dintre mine,gauri negre si diferite rude ale unelor persoane de pe forum...
Race is offline  
Old 01-06-05, 12:39   #63
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Fiabilitatea Loganului nu poate fi evaluata acum.
Am mers cu cateva Logan-uri si deja imi este frica. Am auzit de cazuri cu Logan-uri noi carora li s-a blocat accelatia la fund, altele care au ramas fara frane (deh are abs ). Motoarele se aud ca draq la relanti cu toate ca au foarte putini km si aia nu cred ca au fost parcursi in stil de racing. Toate chestiile de mai sus nu mi s-au intamplat in Cielo. Cielo mi se pare mult mai sigur deoarece nu am auzit de cazuri ca un Cielo sa ramana fara frane. Degeaba are ABS Golan-ul daca este praf tot sistemul de franare. Stabilitatea in curbe la Cielo este super fata de Golan. Vrei sa-ti explic de ce? In momentul de fata daca as avea bani de Cielo la modul cel mai sincer mi-as lua unul in locul unui Golan.

Quote:
Daca aspectul conteaza iti iei Calibra sau Hyundai Coupe mai vechi
SI daca vrei sa-ti cumperi masina noua care sa arate si bine ce faci ?! Iti cumperi Cielo !
B 68 VLD is offline  
Old 01-06-05, 13:59   #64
Ralex_GT

Stock
 
Join Date: May 2005
Posts: 7
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"COObra\"
Quote:
Ce probleme de fiabilitate la Cielo? Eu am avut 3 Cielo pana acum
probabil ca daca nu avea probleme de fiabilitate nu schimbai 3 cielo..ajungea 1 singur
eu stiu oameni care au dacii de 20 de ani....a? ce zici de cifra asta ca fiabilitate?
Pai mai...acum 20 de ani nu merge nimeni cu frane de mana si stuff..+ca avea voie sa mergi numai duminica.....Si ce naiba ca nu mergea nimeni cu masina la fel de mault ca acuma...cati km au la bord daciile alea? 1.000.000?..sa fim seriosi...Cielo e mult mai fain ca Loganul...
Ralex_GT is offline  
Old 01-06-05, 14:06   #65
Ralex_GT

Stock
 
Join Date: May 2005
Posts: 7
Default Re:

Quote:
Asta e dura ! Logan e o masina de conceptie noua,dotata cu air-bag-uri.Cielo,adica Opel Kadett,e gandita acum 20 ani
Cielo nu e gandit dupa kadett...e dupa Omega....si e faina...
Loganul e prea inalt..pt latimea lui...sunt curios cum se comporta in curbe...
Ralex_GT is offline  
Old 01-06-05, 14:13   #66
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

Quote:
Cielo nu e gandit dupa kadett...e dupa Omega....
cu scuze ca intervin, dar da-mi voie sa te contrazic total la faza asta... nu iti mai spun ca am kadett si ca cielo e 90% kadett, dar asta e realitatea. intr-adevar are mai multa electronica decat un kadett stock, dar aici nu ai dreptate.
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline  
Old 01-06-05, 14:26   #67
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

ca idee, uita-te si vei descoperi ca e adevarat daca vei compara evolutia modelului daewoo racer (99% kadett) care in urma unor mici modificari si imbunatatiri s-a transformat in daewoo nexia aka cielo
la racer pana si unele coduri de componente sunt identice cu codurile GM de kadett
the_mav is offline  
Old 01-06-05, 15:18   #68
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

trabantul era buuuun in iernile cand daciile stateau la picioru podului grant si trabantul urca....,hai k deja s-a deviat de la subiect....
asteptam opinii referitoare la cele 2 masini..
apropo k mi-am amintit ceva...pe Dacia abia acum au fost introduse arbagu si absu cand pe cielo este de la inceputul incputului din cate stiu eu..si defapt este pus airbag si abs pe Nexia..
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline  
Old 01-06-05, 17:40   #69
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Eu sunt de acord ca unii oameni se simt singuri,nu au prieteni cu care sa mearga la o bere cand se plictisesc,vor si ei ceva atentie...dar asta e prea de tot !
Forumurile acestea au rolul de a schimba informatii,a mai invata ceva de la ceilalti,totul cu argumente logice nu cu idei de genul \"e pentru ca asa spun eu\".Pentru cei care vorbesc doar ca sa se afle in treaba exista MIRC-ul.
Quote:
Cielo nu e gandit dupa kadett...e dupa Omega....si e faina...
Exact ! De aia are tractiune spate,si dimensiuni de vapor pe uscat ! mai sustine omul tampenii,dar nici chiar asa !

Quote:
apropo k mi-am amintit ceva...pe Dacia abia acum au fost introduse arbagu si absu cand pe cielo este de la inceputul incputului din cate stiu eu
De la inceputul inceputului au fost ABS si air-bag-uri pe Logan Ambition.Discutia e Logan vs Cielo nu Dacia vs Rodae/Daewoo.
Cat priveste Cielo ia citeste mataluta aici:
http://www.daewooauto.ro/modele/cielo/tehnic.php
La SIGURANTA uite ce e trecut:
Bara de protectie la impact lateral, in usi
Centuri de siguranta fata cu ratractor, prindere in 3 puncte
Centuri de siguranta spate cu ratractor, prindere in 3 puncte
Centuri de siguranta centrala pentru bancheta din spate
Sistem de reglare in inaltime a farurilor
Lampa stop centrala

Chiar nu inteleg de ce unii oameni vorbesc fara sa aiba habar ce spun...

Quote:
SI daca vrei sa-ti cumperi masina noua care sa arate si bine ce faci ?! Iti cumperi Cielo !
Dupa cum am zis,nu cred ca potentialii clienti isi vor pune ambele probleme.Daca ai familie si copii iti trebuie o masina spatioasa,confortabila,sigura,si nu una cu care sa te duci la agatat.In curand o sa zici ca si Clio Symbol e mai prost decat Cielo...doar e mai urat nu ?!
Race is offline  
Old 01-06-05, 17:57   #70
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
Dupa cum am zis,nu cred ca potentialii clienti isi vor pune ambele probleme.Daca ai familie si copii iti trebuie o masina spatioasa,confortabila,sigura,si nu una cu care sa te duci la agatat.In curand o sa zici ca si Clio Symbol e mai prost decat Cielo...doar e mai urat nu ?!
Sa fim seriosi ca nu diferenta de spatiu face diferenta intre Cielo si Golan ok?! Nu am zis ca daca este urata este si proasta, incearca sa-ti concentrezi atentia la ce scriu si nu la ce auzi la TV ! Chiar daca nu ar fi masina mai buna cu toate ca este din punctul meu de vedere, in final este vorba si de imaginea care o ai cu Cielo. Cu tomberonu' ala ce imagine ai?! De tomberon. Ti-am explicat mai sus de ce consider tomberonu' o ghena. Am auzit numai de cazuri grave ( ramas fara frane, blocata acceleratia \"la fund\" ) si personal am mers cu niste prieteni cu ghena aia si a fost ca draq. Emotiile care le-am avut nu au fost din cauza soferului si nici ca as fi eu slab de inima ci din cauza tomberonului. Dacia asta inteleg ca se vrea a fi o masina exceptionala dar eu personal nu cred ca reusi vreodata. Acest topic nu-si are rostul deoarece nu se va ajunge la o concluzie. Tu o tii pe-a ta si eu pe-a mea.
B 68 VLD is offline  
Old 01-06-05, 18:52   #71
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default

Am mers destul cu Cielo ca pasager si putin ca sofer,iar cu Logan am facut drive-test.Loganul merge suficient de bine pentru banii lui,mai bine ca Cielo.Iar spatiul in spate e mult mai mare.Urca-te in amandoua si o sa vezi.
Imagine la banii astia ? Sa fim seriosi ! UTILITATE,asta e tot ce poti avea la 8-9.000 EURO la o masina noua.
Imagine in general ? Bani aruncati.La o masina conteaza confort,siguranta,rapiditate,nu neaparat in aceasta ordine.

OFF-TOPIC:
Quote:
Tu o tii pe-a ta si eu pe-a mea.
Tu poate o tii pe a ta,eu prefer o femeie...
Race is offline  
Old 01-06-05, 18:54   #72
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Race\"
Eu sunt de acord ca unii oameni se simt singuri,nu au prieteni cu care sa mearga la o bere cand se plictisesc,vor si ei ceva atentie...dar asta e prea de tot !
Forumurile acestea au rolul de a schimba informatii,a mai invata ceva de la ceilalti,totul cu argumente logice nu cu idei de genul \"e pentru ca asa spun eu\".Pentru cei care vorbesc doar ca sa se afle in treaba exista MIRC-ul.


Quote:
apropo k mi-am amintit ceva...pe Dacia abia acum au fost introduse arbagu si absu cand pe cielo este de la inceputul incputului din cate stiu eu
De la inceputul inceputului au fost ABS si air-bag-uri pe Logan Ambition.Discutia e Logan vs Cielo nu Dacia vs Rodae/Daewoo.

Chiar nu inteleg de ce unii oameni vorbesc fara sa aiba habar ce spun...

Dupa cum am zis,nu cred ca potentialii clienti isi vor pune ambele probleme.Daca ai familie si copii iti trebuie o masina spatioasa,confortabila,sigura,si nu una cu care sa te duci la agatat.In curand o sa zici ca si Clio Symbol e mai prost decat Cielo...doar e mai urat nu ?!
hai sa n-o transformam intr-o disputa..in momentul cand am postat eu, toata pagina asta nu-mi explic cum dar nu era....
tu zici ca loganu a avut de la inceput abs si airbag da? dar loganul esti si o masina de \"tehnologie si conceptie\" noua,si-am tinut sa precizez ca pe cielo existau de acum 10 ani....chiar dk la noi nu se vinde cu dotarile astea.....hai sa-ti dau si aici dreptate k nu comparam dacia vs daewoo

dar cum a zis si VLad, niciodata n-o sa fim de comun acord aici..si sa-ti mai zic de ce? PT ca TU, din cate observ esti FAN RENAULT observ, sau ma insel?
LEXUS is offline  
Old 01-06-05, 18:59   #73
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

si ca sa completez Loganul a fost proiectat-executat intr-un timp relativ scurt, tocmai de aceea are destule probleme care nu ar fi avut voie sa existe...
probleme au avut si cei de la mercedes cu ML-ul...dar au retras toate exemplarele..probleme au avut si cei de la Ford cu Mustangul..si la fel s-au retras...N-au mintit lumea..k nu domne..cricu, calculatoru si ulei de motor
LEXUS is offline  
Old 01-06-05, 21:53   #74
B 68 VLD

Stage 5
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
Default

Quote:
dar cum a zis si VLad, niciodata n-o sa fim de comun acord aici..si sa-ti mai zic de ce? PT ca TU, din cate observ esti FAN RENAULT observ, sau ma insel?
Fanii Renault in general gandesc la fel ca fanii daciilor: Dacia cea mai tare, cea mai rapida, cea mai buna, cea mai iefina! Oricum pare sa fie fan din ala inrait. Ii spui Renault sucks si el te ia la injuraturi/cafteala.

Quote:
UTILITATE,asta e tot ce poti avea la 8-9.000 EURO la o masina noua.
Daca vrei utilitate maxima iti cumperi o DUBA! Nu stiu cine draq se uita DECAT la spatiu' oferit. Diferenta de spatiu cum ti-am mai explicat este prea mica ca sa conteze asa mult cum spui tu. :P

Quote:
Tu poate o tii pe a ta,eu prefer o femeie...
Stiu ca tu nu ai simtul observatiei dar sa stii ca s-a facut un sondaj international si cei care au Cielo sunt mai bine cotati ca barbati decat cei care au Ghena,Tomberon,Golan,Dulap pe 4 roti.

Daca tot spui tu ca este asa buna Ghena aia te rog frumos sa-ti dai cu parerea cum va rezista Dulapu' in timp.

B 68 VLD is offline  
Old 01-06-05, 22:51   #75
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default

o avea loganu spatiu mai mare in spate... dar cielo e MULT mai confortabil... adica chiar te simti super in spate in cielo... in schimb in logan simti ca stai ca pe o scandura...
si apropo la cum arata loganu.. cred ca francezii erau in concediu.. si l-a facut femeia de servici...
ce nu imi place la cielo e bordul... dar pt anii ei e acceptabil..
si intradevar... cele vechi sunt mai bune... adica cele facute in korea
... ati stat in trafic in spatele unui logan ?? nu vedeti nimic in fata.. zici ca ai o duba in fata...
si chiar daca loganu e de generatie noua... nu tot ce e nou e si bun...
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -