Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-08, 08:40   #166
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Foarte adevarat, dar AMG-ul face 400m in 12.3 s in timp ce m3 in 12.8 ...
Nu confunda timpul pe distanta cu sau mai bine spus distanta pe timp cu timpul de la la o anumita viteza.
Nu stiu acum de unde ai acei timpi daca sunt reali sau nu eu itispun cum e in realitate fara sa fi masurat timpul pe 400m si ne-am dat pe mai mult pana pe la 240 unde a trebuit sa reducem.
Nu a avut nici o secunda in fata sau poate priml metru sa fi fost acolo la bataie dupa a pierdut constant tinand totusi aproape.
Timpi pe 400m daca sunt masurati corect si in aceleasi conditii ar trebuii sa fie concludenti. Timpul pana la o anumita viteza nsa nu e concludent.

Cineva aici spune ca l-am jignit ca i-as fi spus retard... nu era cu adresa si-mi pare rau daca el se simte, eu nu as fi folosit acel cuvant.

Ca sa terminam pt mine nu e nici o mare filozofie vin cu m3-ul si cineva sa vina cu un c63 vedem atunci din nou cum sta realitatea.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 16:52   #167
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

un test mai neobisnuit:

https://www.youtube.com/watch?v=Okp5E-hEUn0
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 17:16   #168
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Nu confunda timpul pe distanta cu sau mai bine spus distanta pe timp cu timpul de la la o anumita viteza.
Nu stiu acum de unde ai acei timpi daca sunt reali sau nu eu itispun cum e in realitate fara sa fi masurat timpul pe 400m si ne-am dat pe mai mult pana pe la 240 unde a trebuit sa reducem.
Nu a avut nici o secunda in fata sau poate priml metru sa fi fost acolo la bataie dupa a pierdut constant tinand totusi aproape.
Timpi pe 400m daca sunt masurati corect si in aceleasi conditii ar trebuii sa fie concludenti. Timpul pana la o anumita viteza nsa nu e concludent.

Cineva aici spune ca l-am jignit ca i-as fi spus retard... nu era cu adresa si-mi pare rau daca el se simte, eu nu as fi folosit acel cuvant.

Ca sa terminam pt mine nu e nici o mare filozofie vin cu m3-ul si cineva sa vina cu un c63 vedem atunci din nou cum sta realitatea.
Timpi i-am luat de pe Car and Driver..
de la 0- 250 c63-ul are mult in fata bmw-ului..

Aici sunt timpi de pe Autobild care se pare ca au fost un pic mai partinitori cu m3-ul, dar se vede si aici cine sta in fata :
m3 c63
0–200 km/h 15,2 s 14,9 s
Zwischenspurt
60–100 km/h 2,1 s 2,1 s
80–120 km/h 2,6 s 2,6 s

p.s. ai schimbat tobele pana la urma?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 17:26   #169
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Tocmai am spus ca 0...xxxkm/h nu reprezinta pozitia masinii.
E o chestiune de fizica si simplu pot face o comparatie asa.
Avem un 4x4 cu 200cp care face 0...100km/h in fix 7 secunde.
Avem un 4x2 care are tot 220 cp si face 0...100km/h in 7 secunde.
Pleaca ambele de pe loc, 4x4 inanteaza imediat pana la 60, adica treapta 1 parcurgand cativa (zeci) m, 4x2 patineaza si pierde pasul.
Treapta doi schimbata la ambele 4x4 e in fata si accelereaza, 4x2 schimba doi patineaza putin la schimbare atinge 70 si gata da totul jos pe asfalt.
Amandoua ajung sa aiba 80, dar cea cu 4x4 e in fata cu cca 10m.
Prind 90 cea cu 4x2 recupereaza inca 5m , mai are doar 5 metri sa ajunga pe cea cu 4x4, dar 100km/h vine imediat si desi vine din spate 4x2 are 100km/h prinsi in mai putini meri parcursi la 100 inca nu s-a impus.
Deci motricitatea si echilibrul la tractiune pot face mare diferenta.
Nu contest caqi in plus ai mercedesului pt ca ii are insa nu reuseste sa parcurga metri, iar eu am si testat si nu a venit spre mine pana la 240 dupa care nu mai stiu dar sunt curios.
Astept provocarea.
Nu am schimbat tobele. vreau sa le schimb ai vreo oferta buna?
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 18:40   #170
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

https://www.youtube.com/watch?v=hhPW9...eature=related
gigi galagie is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 21:25   #171
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

ce urat e sa iasa fum doar dintr-o roata ) la masina SPORT )

BMW M Power !
gandeste-te ca c63-ul are motor cu 2300cmc in plus fata de bmw si cam degaba , sa spunem ca pe linie dreapta este mai rapid merc-ul dar cum s-a vazut si in testul pe circuit facut de cei de la Top Gear m3-ul este in fata cu multe secunde !
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 22:08   #172
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by Alex_55 View Post
ce urat e sa iasa fum doar dintr-o roata ) la masina SPORT )

BMW M Power !
gandeste-te ca c63-ul are motor cu 2300cmc in plus fata de bmw si cam degaba , sa spunem ca pe linie dreapta este mai rapid merc-ul dar cum s-a vazut si in testul pe circuit facut de cei de la Top Gear m3-ul este in fata cu multe secunde !
e clar alex, nu mai infinge cutitul in rana , c63 fara dif nu are nici o treaba cu circuitul...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 22:11   #173
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

oricum vorbim de strada nu de circuit
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 01:15   #174
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Review-uri la ambele masini de pe carmagazine:

http://www.carmagazine.co.uk/Drives/...ontent-block=0

http://www.carmagazine.co.uk/Drives/...ontent-block=0

Aparent m3-ul are o steluta in minus- la handling ! C63-ul ar trebui sa aiba si el o steluta in minus, insa la drive confort (care din pacate nu apare acolo).
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 09:31   #175
MarcCorneliu

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 594
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Review-uri la ambele masini de pe carmagazine:

http://www.carmagazine.co.uk/Drives/...ontent-block=0

http://www.carmagazine.co.uk/Drives/...ontent-block=0

Aparent m3-ul are o steluta in minus- la handling ! C63-ul ar trebui sa aiba si el o steluta in minus, insa la drive confort (care din pacate nu apare acolo).
Hai ma termina odata,ca deja esti enervant, e greu sa recunosti ca M3 asta e peste c63 amg, TERMINA ODATA. Uitate la testu facut de top gear si taci din gura, mi`a venit sa rad cand am vazut ca ala cu merc`u nu reuseste sa intre in curba cum vrea, si sa scoti cu 5 secunde mai putin decat bmw,e chiar mult.
MarcCorneliu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 09:54   #176
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

pe strada diferenta nu e asa de mare si pot spune ca pe drept c63 e mai rapid ca rs4.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 15:07   #177
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by MarcCorneliu View Post
Hai ma termina odata,ca deja esti enervant, e greu sa recunosti ca M3 asta e peste c63 amg, TERMINA ODATA. Uitate la testu facut de top gear si taci din gura, mi`a venit sa rad cand am vazut ca ala cu merc`u nu reuseste sa intre in curba cum vrea, si sa scoti cu 5 secunde mai putin decat bmw,e chiar mult.
pentru mine C63 amg e peste m3... deci iti sunt enervant ?

sunt curios daca ai avea sange sa scoti tot ce poate m3-ul incat sa faci de rusine un c63... iar aici nu ma refer la drumuri drepte unde AMG-ul nu iarta, schimba fara eroare si te lasa in spate
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 15:19   #178
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by MarcCorneliu View Post
Hai ma termina odata,ca deja esti enervant, e greu sa recunosti ca M3 asta e peste c63 amg, TERMINA ODATA. Uitate la testu facut de top gear si taci din gura, mi`a venit sa rad cand am vazut ca ala cu merc`u nu reuseste sa intre in curba cum vrea, si sa scoti cu 5 secunde mai putin decat bmw,e chiar mult.
Termin cand am chef nu cand zici tu. Si tu te iei dupa panarama aia de top-gear ? Aia-i emisiune de divertisment daca te iei dupa ce spun aia acolo inseamna ca esti copil. De exemplu in testul ala cu intratu' in curba si lovitul marului de care zici tu c63-ul era condus de JC pe cand M3-ul era condus de stig ! Ce relevanta practica are testul asta ? Niciuna. Daca-l puneai tot pe clarkson la volanul m3-ului pun pariu ca nu-ti lovea in vecii vecilor marul ala. In plus n-ai de unde sa stii daca stig chiar a lovit marul din prima si ca de fapt nu l-a lovit din a 3-a oara si a fost montat asa la regie ca altfel nu mai era funny. Cand despre timpul scos pe circuit, nu am nici un motiv sa ma indoiesc de acuratetea sa, insa am mai zis-o si o repet atata timp cat c63-ul nu are diferential autoblocant ca m3-ul testul e pointless.

Oricum imi place ca toti fanii m3 fac referire numai la al doilea clip din acel episod, in nici un caz la primul in care c63-ul il face muci in linie dreapta. Dar stai ca vine Sebastian si ne explica ca de fapt nu-i asa, ca el a batut amg-ul fara drept de apel si in linie dreapta. Chestia e ca fara dovezi oricine poate face astfel de afirmatii. Prost e cine crede

Last edited by C63 AMG; 19-01-08 at 15:23.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 15:20   #179
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
pentru mine C63 amg e peste m3... deci iti sunt enervant ?

sunt curios daca ai avea sange sa scoti tot ce poate m3-ul incat sa faci de rusine un c63... iar aici nu ma refer la drumuri drepte unde AMG-ul nu iarta, schimba fara eroare si te lasa in spate
lasa vrajeala si suna in prima zi cu soare, vin cu m3-ul si scot din el cat stiu eu iar amgc63 sa vina cu ce pilot vrea.
Nu vreau eu sa par enervant insa eu deja merg pe un drum cunoscut ar fi a doua oara cand reusesc sa-l intrec sau cine stie daca voi din taste stiti mai bine, poate aveti dreptate
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 15:29   #180
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Auzi la el cica e a doua oara cand il intrece Pai si de ce nu ne arati si noua un filmulet din care sa reiasa acest lucru ? Apropo tu chiar ai m3 sau faci misto de noi ca nu te-am vazut sa fi pus vreo poza pe-aici cu masina ta (daca ai pus si n-am vazut eu imi cer scuze).

Last edited by C63 AMG; 19-01-08 at 15:32.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -