Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-08, 15:17   #136
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Nu vreau sa para o insulta s-au ceva, intreb de curiozitate, dar peunde le-ai testat, pe circuit, drumuri nationale , autobahn etc.. ? Daca se poate , sa ne impartasesti mai multe pareri si opinii legat de cele doua

A , sa nu uit , AMG-ul avea performance pkg ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 16:06   #137
Alex_55

Stage 5
 
Alex_55's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,234
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

m3-ul este m3 adica foarte bun dar si cei la top gear le-au testat si s-a vazut ca pe linie dreapta c63amg este putin in fata dar pe curbe ( sau circuit ) m3-ul il bate cu muuulte secunde
Alex_55 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 16:22   #138
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by dan_m3 View Post
@C63 AMG

vb din propie experientza, sau din ce ai citit din reviste???

cum spuneam eu mam dat cu amindoua,...

am ramas impresionat de AMG dar tot M3 este state of the art,...

indiferent daca coupe, sedan sau cabrio,...


Pai cum a aparut deja amg-ul pe piata ? Eu stiam ca la noi apare abia in primavara..

Dar daca tot zici ca te-ai dat cu amandoua poti sa-mi spui si mie te rog cum ti s-a parut suspensia Amg-ului ? E prea tare si afecteaza tinuta de drum asa cum spun revistele de specialitate ? Sau mai pe scurt ti s-a parut confortabila masina sau nu ?

Last edited by C63 AMG; 09-01-08 at 16:26.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 16:40   #139
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
S-au facut N teste in care C 63 ii da autobuze intregi pana la 200 km/h la m3 ce rost mai are testul asta, sunt video destule si pe youtube si peste tot.
pune link, ca eu cand dau cautare pe youtube m3 vs c63amg gasesc filmele de la topgear sau caranddriver si iar aud ce zic baietzii aia...

ce-mi mai place la m3, este manual. poate altii prefera automate...

si pe incercate iti spun c32amg e mai slab 0-200 si 200-260 decat m3 e36 ambele stoc.
alin is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 17:37   #140
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
Autocar, autozetuing, autozeitung, EVO, MSN Auto, sunt destui care declara C63 mai bun ca m3.
In primul rand ca pe Autocar si Evo nu s-a facut un versus intre ele (Autocar nu face defapt teste comparative), in al doilea rand nu trebuie sa treci un site de 2 ori doar ca sa para mai multe siteuri iar dintre duelurile directe in care am vazut aceste masini (Caranddriver, Autobild, Topgear) in toate Bmw-ul iesea castigator!

P.s. Nu exista doar drumuri drepte, mai exista si viraje asa ca diferentele la acceleratie oricum neglijabile nu prea conteaza. Eu mi-as cumpara M3-ul pt a a merge si la limita cu el din cand in cand si il consider o masina care se comporta mai bine la limita si e mai sigura din acest punct de vedere decat AMG-ul in plus e mai rapida si simtitor mai ieftina! Sau sa nu ziceti ca luati AMG pt liniute.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 17:51   #141
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Am gresit cand am adaugat de doua ori siteul autozetung care a facut test comparativ intre mercedes si bmw si a scos mercedesul castigator.
@Alin: Tot pe incercate iti zic si eu ca C32 este mai rapid decat m3 e46. Adica 356 de cp vs 343.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 18:02   #142
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Adica asta: http://www.autozeitung.de/online/ren...render=0089637
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 18:08   #143
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Si un drag https://www.youtube.com/watch?v=Zz-q_yVn7Jc

Si car and driver sustinea ca pana la 200 Amg-ul zboara pe langa M3.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:45   #144
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
In primul rand ca pe Autocar si Evo nu s-a facut un versus intre ele (Autocar nu face defapt teste comparative), in al doilea rand nu trebuie sa treci un site de 2 ori doar ca sa para mai multe siteuri iar dintre duelurile directe in care am vazut aceste masini (Caranddriver, Autobild, Topgear) in toate Bmw-ul iesea castigator!
Pai autocar le-a testat pe ambele si a zis ca le place mai mult amg-ul ce vrei mai mult de atat ?? Si Worldcarfans la fel. Iar autobild sa ma lase ca au facut de mantuiala testul ala "comparativ". Pai cum frate sa aiba amg-ul 1820 kg ca doar nu e-class De acceleratii nici numai vorbesc, practic se vede ca au vrut sa scoata bmw-ul pe primul loc la toate capitolele chiar daca in realitate e cu mult in urma (atat la acceleratie cat si la directie aka "steering" dupa cum spun cei de la autocar).


Quote:
P.s. Nu exista doar drumuri drepte, mai exista si viraje asa ca diferentele la acceleratie oricum neglijabile nu prea conteaza. Eu mi-as cumpara M3-ul pt a a merge si la limita cu el din cand in cand si il consider o masina care se comporta mai bine la limita si e mai sigura din acest punct de vedere decat AMG-ul in plus e mai rapida si simtitor mai ieftina! Sau sa nu ziceti ca luati AMG pt liniute.
O fi mai rapida in visele tale poate Sau ma rog, pe nurburgring care-i cam aceeasi chestie Si nu-ti fa tu griji ca C 63 spre deosebire de alte amg-uri se descurca destul de bine si pe portiunile virajate, chiar si fara diferentialul autoblocant (care din cate am inteles in afara de circuit nici nu prea ai nevoie de el). Nu degeaba este considerat unul din cele mai bune amg-uri ever

Ce mai, cred ca si James Bond ar fi mandru sa aiba o astfel de masina (nu de alta dar am auzit ca cica s-a cam plictisit de bmw ):

https://www.youtube.com/watch?v=ngeICxpqKD8
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 12:37   #145
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
Am gresit cand am adaugat de doua ori siteul autozetung care a facut test comparativ intre mercedes si bmw si a scos mercedesul castigator.
@Alin: Tot pe incercate iti zic si eu ca C32 este mai rapid decat m3 e46. Adica 356 de cp vs 343.

pai atunci cand se face mai frumos adu un C32 ca M3 E36 il are alin si vedem exact ce si cum,dau daca vrei contra M3 E46 poti sa vorbesti cu UNLORD.Ambii au M3-uri stock din cate stiu,ramane sa gasesti un C32 stock si sa va puneti pe comparat.
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 13:57   #146
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

https://www.youtube.com/watch?v=RY7PnhpI4KY
M3 100-200 12s


https://www.youtube.com/watch?v=oWPLp...eature=related
https://www.youtube.com/watch?v=GySSi...eature=related
C32 100-200 12s ... avand in vedere ca m3-ul pleaca lansat oricum asta nu inseamnca ceva exact doar ca distanta mare nu poate fi intre ele ..
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 17:33   #147
alin

Stage 4
 
alin's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 229
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by alecsutu1 View Post
pai atunci cand se face mai frumos adu un C32 ca M3 E36 il are alin si vedem exact ce si cum,dau daca vrei contra M3 E46 poti sa vorbesti cu UNLORD.Ambii au M3-uri stock din cate stiu,ramane sa gasesti un C32 stock si sa va puneti pe comparat.
corect.

ideea este ca atat M cat si AMG, sau chiar RS de la audi sunt masini excelente,foarte apropiate ca performante pe hartie dar sunt diferentze de conceptzie,transmisie,pozitie la volan,suspensie...blabla.cu aceste diferente fiecare marca incearca sa-si pastreze clientzii vechi, si ceea ce e mai greu, sa atraga de la concurenta.

oamenii sunt subiectivi si nu aleg simple cifre; fiecare alege ce-i place, cu ce a crescut de mic, cu ce s-a plimbat.....

mie BMW ca marca mi-a adus numai satisfactii,de acum 6ani cand am avut primul urs;mi-a placut cu mult inainte sa-mi pot permite unul.
niciodata nu voi da BMW pe mertz sau audi pentru ca pe hartie apar mai bune cu 0,3s.tocmai de asta ii inteleg perfect pe cei care gandesc la fel dar invers, nu si-ar da AMG-ul pe un M pentru ca a scos un timp mai bun pe nurburgring.

hai ca am scris cam mult;numai bine la toata lumea
alin is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 20:03   #148
dan_m3

Stage 5
 
dan_m3's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 744
Wink Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by wtcvictim View Post
Nu vreau sa para o insulta s-au ceva, intreb de curiozitate, dar peunde le-ai testat, pe circuit, drumuri nationale , autobahn etc.. ? Daca se poate , sa ne impartasesti mai multe pareri si opinii legat de cele doua

A , sa nu uit , AMG-ul avea performance pkg ?
cred ca iti dai seama ca mam dat ca nebunul,...
nu pe circuit intadevar, ci pe drum national si pe autostrada,...
si amindoua aveau vmaxx,...
dar mai mult de 290 nu am avut timp sa ma dau, tot timpul depasea cite un idiot cu 120 un camion ce mergea cu 100,...

oricum, pe drum national avem noi o curba care cu un TT se merge cu 220, cu un M3 GT 230, si eram cu amindoua la 250,...
avem si un video cu amindoua in tunel in oras la ~225,...
dar asta este alta poveste,...
cum spuneam, impresionant AMG-ul,...
dar,...
M-ul tot M ramane


__________________
......... go hard or go home .........
!!! m3e30.com the one & only real M !!!
--- M3E30 CLUB MUNICH 4 REAL ---
............www.m3e30.com............

dan_m3 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 22:32   #149
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Danke , frumoasa poveste
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 16-01-08, 00:57   #150
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: BMW M3 vs. Mercedes C 63 AMG BEST BUY 70000 euro !!

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Pai cum a aparut deja amg-ul pe piata ? Eu stiam ca la noi apare abia in primavara..

Dar daca tot zici ca te-ai dat cu amandoua poti sa-mi spui si mie te rog cum ti s-a parut suspensia Amg-ului ? E prea tare si afecteaza tinuta de drum asa cum spun revistele de specialitate ? Sau mai pe scurt ti s-a parut confortabila masina sau nu ?
Glumesti eu deja am incins o liniuta cu amg-ul
este si la bucuresti ce e drept cu nr straine era al unei cunostinte
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -