Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-05-13, 11:18   #16
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Momentan exista lege care te obliga sa porti centura,de asta iti iei si amenda daca nu o porti.
Daca esti atat de convins ca merita sa te bati cu sistemul,da statul in judecata ca tu nu esti de acord cu faptul ca centura iti poate salva viata,iar daca o fi sa castigi(nu cred ca este asa greu!) porti dupa tine hotararea judecatoreasca atunci cand nu ai chef sa porti centura.
Sau mai ai si varianta sa ramai bortos(gravid ) prin schimbare de sex caci parca viitoarele mamici de la o anumita luna a sarcinii nu mai sunt obligate de o poarte...

Oricum,asta e doar un mic detaliu,maine poimaine ma astept sa vad pe aici un topic(nu neaparat deschis de tine) in care cineva o sa-si puna problema de ce nu poate el merge peste viteza legala,sau baut sau cine stie alte chestii...

https://www.youtube.com/watch?feature...&v=h-8PBx7isoM
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 05-05-13, 15:05   #17
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

DA...am inteles si nu pun la indoiala eficienta centurii de siguranta.
Ideea era...sunt chiar atat de inapt mintal incat sa nu imi dau seama ca purtarea centurii este ca o sansa la viata in caz de accident.....incat trebuie statul sa vina si sa imi dea peste palma si sa imi spuna cum sa imi port de grija?
Este ca si cum eu as veni la tine si te as lua la palme ca porti tocuri ce sunt extrem de periculoase si poti cadea pe scari....si te as obliga sa mergi in rochie i adidasi.
Daca nu iti dai seama de eficienta centurii si nu o porti si ai accident...bad luck...se numeste selectie naturala...
Nu sunt eu prea convins ca statul este chiar atat de ingrijorat de sanatatea mea daca nu avea ceva de castigat de pe urma acesteia.
Auzeam intr un timp ca poti primi o hotarare judecatoreasca daca faci dovada ca esti clautrofob si nu suporti sa ai senzatia ca esti legat (cu centura).
As vrea sa imi decid singura soarta nu statul sa o faca pt mine.
JDV is offline  
Old 05-05-13, 15:54   #18
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Statul, in aceasta situatie, te considera o posibila victima (intra altul in tine, etc) de aceea obligativitatea centurii. In trafic de cele mai multe ori soarta nu ti-o decizi tu ce ti-o poate decide oricare alt participant la trafic intr-un moment de neatentie sau cine stie ce alt motiv. Printre cei scutiti de purtarea centurii sunt si femeile in stare vizibila de graviditate.
Laptiucu is offline  
Old 05-05-13, 16:12   #19
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
Printre cei scutiti de purtarea centurii sunt si femeile in stare vizibila de graviditate.
Si nu numai...mai sunt vreo 5 exceptii in afara de cele ce implica o boala.
Cine a facut o scoala si a trecut un examen le stie.
Si statul nu te considera o victima ci o pierdere de bani.
JDV is offline  
Old 05-05-13, 16:18   #20
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Statul vrea binele cetatenilor,de asta este obligatoriu sa porti centura,,chiar daca exista exceptii cand purtatul ei mai rau te incurca,procentul in care te salveaza e coplesitor de mare,deci statul se bazeaza pe asta,si obliga pe toata lumea care merge in masina sa poarte centura.Daca nu era obligatoriu acest lucru,sigur ar fi aparut acelasi topic "legea vs centura" dar pus invers,adica de ce nu-i pasa statului de cetateni,de ce nu sunt obligati sa poarte centura etc...
Atat de mult ii pasa statului incat daca faci accident si esti singur in masina si ai nevoie de spitalizare s-ar putea sa te trezesti cercetat penal pentru vatamare corporala .

Statul nu te obliga sa porti centura,insa te amendeaza daca nu o porti,iar daca tu nu vrei sa o porti n-ai decat sa platesti amenzi,sau sa-l dai in judecata
julaikos is offline  
Old 05-05-13, 17:28   #21
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post

Statul nu te obliga sa porti centura,insa te amendeaza daca nu o porti
Afirmatia asta nu are sens absolut deloc .
JDV is offline  
Old 05-05-13, 18:45   #22
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Pentru tine,fiindca pentru mine este acelasi lucru cu afirmatia ta din postul care deschide acest topic...
julaikos is offline  
Old 05-05-13, 18:55   #23
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Legea te obliga ca sa porti centura ca sa poata sa faca mai multi bani de pe tine statul roman si de pe mine si de pe toti. Daca mori sa zicem in accident de masina la 20 de ani nu mai poate sa traga statul de pe tine pana cand intrii in pensie, dar daca porti centura ai sanse sa supravietuiesti. Eu as face altcumva legea ca sa fiu in linie cu statul roman pana la 60 de ani sa zicem sa porti centura dupa aia nu ca nu oricum se preconizeaza ca nu or mai fi bani de pensii. Conteaza sa muncesti sa platesti la stat nu sa aiba grija de tine statul, asta vrem noi sa credem ca statul are grija de noi.
Mai sunt si multi teribilisti si poate intra unu in tine si nu ai vrea sa musti din volan sa mergi sa mai dai bani la stomatolog. Ai un avantaj daca porti centura nu platesti nici amenda si daca intru un teribilist in tine nu dai bani nici la stomatolog.
Producatorii de centuri de siguranta trebuie sa traiasca si ei.

Last edited by ryoraul; 05-05-13 at 19:07.
ryoraul is offline  
Old 05-05-13, 19:06   #24
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

ryoraul, mie mi se pare corect sa te vrea in viata.
eu, tu, restul, toti platim taxe (impozite, accize, tva pana si pe chilotii din bazar) ca sa sustinem cheltuieli publice.
asta inseamna inclusiv SISTEMUL MEDICAL, prost cum e el, dar platit din banii astia, adica tratamentele si controalele medicale inca de la nastere.
inseamna, deasemeni, PLATA SCOLARIZARII in sistemul public, precum si nenumaratele costuri publice pe care le genereaza ei prin simpla lor existenta, cum ar fi sistem public de paza, pompieri, politie, finante etc
Toate astea pentru:
A)o mana de oameni CARE VOR RETURNA SI INMULTI COSTUL cheltuirii de banii publici, prin actiunile lor pentru societate, deci vor face ca investitia noastra sa produca plusvaloare
B) destul de multi oameni care, de-a lungul vietii, prin actiunile si munca lor in societate vor amortiza cheltuielile publice facute cu ei de catre ceilalti.
si C) turma de imbecili din jurul nostru care mananca banii facuti de membrii societatii cu greu, cu scopul de a-i sustine pe ei, imbecilii, sa se nasca normal, sa creasca normal, sa-si etaleze imbecilitatea peste tot in jur, si la urma sa produca prin trairea lor semiinutila pe planeta macar o parte din cheltuiala pe care au generat-o prin simplul fapt ca s-au nascut
PARANTEZA: Majoritatea celor din categoria C au cele mai multe diplome, specializari, scolarizari si ani de facultati, cursuri si seminarii absolvite.
Paranteza 2: am si eu diplome din greu, nu pot fi banuit de reavointa, ma puteti incadra linistiti la punctul C, n-am complexe de inferioritate.
Acum, tinand cont de aceasta teorie, e evident ca eu, tu si ceilalti trebuie sa ne dorim ca imbecilii, dimpreuna cu normalii si cu geniile sa nu moara inainte de termen, eu unul imi vreau banii amortizati macar, daca oricum imi sunt luati fara posibilitate de discutie.
Explicatie suplimentara: teoria asta nu sustine centura, ci doar explica sensul in care AR TREBUI sa se conceapa legislatia aparent inutila.

Last edited by aleks; 05-05-13 at 19:13.
aleks is offline  
Old 05-05-13, 19:27   #25
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Doar ca asta nu e valabila decat in toate tarile lumii Si toate sunt totalitariste nu? Parerea mea este ca problema e pusa prost din start.
Si ca sa dau si un verdict ,eu zis 1-0 pentru centura . Si daca nu ar fi obligatoriu prin lege tot as purta-o.
julaikos is offline  
Old 05-05-13, 19:33   #26
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Neutilizarea centurii de siguranţă este cea de-a doua cauză de deces în accidentele rutiere, după viteza excesivă şi înaintea condusului în stare de ebrietate.
Daca tot faceti atatea "teorii" de ce femeile insarcinate nu sunt obligate sa o poarte?Ele nu platesc taxe?De ce cardiaci nu sunt obligatii sa o poarte?Ei nu platesc taxe?Sau de ei ne putem lipsi?
Oricum multi sunt asa de prosti de parca ii si aud :
1. Ce plm imi mai trebuie mie centura de siguranta cand am 20 de airbaguri?
2. Ce plm imi mai trebuie mie cauciucuri de iarna cand am "GIP 4x4".
Campania cu "nu da sms-uri la volan" pentru cei care nu o stiti...
https://www.youtube.com/watch?v=_UpCJ4Huvqw
Pai plm frate , e viata mea de ce sa-mi zica alti ce e periculos sau nu?
Sau ce ar fii sa ne apucam sa punem la fiecare minor tarie si tigari cat vrea pixul lor...cum adica...statul sa constranga pe mine sa-mi vand marfa?
Nu toate legile sunt facute de imbecili...
Daca e sa comparam cazurile in care centura a salvat o viata vs cazurile cand din cauza centurii sa pierdut o viata , prima are un procent covarsitor...
Consider obligativitatea purtarii centurii de siguranta necesara.

Acum pe partea cealalta , daca doctorii au dovedit ca razele soarelui provoaca cancer de piele si chiar recomanda folosirea foliei pe geamurile autoturismelor de ce plm nu introduc si acolo obligativitate?
Hristos a inviat!

Last edited by run_forest; 05-05-13 at 19:35.
run_forest is offline  
Old 05-05-13, 19:40   #27
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

JDV zici: "Si statul nu te considera o victima ci o pierdere de bani. " ... ba tocmai din contra. Cum sa te considere pierdere de bani cand te incovoaie de atatea taxe/amenzi/etc?

Raspunde-mi la doua intrebari: ITP-ul de ce il faci la masina? (daca-l faci) Pana la urma ce treaba are statul cu proprietatea ta care este? Ce treaba au ei ca masina ta sa n-aiba defecte (majore) doar e a ta ... Legea (in general vorbind nu cazuri izolate) de ce o respecti? Nu poti avea propriile legi/reguli?

Chiar astept raspuns.
Laptiucu is offline  
Old 05-05-13, 20:00   #28
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
JDV zici: "Si statul nu te considera o victima ci o pierdere de bani. " ... ba tocmai din contra. Cum sa te considere pierdere de bani cand te incovoaie de atatea taxe/amenzi/etc?

Raspunde-mi la doua intrebari: ITP-ul de ce il faci la masina? (daca-l faci) Pana la urma ce treaba are statul cu proprietatea ta care este? Ce treaba au ei ca masina ta sa n-aiba defecte (majore) doar e a ta ... Legea (in general vorbind nu cazuri izolate) de ce o respecti? Nu poti avea propriile legi/reguli?

Chiar astept raspuns.
Eu consider ca aceasta lege a ITP-ului obligatoriu este in primul rand pentru a nu pune pe altii in pericol in caz ca iti cedeaza frane,directie,reactorul nuclear de sub capota...care prin accidentul provocat poti ucide mai multe "vaci de muls".
Problema cu centura este ca...daca eu nu o port nu este absolut nici un fel de pericol pentru ceilalti participanti la trafic...nu poate sa iti influenteze centura mea sanatatea ta....in schimb daca imi cedeaza franele...cam iti influenteaza...rau de tot...
Legea o respect deoarece nu exista un teritoriu delimitat, recunoscut de catre toate tarile...in care sa nu existe nici o lege...sa fac ce vrea...sa nu aiba nimeni treaba cu mine....ca ma mutam acolo daca era.
Spre exemplu eu daca vin la tine in casa ma lasi sa ma urc pe pereti, sa dau foc la perdele..etc.?...nu stiu de ce lumea are impresia ca "tara le apartine"...este un sentiment fals.....de aia respecti legile.
Sper ca nu am fost la fel de ambiguu cum sunt de obicei cand incerc sa explic ceva.
JDV is offline  
Old 05-05-13, 20:49   #29
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Te citez: "Eu consider ca aceasta lege a ITP-ului obligatoriu este in primul rand pentru a nu pune pe altii in pericol in caz ca iti cedeaza frane,directie,reactorul nuclear de sub capota...care prin accidentul provocat poti ucide mai multe "vaci de muls".
Problema cu centura este ca...daca eu nu o port nu este absolut nici un fel de pericol pentru ceilalti participanti la trafic...nu poate sa iti influenteze centura mea sanatatea ta....in schimb daca imi cedeaza franele...cam iti influenteaza...rau de tot..."

In contextul zis de tine mai sus, pui problema ca in caz ca-ti cedeaza franele centura ma ajuta pe mine (nu pe tine ... pe tine te ajuta daca imi cedeaza mie franele) ... si ti-ai raspuns singur la intrebare. O intrebare care inca sustin ca e pointless.
Laptiucu is offline  
Old 05-05-13, 21:53   #30
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post

In contextul zis de tine mai sus, pui problema ca in caz ca-ti cedeaza franele centura ma ajuta pe mine (nu pe tine ... pe tine te ajuta daca imi cedeaza mie franele) ... si ti-ai raspuns singur la intrebare. O intrebare care inca sustin ca e pointless.
Mai...eu am spus cred ca cel putin 5 ori...nu dezbat problema eficientei centurii...ci caracterul ei obligativ impus de stat.
Sa spui ca este un lucru bun ca statul MA obliga sa port centura e ca si cum as spune..."Sunt incapabil sa i au masuri pentru a imi preveni moartea in caz de accident...in concluzie altcineva trebuie sa gandeasca pentru mine."
Ganditi putin din "afara cutiei" cum se spune.
Atat cat nu pun in pericol si nu reprezint o amenintare pentru trafic daca nu port centura nu inteleg de ce aceasta este obligatorie.
JDV is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -