Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 07-05-13, 16:11   #1
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default VW Passat BlueMotion vs U.S.A

De 2-3 zile a aparut pe net "dezvaluirea" asta de care cei mai multi nici nu aveau habar pana acum.
Aparent modelul VW Passat cu motorizarea de 1.6 TDi cu pachetul BlueMotion vandut in Europa nu este acceptat de guvernul american...chiar daca respectivul motor se fabrica si in S.U.A acesta se duce decat la export.
Aceasta motorizare de pe Passat are o autonomie de 1500 km...o valoare greu de atins chiar si de cele mai economice motoare....fara sa tinem cont ca nu este o masina de marimile unui matiz.
Un motiv invocat de statul american nu exista insa majoritatea spun ca acestia nu permit motoare mici si foarte economice deoarece ar aduce mai putini bani la stat de pe urma impozitului si a cumpararii unei cantitati mici de combustibil.

Incep americanii sa fie atat de afectati de criza economica incat sa impuna astfel de reguli?

P.S: Motorizarea respectiva NU este interzisa ci doar nu se comercializeaza in S.U.A, masina putand fi importata. (cu costuri foarte mari)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 13-05-13, 19:22   #2
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Passat BlueMotion vs U.S.A

Prosteala asta cu BlueMotion (1500 km cu un plin, mergi cu multe dieseluri la drum intins), am un prieten care are un polo blue motion, si consuma ala mai mult decat golf-ul meu, ca sa nu vorbim de un Peugeot cu 1.6 diesel. Deci altele cred ca sunt motivele de interzicere, nu consumul.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 14-05-13, 00:42   #3
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: VW Passat BlueMotion vs U.S.A

La cat sunt americanii de ochelaristi de cal n-au nevoie de nici o interdictie, ei una si buna stiu: capacitate frate! (n-am cum sa bag accent de redneck aici), binenteles ca nu toti dar destui.
Am mai spus ca unu din cei cu care am de aface mai des, desi baiat destupat, avea impresia ca chevy-ul lui kalos cu 100+ cp nu poate atinge 160km/h (sau 150, nu mai stiu).
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -