Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-05-13, 14:10   #76
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@GTR
Daca vrei iti las un pm cu numarul meu de telefon sa iti explic verbal poate asa intelegi cat de cat ca ce imi zici tu mie aici nu are legatura cu ce am afirmat eu.
Tu in ce ai scris pana acum nu ai facut decat sa sustii faptul ca toti soferii inclusiv tu sunt inapti de a isi asigura singuri protectia...statul obligand la purtarea centurii doar ca se simte responsabil pentru noi.
Spre exemplu:..daca de maine se dizolva aceasta lege, si centura nu mai este obligatorie...tu o sa o mai porti sau nu?
Caz A: Daca o porti in continuare la orice deplasare inseamna ca nu ai avut nevoie de lege in prima instanta.
Caz B: Daca nu o porti nu demostrezi decat faptul ca esti incapabil de a intui un eventual accident in care ai putea fi implicat...centura eventual salvandu-ti viata.
Concluzie: daca esti inapt sa conduci un autovehicul in siguranta si consideri ca trebuie sa iti dea altul "mura`n gura" de ce mai ai permis?
Astept sa revi cu argumente sa imi combati logica de "sinucigas retardat cu apucaturi eventual sataniste, ce vrea decat sa deranjeze ordinea ce ne a fost impusa cu forta"....cum ma consideri tu cel mai probabil
Centura de siguranta a fost facuta pentru a te salva pe tine, fie ca esti constient sau nu de asta. Multi soferi nu sunt constienti si prefera sa nu o poarte rezultand amenda in cazul in care sunt prinsi.

Tu pui o intrebare la care nu exista raspuns sa te satisfaca. Ti s-au oferit cel putin 10 raspunsuri,de la Adam si Eva si pana la statisici si chestii evidente.

Prin intrebarea pe care o pui, nu dai de inteles decat faptul ca inauntrul tau tu nu accepti ideea de a fi fortat sa porti centura de siguranta. Cel mai simplu raspuns pentru intrebarea ta este felul cum s-a stabilit o unitate de masura. De ce nu certi acum savantii care au stabilit ca unitate de masura secundele sau gradele sau kilogramele s.a.m.d ; Este practic o concluzie de comun acord la care s-a ajuns,ca este mai sigur si mai bine pentru orice persoana ce se afla la volan,sa poarte centura de siguranta; este un compromis daca vrei sa il numesti asa: vrei sa folosesti masina? atunci foloseste centura pentru ca stii si tu ca are un avantaj in caz de accident. Nu o porti? atunci ia amenda,ca ai riscat nepurtand centura(poate sari prin parbriz,iar la viteza cu care vii,ranesti si pe celalalt sofer care poate purta centura-> in caz de accident frontal)

Gandeste mai deschis si mai limpede: nu este facuta legea sa iti ingradeasca tie drepturile,ci cat sa te tina in viata in caz ca esti incostient,sau nu. (poate tu vrei sa porti centura,ca stii ca este ok si tii la viata ta,dar in anume zi uiti sa o pui,si te opreste politita-> iti iei amenda si asa vei fi sigur ca data viitoare vei verifica de 2 ori daca ai centura pusa; ca un reminder este aceea amenda)

Daca tu in sinea ta nu gasesti intelegere pentru modul in care s-a propus obligativitatea purtarii centurei de siguranta, atunci topicul este inutil pentru ca niciodata nu vei primi raspunsul care sa te multumeasca. (evident,exceptie facand cele care iti tin partea)

Last edited by Spot; 08-05-13 at 14:15.
Spot is offline  
Old 08-05-13, 14:20   #77
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Daca nu porti centura si esti implicat intr-un accident NU MORI NEAPARAT.
Exista sanse foarte mari sa ramai fara dinti, fara maxilar, fara ochi, fara nas, exista sansa sa iesi de jumate pe geam si sa se rastoarne masina peste tine, sa iti taie o mana, sau sa te prinda sub masina si sa ramai un handicapat IN VIATA...hmm..
Sa nu mai vorbim de sansa sa fii aruncat din masina prin parbriz sau prin geamul lateral, vei fii scalpat instantaneu, sanse ca ramele geamurilor sa iti indeparteze carnea de pe fata sunt mari.

In plus, daca nu esti singur in masina si nu ai centura, cand se deformeaza masina sau se rostogoleste masina exista sansa sa lovesti cu corpul tau ceilalti pasageri si sa ii ranesti la fel cum am descris la punctul anterior sau le rupi coloana vertebrala, sau efectiv sa ii omori cu propria greutate...au fost si sunt multe cazuri in care unii si-au omorat familia sau si-au distrus familia si ei au "scapat" cu handicap pe viata.

De unde stiu astea si cum pot sa garantez ca ce spun este adevarat? lucrez in domeniul automotive safety, mai exact in proiectare centuri de siguranta.


Legea nu este decat o urmare a logicii...mai bine porti centura decat sa ramai handicapat si/sau sa distrugi/omori pe cineva care e in masina cu tine.

Ca si exemplu clar...in primul an cand mi-am luat carnetul, conduceam o Dacia 1310 si m-a lovit un audi din lateral dreapta, din cauza unghiului in care a intrat in coliziune impactul nu a fost foarte puternic. Cu toate astea, eu nu aveam centura si am fost aruncat de pe scaunul soferului pe scaunul pasagerului(eram singur in masina) si m-am lovit cu capul de rama si geamul din dreapta, evident dupa impact masina a continuat sa mearga, intrand pe contrasens.....de unde veneau alte masini.......deci...poarta centura ca se merita
morghen is offline  
Old 08-05-13, 16:09   #78
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

M-am razgandit. Sunt de acord cu JDV si inca 2-3 baieti pe aceeasi idee. Totul e o MARE conspiratie a statului impotriva noastra a oilor. Am si un exemplu sa sustina ideea: de ce dau uneori de semafor rosu? Statul ma tine pe loc, cu ocazia asta masina consuma mai mult si astfel bag niste $ in buzunarul statului. Trecerile de pietoni ... nu le vad rostul nici astora decat sa dezvolte spiritul de turma ... toti sa mearga la gramada ca oile ... si mai am niste idei de-astea luminate, deja sunt pe ganduri. Hmmm.
Laptiucu is offline  
Old 08-05-13, 16:39   #79
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@GTR
Daca vrei iti las un pm cu numarul meu de telefon sa iti explic verbal poate asa intelegi cat de cat ca ce imi zici tu mie aici nu are legatura cu ce am afirmat eu.
Tu in ce ai scris pana acum nu ai facut decat sa sustii faptul ca toti soferii inclusiv tu sunt inapti de a isi asigura singuri protectia...statul obligand la purtarea centurii doar ca se simte responsabil pentru noi.
Spre exemplu:..daca de maine se dizolva aceasta lege, si centura nu mai este obligatorie...tu o sa o mai porti sau nu?
Caz A: Daca o porti in continuare la orice deplasare inseamna ca nu ai avut nevoie de lege in prima instanta.
Caz B: Daca nu o porti nu demostrezi decat faptul ca esti incapabil de a intui un eventual accident in care ai putea fi implicat...centura eventual salvandu-ti viata.
Concluzie: daca esti inapt sa conduci un autovehicul in siguranta si consideri ca trebuie sa iti dea altul "mura`n gura" de ce mai ai permis?
Astept sa revi cu argumente sa imi combati logica de "sinucigas retardat cu apucaturi eventual sataniste, ce vrea decat sa deranjeze ordinea ce ne a fost impusa cu forta"....cum ma consideri tu cel mai probabil
Este banal.

Eu in tinerete nu purtan centura de siguranta decat la drum lung, acum o port tot timpul.
Nu este vorba numaid e mine sau de romani, s-a demonstrat ca fiind vorba de o lege, soferii si chiar si pasagerii iau mult mai in serios problema.

Nu este vorba de a fi apt sau inapt, in general este vorba de a fi atent sau ignorant si aici nu vorbim numai de centura de sigurata, vorbim de atentia sau ignoranta omeneasca care nici macar nu tine de inteligenta. Sunt atatia oameni obezi sau anorexici, atatia oameni care nu au grija de sanatatea lor in general, atitia oameni care ignora miscarea, atatia oameni care fumeaza (eu inclusiv), atitia oameni care se drogheaza, etc..

Deci oamenii in general sunt foarte ignoranti, indiferent de IQ, cultura, inteligenta, etc..

In cazul de fata o lege banala pe multi dintre ei i-a facut mai responsabili cu ei. Mai mult ca sigur ca fara aceasta lege (care si asa este respecatta partial), mai mult de 50% din soferi nu ar fi folosit centura de siguranta nici macar la drum lung, mai ales cand vorbim de tineri, care in general sunt mult mai teribilisti si ignoranti.

Cand o lege poate sa impulsioneze o stare de normalitate, nu poate fi decat de laudat.
.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline  
Old 08-05-13, 16:46   #80
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
M-am razgandit. Sunt de acord cu JDV si inca 2-3 baieti pe aceeasi idee. Totul e o MARE conspiratie a statului impotriva noastra a oilor. Am si un exemplu sa sustina ideea: de ce dau uneori de semafor rosu? Statul ma tine pe loc, cu ocazia asta masina consuma mai mult si astfel bag niste $ in buzunarul statului. Trecerile de pietoni ... nu le vad rostul nici astora decat sa dezvolte spiritul de turma ... toti sa mearga la gramada ca oile ... si mai am niste idei de-astea luminate, deja sunt pe ganduri. Hmmm.
Fa-ti un upgrade de software.

Daca atunci cand este liber stai degeaba la semafor si arzi timpul si benzina, pune in balanta atunci cand este aglomerat cat timp pierzi si cata benzina arzi.

Legile nu sunt pentru cazuri particulare aberante, cum ai dat tu mai sus, ele teoretic sunt la modul general.

Daca vrei sa vezi circulatie fara semafoare, uita-te in tarile din lumea a 3-a sa vezi ce haos si ce nenorocire este acolo. De fapt, la cum pui problema, acolo e de tine.
GTR is offline  
Old 08-05-13, 16:53   #81
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by GTR View Post

Cand o lege poate sa impulsioneze o stare de normalitate, nu poate fi decat de laudat.
.
@GTR
Ca te obliga sa o porti nu este stare de normalitate....ca esti obligat....definitia in sine nu o lasa sa fie "normala".
.................................................. ....

Eu sincer o consider selectie naturala....esti in stare sa supravietuiesti?...supravietuiesti......nu esti in stare.....mori. (si fac aluzie la centura nu la faptul ca trebuie sa ne spargem capetele pe strada sa dovedim ca suntem mai puternici)
Acesta lege prin caracterul sau obligativ nu face dacat sa impiedice cursul natural al vietii...deci revin si spun ca numai normala nu e.

Last edited by JDV; 08-05-13 at 16:58.
JDV is offline  
Old 08-05-13, 17:24   #82
manta_xe

Stage 3
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

GTR, Lapticul era ironic, dar se pare ca a fost prea subtil pentru tine.
manta_xe is offline  
Old 08-05-13, 17:31   #83
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Concluzie: daca esti inapt sa conduci un autovehicul in siguranta si consideri ca trebuie sa iti dea altul "mura`n gura" de ce mai ai permis?
Tu ai impresia ca doar actiunile tale de la volan duc la accidente?
Esti doar tu in masina ta, in vid. Nu?
Giully4u is offline  
Old 08-05-13, 18:36   #84
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Tu ai impresia ca doar actiunile tale de la volan duc la accidente?
Esti doar tu in masina ta, in vid. Nu?
Pai de asta se presupune sa porti centura...ca esti o persoana cu capul pe umeri ce ai luat permisul pe bune si te asiguri cu centura de siguranta in caz ca din varii motive un accident se poate produce oricand.
Asta nu motiveaza in opinia mea faptul ca "ti se baga pe gat" de stat sa o folosesti

Last edited by JDV; 08-05-13 at 18:41.
JDV is offline  
Old 08-05-13, 18:46   #85
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@GTR
Ca te obliga sa o porti nu este stare de normalitate....ca esti obligat....definitia in sine nu o lasa sa fie "normala".
.................................................. ....

Eu sincer o consider selectie naturala....esti in stare sa supravietuiesti?...supravietuiesti......nu esti in stare.....mori. (si fac aluzie la centura nu la faptul ca trebuie sa ne spargem capetele pe strada sa dovedim ca suntem mai puternici)
Acesta lege prin caracterul sau obligativ nu face dacat sa impiedice cursul natural al vietii...deci revin si spun ca numai normala nu e.
Pai esti obligat sa o porti atata timp cat te deplasezi.Poti la fel de bine sa stai pe loc si legea nu te obliga sa porti centura.
Auzi da ma roade o intrebare? De ce nu am voie cu bicicleta pe autostrada?Doar viata mea o pun in pericol?Sau de ce nu am voie sa fac plaja pe drumul european?Doar viata mea o pun in pericol , nu? Cine e statul sa-mi spuna mie unde sa fac plaja?Intrebarea ta e buna "De ce sunt obligat?". Subiectul de dezbatere este prost ales..
Quote:
Originally Posted by JDV
Pai de asta se presupune sa porti centura...ca esti o persoana cu capul pe umeri ce ai luat permisul pe bune si te asiguri cu centura de siguranta in caz ca din varii motive un accident se poate produce oricand.
Asta nu motiveaza in opinia mea faptul ca "ti se baga pe gat" de stat sa o folosesti
Apropo stii ca centura este obligatorie pentru toti cei din masina si nu doar pentru cei ce poseda permis?Pentru ca pot la fel de bine sa stau langa tine in dreapta si sa nu am centura.

Last edited by run_forest; 08-05-13 at 18:56.
run_forest is offline  
Old 08-05-13, 19:08   #86
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Pai esti obligat sa o porti atata timp cat te deplasezi.Poti la fel de bine sa stai pe loc si legea nu te obliga sa porti centura.
Auzi da ma roade o intrebare? De ce nu am voie cu bicicleta pe autostrada?Doar viata mea o pun in pericol?Sau de ce nu am voie sa fac plaja pe drumul european?Doar viata mea o pun in pericol , nu? Cine e statul sa-mi spuna mie unde sa fac plaja?Intrebarea ta e buna "De ce sunt obligat?". Subiectul de dezbatere este prost ales..
Pentru ca eu daca nu port centura nu te pun in pericol pe tine.
Tu daca faci plaja pe A2...la ce aglomeratie si drum prost e nu cred ca o sa dea nimeni peste tine ca nu are viteza necesara.....dar daca totusi faci ma pui pe mine in pericol deoarece sunt nevoit sa execut manevre evazive ce se pot termina urat.

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Apropo stii ca centura este obligatorie pentru toti cei din masina si nu doar pentru cei ce poseda permis?Pentru ca pot la fel de bine sa stau langa tine in dreapta si sa nu am centura.
Pai e cam logic ca esti obligat...nu am sustinut niciodata ca nu esti obligat ca pasager sa o porti
JDV is offline  
Old 08-05-13, 19:24   #87
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

"Daca vrei sa vezi circulatie fara semafoare, uita-te in tarile din lumea a 3-a sa vezi ce haos si ce nenorocire este acolo. De fapt, la cum pui problema, acolo e de tine."
O astfel de tara este si romania.
ryoraul is offline  
Old 08-05-13, 19:50   #88
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Pentru ca eu daca nu port centura nu te pun in pericol pe tine.
Tu daca faci plaja pe A2...la ce aglomeratie si drum prost e nu cred ca o sa dea nimeni peste tine ca nu are viteza necesara.....dar daca totusi faci ma pui pe mine in pericol deoarece sunt nevoit sa execut manevre evazive ce se pot termina urat.


Pai e cam logic ca esti obligat...nu am sustinut niciodata ca nu esti obligat ca pasager sa o porti
Pai ai zis :
Quote:
Originally Posted by JDV
Concluzie: daca esti inapt sa conduci un autovehicul in siguranta si consideri ca trebuie sa iti dea altul "mura`n gura" de ce mai ai permis?
Si eu am zis ca nu doar conducatori auto sau cei care au facut scoala de soferi sunt obligati sa poarte centura.Tu consideri ca in general regulile trebuie facute si adaptate fiecarui individ ; ele sunt facut si adaptate societatii.
Implicit cei care le voteaza si adopta sunt supusi lor si le respecta altfel suporta consecintele ( sau cel putin ar trebui...)
run_forest is offline  
Old 08-05-13, 20:02   #89
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Pai ai zis :

Si eu am zis ca nu doar conducatori auto sau cei care au facut scoala de soferi sunt obligati sa poarte centura.Tu consideri ca in general regulile trebuie facute si adaptate fiecarui individ ; ele sunt facut si adaptate societatii.
Implicit cei care le voteaza si adopta sunt supusi lor si le respecta altfel suporta consecintele ( sau cel putin ar trebui...)
Daca maine se face o campanie unde sa se dizolve sau sa ramana legea in vigoare ce crezi ca or sa aleaga majoritatea?...sa fie obligati sau sa i a singuri decizia de a purta centura?
JDV is offline  
Old 08-05-13, 20:06   #90
Spot

Stage 5
 
Spot's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,114
Default Re: Legea versus Centura de siguranta

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
@GTR
Ca te obliga sa o porti nu este stare de normalitate....ca esti obligat....definitia in sine nu o lasa sa fie "normala".
.................................................. ....

Eu sincer o consider selectie naturala....esti in stare sa supravietuiesti?...supravietuiesti......nu esti in stare.....mori. (si fac aluzie la centura nu la faptul ca trebuie sa ne spargem capetele pe strada sa dovedim ca suntem mai puternici)
Acesta lege prin caracterul sau obligativ nu face dacat sa impiedice cursul natural al vietii...deci revin si spun ca numai normala nu e.
Selectie naturala ar fi si faptul sa nu iti scrie pe Cuptorul cu microunde ca nu ai voie sa bagi obiecte metalice inauntru in timp ce functioneaza,sau cd-uri s.a.m.d. si totusi ti se specifica lucrul asta. Aici nu e competitie care e mai destept sau mai invatat,este viata pe care o ai si pe care ar trebui sa ti-o protejezi.

Oricum, mi se pare un topic mai mult decat la misto si inutil.
Spot is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -