Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Pe care ati prefera-o?
faţă 0 0%
spate 0 0%
integrală 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-10, 19:06   #466
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Am citit intr`un articol pe promotor (afonii aia care nu stiau sa faca drift cu un m3 parca) ca tractiunea spate e cel mai greu de redresat cand fuge pe gheata. Eu tind sa ii cred, da` avand in vedere ca nu am condus rwd iarna pe zapada/gheata, ma abtin. Stiu doar ca la fwd merge faza cu "lasi acceleratia".
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 19:17   #467
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Am citit intr`un articol pe promotor (afonii aia care nu stiau sa faca drift cu un m3 parca) ca tractiunea spate e cel mai greu de redresat cand fuge pe gheata.
După mine e cel mai uşor.... īşi dau cu părerea oameni care merg cu tracţiune faţă marea majoritate a timpului despre cāt de rău e cu tracţiune spate...
Ce să zic, fiecare cum ştie, să nu ne stresăm...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 19:40   #468
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Uite aici articolul ca sa nu zici ca mananc eu chestia maro
Quote:
Īn cazul maşinilor cu tracţiune spate, luarea cu viteză a unei curbe pe zăpadă duce la supravirare - adică spatele maşinii va ieşi spre exteriorul curbei, iar maşina va tinde să se rotească īn jurul axei. Īn acest caz, redresarea este mult mai dificilă, dar contrabracarea roţilor (tot īn direcţia īn care iese spatele) ajută.
http://www.************/noutati-auto...ada-7775563/p7
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 19:42   #469
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Am citit intr`un articol pe promotor (afonii aia care nu stiau sa faca drift cu un m3 parca) ca tractiunea spate e cel mai greu de redresat cand fuge pe gheata. Eu tind sa ii cred, da` avand in vedere ca nu am condus rwd iarna pe zapada/gheata, ma abtin. Stiu doar ca la fwd merge faza cu "lasi acceleratia".
daca spatele masinii pleaca nu prea merge cu ''lasi acceleratia''
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 19:45   #470
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

In cazul tractiunii fata cu anvelope iarna pe toate 4 rotile nu prea se intampla sa plece spatele.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 23:37   #471
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
Uite aici articolul ca sa nu zici ca mananc eu chestia maro
Da' nu ziceam de tine, departe de mine gāndul ăsta, doar nu-i prea suport pe amatorii ăia cu aere de mari experţi auto şi la ei mă refeream
Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
In cazul tractiunii fata cu anvelope iarna pe toate 4 rotile nu prea se intampla sa plece spatele.
Ai dreptate, sunt FOARTE importante anvelopele de iarnă pe roţile spate, din punctul meu de vedere, strict, sunt mai importante ca pe roţile faţă...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 23:38   #472
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

de 3 ierni merg cu tractiune spate.si am intrat si in zapada pana la jumatea rotii si nu am ramas acolo.acu 2 ani m-a prins prima zapada cu cauciucuri de vara si n-am avut nici un incident..ce-i drept imi cam dansa fundu pe sosea si de la semafor niciodata nu reuseam sa plec drept DAR nu am avut nici un fel de probleme.iarna trecuta am avut cauciucuri de iarna doar pe spate.a trebuit sa fiu mai atent cu franarile si in lipsa abs-ului a trebuit sa-l simulez + sa ajut cu frana de motor dar daca mergi in limitele legale si esti constient de faptu ca tractiunea spate te poate fura in orice moment si esti acorzi o atentie sporita in trafic nu ai probleme.

pe langa astea aici mai apare o chestie.trebuie sa cunosti foarte bine masina , si sa o simti(stiu ca multi o sa radeti dar no..).iarna daca nu cunosti masina si daca nu o simti esti fiu' ploii.trebuie sa cunosti unde e "pragu" ala dupa care masina incepe sa piarda aderenta si sa reactionezi..pe franare iar trebuie sa simti masina daca incepe sa se balanseze si sa se duca , ca sania.iarna nu poti sa te grabesti sa "prinzi" de exemplu loc intr-un sens giratoriu si la jumatea lui sa pui frana..sau sa accelerezi.pentru aia care n-au treaba cu volanu e greu de mers cu tractiunea spate.pt toti ceilalti , exista mastercard

@aleks : las ca si pe fata sunt bune...sa vezi la urs unde frana tine mai mult pe fata si n-ai abs si nici cauciucuri de iarna ce fain e
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 23:39   #473
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
de 3 ierni merg cu tractiune spate.si am intrat si in zapada pana la jumatea rotii si nu am ramas acolo.acu 2 ani m-a prins prima zapada cu cauciucuri de vara si n-am avut nici un incident..ce-i drept imi cam dansa fundu pe sosea si de la semafor niciodata nu reuseam sa plec drept DAR nu am avut nici un fel de probleme.iarna trecuta am avut cauciucuri de iarna doar pe spate.a trebuit sa fiu mai atent cu franarile si in lipsa abs-ului a trebuit sa-l simulez + sa ajut cu frana de motor dar daca mergi in limitele legale si esti constient de faptu ca tractiunea spate te poate fura in orice moment si esti acorzi o atentie sporita in trafic nu ai probleme.
Ştii doar că ai riscat maxim, nu? Tracţiunea spate fără anvelope BUNE de iarnă e o bombă cu ceas, şi riscurile sunt cel puţin la fel de mari ca la respectivul mecanism ticăitor...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 23:42   #474
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Ştii doar că ai riscat maxim, nu? Tracţiunea spate fără anvelope BUNE de iarnă e o bombă cu ceas, şi riscurile sunt cel puţin la fel de mari ca la respectivul mecanism ticăitor...
da..pai am tot zis ca le pun , ca le pun...si m-a prins urat...plecat de pe loc numa cu a 2-a , mers maxim 50 si loc intre mine si ala din fata de-un tir...ca sa fiu sigur ca ma opresc la timp ).iar da-i si calculeaza la fiecare semafor daca e timp sau nu , la fiecare sens giratoriu cu ochii in paispe , la fiecare trecere cu ochii in paispe...etc

anu asta am toate sandalele de iarna..si asa bine e...numa ca acum parca nu mai fuge de cur nici de-a dreq
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 01:33   #475
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

La toate masinile frana tine mai mult pe fata. Nu doar la urs.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 06:43   #476
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
Modelul E60 de la BMW(cum este cel al tatalui tau) este una dintre cele mai nereusite modele de la constructorul bavarez.....mai rau decat acesta este in parerea mea si a multora si E65(7-le din perioada respectiva) si si cu E46(3-ul de pana in '04) au cam scaldat-o.....defapt cu acest model cam a inceput downgrade-ul BMW-ului
O alta problema la electronizatele acestea, este tocmai acest fapt, pt ca te bazezi pe acestea, care au programe stereotip, si intr-un teren care e totdeauna diferit, nu se mai prea aplica, si de multe ori mai mult incurca decat ajuta!
) Buna asta, de unde ai mai scos-o? ))

3 BMW - 2 x 530d si una bucata 530 Xd 2007-2008, propietari de 3-4 ani, functionare foarte buna, comportament foarte bun, fara probleme de fiabilitate.

Pe langa asta chiar nu am auzit sa se planga lumea de E60 din nici un punct de vedere, ba dimpotriva.
Poate singurele reprosuri sunt legate de desingul exterior sau interior.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 11:28   #477
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
) Buna asta, de unde ai mai scos-o? ))

3 BMW - 2 x 530d si una bucata 530 Xd 2007-2008, propietari de 3-4 ani, functionare foarte buna, comportament foarte bun, fara probleme de fiabilitate.

Pe langa asta chiar nu am auzit sa se planga lumea de E60 din nici un punct de vedere, ba dimpotriva.
Poate singurele reprosuri sunt legate de desingul exterior sau interior.
Inseamna ca nu ai vb cu nimeni care are E60 decat din pozitia de fraier(posibil cumparator).......pana si un prieten pt care la cat de fandosit e modelul i-ar fi fost ideal, da si ala se plange acuma si-mi da dreptate ca mai bine isi lua de banii aia 2 E39-uri!!!
Lasa, bine ca stii tu, sa-ti iei tu d-ala atunci iti urez
Deci crede-ma ca e praf, pe langa ca costa cat 2 E39-uri(desi mai nou s-a prins lumea si un E60 din 05-06 e la acelasi pret cu E39 facelift din 02-03 la aceeasi motorizare!) pana si intretinerea e cat la 2 E39-uri!!!

Last edited by Gixer; 13-12-10 at 11:31.
Gixer is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 12:37   #478
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Quote:
Originally Posted by Giully4u View Post
La toate masinile frana tine mai mult pe fata. Nu doar la urs.
mai nou masinile au discuri si pe spate si abs..eu am discuri pe fata si tambur pe spate fara abs deci e mai nasol
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 13:54   #479
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

Nu are asta nici o legatura, franele sunt Reglate sa tina mai mult pe fata pentru ca atunci cand franezi toata greutatea se duce pe fata.
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 14:47   #480
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Tractiune fata vs. tractiune spate vs. tractiune integrala

e60 si e46-le sunt downgrade ? Mai sa fie ai mers cu vreunul sau ai ca punct de reper vreo troaca de 15 ani ,caz in care opinia ta este egala cu un oval ?
Sa intelegem ca matale ai un e39 sau nici macar pe ala ? Explica-ne cu argumente de ce sunt nereusite e60-urile? Doar ca nu-ti plac tie sau cum?

"desi crede-ma e praf" - Pai bre de ce te-am crede pe matale si nu am crede utilizatorii care au dat o carca de bani pe e60-uri p-aici pan' Oiropa asta si cica modelul ar fi reusit ?

"pe langa ca costa cat 2 e39" - Aici e clar ca nu are cum sa nu coste cat 2 e39 cand alea deja sunt de domeniul trecutului si au milionul de kilometri.

"desi mai nou s-a prins lumea si un E60 din 05-06 e la acelasi pret cu E39 facelift din 02-03 la aceeasi motorizare" - Care lume s-a prins bre tot aia care pun botul ca un e39 din 2002 are 83000 km tinut in garaj ?
ps: Deci tu ti-ai cumpara E60 din 2006 cu 5000 de euro ( ca doar e la acelasi pret cu e39 din 02 dupa cum sustii tu) , dar totusi zici ca mai bine nu arunci banii pe "praful" ala de masina si ii tii matale frumusel deoparte cum sade bine unui bun si dashtept cumparator ca nu toti "ie fraieri sau potentiali cumparatori de E60" .
Care-va-sa zica ai ceva logica bre domnule care este !
cavaliere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -