Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-04-14, 12:20   #7606
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Am vrut sa-mi iau un Mitsubishi Colt, motor 1,3, si cind m-am uitat in cartea masinii sa vad cit consuma, 9 litrii in oras, asta cind era noua, la virsta pe care o are acuma ar consuma 10, asta in oras. Deci cum e posibil ca un motor asa mic, cu o caroserie asa mica, sa consume 10 in oras ? Cam asta-i masina pe benzina. Si oricum dieselu are viata mult mai lunga decit o benzinara. Am mai observat ca diesel-urile cu turbo consuma mai putin decit diesel-urile fara turbo. Parerea mea e ca, daca vrea careva sa-si ieie masina veche, atunci sa fie diesel, ca totusi alea pe benzina nu prea mai au compresie asa buna, si nici nu trage ca un diesel, de consum sa nu mai vorbim.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-04-14, 17:36   #7607
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ce motor pe benzina consuma sub 8 9 in oras?...nu multe zic eu
JDV is offline   Reply With Quote
Old 27-04-14, 14:25   #7608
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dieselurile turbo consuma mai putin daca folosesti turbo, daca mergi tot la 1500rpm consuma mai mult datorita compresiei mai mari la aspirate. Pe autostrada consuma mai putin cele turbo.

Desi nu-i mare problema si ma cam asteptam, "imi vine pe dos" cand vad ca 1.6-le (si ala de 80 de cai) imi consuma clar mai mult pe o caroserie de 1100kg decat 2.0d-ul pe 1.5tone.
La oras e mica diferenta dar la exterior e mare procentual oricum a merge.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 22:59   #7609
demin2609
Renault Driver

Stage 5
 
demin2609's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 478
Member of:
[RENAULT]
Post stai nitel ca s-a schimbat treaba

noile tgdi cu un consum mic de benzina si performante superioare... vezi noul 2.0 de la mergedes..
demin2609 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-14, 23:05   #7610
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: stai nitel ca s-a schimbat treaba

Quote:
Originally Posted by demin2609 View Post
noile tgdi cu un consum mic de benzina si performante superioare... vezi noul 2.0 de la mergedes..
Ai mers cu ea,ce consum are?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 11:17   #7611
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Daca avem 2 masini identice la caroserie (anvelope, dotari, an fabricatie, stare tehnica buna etc) de aproximativ aceeasi masa(greutate), una diesel si alta pe benzina, sa spunem ambele de 100CP, care dintre ele are sanse sa se apropie mai bine de timpii dati de fabrica pt. 0-100(+ n secunde) la un condus normal? adica schimbat treptele la 2500-3000 la diesel si 3000-3500 la benzina?

Cu alte cuvinte care este mai rapida (la drum lung) la un mers normal si legal(50-90...+10-20km/h), aia pe benzina sau aia pe motorina?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 12:30   #7612
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Daca avem 2 masini identice la caroserie (anvelope, dotari, an fabricatie, stare tehnica buna etc) de aproximativ aceeasi masa(greutate), una diesel si alta pe benzina, sa spunem ambele de 100CP, care dintre ele are sanse sa se apropie mai bine de timpii dati de fabrica pt. 0-100(+ n secunde) la un condus normal? adica schimbat treptele la 2500-3000 la diesel si 3000-3500 la benzina?

Cu alte cuvinte care este mai rapida (la drum lung) la un mers normal si legal(50-90...+10-20km/h), aia pe benzina sau aia pe motorina?
Nu exista o regula, depinde de la producator la producator si de la tip de motor, la tip de motor. Sunt masini cu motoare diesel de ~aceeasi greutate, aceeasi cilindree, aceeasi putere, ~acelasi cuplu si cu diferente foarte mari de performanta!
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 12:32   #7613
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Teoretic nu motorina ar trebui ?
Pentru ca se exploateaza motorul in zona in care are randament maxim, pe cand la benzina nu
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 15:06   #7614
omaigadlol

Stage 3
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 138
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Cu alte cuvinte care este mai rapida (la drum lung) la un mers normal si legal(50-90...+10-20km/h), aia pe benzina sau aia pe motorina?
Presupunand ca masina pe benzina e aspirata si nu mergi peste 4000rpm cu ea, cea pe motorina va pleca mai tare daca o calci.
omaigadlol is offline   Reply With Quote
Old 19-07-14, 04:01   #7615
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Benzina sau motorina ?

Apropierea de cifrele oficiale cred ca e mai mult in functie de cat de cinstit e producatorul.

Problema reprizelor e pusa corect intre aspirat si turbo nu intre otto si diesel.
La motorul aspirat e un clar compromis intre cuplu, banda de putere si puterea maxima, de exmplu la 1.6-le antementionat, care are foarte putin pentru capacitatea ei , cand o conduci poti sa te pacalesti datorita cuplului maxim jos (la 2500rpm) si clar e mai placut de condus ca majoritate celor de 1.4 si aceeasi putere, probabil o idee mai sprinten, nu stiu, nu ma face curios .

La motorul turbo, curba de putere se poate modela in fel si chip, deoarece turbina se auto "regleaza " cu sarcina, singura limitare e fiabilitatea la diesel si otto cu injectie directa.

Motoarele se pot comporta diferit pentru ca performantele unui motor nu se pot defini doar prin putere si cuplu.

Nici macar curba de cuplu nu iti spune exact cum reactioneaza un motor aflat in punctul x pe grafic la WOT. Curba de cuplu iti spune de ce e capabil motorul dar nu cum trece de la o sarcina la alta.

In principiu n-am auzit pe nimeni sa zica ca la aceeasi putere e preferabil otto aspirat decat TD, in principal pentru ca dispui cam de tot cuplu si de cca 60% din puterea maxima, la turatia de croaziera, pe cand la otto nu-ti vine sa mergi cu a 3-a cu 3000rpm+


@lord wader la 100cp mie mi se pare cam punctul de cotitura ( la masini normale care trec bine de 1000kg) adica ce e sub 100 diesel mi se pare cam lenes, pe la 150cp e destul de clar in favoare dieselului turbo vs otto aspirat.
Oricum depinde major de strategia producatorului, de ex mi se pare clar ca BMW a vrut in vremea lui e46 sa tina 320i otto un pic in fata dieselului, dar la un moment fiind "fortati" (de concurenta) sa faca mai rapid dieselul au tras de capacitatea 320i (l-au facut de 2.2) ca sa-l tina putin mai rapid. Asta probabil ca sa atraga si clientii de diesel care prefera economia la performante apropiate de otto dar si pe cei de otto care se bucura ca totusi "benzina-i benzina domne"
La e90 s-au lasat, 320i a revenit la 2.0/150cp pentru un timp.

Pentru mine intre 2 masini de aceeasi putere/capacitate/masa/clasa etc, diferentele de performanta sunt mici nu cred ca sunt exemple in care sa fie diferente atat de mari incat sa te faca sa o alegi doar pentru asta. Cand mi-am luat e46-le am vrut ceva mai rapid ca ce am avut inainte si am studiat putin, parca VAG are un usor avantaj la aceeasi putere declarata 9sau chiar mai mica) dar nu a contat.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-14, 19:36   #7616
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Naa, aici este un link interesant.

https://www.4tuning.ro/tehnica-auto/m...ise-24095.html

Deci masinile diesel ar trebui interzise ca dauneaza grav sanatatii, ca si tigarile. Noxele motoarelor diesel sunt mult mai nocive. In 2014 au murit de 3 ori mai multi oameni in urma bolilor cauzate de noxele diesel. Asa ca eu o sa trec inapoi la benzinare. Ca sa tinem si noi pasul cu America, ca si asa sintem ramasi in urma cu 300 de ani fata de ei.

Last edited by franz34sm; 21-10-14 at 19:47.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 21-10-14, 20:55   #7617
sergini0

Stage 5
 
sergini0's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 964
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Sunt covins că o americană benzinară V8 e mai puţin nocivă decāt un diesel 4 īn linie.
Dacă citeai (īnţelegeai) articolul vedeai că se referă īn special la ce e sub Euro 4. Nu-ţi imagina că dacă-ţi iei benzinară aia o să scoată parfum pe tobe.
sergini0 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-14, 23:07   #7618
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by sergini0 View Post
Sunt covins că o americană benzinară V8 e mai puţin nocivă decāt un diesel 4 īn linie.
Dacă citeai (īnţelegeai) articolul vedeai că se referă īn special la ce e sub Euro 4. Nu-ţi imagina că dacă-ţi iei benzinară aia o să scoată parfum pe tobe.
Eu nu-mi imaginez nimica copile. Daca articolul zice ca : Chiar daca emisiile de CO2 sunt mai mari in cazul masinilor pe benzina, emisiile cele mai nocive pentru sanatatea umana se regasesc pe evacuarile masinilor pe motorina. Motoarele diesel emit cantitati mari de pulberi nocive, printre care hidrocarburi si oxizi de azot, ce sunt transmise in atmosfera sub forma unor particule in suspensie. Acestea, cand sunt inhalate in plamani, pot cauza o serie lunga de boli grave ce cauzeaza moartea.
Dar tu esti mai destept si le sti mai bine la anisorii tai. Si bineinteles ca so referit la aia sub euro 4. Am zis eu altfel ? Am vazut eu multe dieseluri euro 4, care nu trec la RAR din cauza noxelor. Si sti ce fac unii ? Baga in motorina ulei de floarea soarelui. Da ce-ti explic eu tie, ca tu si pe asta lai stiut. Si sa ma iei cu Dumneavoastra, ca am de doua ori virsta ta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 21-10-14, 23:10   #7619
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Din pacate, e mai plauzibil ce spune Ponta decat sunt articolele de pe 0tuning...
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-10-14, 23:31   #7620
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Din pacate, e mai plauzibil ce spune Ponta decat sunt articolele de pe 0tuning...
Poti sa deschizi un topic in legatura cu Ponta, le am si cu politica. Daca tot iti place de Ponta, care e un excroc exact ca si Boc. De cind e Basescu presedinte, multi dintre aia care sint la putere au ajuns la pärnaie. Da nu fi frustrat si hai sa revenim pe 0tuning, cum zici tu.
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -