Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 20-09-13, 22:50   #7006
ryoraul

Stage 4
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 285
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bun motor ai pe BMW
ryoraul is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 00:48   #7007
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
daca astra j este un nereusit dpdv al greutatii , cu un motor de generatie veche , de ce trebuie sa dai si la altii handicapul tau ? si chiar de o dacie te apuci sa faci gargara aici pe forum ? stai tu linistit ca fata de 100 cai la 1600 kg un logan 16v chiar e agresiv , iti dai seama , evacuare eisenmann de 1500 euro , serpi inox de 318 is modificati , axe de renault 2.0 150 cai , jante 15 oz racing super usoare , eleron ltw pentru stabilitate scaune bmw performance , usi de fibra , iti dai seama ca toti cu logan si-au dorit logan exact sa bage 10 mii euro in toate astea sa arda un diesel din 2012 cu 100 cai nu ? bine ca nu ai zis ca aveau suspensie sport si aveau aerodinamica mult mai buna decat a ta ti-am zis tati,esti odihnit , vi relaxa acasa dai sign in pe forum si incepi cu logan , cu consumul de 3 litri , cu soft pe dacie.. te invidiez,de mult nu mai duc o viata atat de linistita sa am timp sa ma gandesc la toate rahaturile astea

care masina are 100 cai la 1600 kg????nu stiu despre ce vb.....
aduna si tu,evacuare,soft,suspensie,inca o mica mosmoanda la clapeta de acceleratie care se face la loganul de 1.6 16 valve si vezi ca e diferenta mare fata de o masina stock.......chiar si o simpla evacuare face diferenta......dar de unde sa stii tu d-astea....
pai tu a fost ala care a sarit cu loganul care ma bate.....e nevoie sa iti reimprospatez memoria????
una ti-am dovedit-o cu loganul de 1.6 8 valve....

incepem din nou si din nou iti repet,nu am cumparat opelul astra j,ca sa fac drag race pe 400m,nici cu logan nici cu o alta masina.....
nici nu m-a interesat greutatea masinii cand am cumparat-o,cred ca sunt alte lucruri mai importante la o masina,decat greutatea....
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 00:53   #7008
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Mai conteaza mult si unde mergi ziua in Bucuresti!

Una este sa merg din Berceni in Dr. Taberei, sau din Militari in Baneasa alta este sa tai centrul de 2,3 ori. La mine diferenta de consum in cazurile enumerate mais sus este de 2-3 l%.

Consumuri medii la mers LiNISTIT in Bucuresti -:

BMW 535d Ziua - ~13% si Noaptea ~10%

Pathfinder 2.5d - identic cu BMW-ul

Rav 4 2.0 - consum gaz - ~14%

Consumuri in afara la mers linistit (20 km/h peste legal)

BMW 535 d - ~7.5%

Pathfinder - ~8.5%

RAV4 - ~10% gaz.
stai sa vezi ce te injura lumea acum....cum poti tu sa vii cu consum de 13 l/100 km cu un bmw 535 d,mai e si biturbo,mai e si automata si cu un pathfinder de 2.5 diesel si 4x4 si dihanie de masina????
este imposibil la fel cum e si la mine,am 1600 kg,184 cai amarati,manuala,3000 cu o singura turbina.....

si da,ai dreptate conteaza f.mult si zona in care circuli in bucuresti si ora.....
cel mai mult cum mergi cu masina aia.....
si eu am avut consum de 13 l/100 km in bucuresti,dar am mers 2 zile numai ziua si schimbat numai in 4000 rpm....

Last edited by alex.panciu; 21-09-13 at 00:58.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 00:58   #7009
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

de unde sa stiu eu ce inseamna o evacuare sau o modificare la motor ca doar eu sunt ala care si-a cumparat masini din 2010 sa nu bag nici un ban in mofturi. Cilleste-te ca nu ai dat tu bani pe masini cati am bagat mofturi in masini. Ia zi ce ai schimbat tu la masini in afara de filtre si ulei ? daca tot esti asa bine pus la punct cu moghificarile inseamna ca ai experienta in asta nu ? sau oare doar citesti de pe net...sau vii cu povestile altora de la cafea ? ia mai povesteste-ne despre fiatul ala modificat ce l-ai avut,gtr-ul de Italia
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 01:17   #7010
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
de unde sa stiu eu ce inseamna o evacuare sau o modificare la motor ca doar eu sunt ala care si-a cumparat masini din 2010 sa nu bag nici un ban in mofturi. Cilleste-te ca nu ai dat tu bani pe masini cati am bagat mofturi in masini. Ia zi ce ai schimbat tu la masini in afara de filtre si ulei ? daca tot esti asa bine pus la punct cu moghificarile inseamna ca ai experienta in asta nu ? sau oare doar citesti de pe net...sau vii cu povestile altora de la cafea ? ia mai povesteste-ne despre fiatul ala modificat ce l-ai avut,gtr-ul de Italia
sa schimbi jante la masina o data la 3 zile,sa pui xenon,sa pui folie,asta nu inseamna ca faci modificari la masina.....
eu vorbesc de modificari de ordin tehnic....

nu ma compara cu tine la faza cu netul,tu esti ala cu copy-paste....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 02:27   #7011
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
sa schimbi jante la masina o data la 3 zile,sa pui xenon,sa pui folie,asta nu inseamna ca faci modificari la masina.....
eu vorbesc de modificari de ordin tehnic....

nu ma compara cu tine la faza cu netul,tu esti ala cu copy-paste....
Friend,iti recomand sa citesti toate paginile, ce ai zis tu e doar o "foaie" din carticica mea,iar jantele ce le schimb la 3 zile nu le-am schimbat sau vandut , chiar detin majoritatea inca in prezent , e o diferenta. Daca tot faci afirmatii despre mine macar citeste inainte si iti garantez ca nu te vei plictisii si nici nu vei mai face afirmatii de genu.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 02:41   #7012
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
Friend,iti recomand sa citesti toate paginile, ce ai zis tu e doar o "foaie" din carticica mea,iar jantele ce le schimb la 3 zile nu le-am schimbat sau vandut , chiar detin majoritatea inca in prezent , e o diferenta. Daca tot faci afirmatii despre mine macar citeste inainte si iti garantez ca nu te vei plictisii si nici nu vei mai face afirmatii de genu.
nu ma intereseaza sa citesc 40-50-60 pagini sau cate sunt din istoria masinii tale....
e masina ta sa o stapanesti sanatos....

nu fac nici un fel de afirmatii si ma uitam ca am dat de acel topic din greseala...am citit vreo ora si in afara ca te aplaudau toti ca schimbi rotile la masina ca sosetele,ca ai pus xenon si folie la masina...

eu inteleg ca tu te bucuri ca ti-ai dus masina in 160 cai cati zici tu ca are....bravo tie,dar astea nu mai sunt un lucru sa te lase cu gura cascata in 2013....la sfarsit....

si ca tot intrasem in discutie,ma intrebai daca am facut altceva la masina decat sa schimb ulei si filtre....prietene masina nu necesita altceva decat ulei,filtre si combustibil....
suspensie are adaptiva de fabrica,de schimbat roti la ea,nu am timp de d-astea,iar puterea care o are e suficienta....

in fine,totusi eu unul as vrea sa revenim la topic,ca o tinem in consumuri si ce becuri si-a mai pus vreunul la masina inca vreo 20-30 pagini.....

Last edited by alex.panciu; 21-09-13 at 02:57.
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 07:51   #7013
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: Benzina sau motorina ?

iti dai seama ca ma bucur de caii aia , cel mai mult ma bucur cand prind dastia ca tine cu motoare de 3.0 si raman muti )) asta e diferenta frate dintre noi ,
tu ai ales sa iei o masina cat mai noua indiferent de marca sa nu ii faci nimica doar ulei si filtre (ca doar nu ai ce sa faci la un opel frate ca ie full din fabrica ))) right) ) pe cand eu am ales sa bag banii aia intr-o masina mai veche sa imi fac micul monstrulet care mananca balauri mari ca tine )
Acuma imi dau seama ca daca imi luam Insignia in loc sa bag banii in 'rablele' mele eram idolul tau )) esti cu capul in aer friend , nu mai e waw in 2013 sa schimbi interior complet exterior complet (sa 'nu mai ai' o piesa originala interior exterior) sa pui jante si suspensie sa schimbi turbo intercooler soft , astea deja sunt o banalitate , pe langa astea sa mai faci si 120k cu masina in 3 ani )) pai lasa ca e waw atunci sa schimbi uleiul la masina si filtrele in 2013 ca doar e opel de 3 litri care merge o idee mai tare ca un golf4 de 131 cai ))
Modificatorule ! ! ) Pai tu esti tuner ca taximetristii inseamna , exact asta fac si ei doar ca se intampla mai rar ca la tine , schimba filtrele si uleiul )) no asta chiar e waaw ) pai sa iti dau vesti noi , schimbatul de ulei si filtre nu mai e la moda de zeci de ani ) aerian mai esti frate , asa e daca esti de la capitala te-ai nascut direct cu grade pe umar nu mai trbe sa ai nimica in cap Nici nu stiu de ce port discutia asta cu tine , esti prajit , prafurile astea te-au ars rau.. omu cu maybach de 4000 euro ce nu mai are ce sa ii faca la masina ca e de fabrica tot navi optik caroserie unicat nimica cromat ))) cu mentalitatea asta de om batran ce a avut dacie toata viata nici nu ma astept sa intelegi ce inseamna sa bagi un ban in masina sa o faci cum iti place , ca de stiu nu ai de unde !

Last edited by BMnWA; 21-09-13 at 08:06.
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 09:00   #7014
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

@BMnWA
Taci frate ca esti depasit...bagi si tu cateva zeci de mii de euro in rable ce le-ai vazut in nfs si apoi ai arfe in cap cum ca rupi balauri d`astia de Opel 3.0 diesel, distrugatori de loganuri.
Dute la alex.panciu sa te invete cum sa schimbi un ulei si 2 filtre

@Alex.panciu
Decat sa ii zici lui BMnWA ca n`are habar de masini si performante, mai bine iti dai 2 palme`n oua si te bagi la somn. Ne permitem sa vorbim si sa facem caterinca, dar daca tot vi cu niste acuzatii, macar sa aiba o baza solida.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 09:18   #7015
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cand pe 4 din 5 forumuri de masini se vorbeste de rau despre 4tuning (care nu mai e despre tuning de mult timp), inclini sa le dai dreptate.
N ai ce sa inveti de pe site-ul asta, poate doar din mesajele private trimise unor useri cu ceva cunostinte, in rest a ramas acelasi bazar si caterinca (proasta).
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 09:27   #7016
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Cand pe 4 din 5 forumuri de masini se vorbeste de rau despre 4tuning (care nu mai e despre tuning de mult timp), inclini sa le dai dreptate.
N ai ce sa inveti de pe site-ul asta, poate doar din mesajele private trimise unor useri cu ceva cunostinte, in rest a ramas acelasi bazar si caterinca (proasta).
Pai daca promovarea este 0 barat din partea administratiei...de unde sa gasesti info utile.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 09:35   #7017
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Cred ca glumesti. Cum sa nu existe promovare ?!
Uita-te pe prima pagina a site`ului si vezi acolo promovare:
" Decolteul acesta imens i-a distrus pe toti barbatii
Anda Adam intr-o rochie identica cu a Biancai Draguseanu
Cate oo are Nikita "
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 10:29   #7018
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Cred ca glumesti. Cum sa nu existe promovare ?!
Uita-te pe prima pagina a site`ului si vezi acolo promovare:
" Decolteul acesta imens i-a distrus pe toti barbatii
Anda Adam intr-o rochie identica cu a Biancai Draguseanu
Cate oo are Nikita "
Si ce ai vrea frate sa fie....tutoriale de mecanica, sfaturi legate de masini....prostii d`astea?
JDV is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 10:57   #7019
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nu e chiar asa. Si inainte, acum 5 6 7 ani erau topicuri unde se bateau campii si caterinca proasta
Daca vrei tutoriale despre cum sa schimbi uleiul si filtrul de polen intri pe youtube. Asa ca fapt divers, am observat ca pe forumurile din ghermania, hanglia and co nu prea vezi aberatii asa cum vezi pe aici. Dar tot e bine, ca ne mai destindem , mai radem , glumim (unii dintre noi).

Revenind la topic, ieri asteptam pe cineva la o institutie, si vine un nene la vreo 50 de ani cu un Grand Cherokee v8 si din vorba in vorba ii zic uite domle am si eu unul la fel , dvs cat va consuma? Si face el , a pai in oras cam 16 litri si extraurban Bucuresti Galati cam 14 litri daca merg asa pe cruise cu 140.
Si eu zic, domle inseamna ca a mea e defecta, in oras mai putin de 25 nu vrea, iar extraurban la 140 consuma 18 litri . Deci am observat ca e chestie generala asta cu consumul. Mai am vecin care la A sei 3.0 tdi automat, cica in oras nu ii sare de 9 =)) Altul cu un Landcruiser hdj 80 cu motor 4 litri diesel aspirat si la fel cica in oras consuma 10 ) Eu unul as intelege sa te "lauzi" ca ar consuma mai mult ca sa vaza dusmanii valoarea, dar sa zici ca ele consuma mai putin decat da fabricantul in conditii ideale (iar Romania e undeva diametral opus de ideal)...
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 21-09-13, 12:16   #7020
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Nenea cu Jeep ul avea perfecta dreptate, cam astea sunt valorile de consum la V8.....in schimb cel cu Landcrouser ul abera maxim.....masina aia nu stie ce inseamna consumul sub 14-15....poate se referea la consumul la relanti.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -