Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-06-13, 15:22   #6211
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
S-a apucat maioneza de munca si s-a lasat de combinatii???
S-a intors lumea cu susul in jos, clar.


Franz, daca avea amortizoarele duse, nu este clar ca dieselul nu e bun si se strica???
Maioneza mereul e pus pe combinatii ))

Cred ca nici masina ta nu mai este buna bluey.... e prea neagra... in concluzie .. dieselul e stricat ! sunt curios cu ce masina vine saptamana viitoare franz
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 19:05   #6212
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Am inteles, sa traiti. Barbatu are ultimul cuvint in casa. Femeia zice ce sa faci, si tu zici - am inteles, sa traiti.
esti subtil ca un elefant intr-un magazin de portelanuri...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 20:23   #6213
john88_sbk

Stage 3
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 130
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Pai sincer e singura japoneza din familie si e "alergata" de mama mai mult decat de mine sau fratele meu ! noi suntem fani germane [ bmw ] iar celica asta a reusit sa ne impresioneze prin faptul ca in 4 ani de zile , in afara de consumabile nu a cerut nimic altceva ! pai dupa un an, tragi linie si sa vezi ca te ajunge mai putin la bani in comparatie cu un 320d e46 sau 530d e60 , pai ce sa ii mai ceri?

PS : scuze , t23 aveam in cap doar , nu stiu cum am reusit sa scriu 32 )))


Sa o turati sanatosi cu totii ). Cum am mai spus este o masina superba si fff fiabila. Numai bine.

Scuze de off topic !
john88_sbk is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 23:08   #6214
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
intr-adevar nu am vazut nici o masina care a circulaat in romania peste 100.000 km si sa nu aiba ceva schimbat.....
Ti-as da exemplul meu la 164.000km masina cumparata din Romania in 2006 si folosita In Romania dar mi-i ca nu ma crezi....
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 02:38   #6215
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Ti-as da exemplul meu la 164.000km masina cumparata din Romania in 2006 si folosita In Romania dar mi-i ca nu ma crezi....
se poate nu este imposibil.....daca ne spui si despre ce masina este vorba?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 18:30   #6216
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
S-a apucat maioneza de munca si s-a lasat de combinatii???
S-a intors lumea cu susul in jos, clar.


Franz, daca avea amortizoarele duse, nu este clar ca dieselul nu e bun si se strica???
Eee, amortizoare, bucsi, etc, ce conteaza ? Consuma putin, asta-i baza. Ca eu cite masini am avut, pe toate le-am pus la punct, si cind le-am vindut, viitorul proprietar nici macar schimb de ulei nu trebuia sa-i faca, de restu sa nu mai vorbesc. Ma cam deranjeaza zgomotul motorului de la diesel, da asta e. Urmatoarea masina o sa fie o cu schimbator automat, si cred ca o sa fie o benzinara. Depinde de starea mea spirituala. Amu m-am fixat pe consum, de aia mi-am luat diesel. I-am facut schimb de ulei, filtre, apoi ai schimb telescoapele, si dupa aia o vind. Ce fraier sint. Asa fac de fiecare data. Deja nevastamea o intrat in depresie din cauza ca tot schimb masinile. Nu ma linistesc pina nu-mi iau o automata. Dupa aia gata, aia o sa fie ultima masina. Da cred totusi ca o sa fie o benzinara, pt ca ma cam deranjeaza troncanitu motorului de la diesel. Deocamdata diesel ruullzzz

Last edited by franz34sm; 07-06-13 at 18:32.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 18:40   #6217
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Normal ca troncane daca e tigaie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:32   #6218
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Eee, amortizoare, bucsi, etc, ce conteaza ? Consuma putin, asta-i baza. Ca eu cite masini am avut, pe toate le-am pus la punct, si cind le-am vindut, viitorul proprietar nici macar schimb de ulei nu trebuia sa-i faca, de restu sa nu mai vorbesc. Ma cam deranjeaza zgomotul motorului de la diesel, da asta e. Urmatoarea masina o sa fie o cu schimbator automat, si cred ca o sa fie o benzinara. Depinde de starea mea spirituala. Amu m-am fixat pe consum, de aia mi-am luat diesel. I-am facut schimb de ulei, filtre, apoi ai schimb telescoapele, si dupa aia o vind. Ce fraier sint. Asa fac de fiecare data. Deja nevastamea o intrat in depresie din cauza ca tot schimb masinile. Nu ma linistesc pina nu-mi iau o automata. Dupa aia gata, aia o sa fie ultima masina. Da cred totusi ca o sa fie o benzinara, pt ca ma cam deranjeaza troncanitu motorului de la diesel. Deocamdata diesel ruullzzz
sa vezi consum la benzina automata.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:37   #6219
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Stie, ca a avut super e36-le ala automat. Si cand il baga in "S" IMEDIAT se ducea printre masini!
Se aliniau planetele! Era ceva similar cu impartirea la 0 ! Adica supranatural!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 19:39   #6220
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Stie, ca a avut super e36-le ala automat. Si cand il baga in "S" IMEDIAT se ducea printre masini!
Se aliniau planetele! Era ceva similar cu impartirea la 0 ! Adica supranatural!
....imi cer scuze d-asta nu stiam....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 07-06-13, 20:19   #6221
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Pai cu ala a facut furori prima data. Probabil e si masina in care si-a pierdut virginitatea. Asta daca a reusit sa o piarda
eMH is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 08:41   #6222
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Benzina sau motorina ?

Dao incolo de benzinare, ca consuma mult. M-am razgindit, nu-mi mai iau benzinara. Ramin la diesel. La o benzinara, si daca motorul e de 1000 cmc, si atunci consuma mult, mai ales cind are masina ceva greutate in ea, se chinuie de numa, si si papa. Benzinare sint facute sa consume, PUNCT. Si pe voi toti va deranjeaza consumul mare al unei masini, nu ? De aia vad pe multi ca isi pun instalatie de gaz in masina, sa consume mai putin. Altii isi instaleaza ceva instalatie cu hidrogen etc etc. Iti iei diesel si ai scapat de problema consumului. Un VW LUPO motor 1200 tdi, cu 61 cai, care consuma 3,7 in oras. Sau cu motor de 1400 tdi, cu 75 de cai, care consuma 5,6 in oras. Sau un Golf 1,9 tdi cu 90 de cai, care ia 6,4 in oras. Sau o japoneza motor 2000 cmc cu 90 de cai, care ia 6,5 in oras.
Nuuu benzinare care papa 10 - 15 in oras, din aia nu trebe la nimeni. Si eu am avut Bmw pe benzina automata care imi consuma in jur de 14 in oras. In ziua de azi, toata lumea vrea masina cu consum redus. Fac plinu odata pe luna, si nam treaba cu criza, nici cu democratia, nici cu partidu. Astazi ala e smecher, la care ai consuma masina mai putin. Am vorbit eu cu mai multi care au masini pe benzina, si cind iam intrebat, cit ai consuma masina, mi-au raspuns asa : pffuuuuu, muult. Lasatio drecu de benzinare, ca nu mai traim pe timpul lui Ceausescu, cind toata lumea isi lua masina pe benzina. Cit iti consuma masina ? ppfuu 10 litrii, 12 litrii, 15 litrii, etc. A mea consuma 5 litrii, 6 litrii 6,5, etc. Haaaa, cine-i mai smecher ?
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 09:14   #6223
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Fritz, de unde putem sa cumparam icoane cu tine?
Sau ai macar o biserica speciala unde putem sa ne inchinam la tine?
Te gasim macar la pagina 5 din ziar???
eMH is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 15:38   #6224
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Fritz, de unde putem sa cumparam icoane cu tine?
Sau ai macar o biserica speciala unde putem sa ne inchinam la tine?
Te gasim macar la pagina 5 din ziar???
ce ti-am zis......consuma......
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 08-06-13, 15:53   #6225
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Bai Franz, eu ti-am zis serios. Golful tau consuma cam mult pentru un 1.9tdi de 90cp.
Sau nu stii tu sa mergi cu un diesel si de aia??
Mai intreaba pe la posesori de tdi-uri d-alea sa vezi cat ar trebui sa consume.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -