Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce alegeti?
Benzina 1,359 68.98%
Motorina 611 31.02%
Voters: 1970. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-13, 23:23   #6196
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Si mie-mi vine greu a crede ca gasesti o masina, nu neaparat germana, care sa reziste atatia km in conditiile alea, fara sa schimbi ceva articulatii macar.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:24   #6197
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Si mie-mi vine greu a crede ca gasesti o masina, nu neaparat germana, care sa reziste atatia km in conditiile alea, fara sa schimbi ceva articulatii macar.

Crede ma ca eu am ramas blocat impreuna cu amicul meu cristi de la AD garage militari , ca acolo am facut toata revizia completa ! Iar fordul ala , garantez eu ca numai intretinut corespunzator nu a fost !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:24   #6198
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Corect, depinde de felul in care e exploatata fiecare. Oricum am auzit ca astea de 131 cp stau ceva mai bine la capitolul volanta, decat restul.
nu am avut nici o problema,nici la ambreiaj nici la volanta si nici nu are.....intr-adevar din ce am vazut si am mai auzit stau mai bine...
acum masina nici nu e alergata....daca te pui pe ea cedeaza si asta iti dai seama...
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:29   #6199
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Suntem putin offtopic dar fie : alex ce relatezi tu e joaca de copil acolo , iti zic eu la categoria passat uri ca B5 ul [ cel facut intre 98-2001 ] nu o sa mai fie absolut nici unul la capitolul fiabilitate !

Recent am facut o revizie generala la un ford focus mk1 tddi de 90 de cai , fabricatie 2001. Adusa in tara in 2005 la 160.000 de km reali , actual are 270.000 . A fost masina de scoala pentru o soferita care nu stia ce inseamna sa ocolesti groapa sau sa eviti borduri etc si hamalit in toate felurile ! Cand am desfacut masina sa vedem ce e de inlocuit , am constatat cu stupoare ca articulatia , suspensia si alte elemente erau cele OEM de fabrica [ motorcraft ] , ei , arata mi tu un passat b5.5 cu kilometraj asemanator sau bmw sau o alta germana [ exceptie facand golful ] care sa reziste atata amar de kilometrii cu articulatia si suspensia de fabrica pe drumurile noastre romanesti ! Am desconsiderat fordul focus mk1 pana sa ma apuc de asta si sa vad ce aveam de inlocuit la ea ! doar cele 2 bucse de la brat si pivotii ! pentru mine masina aia e o "eroina" la cum a rezistat pe mana fetei timp de 2 ani cel putin , ca sa nu mai zicem ca taicasu la fel , conduce masina aia in mod agresiv !
aici nu te contrazic.....cu toate ca ne-am cam certat noi

am vazut si eu masini la 150.000-200.000 km cu totul original....
de exemplu passat-ul mamei mele din 2004,adus din germania la 90.000 in 2006....are totul original,pana si amortizoarele fata spate.....
intr-adevar nu am vazut nici o masina care a circulaat in romania peste 100.000 km si sa nu aiba ceva schimbat.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:30   #6200
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Crede ma ca eu am ramas blocat impreuna cu amicul meu cristi de la AD garage militari , ca acolo am facut toata revizia completa ! Iar fordul ala , garantez eu ca numai intretinut corespunzator nu a fost !
cristi?maioneza?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:35   #6201
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
nu am avut nici o problema,nici la ambreiaj nici la volanta si nici nu are.....intr-adevar din ce am vazut si am mai auzit stau mai bine...
acum masina nici nu e alergata....daca te pui pe ea cedeaza si asta iti dai seama...
Garantez ca mai repede cedeaza cele care au stat mult, decat cele care au fost folosite. Fosta-mi masina, inainte sa ajunga la mine, statuse aprox 2 ani degeaba. Cand am ridicat-o pe elevator, nu avea absolut nicio bucsa sau element de cauciuc care sa nu fie crapat, copt, deteriorat.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:35   #6202
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
aici nu te contrazic.....cu toate ca ne-am cam certat noi

am vazut si eu masini la 150.000-200.000 km cu totul original....
de exemplu passat-ul mamei mele din 2004,adus din germania la 90.000 in 2006....are totul original,pana si amortizoarele fata spate.....
intr-adevar nu am vazut nici o masina care a circulaat in romania peste 100.000 km si sa nu aiba ceva schimbat.....
Ironia sortii : Avusese ambreiajul schimbat acum 30 de mii de km ! masina are volanta simpla ! ei , cand am dat jos cutia , placa de presiune era toata albastra iar discul de ambreiaj zanganea tot si era sachs nou nout ! rulmentul era LUK si era facut PRAF ! culmea , volanta abia avea 2 urme de patinare [ nimic grav ] si culmea OEM ford ))). Acum are din nou kitul schimbat tot cu sachs dar are si rulment tot sachs ... sa vedem cat va rezista ambreiajul nou si daca va tine cont de cateva sfaturi pentru o exploatare mai corecta a masinii !


Da , cristi [ maioneza ] , ia intreabal , nu mai vrea 2 clienti ca mine?)))... sa vezi ce iti spune )))
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:39   #6203
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Ironia sortii : Avusese ambreiajul schimbat acum 30 de mii de km ! masina are volanta simpla ! ei , cand am dat jos cutia , placa de presiune era toata albastra iar discul de ambreiaj zanganea tot si era sachs nou nout ! rulmentul era LUK si era facut PRAF ! culmea , volanta abia avea 2 urme de patinare [ nimic grav ] si culmea OEM ford ))). Acum are din nou kitul schimbat tot cu sachs dar are si rulment tot sachs ... sa vedem cat va rezista ambreiajul nou si daca va tine cont de cateva sfaturi pentru o exploatare mai corecta a masinii !


Da , cristi [ maioneza ] , ia intreabal , nu mai vrea 2 clienti ca mine?)))... sa vezi ce iti spune )))
ce caterinca....cat ne-am certat si avem prieteni comuni
il stiu si pe patronul service-ului......
o sa il intreb.....l-ai muncit zdravan.?
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:44   #6204
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Benzina sau motorina ?

Ce inseamna 4tuning-ul asta. Te certi, te injuri...apoi faci schimb de id-uri
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:47   #6205
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Ce inseamna 4tuning-ul asta. Te certi, te injuri...apoi faci schimb de id-uri
e mica lumea asta frate....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 23:50   #6206
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
ce caterinca....cat ne-am certat si avem prieteni comuni
il stiu si pe patronul service-ului......
o sa il intreb.....l-ai muncit zdravan.?
L am disperat [ a recunoscut si el , ca sunt cel mai maniac si exigent om pe care a putut l-a putut avea in service ] , partea "proasta" pentru el e ca mai vin cu inca 3 masini pe capul lui [ proiecte de care ma ocup eu ]

Oricum am apelat la serviciile lui , pentru ca a stiut sa se ridice la nivelul exigentelor mele , impreuna cu inca 2 mecanici si un electrician dat dracului ! Tot respectul meu pentru echipa si baietii de acolo !

Am bagat 2000 de euro in fordul ala [ retrofit faruri bixenon ca de fabrica de facelift , inlocuit consumabile , frane ATE , bucsaraie lemforder , curatat motor + traseu turbo + revizia motorului completa la ulei , filtre , AC , gume noi , echilibrate , rulmenti noi , kit ambreiaj , kit distributie , curele si accesorii + alte maruntisuri ]. Acum fordul ala merge cum mergea ca iesit din fabrica. sa fi vrut si tot nu puteam sa le reprosez ceva baietilor de acolo , pentru ca au facut absolut totul PERFECT. Asta demonstreaza ca stiu sa isi asculte clientul !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 02:00   #6207
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
L am disperat [ a recunoscut si el , ca sunt cel mai maniac si exigent om pe care a putut l-a putut avea in service ] , partea "proasta" pentru el e ca mai vin cu inca 3 masini pe capul lui [ proiecte de care ma ocup eu ]

Oricum am apelat la serviciile lui , pentru ca a stiut sa se ridice la nivelul exigentelor mele , impreuna cu inca 2 mecanici si un electrician dat dracului ! Tot respectul meu pentru echipa si baietii de acolo !

Am bagat 2000 de euro in fordul ala [ retrofit faruri bixenon ca de fabrica de facelift , inlocuit consumabile , frane ATE , bucsaraie lemforder , curatat motor + traseu turbo + revizia motorului completa la ulei , filtre , AC , gume noi , echilibrate , rulmenti noi , kit ambreiaj , kit distributie , curele si accesorii + alte maruntisuri ]. Acum fordul ala merge cum mergea ca iesit din fabrica. sa fi vrut si tot nu puteam sa le reprosez ceva baietilor de acolo , pentru ca au facut absolut totul PERFECT. Asta demonstreaza ca stiu sa isi asculte clientul !
da,a zis ca l-ai terorizat
sunt foarte buni si muncitori....crede-ma ca asa cum ii stiu eu pe cei care au service-ul altfel de oameni nu au ce cauta acolo.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 02:45   #6208
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
da,a zis ca l-ai terorizat
sunt foarte buni si muncitori....crede-ma ca asa cum ii stiu eu pe cei care au service-ul altfel de oameni nu au ce cauta acolo.....

Lasa ca zilele urmatoare o sa il vizitez din nou , de data asta cu o decapotabila )))...
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 09:49   #6209
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Benzina sau motorina ?

S-a apucat maioneza de munca si s-a lasat de combinatii???
S-a intors lumea cu susul in jos, clar.


Franz, daca avea amortizoarele duse, nu este clar ca dieselul nu e bun si se strica???
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 06-06-13, 14:08   #6210
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Benzina sau motorina ?

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
S-a apucat maioneza de munca si s-a lasat de combinatii???
S-a intors lumea cu susul in jos, clar.


Franz, daca avea amortizoarele duse, nu este clar ca dieselul nu e bun si se strica???
stai linistit ca nu se lasa ala de combinatii.....viata lui
alex.panciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -