Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care sunt preferatele tale?
1. Japoneze 246 56.29%
2. Europene 191 43.71%
Voters: 437. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-07, 16:36   #436
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Diferenta dintre japonezele de lux si cele nemtesti nu mai este atat de mare. O mare parte a americanilor insa continua sa mearga pe Cadillac ca optiune de lux, in detrimentul celorlalte. Nu toti se arunca la straine cand e vorba de segmentul de lux si departe de a domina BMW si alea. La acest capitol din nou, japonezele domina. Mai precis, Lexus. BMW e pe locul 2, urmat de Audi afaik, urmat de Acura, Infiniti si abia apoi Benz.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 19:42   #437
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by fishbone View Post
Diferenta dintre japonezele de lux si cele nemtesti nu mai este atat de mare. O mare parte a americanilor insa continua sa mearga pe Cadillac ca optiune de lux, in detrimentul celorlalte. Nu toti se arunca la straine cand e vorba de segmentul de lux si departe de a domina BMW si alea. La acest capitol din nou, japonezele domina. Mai precis, Lexus. BMW e pe locul 2, urmat de Audi afaik, urmat de Acura, Infiniti si abia apoi Benz.
Banuiesc ca te referi la vanzari doar si anume la vanzarile din America!,caci dc. vb. de calitate esti departe de adevar!,cum sa se compare lexus,nissan,infinity,etc. cu Mercedes,bmw,audi..nici macar cu Phaeton-ul de la VW,sa fim seriosi!

P.S.-Observ ca ala care are o japoneza,sustine ca sunt cele mai bune,ala care are VW sustine ca VW e cel mai tare(sau grupul din care face parte),bmw-ul cu bmw-ul,etc....Fiti fratilor mai realisti si lasati deoparte copilariile astea,sariti de parca ar fi firmele voastre auto!Bafta!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 03:10   #438
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
de aici n-ar mai trebui sa vorbeasca nimeni cu tine despre masini ca esti pe langa subiect
Vorbesti cu mine sau cu ala din spate? Esti rezistent la o mica gluma sau ce ai? Mai descretesteti fruntea aia si nu mai lua totul asa personal....era doar o discutie pe un forum.

@THX....Pai lumea cumpara masini dupa gustul lor. Si daca ala este gustul lor normal ca sustin ca produsele lor sunt cele mai bune (din punctul lor de vedere). Deci daca tu ai fi fan VW asa cum sunt multi.....ce masina iti iei intre Ford Focus si VW Golf? Probabil Golf. Si daca intrii intr-o discutie Ford vs VW pe care ai sustine-o?

Eu personal sunt fan BMW si Honda. Insa trebuie sa recunosc faptul ca daca as fi pus in ipostaza sa decid pt o masina de lux nu as merge pe japoneza....poate nici seria 7 nu....cred ca un Chrysler sau un Cadilac chiar daca in general nu imi plac masinile americane. Si tot in acelasi timp as alege un Audi RS4 in fatza unui M3. Cateodata trebuie sa mai recunosti cand gaina vecinului face mai multe oua....
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 03:53   #439
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Si daca gainile fac la fel de multe oua?...ramai cu ce stii, adik marcile pt care ai preferinte...in marea majoritate toti cam asa facem...asta cand performantele sau criteriile de clasificare a masinilor ne dau rezultate f apropiate la 2 sau mai multe marci diferite
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 03:57   #440
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Banuiesc ca te referi la vanzari doar si anume la vanzarile din America!,caci dc. vb. de calitate esti departe de adevar!,cum sa se compare lexus,nissan,infinity,etc. cu Mercedes,bmw,audi..nici macar cu Phaeton-ul de la VW,sa fim seriosi!

P.S.-Observ ca ala care are o japoneza,sustine ca sunt cele mai bune,ala care are VW sustine ca VW e cel mai tare(sau grupul din care face parte),bmw-ul cu bmw-ul,etc....Fiti fratilor mai realisti si lasati deoparte copilariile astea,sariti de parca ar fi firmele voastre auto!Bafta!
io tot nu vad de ce nu s-ar compara

eu sunt printre cei care a preferat japoneza de lux in detrimentul unei germana, asta plecand cu ideile precomcepute dtipic romanesti cum ca inafara de nemti si englezi altii nu mai fca masini de lux....

Sute de mii de nord-americani fac aceeasi alegere anual, si din ce in ce mai mult asta se intampla si in europa si asia

eu cred ca cel mai putin realist de aici esti tu care nu poti sa crezi ca un lexus, infinity sau acura poate fi la fel de bun (sau mai bun in unele cazuri si la anumite aspecte) decat un mb/bmw/audi
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 13:00   #441
PaRaDoX

Stage 3
 
PaRaDoX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 147
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

"Nu mai pot edita acum...ce mai vroiam sa spun e ca atunci cand Mercedes a scos modelul cabrio in 96 cu acoperis automat (nu stiu exact care din ele) a fost considerata prima masina cu sistemul asta din lume....balamuc...extaz...trambitze...ca la cateva luni dupa...sa primeasca o palma peste ceafa de la Honda: "Idiotilor noi fabricam din 92 CRX Del Sol care are acelasi gen de sistem! La culcare cu voi!"""

))) Cel mai de *** exemplu din toate timpurile. Puey frate cand Mercedes avea ca optiuni standard ABS, Airbag si ASR, Honda nu avea nici piele pe scaune la clasa lux.))) Cate tehnologii revolutionare au avut tupeu sa scoate Mercedes pe piata, si cate tehnologii revolutionare au avut tupeu Honda sa scoata pe piata. Iar tu faci galagie pentru nushtiu ce confuzie. Daca ar fi sa o luam dupa cum ai explicat tu....Honda trebuia sa lesine de mult.
Eu nu gandesc topicul ca europene contra japoneze....eu gandesc asa Mercedes contra toate Japonezele. Si mai gandesc asa....Cate puncte forte are unul si cate puncte forte are cealalta. Bineinteles ca poate la o anumita categorie e mai slab (desi singura cred ca ar fi pretul), dar plm...Nu am vazut japoneza de top sa intreaca un Mercedes de top.
Eu zic de Mercedes pentru ca is fan si pentru ca stiu o gramada despre firma.
Daca as sustine strict un BMW ar trebui sa am argumente..eh si nu prea am ...ca nu-s pasionat, si deci nushtiu prea multe. Asta nu inseamna ca nu pot sa ma interesez in ultima instanta si despre BMW.
__________________
Si ma intreb pentru ce vei opta, un S class din 98' ori 15 Logan la mana a opta.
PaRaDoX is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 13:19   #442
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by 200SX View Post
Europenele) ceva facut pentru oamni linistiti, nu prea exceleaza in nici un domeniu

.. si o completare Japonezele au posibiliati foarte mari de tuning
Cum nu prea exceleaza in nici un domeniu?

In aproape toate clasele varful este detinut de europene....iar la supercars Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Porsche si multe, multe, multe altele detin suprematia.
De fapt ce marca japoneza (model) se ridica la faima celor de mai sus?

Votul meu se duce clar la europene....
Pe locul 2 ar fi japonezele pt. potentialul de tuning ridicat, iar acele "chestii" de peste ocean (cu exceptia Corvette si Ford GT40 care e proiectat in GB) nu merita bagate in seama .

PAREREA MEA
__________________
moise is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 01:57   #443
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by PaRaDoX View Post
))) Cel mai de *** exemplu din toate timpurile. Puey frate cand Mercedes avea ca optiuni standard ABS, Airbag si ASR, Honda nu avea nici piele pe scaune la clasa lux.))) Cate tehnologii revolutionare au avut tupeu sa scoate Mercedes pe piata, si cate tehnologii revolutionare au avut tupeu Honda sa scoata pe piata. Iar tu faci galagie pentru nushtiu ce confuzie. Daca ar fi sa o luam dupa cum ai explicat tu....Honda trebuia sa lesine de mult.
Eu nu gandesc topicul ca europene contra japoneze....eu gandesc asa Mercedes contra toate Japonezele. Si mai gandesc asa....Cate puncte forte are unul si cate puncte forte are cealalta. Bineinteles ca poate la o anumita categorie e mai slab (desi singura cred ca ar fi pretul), dar plm...Nu am vazut japoneza de top sa intreaca un Mercedes de top.
Eu zic de Mercedes pentru ca is fan si pentru ca stiu o gramada despre firma.
Daca as sustine strict un BMW ar trebui sa am argumente..eh si nu prea am ...ca nu-s pasionat, si deci nushtiu prea multe. Asta nu inseamna ca nu pot sa ma interesez in ultima instanta si despre BMW.
Nu aveam de gand sa iti raspund la asemenea aberatie dar se vede ca ai idei putine dar fixe. Ca tu alta marca inafara de mercedes nu vezi. Se vede cat de multe stii tu despre japoneze in general. Daca stii foarte multe despre o marca asta nu inseamna ca este cea mai. Si mai vi si cu afirmatii imbecile de genul "Bineinteles ca poate la o anumita categorie e mai slab (desi singura cred ca ar fi pretul)" ......slab la ce desteptule? NIMENI in aceasta discutie (oricat de indarjit ca marca lui favorita este mult superioara) nu a venit cu un raspuns asa idiot. Mai citeste-l odata si vezi si tu.

"eu gandesc asa Mercedes contra toate Japonezele"
"cate tehnologii revolutionare au avut tupeu Honda sa scoata pe piata"
"Daca ar fi sa o luam dupa cum ai explicat tu....Honda trebuia sa lesine de mult." - lumea nu stia de existenta unor modele scoase de Honda
"Eu zic de Mercedes pentru ca is fan si pentru ca stiu o gramada despre firma."
"BMW ar trebui sa am argumente..eh si nu prea am ...ca nu-s pasionat, si deci nushtiu prea multe" - Daca nu stii de BMW vrei sa ma astept sa stii de ceva Japonez? Pai sa stii chiar daca nu esti pasionat de marca si dupa aia mai vorbeste.
"Asta nu inseamna ca nu pot sa ma interesez in ultima instanta si despre BMW" - chiar te rog. Si mai inceraca si ceva american...ca am inteles ca si aia au inceput recent sa fabrice masini. Sunt incepatori da ce sa-i faci.....
"cand Mercedes avea ca optiuni standard ABS, Airbag si ASR, Honda nu avea nici piele pe scaune la clasa lux.)))" - stii cum arata Honda Legend? Nu prea cred.

@ AlexSHO: "pai d-aia si-au scos fiecare cate o marca de lux, nu avea cum sa se bata un nissan cu un mercedes si asa si-au scos marca premium infiniti"
Nu are legatura cu produsul (calitate, performante etc)....este strategie de marketing....multi nu risca sa isi puna in pericol firma care merge foarte bine pt ceva nou asa ca deschide alta...daca intra aia in lichidare nu afecteaza firma parinte asa de mult (imagine + finante).
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 09:36   #444
PaRaDoX

Stage 3
 
PaRaDoX's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 147
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Wa am luat-o ca un punct slab al Mercedesului( da am scris naspha acolo) . SI inca ceva, am zis ca nu prea stiu, nu ca nushtiu nimic. asta nu inseamna ca nu sunt in pas cu ce scoate BMW - ul sau cu ce scoate Honda sau oricare, numai ca (dupa cum ziceai si tu) nu sunt pasionat. Si faza cu "lumea nushtia de existenta unor modele scoase de Honda" tu ai facut scandalul ala
"Idiotilor noi fabricam din 92 CRX Del Sol care are acelasi gen de sistem! La culcare cu voi!""" care plm..dupa cate tehnologii au scos astia tu sa faci scandal numai la o simpla confuzie. Mercedes ce trebuia sa spuna lu Honda. WA copiiatorilor nu ne mai luati sistemele"??? ca plm si Honda are Airbag.
PaRaDoX is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 18:40   #445
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Banuiesc ca te referi la vanzari doar si anume la vanzarile din America!,caci dc. vb. de calitate esti departe de adevar!,cum sa se compare lexus,nissan,infinity,etc. cu Mercedes,bmw,audi..nici macar cu Phaeton-ul de la VW,sa fim seriosi!
Sa-mi elaborez spusele. In anul in care G35 a fost lansat de Infiniti, a luat nominalizarea "Car of the Year" si premiul de la "teutonul invincibil" numit BMW Seria 3, cu care concureaza. Asta cel putin din partea la Motor Trend. Deci nu, nu sunt departe de adevar, te sfatuiesc sa citesti care e parerea publicatiilor de specialitate si parerea consumatorilor in topuri tocmite de diverse companii, dar ai grija sa nu te axezi pe cele eurocentrice. Top Gear ar fi o astfel de sursa eurocentrica. Iti dau insa dreptate, europenii merg dincolo de un punct unde japonezii se opresc. Ma refer la modele si dotari ale unor oferte de lux din gama Mercedes Benz, BMW si asa mai departe. Pana si Subaru Legacy la interior a fost declarat un concurent veritabil la adresa Audi-ului A3. Multi le pun pe picior de egalitate. Deci uite ca japonezii si-au perfectionat si ei procesul de manufacturare.

In cazul meu nu prea poate fi vorba de miopie, deci nu ma arunca in aceas clasificare cu cei care spui ca o tin una si buna. Daca conduc japoneza in acest moment nu vad de ce-as putea fi vinovat de miopie. Ce anume m-ar absolvi? Sa am un garaj imens cu o americana, japoneza si nemteasca? Sa fim seriosi. Afla ca, in afara de G35, FX si Q45 prefer toate modelele de la BMW decat cele oferite de Infiniti. Si afla ca intre G35 si un IS350, as alege IS350. Deci nici macar de afinitate pentru o anumita firma nu pot fi acuzat, darmite de "natie" de provenienta.

Paradox, tu te intinzi la comparatii unde nu e cazul. Honda vs Mercedes-Benz. O masina gandita sa fie economica si buna vs o masina gandita sa fie de lux, cu o gramada de optiuni. Pai atunci haide sa comparam Benz cu o trotineta. OMG trotinetele sunt pe pamant de cand lumea si tot nu au ABS inca. Ceea ce interlocutorul de care te legi vroia sa spuna era altceva, ca nu sunt japonezii codasi asa cum ii crede inca lumea.

Romanu' in fond si al urma urmei nici macar nu avea habar de ce-si lua TDI. Monkey see, monkey do. Cand au aparut prima oara TDI-urile nu exista un avantaj clar, dar el stia ca neamtu'-si ia asa ceva, asa ca ce altceva sa-si ia romanu?

Last edited by fishbone; 04-05-07 at 18:43.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 18:48   #446
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by moise View Post
Pe locul 2 ar fi japonezele pt. potentialul de tuning ridicat, iar acele "chestii" de peste ocean (cu exceptia Corvette si Ford GT40 care e proiectat in GB) nu merita bagate in seama .
PAREREA MEA
Nici Mustang? Nici macar versiunea GTKR? Nici macar Saleen S7? Nici macar Saleen asa, in general? Nici macar Pontiac GTO? Nici macar Camaro? Nici macar Trans Am?
Lista continua. Daca tu vrei sa persisti in ignoranta, e treaba ta, bineinteles, parerea ta. Spuneam doar, ca sa vezi ca ratezi o gramada.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 18:56   #447
Malos

Stage 5
 
Malos's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 314
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Yo zic ca europenele sunt putin peste...insa...in cativa ani lucrurile nu cred ca vor mai sta asa...la ce tehnologie au japonezii...nu stiu cat vor mai sta in spatele europenelor
Malos is offline   Reply With Quote
Old 04-05-07, 23:27   #448
samurai_vg

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 3
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by Malos View Post
Yo zic ca europenele sunt putin peste...insa...in cativa ani lucrurile nu cred ca vor mai sta asa...la ce tehnologie au japonezii...nu stiu cat vor mai sta in spatele europenelor
nu stiu acum care tara are o tehnologie mai avansata ,dar daca stam sa ne gandim ca japonia a renascut din cenusa precum pasarea Phoenix si acum se bate egal la egal cu o lume intrega in industria auto si are producatori ce produc masini cat europa la un loc,nu stiu ce sa mai spun

si cand te uiti in sondajele celor mai satisfacuti clienti......cine sunt in top?
degeaba am mercedes daca nu sunt multumit de masina.
samurai_vg is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 11:25   #449
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

Quote:
Originally Posted by Nicknamed_13 View Post
"cand Mercedes avea ca optiuni standard ABS, Airbag si ASR, Honda nu avea nici piele pe scaune la clasa lux.)))" - stii cum arata Honda Legend? Nu prea cred.
mister 'dacia e caruta, ati vazut si voi in borat' am zis ca nu mai vorbesc cu tine despre masini dar intreci limita priceperii tale in domeniul auto, si dai problema dupa cum vrei, compari niste marci care nu joaca in aceeasi liga.. ce vrei tu sa compari un legend cu un E sau nu inteleg ce vrei PLUS CA SE VORBEA CAND A INTRODUS MB ABS-UL AIRBAG-UL honda nu stia ce sunt alea asa ca nu mai fa pe incapabilul in public

@fishbone nu inteleg cum poti sa te dai asa destept cand tu vezi numai japoneze... nu mai incerca sa dai exemple ca nu e asa si ca tie iti plac si europenele (blabla) ca devii ca personajul de mai sus

cu supercarurile alea amerciane ce ai vrut sa ne arati? ca fiecare supercar american are unul european peste el?

pamflet: calutul european e mai tare decat calutul american ^^
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 05-05-07, 13:06   #450
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Supercars - Japoneze vs. Europene

toate firmele au luat din rigurozitatea NEMTEASCA!
ei au inceput sa perfectioneze masinile..airbag, dotati:aer, geamuri electrice.. nemtii au inventat f multe chestii!

japonezele vs europenele zic ca sunt egale la fiabilitate, dif o face aspectul!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -