Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-08-10, 23:43   #166
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pai nu sunt eficiente, e simplu. Consuma mult, sunt nepractice, e neplacut sa ai o masina fara cuplu si sa o turezi tot timpul la 6000 rpm ca sa simti ceva. Nu e ca in NFS in viata reala. Oricum nu te impiedica nimeni sa iti cumperi, problema e ca Honda nu prea vezi in schimb vezi alte marci peste tot. Deci Hondele respective au mai multi fani decat cumparatori desi nu sunt masini scumpe.
honda consuma mult?oricum acest topic ii aiurea nu prea are legatura s2000 cu m3 e46 sau modelu nou.nsx vs m3 e46 da,sunt aproape ca cilindree si putere,dar ii clar ca nsx ii superior m3-ului.eu unu pe domeniul sportiv sunt fan masinilor japoneze.
__________________
sergiu_evo is offline  
Old 28-08-10, 23:51   #167
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

M3 este un sedan sportiv bazat pe o masina de strada normala, NSX este aproape un supercar, motor central, sasiu de aluminiu, rwd, coeficient aerodinamic excelent, sasiu/suspensii setate pentru circuit, masina dezvoltata cu piloti de F1 si care a stat la baza supercarului suprem, McLaren F1. Nu sufera comparatie daca e sa fim cinstiti, bmw nu au nimic similar. Daca o compari totusi cu M3 CSL, nu stiu daca sunt atat de departe una de cealalta (pe circuit ma refer) ceea ce este remarcabil totusi pentru un sedan vs un super car.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline  
Old 29-08-10, 00:31   #168
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

@ apocalipse - Vrei sa spui ca Honda nu are motor de 1.6 cu sub 150 CP ?
_anaconda_ is offline  
Old 29-08-10, 00:55   #169
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ apocalipse - Vrei sa spui ca Honda nu are motor de 1.6 cu sub 150 CP ?
are are mai multe
sergiu_evo is offline  
Old 29-08-10, 01:58   #170
ApocalypseXL

Stage 3
 
ApocalypseXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 112
Member of:
[Honda]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ apocalipse - Vrei sa spui ca Honda nu are motor de 1.6 cu sub 150 CP ?
Cand vorbesti de 1.6 Honda gandul oricarui Hondist pasionat de tuning zboara la b16 . Exista seria D care sunt facute pentru economie dar in general D15 e tunat d16 foarte rar . Si mai exista mizerabila serie R - ironic nu-i asa - pe care nu pot inca sa o inteleg , care e o insulta pentru orice Honda si deoarece nu mi-a picat nici un motor R sa vad ce draku are de e atat de slab .
ApocalypseXL is offline  
Old 29-08-10, 02:26   #171
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Din lipsa de viata personala sambata noaptea, am stat si am cautat pe wikipedia la Nurburgring lap times, asta ca sa vedeti ce dus sunt, si am gasit timpi M3 CSL si Honda NSX. Deprimant, stiu, nu ma mai suport nici eu.

7:50 BMW M3 CSL Horst von Saurma Sport Auto (08/2003)

7:56.773 Honda NSX-R NA2 Motoharu Kurosawa Best Motoring video "Carrera Invasion",2002
a3ds is offline  
Old 29-08-10, 02:36   #172
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by ApocalypseXL View Post
Cand vorbesti de 1.6 Honda gandul oricarui Hondist pasionat de tuning zboara la b16 . Exista seria D care sunt facute pentru economie dar in general D15 e tunat d16 foarte rar . Si mai exista mizerabila serie R - ironic nu-i asa - pe care nu pot inca sa o inteleg , care e o insulta pentru orice Honda si deoarece nu mi-a picat nici un motor R sa vad ce draku are de e atat de slab .
Eu nu am zis ca nu au si 1.6 mai bune de 120 CP, mai citeste o data ce am spus si o sa iti dai seama. Ai interpetat tu gresit. Ideea era alta, in fine.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline  
Old 29-08-10, 03:22   #173
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
325i e36(al meu) are 1377 de kg. Tu ce masina ai, ce motorizare, cati cai? Daca vorbesti ca un idiot de pe youtube care compara masini tunate cu masini stock, esti irelevant. Daca vii si imi spui ca tu cu motor de 150 de cai reali stai langa un e36 325i stock si chiar il faci, ma bufneste rasu'.
Vorbesc ca un idiot "de rand", nu de pe youtube.
Am o Celica GT din 1995. Daca nu stii specificatiile, cauta-le pe google, e din aia de care nu prea vezi tu in oglinda, mai degraba in parbriz. Fara Vvti, fara Vtec, fara Vanos s.a.m.d.
Am motor mai mic, dar n-am aerodimanica de Logan si asta se vede dupa primii 200m, cand masina ta devine numai buna de tractat remorci supersonice sau de carat si mai multi cartofi.

PS: daca Honda cu care te-ai dat tu e VTi, daca soferul Hondei stie cum sa plece cu asa ceva sau daca masina aia e in toate mintile, atunci nu imi explic de ce ai castigat...

PS2: strict din specificatiile tehnice, masina ta prinde suta cam in 8,0 sec, masina mea in 7,9, iar Honda VTi in 7,4. Crezi ca sunt false datele producatorilor? Sau crezi ca tu compensezi alea 0,6 secunde doar prin emblema aia?
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 29-08-10, 03:29   #174
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Vorbesc ca un idiot "de rand", nu de pe youtube.
Am o Celica GT din 1995. Daca nu stii specificatiile, cauta-le pe google, e din aia de care nu prea vezi tu in oglinda, mai degraba in parbriz. Fara Vvti, fara Vtec, fara Vanos s.a.m.d.
Am motor mai mic, dar n-am aerodimanica de Logan si asta se vede dupa primii 200m, cand masina ta devine numai buna de tractat remorci supersonice sau de carat si mai multi cartofi.

PS: daca Honda cu care te-ai dat tu e VTi, daca soferul Hondei stie cum sa plece cu asa ceva sau daca masina aia e in toate mintile, atunci nu imi explic de ce ai castigat...

PS2: strict din specificatiile tehnice, masina ta prinde suta cam in 8,0 sec, masina mea in 7,9, iar Honda VTi in 7,4. Crezi ca sunt false datele producatorilor? Sau crezi ca tu compensezi alea 0,6 secunde doar prin emblema aia?
Din ce specificatii tehnice are masina ta sub 8 secunde suta, masina de 150 de cai cu fwd? In ce film?

Duel : Toyota Celica 2.0 GT vs BMW 325 i Coupé (E36)

Duel : Toyota Celica 2.0 GT vs BMW 325 i Coupé (E36)

asta in caz ca o ai pe cea de 175 de cai, tot degeaba.
Evident, clipul de pe yt este trucat, a plecat orezaru' prost, nu stie mersu'. Pixelu' albastru.

Uite duelul pe internet (daca in ala din realitate nu ai incredere) dintre CRX Vti si 325: Duel : Honda CRX Del Sol VTi (EG2) vs BMW 325 i Coupé (E36)

Uimitoare asemanare cu realitatea , nu-i asa? CRX este si foarte usoara spre deosebire de Celica ta, are raportul greutate/cai mai bun decat bmw si tot degeaba. Se pare ca ajuta sigla aia la ceva totusi.

Last edited by a3ds; 29-08-10 at 03:41.
a3ds is offline  
Old 29-08-10, 10:31   #175
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Compara cineva pe topicu asta 2 motoare de aceeasi cilindree? Pana acuma tot mere cu pere s-au comparat.
BULLDOG is offline  
Old 29-08-10, 12:49   #176
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Compara cineva pe topicu asta 2 motoare de aceeasi cilindree? Pana acuma tot mere cu pere s-au comparat.
de ce ti se pare ca ar fi mere si pere? snt fructe toate, daca stai sa judeci raportul kg/hp.
mistreku is offline  
Old 29-08-10, 13:02   #177
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Compara cineva pe topicu asta 2 motoare de aceeasi cilindree? Pana acuma tot mere cu pere s-au comparat.
Nu se poate asa ceva... cum sa piarda nemtii?

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Din ce specificatii tehnice are masina ta sub 8 secunde suta, masina de 150 de cai cu fwd? In ce film?

Duel : Toyota Celica 2.0 GT vs BMW 325 i Coupé (E36)

Duel : Toyota Celica 2.0 GT vs BMW 325 i Coupé (E36)

asta in caz ca o ai pe cea de 175 de cai, tot degeaba.
Evident, clipul de pe yt este trucat, a plecat orezaru' prost, nu stie mersu'. Pixelu' albastru.

Uite duelul pe internet (daca in ala din realitate nu ai incredere) dintre CRX Vti si 325: Duel : Honda CRX Del Sol VTi (EG2) vs BMW 325 i Coupé (E36)

Uimitoare asemanare cu realitatea , nu-i asa? CRX este si foarte usoara spre deosebire de Celica ta, are raportul greutate/cai mai bun decat bmw si tot degeaba. Se pare ca ajuta sigla aia la ceva totusi.

De unde ai scos tu 150 cp? Site-ul ala pe care tot mi-l dai tu cu duelurile alea dau numai specificatii gresite. Masina mea are 175 CP (129kw), aprox. 200Nm, prinde suta in 7,9 sec (unii zic 7,4 dar mie nu mi-a iesit chiar atat).
Sfertul de mila l-am parcurs in mai putin de 15.5 secunde, cronometrat cu Gtech pe un aeroport.
Viteza maxima e si ea gresita, in talonul meu scrie 225 si am mers cu 241 pe bord (alti posesori de masina ca a mea au mers si cu 250 km/h stock).
Probabil se dau atatea erori pe site-ul respectiv ca sa va mai incurajeze pe voi, "nazistii", sa va simtiti superiori "orezarilor" macar in spatele monitorului (desi, repet, comparatiile sunt de-a dreptul hilare: 2.5 cu 1.6, 4 cu 6 cilindri, fwd cu rwd etc.).

In concluzie, cand specificatiile tehnice iti sunt defavorabile in realitate, cum mama dracu' iti imaginezi tu ca vei compensa? Alea 8.0 secunde trec mai repede la volanul unui BMW decat cele 7.9 la volanul unei Toyote, sau cum? Vise...
Poate vom avea ocazia sa ne dam la vreo legala, dar cu o miza in plus: daca pierzi, vreau stemele de pe BMW-ul tau. Aici nu-mi mai pierd vremea cu tine, ca se pare ca mintea ta functioneaza cu sistem de operare de pe BMW si esti si cam necioplit, din moment ce ti-ai permis sa ma numesti "idiot" in mod cu totul gratuit
quick_5hifter is offline  
Old 29-08-10, 13:13   #178
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

quick_5hifter,stai linistit ca la asa ceva trebuie sa te astepti cand vorbesti cu a3ds,numai insulte...si insulte iar...si nu stiu de ce si prin ce minune dar nu il vede nici un operator.

iar despre comparatia cu bmw-ul lui vs del sol vti,stai linistit ca numai astfel de comparatii il satisfac,comparatii cu motoare mai mari si mai puternice de la bmw,ca rezultatul sa fie intr-un final, favorabil lui.
__________________
param pam pam
apache is offline  
Old 29-08-10, 13:49   #179
golf3diesel

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 309
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

corect apache,ce ar fi sa se dea un E36 320i cu o Honda Civic de 1.3? ca sa fie corecta comparatia on topic de obicei BMW si-o ia cam grav daca Honda este de aceeasi cilindree
https://www.youtube.com/watch?v=-bnArzgJQWQ si chiar daca are motorul mai mare
golf3diesel is offline  
Old 29-08-10, 13:56   #180
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Bmw M3 vs. Honda S2000

In realitate 325i E36 (4 usi) 192CP - stock face 8 sec pana la 100 km/h.
Honda CRX DelSol VTI 160 CP - stock - 8.2 sec - 100 km/h
Honda Civic EG6 VTI 160 CP - stock - 7.3 sec- 100 km/h - timp greu de scos

Real DelSol nu face niciodata nici 325-ul nici EG6.
Deasemenea ca EG6 sa faca 325-ul trebuie sa fie conditii foarte bune, asfalt bun si cauciucuri foate bune pe Civic (mai rar vad). Dupa pragul a 160 km/h in principiu BMW-ul vine peste Civic, incepe sa se simta diferenta de putere.
Si 325i E30 se duce peste Civic peste 100, iar E36 face E30-ul peste 100, in concluzie pana in 200 E36 face Civicul, pe 400 m tine foarte mult de plecare, acolo sunt in dubiu.

O alta problema este ca mai ales la noi nu sunt multe E36 325i si si mai ales Civicuri ca la carte stock, multe au diferite modificare si de foarte multe ori neinspirate, adica in urma modificarilor trag mai slab ca un stock.

M3 CSL este alta poveste, o masina absolut superba, dar mai putin o masina de zi cu zi daca este stock.

Last edited by GTR; 29-08-10 at 14:15.
GTR is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -