Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-07, 13:31   #226
bulldog_cox

Stage 5
 
bulldog_cox's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Member of:
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

opel.....avea 200cp cand vw nici nu se gandea la ei...si nici audi...au scos motorul de 1.8t cu 150 cp cand calibra facea show cu cei 200cp
cand spun asta nu ma refer la motoare mari.
bulldog_cox is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 13:46   #227
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

izotope, te stiu de undeva

nu te mai obosi! nu are rost! nu merita. oricum fiecare cumpara ce il duce capul...si unii nu au vazut masini decat in filme sau la parinti.

buldog, cat de simplu e sa scoti 200 cu turbo si cat de simplu e sa faci un motor In V, cu un anumit unghi. care e mai fiabil turbo sau aspirat?
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 14:58   #228
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by iZOTOPE View Post
haha, cu asta m-ai dat pe spate.
se vede ca multi de aici is anti vw si anti GTi, dar ma rog.

http://www.volkswagen-motorsport.com...sh=&lg=e&st=8&

se vede ca unii habar nu au ce este vw, sau ma rog grupul VAG.
nu suntem anti VAG ci drepti !

izotope > esti un flamer o clona !
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 18:15   #229
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

topicul .. ca de obicei a devenit unul opel vs VW... BV.. Mi se pare penibil ce incercati voi sa faceti.. sa comparati motoare de la vw cu motoare de la opel.. Cand opel se juca cu motor de 2.0 t de 200 cai VW avea Vr6-le(cum a zis si bogdan) care si acum e o minunatie de motor prin prisma fiabilitatii si performantelor. Acum vreau o replica.. la motoare gen W12 , V10 , V6 -le de pe r32 si V6-le tdi, V8, ... vreau o replica la motoare revolutionare precum 1.4 tsi.. ce motoare smechere are opel daca tot ati deschis subiectul ?
Stick to the topic ! Astra OPC ESTE INFERIOR Gti-ului dtpdv inclusiv performante daca luam in calcul Gti 30 edition DSG.. daca vreti luam pe rand si dezbatem .. de la manevrabilitate pana la calitatea asamblarii .. doar nu mai aberati cu alte comparatii gen motorsport si cine stie ce motoare .
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 18:26   #230
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by iZOTOPE View Post
haha, cu asta m-ai dat pe spate.
se vede ca multi de aici is anti vw si anti GTi, dar ma rog.

http://www.volkswagen-motorsport.com...sh=&lg=e&st=8&

se vede ca unii habar nu au ce este vw, sau ma rog grupul VAG.
Eu nu am nimic cu brandul VW dar este dupa parerea mea un brand fara personalitate mult supraapreciat in Romania! Iar din siteul pe care l-ai postat nu rezulta ca VW ar avea treaba cu motorsportul!E un site cu competitii in interiorul brandului...chiar nu inseamna nimic! Au mai avut niste tentative sortite esecului in WRC acolo unde marcile alea de care razi tu conducand trufas un vw (peugeot, citroen, subaru, mitshubishi, ford, etc) au facut legea cu motoare 2.0 L turbo (cum are GTI-ul)
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 26-06-07, 19:47   #231
refflexx

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 9
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

totusi de la ce vine GTI???????
refflexx is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 00:07   #232
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by Bemelo View Post
topicul .. ca de obicei a devenit unul opel vs VW... BV.. Mi se pare penibil ce incercati voi sa faceti.. sa comparati motoare de la vw cu motoare de la opel.. Cand opel se juca cu motor de 2.0 t de 200 cai VW avea Vr6-le(cum a zis si bogdan) care si acum e o minunatie de motor prin prisma fiabilitatii si performantelor. Acum vreau o replica.. la motoare gen W12 , V10 , V6 -le de pe r32 si V6-le tdi, V8, ... vreau o replica la motoare revolutionare precum 1.4 tsi.. ce motoare smechere are opel daca tot ati deschis subiectul ?
Stick to the topic ! Astra OPC ESTE INFERIOR Gti-ului dtpdv inclusiv performante daca luam in calcul Gti 30 edition DSG.. daca vreti luam pe rand si dezbatem .. de la manevrabilitate pana la calitatea asamblarii .. doar nu mai aberati cu alte comparatii gen motorsport si cine stie ce motoare .
ce w12 ? w10 ? de la concept car-uri ? unicate ?
NU E MARE SMEKERIE SA FACI MOT MARI W12 W10...650 CP CI E F GREU SA LE FACI FIABILE !
cum poti sa vb de ele cand ele nu se afla pe strada...

vw au doar vr-6, dar si opel-urile au w6 , iar vectra OPC EXTRIME are un w8 450 cp f f f fiabil si care a castigat multe curse !

iar vw nu participa la evenimente motorsport ! e un vis pt ei !

vw sunt SUPRAAPRECIATE ! iar reziviile+piesle sunt...indecente ! mai scump ca audi...?
law53 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 02:45   #233
iZOTOPE

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 54
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
ce w12 ? w10 ? de la concept car-uri ? unicate ?
NU E MARE SMEKERIE SA FACI MOT MARI W12 W10...650 CP CI E F GREU SA LE FACI FIABILE !
cum poti sa vb de ele cand ele nu se afla pe strada...

vw au doar vr-6, dar si opel-urile au w6 , iar vectra OPC EXTRIME are un w8 450 cp f f f fiabil si care a castigat multe curse !

iar vw nu participa la evenimente motorsport ! e un vis pt ei !

vw sunt SUPRAAPRECIATE ! iar reziviile+piesle sunt...indecente ! mai scump ca audi...?
bai einstein, unde ai vazut tu opel cu motor w6 ?? sau w8??, arata-mi si mie sa ma luminez putin.

mai cauta pe strada si ai sa gasesti cu siguranta un w12, de phaeton ai auzit ?? sau habar nu ai ce e ala...

si calibra de 2.0t o rupi foarte usor cu un corrado vr6 .. poate chiar si cu corrado g60 ...


se vede ca majoritatea de pe aici joaca prea mult nfs, si se uita numa la tv.
__________________
FUCK NEW MODEL CARS! I'M RIDING OLD SCHOOL!!
iZOTOPE is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 02:48   #234
iZOTOPE

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 54
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by pharaon View Post
Eu nu am nimic cu brandul VW dar este dupa parerea mea un brand fara personalitate mult supraapreciat in Romania! Iar din siteul pe care l-ai postat nu rezulta ca VW ar avea treaba cu motorsportul!E un site cu competitii in interiorul brandului...chiar nu inseamna nimic! Au mai avut niste tentative sortite esecului in WRC acolo unde marcile alea de care razi tu conducand trufas un vw (peugeot, citroen, subaru, mitshubishi, ford, etc) au facut legea cu motoare 2.0 L turbo (cum are GTI-ul)

daca tu zici ca vw e un brand subapreciat in romania..inseamna ca nu stii ce vorbesti.
iZOTOPE is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 02:51   #235
iZOTOPE

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 54
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by TURBOSS View Post
nu suntem anti VAG ci drepti !

izotope > esti un flamer o clona !

ce e drept in a compara o masina de 240 de cai cu una de 200 ?? neglijam greutatea ambelor masini.

compara frate gti edition 30 cu astra opc, si vezi ce iese.


flamer mi se pare ca esti tu..nu am vb urat cu nimeni.....mi-am spus doar punctul de vedere.
iZOTOPE is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 03:01   #236
iZOTOPE

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 54
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bulldog_cox View Post
opel.....avea 200cp cand vw nici nu se gandea la ei...si nici audi...au scos motorul de 1.8t cu 150 cp cand calibra facea show cu cei 200cp
cand spun asta nu ma refer la motoare mari.
inseamna ca nu ai auzit de golf rallye syncro, 1.8 litri 16valve si g-lader, tractiune integrala, putere 220 cai putere.

apoi mai exista un golf 3 a59

"A 59

Modelljahr: 1994
Land: Deutschland
Die Entwicklung des A59 begann bereits im Frühjahr des Jahres 1992 und zog sich bis 1994 heraus - ehe das Projekt gestoppt wurde. Angepeilt war ein Preis von ca. 80.000 DM.
Ursprünglich war ein Einsatz bei der Rallye-WM vorgesehen.

Technische Daten:

* Vierzylinder-Reihenmotor mit zwei obenliegenden Nockenwellen, fünffach gelagerter Kurbelwelle, elektronischer Einspritzanlage und Abgas-Turbolader
* 1.999 cm³ (Bohrung x Hub 86,0 x 86,0 mm)
* max. Leistung: 202 kW/275 PS bei 6.000/min
* max. Drehmoment: 367 Nm bei 3.500/min
* Sechsganggetriebe + Allradantrieb
* vorn Einzelradaufhängung an Querlenkern und Federbeinen, hinten an Querlenkern
* innenbelüftete Scheibenbremsen vorn und hinten;
* Reifen225/50 ZR 16, Felgen 8 x 16 Zoll
* Radstand 2.475 mm, Länge 4.020 mm, Breite 1.770 mm, Höhe 1.400 mm, Leergewicht 1.373 kg "

"
Aussenausstattung

* 2 Türen
* LM-Räder 8J x 16
* Reifen 225/50 ZR 16
* grosses "VW"-Logo in Heckklappe
* weisse Blinker vorn
* grosser Frontspoiler
* grosser Dachheckspoiler
* Seitenspoiler
* grosse Lufteinlässe in Motorhaube

Innenausstattung

* Ledersitze
* 3-Speichen-Sportlenkrad

Funktionsausstattung

* Allrad
* tiefergelegtes Fahrwerk
* Digitalinstrument (BOSCH) "

poze cu rallye syncro:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	irish_rallye_2.jpg
Views:	79
Size:	121.8 KB
ID:	293960   Click image for larger version

Name:	irish_rallye_3.jpg
Views:	71
Size:	126.8 KB
ID:	293961  
iZOTOPE is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 08:14   #237
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
ce w12 ? w10 ? de la concept car-uri ? unicate ?
NU E MARE SMEKERIE SA FACI MOT MARI W12 W10...650 CP CI E F GREU SA LE FACI FIABILE !
cum poti sa vb de ele cand ele nu se afla pe strada...

vw au doar vr-6, dar si opel-urile au w6 , iar vectra OPC EXTRIME are un w8 450 cp f f f fiabil si care a castigat multe curse !

iar vw nu participa la evenimente motorsport ! e un vis pt ei !

vw sunt SUPRAAPRECIATE ! iar reziviile+piesle sunt...indecente ! mai scump ca audi...?
oare cand o sa inteleaga toti copii ca din motive de marketing VW nu intra in motorpsort prea adanc. are Audi, Seat, Lambo, sa faca asta. vrei istorie ? ia draq istoria Audi-Auto Union in curse si compara atunci....

Opel, care Opel???
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 10:41   #238
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
oare cand o sa inteleaga toti copii ca din motive de marketing VW nu intra in motorpsort prea adanc. are Audi, Seat, Lambo, sa faca asta. vrei istorie ? ia draq istoria Audi-Auto Union in curse si compara atunci....

Opel, care Opel???
vw nu lambo,audi... e 0 in lumea motorsportului ! nu intra pt ca nu ar avea ce arata ! e o masina "a poporului" si nu ar avea asteptari mari... pt ca nu sunt fiabile !

AUDI E AUDI SI ESTE/V-A FII MEREU PESTE VW !nu poti compara vw-ul cu audi NICIODATA !

vectra opc EXTRIME are 450 cp w8 si a mai castigat si curse !

vectra v6 170 cp e din 96' ! omega...

iar corrado sunt masini execrabile de proaste ! NU AM VAZUT MASINI LA CURSE !
CALIBRELE SI URSULETII FAC TREABA !

Last edited by unchiulNOS; 27-06-07 at 10:44.
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 10:53   #239
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

nu ma omor nici dupa una nici dupa alta dar posesorii de gti fac exact ca in proverbul ala 'vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii'
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 27-06-07, 10:55   #240
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Opel Astra OPC sau VW Golf GTI

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
nu ma omor nici dupa una nici dupa alta dar posesorii de gti fac exact ca in proverbul ala 'vulpea care nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii'
am condus gti-uri si...nu mi-au placut ! nu se compara cu calibrele sau ursuletii la nimic!
TURBOSS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -