Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 22:11   #76
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat vs Honda

[QUOTE=!41!;3047874]poza de mai jos e din campionatul IRC 2009 unde alearga masini cu tractiune pe fata

de ce? nu nimeresc un 4x4 functional?
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:18   #77
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Fiat vs Honda

[QUOTE=pytyk';3047951]
Quote:
Originally Posted by !41! View Post
poza de mai jos e din campionatul IRC 2009 unde alearga masini cu tractiune pe fata

de ce? nu nimeresc un 4x4 functional?
Ba da,Pilot,Cr-v au 4x4

O companie care scoate 200cp din 1.8 aspirat crezi ca nu este in stare sa scoata si un awd performant?

Totusi pastreaza o anumita limita si vin-o cu argumente valide.


Pana la urma bmw rulletz
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:19   #78
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu suntem amici.
Nu am nervi sa ma bag intr-o disputa cu tine, mai ales cu tine.
Mi-au trecut prin mana peste 200 de masini. Ca tie iti place sa nu, asta e parerea mea, din experienta proprie.
Nu ma mira ca IQ-ul nu-ti permite sa apreciezi o masina decat din punct de vedere al "cati cai are?" si "cat baga???", dar rolul meu aici nu e sa te educ.
Ca un mic pont asa, BHP nu inseamna nimic fara o distibutie a maselor inteligenta, fara un sasiu setat corespunzator, fara o directie buna, frane bune, suspensii bune si, mai ales, SOFER bun.

Si VTEC-ul nu este cunoscut nicicum, e un sistem de control variabil al valvelor, ca multe altele prezente, cam toti producatorii au asa ceva, doar ca majoritatea nu fac mare caz de el.

P.S. Fiaturile nu sunt "ale mele", cum nici Hondele nu sunt "ale tale"
Unii din voi aveti o atitudine vis-a-vis de marcile preferate aici de parca parintii vostri sunt fie actionari, fie fondatori ale acelor marci.
1.Ai si tu dreptate, eu nu am amici retarzi si cocalari.

2. Nu ma intreseaza ca ai condus 200 de masini eu am depiasit de ani buni nr. asta, ma intereseaza cate Honde ai avut sau condus si nu SUV-uri.

3.IQ-ul (cu sigurata superior tie) ma face sa compar fapte reale.

Fiabilitatea masinilor Fiat avute a lasat mult de dorit.
Motoarele Fiat - unele bune dar nu de nivel Honda.
Finisarile Fiat foarte slabe, calitatea materialelor este departe de cea folosita de Honda.

Honda de peste 10 ani se afla in topul tuturor satisticilor de fiabilitate atat din Europa cat si din SUA, Fiat nu a trecut niciodata de jumatatea inferioara nici macar cu un model, nu mai vorbim ca marca.

Fiat fara ajutorul statului era de mult in faliment, Honda s-a descuract singura.

Honda este cel mai mare producator de motoare din lume.

Honda S2000, TypeR, Legend, nu suporta comparatie cu nici o masina de la Fiat.

La fiat sunt de apreciat 500, Panda, Doblo Cargo si chiar si Punto (nu Grande Punto) in rest nu prea au treaba cu concurenta.

In ce e mai bun Fiat ca Honda ??

4.Nu exista distributia maselor inteligenta exista doar distributie buna a maselor, ai uitat sa spui de cauciucuri si PONTUL asta il stiam de cand te leganau la gradinita.

5. Vtec- este foarte cunoscut si nu are nici un fel de legatura cu sistemul patentat de Fiat si cu nici un alt sistem asa ca are cu ce sa se laude.

http://asia.vtec.net/hardcore/VTEC/index.html

http://www.vtec.net/news/news-item?news_item_id=239497

6. Marca mea preferata sigur nu este Honda.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:21   #79
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat vs Honda

[QUOTE=pytyk';3047816]
in primul rand faceti comparatie cu doua marci care nu au nimic de comparat intre ele , mai potivit ar fi fost honda -nisan ca ex.


o mai zic odata
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:24   #80
Iochim

Stage 3
 
Iochim's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 94
Default Re: Fiat vs Honda

in primul rand Honda este cel mai mare producator de moatoare din lume (masini,motociclete, barci, avioane, masini de tuns iarba etc.) luam un exemplu masina din anii 90...NXS Type R motor aspirat doar 280 cai...(pana in anul 2008 japonezii nu aveau voie sa faca masini mai puternice de 280 cai)...vrei sa vezi cum sta pe un circurit cu ferrari de 4xx cai putere ??? vreau sa vad io ce producator din intreala lume scoate mai mult de 120 cai pe litru dintrun motor aspirat ??? (honda nu a scos pe poarta fabricii nici o masina turbo benzinar toate masinile honda sunt aspirate cu exceptia diesel) legat de formula 1, da honda a avut echipa de F1 sa retras din cauza crizei...dar acum aproximativ o luna pe poarta constructorului nipon a iesit o masina special facuta pentru campionatul Super GT din japonia are motor de 3.4 aspirat si peste 500 cp numele ei este HSV 010 GT si a luat locul vechiului NSX din 97. Adica timp de 13 ani Honda a participat la Super GT cu aceeasi masina darorita perfomantelor si pentru ca putea tine piept concurentei.
Revenind la subiect depsre fiat pot sa zic ca sunt niste masini frumoase dar fiabilitatea lasa de dorit...sunt posesor de honda si cati capeti si cata temelie sia vazut masina mea nam cuvinte...si functioneaza fff bine nu am probleme cu motorul si alte cele...cat despre fiat daca mi se strica pivotul sau ceva mi se pare normal sa cumpar doar piesa stricata nu jumatate de masina...
__________________
Chiptuning Honda - 0745335743, Iochim@RoadRunners.ro

life stops at 5800 rpm... then begins VTEC
Iochim is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:32   #81
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Sunt suficiente, cum sunt suficiente italiene care sa lase acelasi coupe 20vt in urma lejer. Cat despre sansele tale, hai totusi sa nu exageram, si sti bine ca am dreptate.
sanse sunt intotdeauna,depinde multi factori
sergiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:34   #82
Iochim

Stage 3
 
Iochim's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 94
Default Re: Fiat vs Honda

honda crx del sol motor 1595 cmc 160 cai redline 8200 0-100 7,2 sec 1020kg fa un calcul si o comparatie
Iochim is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:38   #83
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Pratt & Whitney este cel mai mare producator de motoare din lume, dupa care urmeaza Cummins, GE, Rolls Royce, GM si VAG.
Te-am corectat eu.

Last edited by ionut_cluj; 03-02-10 at 22:41.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:39   #84
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Iochim View Post
honda crx del sol motor 1595 cmc 160 cai redline 8200 0-100 7,2 sec 1020kg fa un calcul si o comparatie
Fiat Coupe and a 5-cylinder 2.0-litre 20V turbo (220 PS (160 kW; 220 hp)). With a 0-62 mph (0-100 km/h) time of 6.3 seconds, and a top speed of 155 mph (250 km/h).

Am calculat, tot Fiat castiga.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:39   #85
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by sergiu_evo View Post
sanse sunt intotdeauna,depinde multi factori
Pai n-am zis ca nu ar fi sanse, tocmai de asta am zis sa nu exageram
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:44   #86
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

deci pana la urmare peste 90% din pareri sunt pozitive in privinta hondei.prin urmare honda ii peste fiat si punct.
sergiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:46   #87
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Fiat Coupe and a 5-cylinder 2.0-litre 20V turbo (220 PS (160 kW; 220 hp)). With a 0-62 mph (0-100 km/h) time of 6.3 seconds, and a top speed of 155 mph (250 km/h).

Am calculat, tot Fiat castiga.
Da,castiga la reparatii ncesare,nu?motorul 20vt nu e tocmai stralucit dpdv al fiabilitatii avand probleme serioase si in al doilea rand nu se compara cuplul unui turbo cu cuplui unui motor aspirat.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:48   #88
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

Era vorba de cu totul altceva. Hai, fiti lucizi ca nu aveti 14 ani.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:52   #89
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat vs Honda

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda pentru honda
http://en.wikipedia.org/wiki/Fiat pentru fiat

doua marci care efectiv nu se pot compara

Last edited by pytyk'; 03-02-10 at 22:57.
pytyk' is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 22:57   #90
pytyk'
Fiat Driver

Stage 5
 
pytyk''s Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 625
Member of:
[Fiat]
Default Re: Fiat vs Honda

greseala mea nu am verificat dupa ce le-am pus
am reparat greseala
si astea le-am pus ca sa citeasca toti expertii in honda si fiat sa vada ca amandoua sunt bune la ce fac . si fac lucruri diferite
__________________
MAXIMUM SPEED* - 98KM/H

*backwards

Last edited by pytyk'; 03-02-10 at 23:05.
pytyk' is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -