Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-05-10, 21:59   #136
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Nebunul_89 View Post
Nu o sa ai in veci feelingul ce il ai intr-o honda , intr-un fiat

Depinde de mai multi factori , logic ca te simti mai bine intr-o honda cu motor de 2.2 decat intr-un punto cu motor de 1.2

Eu unul prefer un Fiat 500 Abarth decat o Honda Accord
Honda S200 , nsx nu se poate compara niciodata cu un fiat de ex ca nu exista modele fiat cu care sa se compare.

Honda vs Fiat mi se pare o prostie.
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 23:20   #137
on1x1

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 66
Default Re: Fiat vs Honda

Nebunul_89 depinde.

Daca ne putem referi si la Abarth (Fiat) 500 esseesse asa cum a spus si JunKer_hP te asigur ca te vei simti la fel de bine.

Am avut sansa sa conduc un esseesse alaturi de Denver (care este si el inscris pe acest forum si a facut o recenzie excelenta a senzatiei) si nu vreau sa iti spun de cati ori am fost oprit in trafic in doar 20 de minute, cati mi-au "oferit" prioritate si cate tipe au intors capul dupa masinuta. Posibilitatile de accesorizare sunt enorme.

JunKer_hP a pus punctul pe I.

Honda este o companie mult mai puternica ca FIAT. Daca comparam Honda cu Fiat Group situatia se schimba radical.

L.E.: Nu vad cum m-ar ajuta un motor aspirat de turatie intr-un oras bara la bara. Prefer un cuplu mare la turatie mica.
on1x1 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 00:57   #138
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by on1x1 View Post

Honda este o companie mult mai puternica ca FIAT. Daca comparam Honda cu Fiat Group situatia se schimba radical.
Te inseli si aici:

Honda Motor Company, Ltd.

Revenue ▲ US$ 120.27 Billion (FY 2009)[1]
Operating income ▲ US$ 2.34 Billion (FY 2009)[1]
Net income ▲ US$ 1.39 Billion (FY 2009)[1]
Total assets ▼ US$ 124.98 Billion (FY 2009)[1]
Total equity ▼ US$ 40.6 Billion (FY 2009)[1]
Employees 181,876[2]


Fiat S.p.A.

Revenue €50.10 billion (2009)[1]
Operating income €359 million (2009)[1]
Profit ▼ (€838 million) (2009)[1]
Total assets €67.24 billion (2009)[1]
Total equity €10.30 billion (2009)[1]
Employees 190,000 (end 2009)[1]

Adica Honda este cam de 2 oari mai mare decat grupul FIAT.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 02:17   #139
on1x1

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 66
Default Re: Fiat vs Honda

Asta venind din partea unei companii care...

Geographic Region - Total revenue (in millions)
Japan - ¥1,681,190
North America - ¥5,980,876
Europe - ¥1,236,757
Asia - ¥1,283,154
Others - ¥905,163

castiga cel mai mult pe piata Nord-Americana si care nu a investit pana acum in companii aparent falimentare: Lancia, Maserati, Alfa Romeo.

O chestie suuuper interesanta legata de cum vedea FIAT viitorul firmei in anii 1900:

Quote:
By 1910, Fiat was the largest automotive company in Italy — a position it has retained since. That same year, a plant licensed to produce Fiats in Poughkeepsie, NY, made its first car. This was before the introduction of Ford's assembly line in 1913. Owning a Fiat at that time was a sign of distinction.
Quote:
In the second quarter of 2007 Maserati made profit for the first time in 17 years under Fiat Group ownership.
Cu toate ca in anul 2004 grupul FIAT era in prag de colaps, compania a ajuns sa incheie un parteneriat cu Chrysler in anul 2009, detinand 35% din companie.

In tot acest timp, a produs un numar de 9 masini castigatoare ale trofeului European Car of the Year. 3 dintre ele sunt inca in productie!

Are rost sa vorbim de parteneriatul FIAT - Microsoft? In anul 2006 acestia au introdus sistemul Blue & Me pe Grande Punto si alte masini. Un lucru uimitor avand in vedere pretul scazut al acestui model. eco:drive a fost o mare supriza pentru detinatori.

Nu neg ca Honda produce masini mai fiabile! Doar ca, pretul platit pentru aceasta fiabilitate mitica/dovedita este mult prea mare.

Heh, vrei sa aflii o stire funny legata de fiabilitatea Fix It Again Tony? Se pare ca cei de la AutoBild au fost atat de incantati de Bravo incat i-au acordat un premiu de excelenta. Nemti creditand un producator italian low-cost in anul 2010. BLASFEMIEEE!

Discutia poate continua.


BTW: vezi ca preturile date de tine sunt in monede diferite.
on1x1 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 02:39   #140
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

a picat la fix topicul asta, in momentul de fata sunt putin cam indecis, FIAT SAU HONDA? problema mea nu e honda ltd vs fiat company cat, nici masinile rechemate in service pentru ca sincer nu ma intereseaza cati bani fac altii si ce probleme au masinile noi. Problema mea e ca as vrea sa imi schimb masina si din ce am cautat marcile astea doua ma atrag cel mai mult dar nu stiu cu ce se mananca niciuna din ele. dilema este urmatoarea,
categoria grea: honda prelude din 93 cu motor de 2.0 vs fiat coupe din 96-97 cu motor 1.8 sau 2.0
categoria cocos: civic 1.5 vs fiat bravo 1.4 sau 1.6
inca nu m-am decis ce vreau hatch cu motor mic sau coupe cu motor "mare" si mai multa putere. eu folosesc masina destul de mult, odata la doua saptamani fac drumul bucuresti craiova si fac in jur de 30.000 km anual deci consumul e o problema cel putin ce depaseste 12% in bucuresti.
daca se poate sa imi spuna cineva care ar fi problemele masinilor astora, care ar fi avantajele lor, cum stau la fiabilitate si cum se descurca pe partea de mecanici apți pentru a le repara, ce preturi au piesele( daca se pot da si cateva exemple ar fi perfect, in special la honda pentru ca pe magazinele online nu se prea gasesc piese)


pentru a evita contradicțiile exclus păreri de design
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 10:34   #141
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by on1x1 View Post

Cu toate ca in anul 2004 grupul FIAT era in prag de colaps, compania a ajuns sa incheie un parteneriat cu Chrysler in anul 2009, detinand 35% din companie.

In tot acest timp, a produs un numar de 9 masini castigatoare ale trofeului European Car of the Year. 3 dintre ele sunt inca in productie!

Are rost sa vorbim de parteneriatul FIAT - Microsoft? In anul 2006 acestia au introdus sistemul Blue & Me pe Grande Punto si alte masini. Un lucru uimitor avand in vedere pretul scazut al acestui model. eco:drive a fost o mare supriza pentru detinatori.

Nu neg ca Honda produce masini mai fiabile! Doar ca, pretul platit pentru aceasta fiabilitate mitica/dovedita este mult prea mare.

Heh, vrei sa aflii o stire funny legata de fiabilitatea Fix It Again Tony? Se pare ca cei de la AutoBild au fost atat de incantati de Bravo incat i-au acordat un premiu de excelenta. Nemti creditand un producator italian low-cost in anul 2010. BLASFEMIEEE!

Discutia poate continua.


BTW: vezi ca preturile date de tine sunt in monede diferite.
1.Fiat a fost salvat de stat de cateva ori, nu 1 data si nu de alianta cu Chrisler.

2.European Car of the Year - premiul asta este total irelevant pentru calitatea masinii

3. Pretul platit real nu este mai mare la Honda decat la Fiat, diferenta este la achizitie dar diferenta mare este si la revanzare, in timp ce Honda are o devalorizare foarte mica Fia, Alfa Romeo si Lancia au cele mai mari devalorizari de pe piata.

4. Ca brand Fiat-Alfa-Lancia nu au trecut in nici un top de fiabilitate de jumatatea clasamentului.

Honda a fost constant in top 5, nu are nici un model sub jumatatea clasamentului si intodeauna are cel putin 1 masina in top 5.

5. chiar daca sunt in monede diferite cred ca este usor sa convertesti EUR in US$ sau invers dar tot de 2 ori e Honda cat Fiat.

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
a picat la fix topicul asta, in mo................................................ ......................................... piesele( daca se pot da si cateva exemple ar fi perfect, in special la honda pentru ca pe magazinele online nu se prea gasesc piese)
pentru a evita contradicțiile exclus păreri de design
Asta e chiar o gluma buna

Compari 2 modele Fiat care sunt reprezentative pentu proasta fiabilitate Fiat cu 2 modele Honda care sunt reprezentativa pentru fiabilitatea Honda.
Piese gasesti al aman2 usor, daca vrei imi dai PM si-ti spun unde ce si cum.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 11:24   #142
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

dupa cum am zis nu stiu cu ce se mananca niciuna dintre masini, la fiaturi m-am uitat pentru ca sunt ceva mai noi si au mai multe optiuni, deci pentru mine cam asa ar fi comparatia: honda fara optiuni si mai veche dar care imi place foarte mult, vs fiat, masini mai noi cu ceva mai multe optiuni dar care nu ma atrage decat prin asta.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 12:14   #143
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
dupa cum am zis nu stiu cu ce se mananca niciuna dintre masini, la fiaturi m-am uitat pentru ca sunt ceva mai noi si au mai multe optiuni, deci pentru mine cam asa ar fi comparatia: honda fara optiuni si mai veche dar care imi place foarte mult, vs fiat, masini mai noi cu ceva mai multe optiuni dar care nu ma atrage decat prin asta.
Honda ! ti-am trimis si p.m. cu ce ar trebui sa stii despre Prelude
Nu te lua dupa ce se vorbeste la noi . Si mie mi-au zis toti sa nu-mi iau japoneza si am facut cum am vrut si nu-mi pare rau , dimpotriva .
!41! is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 14:47   #144
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Fiat vs Honda

cand vad comparatiile de genul asta...
fiecare marca a avut cel putin un model care sa atraga atentia. fiat coupe, fiat punto hgt, fiat 500 abarth, honda crx , honda integra, honda s2000, honda civic typeR...

vorbiti de parca ati fi pasionati de marci, nu de masini.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 16:01   #145
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
cand vad comparatiile de genul asta...
fiecare marca a avut cel putin un model care sa atraga atentia. fiat coupe, fiat punto hgt, fiat 500 abarth, honda crx , honda integra, honda s2000, honda civic typeR...

vorbiti de parca ati fi pasionati de marci, nu de masini.
Diferenta este:

Fiat Coupe, frumos, performat - foarte prost (fiabilitate)
Fiat Punto HGT - dragut, placut la condus, destul de performant si ceva mai fiabil
Fiat 500 Abarth - foarte frumos, sa speram ce e fiabil, nu atat de sport pe cat se vrea, putin cam scump
Mai exista Fiat Barcheta, foarte frumos dar un cazan pe roti

Honda CRX - frumos, performant si foarte fiabil
Honda Integra - dragute (in functie de generatie), performante si foarte fiabile
Honda S2000 - superbe, motor superb, performante, exclusivistate, foarte fiabile, putin cam scumpe
Honda Civic Type R - generatia veche design exterior si interior discutabil, putine optiuni, sasiu si motor exceptionale, varianta cu facelift are autoblocant
generatia noua, superba atat interior cat si exterior, mai putin performanta insa ca generatia anterioara, sasiu mai slab ca sportivitate, motor exceptional, foarte fiabile

Cam asta este diferenta intre Fiat si Honda nu atat designul cat fiabilitatea care mai ales la modele mai vechi face o diferenta majora
GTR is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 15:07   #146
gmarinescu

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by raduku View Post
DTarghetul marcii FIAT nu este acelasi ca al lui HONDA.Masinile FIAT sunt low-cost,masini care te duc din punctul A la B fara prea mult confort.HONDA pe de-o parte este maestra benzinarelor aspirate,dupa parerea mea,HONDA concurand cu BMW la acest capitol.
Concernul FIAT este alta mancare de peste,nu cred ca HONDA sta in fata FERRARI veci la nici un capitol.Poate doar NSX-ul care e unul din punctele de referinta ale masinilor supersportive.Legenda spune ca insusi marele Ayrton Senna a colaborat la realizarea acestei masini,fi-ei tarana usoara.
Eu din cauza unei "pacatoase" de Del Sol am ajuns sa-mi achizitionez acum 3 ani un Suzuki si sa apreciez o japoneza la adevarata lor valoare,dar viitoarea masina vreau sa fie o Alfa.
O zi buna!
Te contrazic, am Fiat si mi se pare cel mai confortabil. Am avut si Focus, dar placerea de a conduce, ambianta, sunt superioare la Fiat.
In Romania confort inseamna sa fie mare -cat sa intre si soacra cu purcelul si sa consume pe masura.
In realitate confort inseamna cum simti tu masina, cat stai in ea, inclusiv la buzunar...La buzunar se simte inclusiv o tabla proasta - vezi Logan - porcarie si chiar Ford si Opel, masini despre a caror tabla am parere proasta bazata pe ce vad . Si pretul la Opel este nejustificat de mare desi tabla e cum e iar motorul 1.3 diesel e acelasi cu cel de la Fiat. Oricum poti merge cu ea, si asa, ruginita, dar confortul tau - pt ca de confort se vorbea- per ansamblu e influentat.
Ref. la Suzuki japonez, vezi ca poate fi cu motor tot de la Fiat... caz in care esti multumit de Suzuki, adica si de Fiat.

Cea mai mare problema la Fiat este forumul dealer ului, supracenzurat si in consecinta nefrecventabil.

Last edited by gmarinescu; 18-03-13 at 15:23.
gmarinescu is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 17:27   #147
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

RECAPITULARE:
-Aici se vorbeste despre Honda vs Fiat nu alte marci.
-In orice top de fiabilitate/pret asigurari/consum/pret piese/raport calitate-pret/spatiu Honda o sa se claseze in primele 3 locuri alaturi de Toyota si Nissan....Fiat daca prinde locul 15 este vis.
-Honda sunt recunoscute pe plan mondial pentru fiabilitate si pentru faptul ca "dai in ea pana moare si tot mai merge"....Fiat sunt recunoscuti pentru faptul ca te lasa in drum.
-Nimeni nu spune ca Fiat sunt proaste...dar nici nu se compara cu Honda.
-Orice prezentator de emisiuni cu subiect automobilistic ( gen top gear, fifth gear, top gear america, australia Car and Driver etc.) va spune acelasi lucru cand vine vorba de o masina italiana.

Incercati sa lasati mandria de posesori Fiat si sa vedeti lucrurile din perspectiva.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 12:45   #148
gmarinescu

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 3
Default Re: Fiat vs Honda

Notiunea de RECAPITULARE trebuia s-o intelegi la scoala. Recapitularea sintetizeaza ceva deja expus, nu impune o convingere personala. Or mai sus s-a spus in diverse feluri.

Eu am avut Fiat si nu m-a lasat in drum . Si era adus dupa 3.5 ani de folosit de o companie din Franta.
Nu am condus Honda, nici nu imi place, de aceea eu nu spun ca tine ca Honda te lasa in drum, desi or fi fost cazuri destule. Nici chiar argumentat, gen "baietii care conduce masini italiene". Ma rezum sa zic doar ca nu poti sa spui despre o masina pe care nu ai condus-o, ca te lasa in drum.
Nici o masina de care ai grija nu te lasa in drum. Dar presupun ca Honda are piese mai scumpe, doar transportul cat costa, situatie in care e mai probabil sa te lase in drum pentru lipsa de intretinere. Nici motorizarile nu stiu daca sunt populare, in timp ce de multijet de la Fiat a auzit toata lumea. Deci si prezentatorii de emisiuni.
Fiat avea BC, geamuri electrice si servocity la versiunea de baza inca din 2003, in timp ce, un deceniu mai tarziu, la alte marci renumite, BC este inca optional iar de servocity nu au auzit.

Mai repede s-ar recapitula: Fiat mai bun decat Honda daca iti place mai mult si o si intretii. Honda mai buna decat Fiat daca iti place mai mult si o si intretii.

Si consider ca Fiat este mai accesibil si mai popular, deci o masina care place in multe tari din Europa, in timp ce Honda e o masina mai rar intalnita pe sosele, deci service competent mai greu de gasit si mai scump.

Last edited by gmarinescu; 19-03-13 at 12:48.
gmarinescu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 13:55   #149
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by gmarinescu View Post
Dar presupun ca Honda are piese mai scumpe, doar transportul cat costa, situatie in care e mai probabil sa te lase in drum pentru lipsa de intretinere.

Unde traiesti tu prietene...in Sahara...cum dracu sa ai gandirea asta in 2013...
Deci asta e...imi pare rau pt posesorii de Honda...ei trebuie sa isi cumpere piese din Japonia ca la noi in tara nu sunt reprezentante..nu se aduc piese pentru aceasta marca....nimic.
Si cum spuma marii "Presupui" ca sunt mai scumpe piesele...pai ori sunt ori nu sunt...ca si eu presupun ca o sa castig la lotto...dar nu sunt sigur.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 16:42   #150
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Fiat vs Honda

gmarinescu o fii clona lui franz?

E o zicala veche si haioasa: daca vrei sa te intorci cu trenul inapoi din concediu, pleaca la drum cu un fiat.

Poate cel mai tampit versus...honda sa fie comparat cu fiat.
300zxtt is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -