Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 16:47   #31
sergiu_evo

Stage 5
 
sergiu_evo's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,572
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by tito_punto View Post
kitt-ul de distributie ma costat 680 ron.....aceleasi piese care le pune reprezentanta fiat + schimb ulei + manopera.....crezi ca honda ta e mai ieftina???...salut
380 kitu piese made in japan.deci sa te aud?anaconda cand o sa ai honda sau ai posibilitate sa meri cu honda o sati schimbi parerea despre palstic pardon puntosi omeni buni fiti realisti fiatu nui fiabil,nu spun asta ca am ceva cu fiatu spun cea cei real.anaconda dai zilnic la fiat in 8200rpm sa te vad cati iti tine)))

ps:cat ma amuza cei care apara fiatu,stiind in sinea lor ca nus fiabile,si pe domeni sportiv is cam dauna)
__________________
sergiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 16:54   #32
babone
Honda Driver

Stage 5
 
babone's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 918
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Domnule Sergiu pe domeniu sportiv recent detin inca un fiat punto cu motor de 1.4 turbo,are 156.000 de km si se duce si in 7000 rpm chiar daca-i din 1995.nu e masina vietii mele dar totusi poate destule si sincer mi-as dori o japoneaza,le-am admirat mereu.Asa ca eu nu am mers vreodata intr-o japoneza de viteza,dar tu ai mers intr-un fiat conceput pentru asa ceva,sa dam exemplu un coupe 20VT...oricum overall si mie mi se pare mai buna o japoneza dar si pretul ei este pe masura.numai bine
babone is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 17:30   #33
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by babone View Post
Domnule Sergiu pe domeniu sportiv recent detin inca un fiat punto cu motor de 1.4 turbo,are 156.000 de km si se duce si in 7000 rpm chiar daca-i din 1995.nu e masina vietii mele dar totusi poate destule si sincer mi-as dori o japoneaza,le-am admirat mereu.Asa ca eu nu am mers vreodata intr-o japoneza de viteza,dar tu ai mers intr-un fiat conceput pentru asa ceva,sa dam exemplu un coupe 20VT...oricum overall si mie mi se pare mai buna o japoneza dar si pretul ei este pe masura.numai bine
Coupe 20VT trage bine bine, dar aceeasi problema, fiabilitate praf, dar praf rau.

Punto HGT 1747cmc turbo 133 CP am mai condus si mi-a placut foarte mult, forjata rau si tinea binisor, un radiator de apa, o incuietoare, un geam stricat - din astae tot au aparut, dar avea 150 mii si chiar mergea bine in rest. Draguta masina de oras, se conducea usor, era comoda si destul de nervoasa, a fost un Fiatchiarreusit modelul asta.

Last edited by GTR; 03-02-10 at 17:35.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 17:39   #34
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by sergiu_evo View Post
380 kitu piese made in japan.deci sa te aud?anaconda cand o sa ai honda sau ai posibilitate sa meri cu honda o sati schimbi parerea despre palstic pardon puntosi omeni buni fiti realisti fiatu nui fiabil,nu spun asta ca am ceva cu fiatu spun cea cei real.anaconda dai zilnic la fiat in 8200rpm sa te vad cati iti tine)))

ps:cat ma amuza cei care apara fiatu,stiind in sinea lor ca nus fiabile,si pe domeni sportiv is cam dauna)
Ar trebui sa iti rafinezi simturile care se ocupa cu "detectarea" sarcasmului.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:47   #35
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

_anaconda_ si GTR, trageti o gura de aer, ca nu e concurs de basme aici.

Am si Honda si Fiat in familie, asadar:
Honda: CRV, luata de noua in 1998, 650.000 de km la bord. Impresionant de fiabila si de rezistenta, DAR: e probabil cea mai anosta masina din istorie, nu se simte nicicum, nici bine, nici rau, nici rapida nici inceata nici... Nu e o masina de care sa fii mandru ca o ai. E mai mult decat decenta, dar nu are absolut nimic deosebit.
Fiat: dupa ce-am trecut prin Punto, Tipo, Grande Punto, Doblo, Croma, Stilo (de 2 ori), ce pot spune ca Grande Punto si Croma sunt niste masini superbe din toate punctele de vedere. Probabil GP nu va tine 650.000 de km, si o sa-mi faca zile negre, dar se simte mult mai "organic", placerea condusului e mult mai prezenta in Fiat. Si aici nu vorbesc doar de aceste modele, putem compara si Civic cu GP, sau Barchetta cu S2000. Deci, Fiatul e mai placut de condus, mai distractiv, directia e mai precisa si te simti mai "connected" cu asfaltul.

Sa nu ma lungesc, ca momentan trebuie neaparat sa insult bmw in alt topic: Fiat pentru condus, Honda pentru calatorit.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:49   #36
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiat vs Honda

Pai tu ai conformat ce spuneau si eu/noi, la capitolul fiabilitate, Honda sunt sus de tot in top deci nu am spus niciun basm. Au si eu masini placute la condus, Accord, S2000, Civic Type R.

Daca vrei neaparat placerea condusului sigur gasesti alternative mai bune ca FIAT. Ideea este urmatoarea => e tras de par destul de mult sa compari Honda cu FIAT ca brand-uri.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 18:59   #37
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

Nu chiar.
Fiat vinde mai bine ca Honda.
Fiat are mai multe premii COTY decat Honda.
Fiat este un gigant in industria auto, Honda este o marca de dimensiuni medii.
Fiat a inventat VVT, sau V-Tec, cum vrei sa-i spui.
Depinde ce termeni de comparatie folosim. Cat desre fiabilitate, da, aici Fiat inca nu e la nivelul Honda. Dar scotand asta din ecuatie, cam la acelasi nivel sunt amandoua.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:01   #38
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu chiar.
Fiat vinde mai bine ca Honda.
Fiat are mai multe premii COTY decat Honda.
Fiat este un gigant in industria auto, Honda este o marca de dimensiuni medii.
Fiat a inventat VVT, sau V-Tec, cum vrei sa-i spui.
Depinde ce termeni de comparatie folosim. Cat desre fiabilitate, da, aici Fiat inca nu e la nivelul Honda. Dar scotand asta din ecuatie, cam la acelasi nivel sunt amandoua.
pretene .. tu te auzi ce spui ... nici macar nu sti ce e VTEC
http://en.wikipedia.org/wiki/VTEC
eu zic sa nu mai crezi in ce zice nae si vasile in spatele blocului la garaj ..
iar legat de confort.. urca-te intro honda din 2001 .. si urca-te intr-un punto din 2001 ... sau orice masini de acelasi an
stiu ca ti-ai dori o honda .. dar na
__________________
Dezmembrez civicuri 92-95 (Sedan\Coupe\Hatch), reparatii si mentenanta, swapuri, upgrade'uri.. 0766 312 515 sau 0721 635 975 sau Nebunul_89@yahoo.com


My CIVIC project...: https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...-1-3-d13b.html

Dezmembrari: https://forum.4tuning.ro/477-anunturi...upe-sedan.html

Last edited by Nebunul_89; 03-02-10 at 19:03.
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:05   #39
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Nu chiar.
Fiat vinde mai bine ca Honda.
Fiat are mai multe premii COTY decat Honda.
Fiat este un gigant in industria auto, Honda este o marca de dimensiuni medii.
Fiat a inventat VVT, sau V-Tec, cum vrei sa-i spui.
Depinde ce termeni de comparatie folosim. Cat desre fiabilitate, da, aici Fiat inca nu e la nivelul Honda. Dar scotand asta din ecuatie, cam la acelasi nivel sunt amandoua.
Fiat vinde mai mult ca Honda fiindca s-au axat pe segmente diferite, Fiat mai mult masini ieftine in timp ce la Honda sunt mai scumpe, premium eventual. Asa si Dacia vinde mai bine ca multe alte firme dar asta nu inseamna ca se poate compara cu ele.

Idem si cu COTY, acolo subiectivismul este in floare si in orice caz nu prea are legatura cu realitatea. Tot timpul castiga masini mici / relativ ieftine, gen VW Polo. Nu am vazut sa castige vreun Rolls, Bentley, Maybach, A8 sau S Klasse premiul ala si cred ca sunt mai bune ca un Polo .

PS - daca e sa ne luam dupa numarul de unitati vandute, premii coty si cat de mare este brandul pe plan mondial o sa ajungem la concluzia ca Saab este un brand de toata jena si stii foarte bine ca nu este asa .

Last edited by _anaconda_; 03-02-10 at 19:08.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:09   #40
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Deci cat pot sa rad cand mai aud cate unu cu punto u lui .... eu vorbesc din ce am vazut .. nu spuse .. am o honda din 93... are 210 000km in bord .. de un an de zile de cand o am .. nu o avut 2 zile consecutive de mers la consum .. cine ma cunoaste poate sa confirme .. si nu am bagat inafara de benzina si uleiul la 9000 km si filtrele nimica in ea .. in schimb am un amic .. numa ce sio refacut tot motorul acuma 3 luni .. maxim 4 la un punto .. segmentare .. ax cu came nou din cate am inteles.. ambreiaj si taote cele ... si dupa 3 luni de zile de mers decent ..nu cred ca o depasit vreodata 3500rpm... in fine .. si dupa 3 luni .. nu stiu ce i se duce la rulment.. si impunge un semering si ii curge ulei pe ambreiaj ... vorbiind de fiabilitate... are segmentare la 120 000 km ... si eu la 210 000 inafara de ulei nu am facut nimica ...
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:10   #41
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Nebunul_89 View Post
pretene .. tu te auzi ce spui ... nici macar nu sti ce e VTEC
http://en.wikipedia.org/wiki/VTEC
eu zic sa nu mai crezi in ce zice nae si vasile in spatele blocului la garaj ..
iar legat de confort.. urca-te intro honda din 2001 .. si urca-te intr-un punto din 2001 ... sau orice masini de acelasi an
stiu ca ti-ai dori o honda .. dar na
Ti-ai gasit cu cine sa te certi, manzule.

VVT, adica sistemul pe care se bazeaza si VTEC, a fost introdus pentru prima data in industria auto de FIAT.

"Fiat was the first auto manufacturer to patent a functional automotive variable valve timing system which included variable lift. Developed by Giovanni Torazza in the late 1960s, the system used hydraulic pressure to vary the fulcrum of the cam followers (US Patent 3,641,98. The hydraulic pressure changed according to engine speed and intake pressure. The typical opening variation was 37%."

http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_Valve_Timing


_anaconda_ in mare parte ai dreptate, dar si fiabilitatea e tot subiectiva, pentru ca tine foarte mult de modul cum exploatezi tu masina, ca si posesor.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:13   #42
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Deschidetiva ochii ... si acceptati realitatea ...in veci nu o sa fie un fiat mai tare sau mai fiabil ca o honda ... vorbind de tare.. daca stau sa ma gandesc cel mai tare motor de serie ce il are honda de 1.6 are 185 de cai la o tona (volumetric efi .. sau ceva de genul dintr-un motor aspirat. sincer .. pana in ziua de azi nu cred ca exista o masina de serie care sa dezvolte o asemenea putere dintr-un motor asa de mic .. si aspirat(Volumetric efficiency) cine stie ce e aia ..
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:17   #43
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Fiat vs Honda

Tu macar citesti ce scrie lumea aici ? In ultimele 5 posturi nu s-a mentionat nimic de fiabilitatea Fiat > Honda ci viceversa. Ionut vorbea de altceva daca nu ai observat.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:23   #44
Nebunul_89

Stage 5
 
Nebunul_89's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,101
Member of:
[Honda]
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Ti-ai gasit cu cine sa te certi, manzule.

VVT, adica sistemul pe care se bazeaza si VTEC, a fost introdus pentru prima data in industria auto de FIAT.

"Fiat was the first auto manufacturer to patent a functional automotive variable valve timing system which included variable lift. Developed by Giovanni Torazza in the late 1960s, the system used hydraulic pressure to vary the fulcrum of the cam followers (US Patent 3,641,98. The hydraulic pressure changed according to engine speed and intake pressure. The typical opening variation was 37%."

http://en.wikipedia.org/wiki/Variable_Valve_Timing


_anaconda_ in mare parte ai dreptate, dar si fiabilitatea e tot subiectiva, pentru ca tine foarte mult de modul cum exploatezi tu masina, ca si posesor.
eu zic ca esti cam prost ... informat:
https://www.youtube.com/watch?v=6AXh8O7hWU4 - ce ii VVT u tau
https://www.youtube.com/watch?v=_YRM_gD_tkQ - si ce ii VTEC
Nebunul_89 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:30   #45
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Fiat vs Honda

Quote:
Originally Posted by Nebunul_89 View Post
eu zic ca esti cam prost ... informat:
https://www.youtube.com/watch?v=6AXh8O7hWU4 - ce ii VVT u tau
https://www.youtube.com/watch?v=_YRM_gD_tkQ - si ce ii VTEC
greu cu tine. da-i pace.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -