Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-07, 16:46   #76
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Sunt unii oameni in tara asta care nu ar merge decat cu masini facute in Germania... Si tot aceeasi oameni nu te-ar asculta, nici daca ai veni cu argumente si date concrete, mari si evidente cat Casa Poporului...
Si asta se datoreaza mentalitatii...

Aceeasi mentalitate care propulseaza masinile nemtesti in etalon in patria lu' 'noroi si gropi', pe cand in Europa oamenii cumpara japoneze! Dar, deh, masina nemteasca e nemteasca frate!

Pentru mine ideea este clara: de ce sa platesc mai mult pentru o emblema, cand pot da mai putini bani si sa am performante mai bune? Caci asta as cauta, nu?

Vrei comfort, recomand A6, seria 5, intr-adevar, de ce sa mint.. Vrei performante de compacta la 20k? Daca da, i-ati ce-ti permiti! Acum doar nu vrei sa renunt la ce imi doresc doar pentru simplul motiv ca .. e mai buna dom'ne aia, ca scri VW pe capota!
AdrianC4 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-07, 19:20   #77
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Aceeasi mentalitate care propulseaza masinile nemtesti in etalon in patria lu' 'noroi si gropi', pe cand in Europa oamenii cumpara japoneze! Dar, deh, masina nemteasca e nemteasca frate!
la ora actuala ai foarte mare dreptate...dar totusi si mentalitatea asta de "calitate germana" nu a plecat de nicaieri...adica are totusi un trecut la baza...ceea ce altele nu au...parerea mea

ontopic: merg pe megane...dece?...pt ca asa vreau eu!
__________________
ex Mitsubishi Pajero Pinin 1.8i
ex Mitsubishi Colt CZ3 1.5T
ex Renaultsport Clio 197 R27
ex Lexus IS 220D
ex Renault Clio 1.5 dCi

Lexus CT200h driver
petreals is offline   Reply With Quote
Old 28-11-07, 13:02   #78
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

ontopic: merg pe megane...dece?...pt ca asa vreau eu![/QUOTE]

bravo!
riptor is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 15:21   #79
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Interior: la Megane nu imi place schimbatorul de viteze (zici ce e de utilitara) si nici consola centrala care e desul de kitchoasa, in schimb la golf sunt super stylish! Scaunele sunt mai misto la megane (sper sa nu vb. prostii pt ca eu m-am urcat in r26 si banuiesc ca sunt identice) dar mult mai incomfortabile decat cele cadrilate ale golfului care oricum sunt si ele f. misto! La interior Golful e in avantaj!
Exterior: Meganeul arata per total un pic mai bine desi spatele te cam descurajeaza!
Performante: Clar Megane-ul care este mai rapid si mai manevrabil decat Golful!
Pret: Megane-ul este mai ieftin!
In concluzie aleg Megane-ul!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 22:10   #80
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Sunt unii oameni in tara asta care nu ar merge decat cu masini facute in Germania... Si tot aceeasi oameni nu te-ar asculta, nici daca ai veni cu argumente si date concrete, mari si evidente cat Casa Poporului...
Si asta se datoreaza mentalitatii...

Aceeasi mentalitate care propulseaza masinile nemtesti in etalon in patria lu' 'noroi si gropi', pe cand in Europa oamenii cumpara japoneze! Dar, deh, masina nemteasca e nemteasca frate!

Pentru mine ideea este clara: de ce sa platesc mai mult pentru o emblema, cand pot da mai putini bani si sa am performante mai bune? Caci asta as cauta, nu?

Vrei comfort, recomand A6, seria 5, intr-adevar, de ce sa mint.. Vrei performante de compacta la 20k? Daca da, i-ati ce-ti permiti! Acum doar nu vrei sa renunt la ce imi doresc doar pentru simplul motiv ca .. e mai buna dom'ne aia, ca scri VW pe capota!
da,ai foarte mare dreptate,dar in cele mai multe cazuri e vorba despre fiabilitate,eu nu ma numar printre acesti sobi,eu am toyota supra v6 turbo,3.0...da' sunt convins ca in locul ei multi ar prefera un BMW,chiar daca am dat fum in nas unui BMW cu 30 de cai mai multi decat mine .Oricum,ideea era ca nu intotdeauna ce e nemtesc,sau italian (Ferrari,Lamborghini,Masseratti etc) e cel mai bun...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 30-11-07, 22:17   #81
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

pai in primul rand omul vroia sa isi ia masina ca sa o modifice,deci oricum scaunele nu conteaza,ca probabil o sa fie schimbate cu ceva sparco...si performantele la fel se inmultesc rapid,si asta cel putin prin operatii relativ simple (marirea presiunii in turbina & esapament nou...) deci singura chestie care conteaza pt mine e fiabilitatea masinii si linia principala a exteriorului,ca aia nu poate fi schimbata (ca in reclama cand o antichitate de masina devine peugeot 206),si ontopic acum,eu clar as alege golf,pt ca megane,fara suparare,mi se pare masina de fata,iar golful...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 01:15   #82
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Sa nu uitam un lucru, Megane RS nu e un simplu renault, este facut de renault sport, una din cele mai experimtentate producatori de motor si nu numai.
Clio RS (inainte modelul Williams) este cea mai buna in categorie. Motoare neschimbate si e perfect la rally si pe circuit, sunt putine masini despre care se poate spune asta...
Sa nu utam ca renault ce experiente au in domeniul "motoare turbo"...

Sa nu credeti tot ce e in media, premiile primite de unul sau altul sau emisiunile...tot se invarta in jurul banilor, iar golf 5-ul avea nevoe de astea, dar si asa este un esec modelul... Ex. cel mai bun este Golf GTI mk2, ce este cel mai bun hot hatchback, ce nu este adevarat, Peugeot 205 GTI era mai bun, ca performanta. Mai sunt masini de gen, cand un german e considerat mai bun, cand in realitate nu e asa (asta in general in europa de est).
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 01-12-07, 21:09   #83
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

tocmai ce m-am uitat pe listele de preturi la golf si la megane.am constatat efectiv uimit ca megane r 26 este 18 000 si ceva pret cip,in timp ce golful gti sare de 19000 iar gti edition 30 este 21 000 cip.mi se pare enorm.si asa de curiozitate mi-am configurat un golf gti full option(pe site-ul lor oficial) si a ajuns la 28 000 cip.mi se pare fara sens sa ajunga un golf gti sa coste cat un r 32.aia nu mai e hot hatch,e limuzina

p.s: am vazut azi un barbat pe la 30-35 de ani intr-un gti rosu,cu nevasta langa si cu o fetita in spate.intr-adevar e masina ideala pentru un familist cu "inima sport" cum e un topic aici pe forum.. e gandit sa fie bun la toate (bun,nu excelent,totusi) si asta e o realizare.de aia se si cumpara in draci.RS -urile sunt inclinate catre performanta si au o gama de cumparatori mai restransa..ma rog,sunt chestii care s-au tot discutat
__________________
renaultsport clio 182

Last edited by riptor; 01-12-07 at 21:14.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 20:02   #84
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

min 1:11
https://www.youtube.com/watch?v=xjtTu...eature=related
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 23:10   #85
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

bine.vin si eu cu alt link.. tot de la top gear.golf gti,astra opc (vauxhall vxr) si megane rs cup. si iata si timpii: astra: 1:33.0 la minutul 9:42 precizeaza si faptul ca e cu 2,1 sec mai rapid decat golful(deci golful ar avea 1:35.1) si la minutul 9:46 spune ca e cu 0,5 secunde mai lent decat megane-ul(deci megane are 1:32.5) asa ca... nu m-ai convins.de ce refuza unii sa accepte ca renault-ul e mai rapid si atat? nu sta la fel de bine ca celelalte la alte capitole,o zice si clarkson..dar noi aici discutam de performanta.si daca mai dai niste search-uri pe youtube ai sa vezi ca atat megane-ul cat si clio 197 ies castigatoare la timpi pe circuit.

https://www.youtube.com/watch?v=7QhS6FKeP1s
riptor is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 23:47   #86
razZzor

Stage 2
 
razZzor's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 72
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Eu am ales RS-ul... Il am de 2 saptamani si sunt super incantat de el. M-a costat 21.500E cash si are piele, xenoane, jenti pe 18, trapa panoramica, 8 airbag-uri....bla bla bla...
__________________
'06 - Mercedes C200 CDI
'08 - Renault Megane RS
razZzor is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 08:06   #87
roret

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 31
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

salut
acum am un cupra 2 ( ff . multumit)
dar am condus 2 ani un clio 16V , inca ma mai gandesc la masina aia
sper sa scapam de taxa de inmatriculare si sa achizitionez un clio 2.0 Williams
concluzie : si renault are farmec
roret is offline   Reply With Quote
Old 20-12-07, 14:02   #88
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
Ala e 225-ul vechi ... acum are alt sasiu masina si se misca MULT mai bine ... o zice chiar si Clarcson daca o sa te uiti la filmuletul pus de riptor ... si aici nu vorbim de R26 care se misca chiar si mai bine decat 225-ul si nu are rival in clasa hot hatch in afara de S3 care totusi e 4wd...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 21-12-07, 21:08   #89
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

intr-adevar nici nu am pomenit de r26... nu avea rost,si 225 -ul mai ales 225 cup bate golfu pe pista asa ca ..
riptor is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 02:06   #90
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Sunt unii oameni in tara asta care nu ar merge decat cu masini facute in Germania... Si tot aceeasi oameni nu te-ar asculta, nici daca ai veni cu argumente si date concrete, mari si evidente cat Casa Poporului...
Si asta se datoreaza mentalitatii...

Aceeasi mentalitate care propulseaza masinile nemtesti in etalon in patria lu' 'noroi si gropi', pe cand in Europa oamenii cumpara japoneze! Dar, deh, masina nemteasca e nemteasca frate!

Pentru mine ideea este clara: de ce sa platesc mai mult pentru o emblema, cand pot da mai putini bani si sa am performante mai bune? Caci asta as cauta, nu?

Vrei comfort, recomand A6, seria 5, intr-adevar, de ce sa mint.. Vrei performante de compacta la 20k? Daca da, i-ati ce-ti permiti! Acum doar nu vrei sa renunt la ce imi doresc doar pentru simplul motiv ca .. e mai buna dom'ne aia, ca scri VW pe capota!
si mai sunt unii oameni care sunt anti nemtzane!!1 si aia sunt si mai incapatanati decat cei enumerati de u.si eu sunt pro nemtzane dar nu zic ca sunt cele mai bune din lume.eu as opta pt un golf pt simplul faptca e deja la a 5`a generatie si au avut ceva canzari...si noul golf 5 am auzit destule lucruri de lauda despre el....in fine.. polemici putem face destule asa ca pe viitor te poti rezuma la subiectul topicului
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -