Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-06, 15:09   #16
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

si daca o pocnesti ai belit-o
teddy is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 17:03   #17
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

teddy da ne un exemplu de piese concret nu asa pe auzite , golftunning si mihai 88 argumentati-va frate parerile ca sunt penale chestiile de genul :Eu aleg golf ca e masina sau megane ca e smechera "
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 17:13   #18
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Am aflat ca Megane Sport se face la uzina Dieppe , unde se fac toate modele sport si Renault Alpine , deci cam tot ce inseamna masina sport in grupul Renault , interiorul e cam urat , aici ma refer la consola centrala si la casetofon ca scaunele , volanul si pedalele imi plac .
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 19:54   #19
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Sa dai 20k+ euro pe un RENAULT?!fie el si cu 220 de cai tot nu cred ca face, sa lasam un pic performantele deoparte si sa vorbim si de fiabilitate la care VW cam da clasa la RENAULT
Modelele Renault Sport sunt mult mai bune calitativ decat cele uzuale,indiferent ca sunt produse in Turcia,Slovenia sau Franta.Merge si sa cumperi marca...dar te alegi cu o masina mai scumpa si mai lenta,care are M intors in loc de romb pe grila.

Quote:
Golf-ul e mai manevrabil
Faptul ca Megane-ul e mai rapid pe circuit dovedeste din plin chestia asta

Quote:
meganeul nu are un motor care sa fi castigat multe premii si sa fie laudat k tfsiul de pe gti
Cu ce te incalzesc premiile ? Consolare cand esti depasit de motorul mai puternic dar nepremiat ? Strategia asta de marketing de a limita motorul la 200 CP desi el putea mai mult doar pentru a avea o curba de putere mai plata mi se pare stupida...dar a prins foarte bine din pacate.

Quote:
in momentul asta ma gandesc la clio symbol
Si eu ma gandesc la masinile Renault de Formula 1,deci ar trebui ca toate modele lor sa fie rachete.Stupid argument.
Race is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 20:10   #20
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

imi place cum si-a argumentat Race parerea , astept acelasi lucru de la toti.
Desi eu am indoieli fata de testele Top Gear , imi dau seama ca o masina mai usoara cu 25 cp in plus , un cuplu mai bun nu are cum sa nu fie mai buna pe circuit ..
Dar interiorul la Golf este mai frumos clar decat la Rs , dar asta nu ma incalzeste prea mult
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 21:53   #21
minirally

Stage 4
 
minirally's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Member of:
[AUDI]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by SpeedeR
interior , cu tot ce tine de el..
e mai bine inchegat la gti si iti da senzatie de siguranta,de masina mai sport..
la culori da mai bine gtiul..mia putin pe galben si gri
la siguranta nush dar nu vreau sa vad amandoua au 5 stele, dar golful (nu gti ) a fost aleasa cea mai sigura masina a anului 2005
meganeul nu are un motor care sa fi castigat multe premii si sa fie laudat k tfsiul de pe gti..
mai vrei info?!
ce ai zis tu mai sus(o parte)tine mai mult de gust cat despre modelele Renault-Sport au fabrica diferita fata de restul masinilor Renault obisnuite,este fosta fabrica Gordini,in care nu intra mai nimeni,totul e tinut in secret.Cat despre service-ul Renault teddy,eu zic sa nu le bagi pe toate in aceasi oala.Sunt service-uri bune si service-uri proaste,si..totusi sa nu mentionam PBN in cazul asta,in care isi cam bat joc de tine si iti iau bani pe degeaba.
din cate stiu eu,renault a castigat la formula 1 cam des,deci nu poti zice(Speeder) ,ca in materie de motoare nu se pricep..spre deosebire de volkswagen,care nu-si face prezenta la f1
Asa cum GTI-ul da bine pe rosu/negru asa bine poti zice si de RS ca da bine pe portocaliu/negru si altele.Aici deja tine de gust,nu de performanta/merit.Nu zic ca Gti-ul e mai prost sau mai urat,ci..RS-ul mi se pare ca are un plus fata de el la dotari/aspect/performanta/pret.
__________________
Dies...Diem...Docet...
minirally is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 22:19   #22
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

dap Minirally are dreptate toate Renault Sport se fac in fosta fabrica Gordini.. Uzina Dieppe cum mai este cunoscuta ..

Mie mi se pare RS da bine si pe albastru ala cum e varianta F1 Team ,dar si pe negru imi place mult , pe portocaliu parca e prea tipatator pentru mine ..
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 23:03   #23
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by SpeedeR
interior , cu tot ce tine de el..
e mai bine inchegat la gti si iti da senzatie de siguranta,de masina mai sport..
la culori da mai bine gtiul..mia putin pe galben si gri
la siguranta nush dar nu vreau sa vad amandoua au 5 stele, dar golful (nu gti ) a fost aleasa cea mai sigura masina a anului 2005
meganeul nu are un motor care sa fi castigat multe premii si sa fie laudat k tfsiul de pe gti..
mai vrei info?!
Te inseli.. Volvo S80 a fost declarata cea mai sigura masina cu punctaj maxim.
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 00:53   #24
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Race, stupid e faptul ca nu esti in stare sa citesti o fraza completa si dai quote-uri ca sa te afli in treaba.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 14:55   #25
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Dintre cele doua cred ca as alege RS-ul datorita unui pret mai scazut si o putere+cuplu mai mari(a mai fost spus argumentul)...(Te-ai uitat si la Focus ST? Nu iti place? Este in aceeasi clasa,merita sa il studiezi inainte sa alegi una din cele doua de mai sus ).Multa bafta
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 18:21   #26
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

imi place si st dar nu foarte mult , e bun motorul , dar la noi ford are un pret de achizitie mare desi afara e o marca mai ieftina .. In plus service-ul Ford de la noi e sub orice critica , niste tigani , am un Volvo in familie (marca care apartine de Ford acum ) si sunt sub orice critica oamenii si au preturi imense , duble fata de VW
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 19:15   #27
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

sincer sa fiu mi-e lene sa citesc tot,dar asa....din cat am bunghit io pana acum,cineva a zis ceva de costurile de service.e,tin sa anunt acea persoana ca la renault este o oferta cu 4 ani garantie,dar la masinile aflate-n stoc
in cazul in care masina nu este in stoc se poate opta contra unei sume de vreo 800 de euro daca nu ma insel pt inca 2 ani de garantie..sau vreo 500 de euro pt 1 an IN PLUS fata de garantia de 2 ani prezenta in momentul de fatza la ambii importatori.
chit ca va opta pt respectivul pachet de garantie,tot va "iesi in castig" cu 1000,dar,"cireasa de pe tort" ca sa-i zic asa,va fi garantia totala de 4 ani
eu as opta pt un renault
__________________
Make a wish
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 03-05-06, 21:02   #28
ebh

Stage 3
 
ebh's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 140
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by Gemballa
La vara as vrea sa achizitionez un hot hatch si astea 2 au ramas in lista . Noul CTR o sa apara abia in 2007 la noi si il exclud ,astra opc o exclud deoarece am aflat ca are un pronuntat caracter subvirator .
Ambele au motoare turbo de 2l , ambele sunt in 3 usi
Trebuie investigat ce acopera "marea" garantie de 4 ani renault (o gramada de componente au garantie limitata, altele deloc); si, in plus, nu poti face nici o modificare pe toata durata ei (cum ar fi resoftarea de care vorbeste toata lumea).

Cel mai bine hotarasti dupa test drive. La un hot hatch cel mai mult conteaza cum te simti cand il conduci, nu puterea, nu calitatea plasticelor din interior, etc. Oricum, eu zic sa nu excluzi din start OPC-ul... s-ar putea sa nu simti caracterul subvirator, daca exista, si sa apreciezi cei 40cp in plus.

Trebuie sa apara anul asta si Mazda3 cu motorizarea de 2.4l.... poate iti place aia mai mult
ebh is offline   Reply With Quote
Old 04-05-06, 23:48   #29
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Poate nu va intereseaza foarte mult, dar am citit pana acum ca service-ul Renault e foarte scump. Nimic mai corect. 700.000 un amarat de releu. 200 de euro pentru un CD player MONO!! La fel cat turcismele de jante! Si asta la un Clio Symbol. Nu mai zic de manopera... Pana si uleiul se pune la suprapret acolo. Gandeste-te bine la preturile de intretinere inainte sa faci marele pas.
PS: Eu as alege Megane-ul RS. Si contrar opiniilor multora, mie imi place mai mult interiorul neobisnuit al RS-ului. Chipul se poate schimba dupa (parca) a doua revizie cand verifica sistemul electronic de comanda. Dar daca ai probleme cu motorul si trebuie sa o duci la service ai dato-n bara. Exista firme care implementeaza un sistem prin care se pot comuta chipurile in cateva minute.
neXus is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 00:15   #30
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

in sfarsit cineva care stie ce vroiam sa spun in legatura cu intretinerea...
teddy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -