Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-06, 08:57   #46
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

sa stii ca in general masinile din clasa mica nu ofera pozitii de condus prea comode.chit ca vorbim de modele sport sau "normale"+daca ai si 1.90.... )
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 11:40   #47
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

tocmai am vazut un filmulet cu alonso in RS la nurburgring
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 21:44   #48
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Si de ce nu-l uploadezi sau macar sa scrii un link?
neXus is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 22:17   #49
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

https://www.youtube.com/watch?v=AbqR-...ch=megane%20rs
filmulet cu alonso si RS la nurburgring
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 17:14   #50
pufy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 376
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

eu as alege rs-ul fara indoieli....numai si pentru traditia celor de la divizia sport a lor..nu prea dau gres.oricum la toate testele a fost peste golf.totusi mi se parea mai frumos inainte de facelift
pufy is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 08:18   #51
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

...frate,renaultul e facut de francezi(astia le au cu pictura cu moda cu arta,nu cu masinile)...deci clar as opta pt gti...vw inseamna traditie in industria auto...
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 08:57   #52
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Nenea eu am un RS si ma distrez la nebunie sa alerg Golf-uri , este o masina destul de rara, in primavara cand am inmatriculat-o era a IX-a inmatriculata in Romania , acum sunt convins ca sunt mult mai multe. Am mers si cu Golf GTI , interiorul este mai atent lucrat , elementele sport din interior bine facute. RS-ul e mai bruta , pedalierul, cusatura volanului si scaunele te duc cu gandul la sport. Partea cea mai interesanta a fost cand am pus masina pe stand ...a scos 232 CP si avea 800km parcursi iar golfurile nu prea isi scot caii. Ca sa duci un Golf in 250cp bagi ceva banuti , sa duci Meganul , doar un power box si sare la 265cp .
Renault RS is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 09:04   #53
BYG'u
VW Driver

Stage 5
 
BYG'u's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 501
Member of:
[VW]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by Renault RS View Post
Nenea eu am un RS si ma distrez la nebunie sa alerg Golf-uri , este o masina destul de rara, in primavara cand am inmatriculat-o era a IX-a inmatriculata in Romania , acum sunt convins ca sunt mult mai multe. Am mers si cu Golf GTI , interiorul este mai atent lucrat , elementele sport din interior bine facute. RS-ul e mai bruta , pedalierul, cusatura volanului si scaunele te duc cu gandul la sport. Partea cea mai interesanta a fost cand am pus masina pe stand ...a scos 232 CP si avea 800km parcursi iar golfurile nu prea isi scot caii. Ca sa duci un Golf in 250cp bagi ceva banuti , sa duci Meganul , doar un power box si sare la 265cp .

aoleu........
BYG'u is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 11:21   #54
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/54757-unichip-intercooler-tubulatura-intercooler-megane-turbo.html aici este o discutie despre RS , fiind o masina rara nu prea gasesti peste tot informatii despre crestere puterii motorului. La Golf in schimb ...toata lumea face cresteri de putere ...mai bine sau mai putin bine
Renault RS is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 12:13   #55
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

...sunt convins ca meganul tau rs e o masina demna de apreciat))...dar imi mentin parerea,pana la urma e chestie de gusturi...care nu se discuta...bafta la alergat golfuri:P:P:P...=)))
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 19:01   #56
Renault RS

Stage 4
 
Renault RS's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 232
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Mai sincer sa fiu cand ma gandesc la o masina sport ma gandesc la performantele ei , acum daca le pun in balanta, o diferenta enorma intre ele nu e, dar intrebarea este daca se justifica 2000euro. Adica pentru imagine sa platesti mai mult si sa ai performanta mai putin ok..cu diferenta mai mare de 25cp...adica RS-ul fuge mai tare si e mai ieftin
Renault RS is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 20:39   #57
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

...dintrun punct de vedere ai dreptate,...DAR...masina nu se conduce stang cu fundul pe motorul de 225cp...iar comfortul este incomparabil mai bun la golf,de aici vine si diferenta de pret,nu de la motorizare...ca sa iti poti face o idee despre ce zic...suiete intrun megane normal si un golf normal si vei vedea diferenta de comfort si de design incepand de la variantele normale,ca sa numai vorbim de cele sport...iti respect alegerea,repet chestie de gusturi...bafta
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 21:38   #58
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Eu daca mi-as cumpara o masina sport, mi-as lua una care fuge cel mai repede dintre competitorii directi... Vrei o masina pt confort? Iti iei altceva!

Cel mai bine ar fi sa ai 2 masini: una mica, de oras, si una de seara!
Mie imi place foarte mult Meganul, este cu adevarat un lup in blana de oaie, si impune respect in fata tuturor posesorilor de GTI, ST sau ce vreti voi...

Un Megane in 2 usi costa un pic peste 20k DDP! Un Golf un pic peste 24K! Si sa nu incepeti cu optiunile.. NU ma interseaza la o masina sport pielea, xenoanele sau clima auto! De la o masina sport vreau atat: sa stea bine pe viraje, sa aibe cuplu dement si sa lase in urma pe toata lumea!
Prefer sa fiu la volanul unui RS chel, si sa ma uit in oglinda la xenoanele unui GTI

Sentimentul e nepretuit!
AdrianC4 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-07, 23:03   #59
~Ada~
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
~Ada~'s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 817
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[PEUGEOT]
Cool Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Eu daca mi-as cumpara o masina sport, mi-as lua una care fuge cel mai repede dintre competitorii directi... Vrei o masina pt confort? Iti iei altceva!

Cel mai bine ar fi sa ai 2 masini: una mica, de oras, si una de seara!
Mie imi place foarte mult Meganul, este cu adevarat un lup in blana de oaie, si impune respect in fata tuturor posesorilor de GTI, ST sau ce vreti voi...

Un Megane in 2 usi costa un pic peste 20k DDP! Un Golf un pic peste 24K! Si sa nu incepeti cu optiunile.. NU ma interseaza la o masina sport pielea, xenoanele sau clima auto! De la o masina sport vreau atat: sa stea bine pe viraje, sa aibe cuplu dement si sa lase in urma pe toata lumea!
Prefer sa fiu la volanul unui RS chel, si sa ma uit in oglinda la xenoanele unui GTI

Sentimentul e nepretuit!
De acord cu ce ai scris
~Ada~ is offline   Reply With Quote
Old 18-11-07, 14:07   #60
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Eu daca mi-as cumpara o masina sport, mi-as lua una care fuge cel mai repede dintre competitorii directi... Vrei o masina pt confort? Iti iei altceva!

Cel mai bine ar fi sa ai 2 masini: una mica, de oras, si una de seara!
Mie imi place foarte mult Meganul, este cu adevarat un lup in blana de oaie, si impune respect in fata tuturor posesorilor de GTI, ST sau ce vreti voi...

Un Megane in 2 usi costa un pic peste 20k DDP! Un Golf un pic peste 24K! Si sa nu incepeti cu optiunile.. NU ma interseaza la o masina sport pielea, xenoanele sau clima auto! De la o masina sport vreau atat: sa stea bine pe viraje, sa aibe cuplu dement si sa lase in urma pe toata lumea!
Prefer sa fiu la volanul unui RS chel, si sa ma uit in oglinda la xenoanele unui GTI

Sentimentul e nepretuit!
cand iei o masian de 20k euro rvei sa te simti bine in ea. asa ia un r5 turbo, sau un audi quattro din 80 si gata.


chiar sunt curios unde si cand un Megane va impune respect unui GTI.... sau ST .... lasand la o parte timpii pe circuit ai lui R26, care nu sunt aplicabili in realitate....si lasand la o parte ca R26 e editie limitata, ca un GTI ed 30... in fata caruia nu prea sta.
eu zic sa mai vorbim si din realitate, nu numai din filme si din pagini de net.

deci..tu adu RS chel, full, cum vrei si eu iti aduc GTI full..si daca ii evzi xenoanele... nu mai zic nimic...
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -