Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-05-06, 09:56   #31
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Sa nu mai zic de nesimtitii de la service... In Focsani ne-au furat proiectoarele de ceata, la Auto Marcu's Grup (stay away!) ne-a tinut sase ore sa schimbe un releu, in conditiile in care service-ul era gol. Am depus o plangere, dar nu stiu daca s-a rezolvat ceva. Nici nu intentionez sa mai trec pe acolo vreodata. Baietii cei mai seriosi de pana acum mi s-au parut cei de la Serus (probail d-aia e aglomerat tot timpul), sau poate am avut eu noroc.
neXus is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 17:16   #32
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by neXus
Poate nu va intereseaza foarte mult, dar am citit pana acum ca service-ul Renault e foarte scump. Nimic mai corect. 700.000 un amarat de releu. 200 de euro pentru un CD player MONO!! La fel cat turcismele de jante! Si asta la un Clio Symbol. Nu mai zic de manopera... Pana si uleiul se pune la suprapret acolo. Gandeste-te bine la preturile de intretinere inainte sa faci marele pas.
PS: Eu as alege Megane-ul RS. Si contrar opiniilor multora, mie imi place mai mult interiorul neobisnuit al RS-ului. Chipul se poate schimba dupa (parca) a doua revizie cand verifica sistemul electronic de comanda. Dar daca ai probleme cu motorul si trebuie sa o duci la service ai dato-n bara. Exista firme care implementeaza un sistem prin care se pot comuta chipurile in cateva minute.
deci...cam ce ai zis tu aici intra in garantie.si stii care-i avantajul unei astfel de garantii?daca masina face figuri o vinzi
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 21:04   #33
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Ai mare dreptate. Dar la garantie de 18 luni, nu s-a incadrat saracutza in perioada. Schimburile de ulei nu intra in garantie. Nici manopera - a contorizat o ora jumate controlul sistemului electronic, care a durat cinci minute max. Cica asa e regula. Au barem minim pe care trebuie sa-l umple... Da sigur...
neXus is offline   Reply With Quote
Old 05-05-06, 22:37   #34
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

pai....sa stii ca reviziile le platesti peste tot ,uleiu filtrele,etc deci....e cam acelasi lucru,si hai sa fim seriosi dar la cat costa o masina in ziua de azi...nu cred ca mai sunt o problema reviziile
__________________
Make a wish
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 10:27   #35
minirally

Stage 4
 
minirally's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Member of:
[AUDI]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by neXus
Sa nu mai zic de nesimtitii de la service... In Focsani ne-au furat proiectoarele de ceata, la Auto Marcu's Grup (stay away!) ne-a tinut sase ore sa schimbe un releu, in conditiile in care service-ul era gol. Am depus o plangere, dar nu stiu daca s-a rezolvat ceva. Nici nu intentionez sa mai trec pe acolo vreodata. Baietii cei mai seriosi de pana acum mi s-au parut cei de la Serus (probail d-aia e aglomerat tot timpul), sau poate am avut eu noroc.
nu cred ca ai avut tu noroc neaparat..la Serus vin clienti si din ct,bv,etc..so..
minirally is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 13:04   #36
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by minirally
nu cred ca ai avut tu noroc neaparat..la Serus vin clienti si din ct,bv,etc..so..
dar tu de unde stii? ))))))))
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 15:20   #37
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Pai se vede la numar
neXus is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 15:52   #38
minirally

Stage 4
 
minirally's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 184
Member of:
[AUDI]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by needBrain
dar tu de unde stii? ))))))))
eeh,si tu acuma..
minirally is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 20:41   #39
Gemballa

Stage 2
 
Gemballa's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 28
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

am auzit ca la Megane ESP nu e decuplabil decat de la 35 km/h in sus
Gemballa is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 20:59   #40
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

mmmm nop.poti sa-l declupezi cand vrei tu
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 07-05-06, 22:55   #41
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

se pot pune si cateva poze cu aceste 2 mashini?
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 11:36   #42
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti



Morro is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 12:15   #43
RCS.

Stage 5
 
RCS.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,070
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Legat de Megane RS trebuie avut in vedere si costul legat de intretinerea masinii. La Clio Rs de ex ca fapt divers doar schimbarea intregului kit de distributie a costat peste 60 mil lei, plus fatul ca in general cam toate consumabilele, placute+telescoape+filtru aer+discuri frana (care sunt toatal diferite fata de un Clio normal), pe langa faptul ca stau o gramada de timp pana imi vin (pt kit am stat aproape 1 luna) sunt si scumpe. Eu sunt pt Megan RS, dar dpdv al finisarii si al materialelor folosite la interior, Megan RS este sub Golf V GTI, plus pozitia de condus care nu mi se pare ok pt un RS , adica la max jos scaunul soferului nu este intr-o pozitie normala pt o masina sport, fapt intalnit si la Clio RS. Dpdv al performantelor sportive , in toate testele pe care le-am vazut Megan RS este peste Golf V GTI. Cine vrea confort alege Golf V GTI, cine vrea sportivitate alege Megan RS.
__________________
Audi A4 2.0 T
RCS. is offline   Reply With Quote
Old 10-05-06, 08:43   #44
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

da dar stii ca G5 GTI ar avea un mic defect de reglare al trenului de rulare...?masina ar putea oferi performante muult mai bune...dar.....
ori....esti in primul rand pilot si apoi sofer ca sa-i poti pune in valoare potentialul la maxim

cat despre clio RS...si scaunul soferului,gandeste-te ca e totusi o masina din clasa mica.piesele vin greu pt ca nu se vand astea in romania chiar ca dacia LOGAN...sunt cateva unitati in toata tara,e si normal ca importatorii sa nu-si umple magaziile de piese de schoimb cu piese pt 3-4 masini,oamenii fac comenzi in avans pt masinile cel mai des intalnite la service(care daca stai sa o iei putin logic,sunt si multe la vanzare).apoi costurile acelor piese.....pai toate-s sport...nu-i normal sa coste mult?
mie sincer sa fiu nu mi se pare normala atitudinea asta gen "costuri de intretinere" la o masina din clasa mica sau compacta care costa 2o si ceva de mii de euro....pt ca aici vorbim de modele de top
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 10-05-06, 08:52   #45
RCS.

Stage 5
 
RCS.'s Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,070
Default Re: Megane RS facelift Vs Golf V Gti

Quote:
Originally Posted by needBrain
cat despre clio RS...si scaunul soferului,gandeste-te ca e totusi o masina din clasa mica.
Nu inteleg ce vrei sa zici. Eu am zis ca daca este o masina sport pai si pozitia de condus trebuie sa fie la fel, ce conteaza ca este sau nu clasa mica.
RCS. is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -