Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-14, 17:35   #961
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 13:29   #962
DZ1

Stage 5
 
DZ1's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 814
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Super !!!!!!!!!!
Daca as sti ca apare intr-un an... max 2 ani , atunci as astepta....dar nu cred.
DZ1 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 15:35   #963
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Umbla vorba ca va fi echipat cu : BMW in line 6 hybrid engine.... deci no no . strutzo camila de genul : design american, motor european sub nume japonez ....
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 10:17   #964
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Esti primul pe care il aud spunand ca nu ii place ... Pe mine, cel putin designul m-a dat pe spate, mai ales ca nu ma asteptam sa vad asa ceva de la un producator de masini anoste.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 04:12   #965
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Vali_lj View Post
Umbla vorba ca va fi echipat cu : BMW in line 6 hybrid engine.... deci no no . strutzo camila de genul : design american, motor european sub nume japonez ....
Bine, trebuie sa te duca si putin caputul sa realizezi ca designul este facut de o companie americana (parca ar conta actionariatul sau locatia companiei), dar unde designerul sef este "decat" Alex Shen care numai a american nu arata ))) Nu cumva arata rau a asiatic!?

Pe langa asta, "design american" suna a "design tipic american"!! Eu nu am vazut vreo masina americana cu atata accent asiatic de design sau care sa aduca catusi de putin cu deseignul acestei Toyota.

Si nu in ultimul rand, designul deosebit al unor masini se atribuie in general unui designer sau case de design si nu prea are legatura cu nationalitatea lor.

La cum arata putea sa fie facuta si de un somalez, dar cand e sa fi carcotas......
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 10:45   #966
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Esti primul pe care il aud spunand ca nu ii place ... .
Si asta o spune un fan al unei unei masini de tuns iarba.....
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 15:01   #967
Vali_lj

Stage 5
 
Vali_lj's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Member of:
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Se vede ca va luat valul un pic ..
@ UNLORD : unde am scris ca nu imi place designul sau masina ??? . Ideal pentru mine ar fi fost sa fie facuta la ei acasa dar asta e cu globalizarea si sa pastreze anumite aspecte din vechiul design ( vezi gtr) dar la fel ca si in cazul NSX totul este un alt design .... Eu mi-am exprimat dezacorul cu privire la motorizare , nu la cum arata masina... i
@ GTR : Carcatoas nostalgic blocat in trecut .. ps : exista un mare procent de asiatici in america nascuti si crescuti acolo...

Imi exprim din nou dezacordul daca acesta masina va fi echipata cu motorul acela de al BMW
__________________


“If Honda does not race there is no Honda.” by Soichiro Honda
Vali_lj is offline   Reply With Quote
Old 19-01-14, 21:33   #968
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Vali_lj View Post
Umbla vorba ca va fi echipat cu : BMW in line 6 hybrid engine.... deci no no . strutzo camila de genul : design american, motor european sub nume japonez ....
cica fac sa fie si pe placul tau: http://www.topspeed.com/cars/car-new...2018.html#main
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-14, 10:30   #969
Giully4u

Stage 5
 
Giully4u's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 577
Member of:
[SEAT]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Din nou, puterea declarata e mai mare decat puterea motorului. http://www.dragtimes.ru/en/blogs/view/175

Sau parca acum se folosesc de scuza ca ei declara puterea minima a motorului in conditii neprielnice (gen altitudine mare, caldura).

Oricum, impresionant
Giully4u is offline   Reply With Quote
Old 20-01-14, 14:42   #970
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

si timpii 0-100 sunt trasi de par si umflati.
in general poti scade gen 0.4-0.5 din timpii oficial declarati de catre Porsche.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 05:05   #971
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nissan a atins stadiul cand a mancat atata rahat cu reclamele mincinoase ca pana si oficialii americani s au sesizat, The US Federal Trade Commission a zis ca gata, ajunge cu BullShit u:
http://www.bloomberg.com/news/2014-0...-for-feds.html
Si asta in tara unde reclamele agresive sunt permise. Pana acum au facut o treaba minunata din a face din rahat bici, dar cand vine Guvernul Federal si ti spune "mai da o dracului de treaba" e bine sa o lasi moale cu aburelile ) .. mi a facut ziua stirea asta, mars la cotet Nissan, Sit! Play dead !
“Special effects in ads can be entertaining, but advertisers can’t use them to misrepresent what a product can do,” said Jessica Rich, director of the FTC’s bureau of consumer protection."
Si acum inapoi la efectele speciale de pe Ring he he, cine dracu cu IQ mai mare de oc ifra mai crede in basmele astea ?
Nu ma pot opri din ras.. stirea zilei ..si inca legata de Super Bowl care e gigantic pe continentul asta ..acum chiar au primit ce meritau, "reclama"..
__________________
Porsche. There is no substitute.
996 Turbo
PCA member
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 14:23   #972
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Nu e niciun rand scris despre GT-R ... doar te bucuri ca un hater pt niste subiecte offtopic ... sa vad ce o sa mai plangi cand o sa apara timpii oficiali de la MCLaren P1. Adevarul e ca ai motive sa ii urasti pe Nissan, mai ales de cand a aparut Nismo Track Pack ... Inceara si subiecte on-topic, si nu neaparat veninoase, ci constructive, succes!

UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 21:56   #973
993turbo

Stage 5
 
993turbo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 368
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Nu e niciun rand scris despre GT-R ... doar te bucuri ca un hater pt niste subiecte offtopic ... sa vad ce o sa mai plangi cand o sa apara timpii oficiali de la MCLaren P1. Adevarul e ca ai motive sa ii urasti pe Nissan, mai ales de cand a aparut Nismo Track Pack ... Inceara si subiecte on-topic, si nu neaparat veninoase, ci constructive, succes!

Prietene las o moale cu "hater"u, ce nu e clar aici, e un FAPT, s a sesizat o organizatie federala ca Nissan abureste prea mult consumatorii. Ce dracu, acum negam realitatea? si reflecta atitudinea tipica Nissan, de asta e pusa aici..sau tu crezi in lapte si miere doar din partea Nissan? atunci tu esti cel nerealist.

Si chiar stiu mai multe despre timpii P1 pentru ca lucrez pentru Pfaff Tuning/ Motorsport care are sediul in aceeasi cladire cu ..Pfaff McLaren )
Si stiu deja unde e P1 ca timp, chiar daca e semioficial doar. Da, e mai rapid decat 918 pe piste scurte sau segmente de pe Ring (big surprise, power to weight ratio, nu ?), dar topicul parca era Nissan aici, ca tot iti place sa vb de offtopic, nu ? Si sa stii ca apreciez McLaren enorm, imi doresc unul chiar, nu stiu de unde tragi tu concluzii de astea.. uite aici poza din showroom ul nostru dimineata asta, sa nu zici ca aberez, singurul 12MC GT Sprint in North America .. na, asta e masina de track! nu caramida aia pe roti care e mai inalta si mai grea odata si jumatate.. cu "Nismo pack" cu tot. Si da, o sa avem un P1 de la fabrica pt CIAS 2014 in 14 Februarie, dar se spune prin management ca nu o sa ne lase sa l incercam pe pista..

Eu le am condus pe Mosport, inclusiv GT-R ul (2011 si 2013), tu ? Si conduc zilnic un 996 Turbo (masina personala) cu ceva surprize sub aspectul exterior stock. Tu ? Pe ce experienta te bazezi ?
Incep sa cred ca experienta ta auto se reduce la ce auzi pe internet, ce mare rahat e Nismo asta? schimba legile fizicii ? curbeaza lumina? fizica ne-newtoniana? Nu uita ca vb cu un inginer aici, care sta cu nasul in supercar uri si race cars zilnic.

Oricine sustine ca un GT-R poate sa atinga nivelul unei masini de curse pure sau a unui hypercar super usor, cu superaerodinamica si cu megapower pe Ring e pur si simplu idiot. Nu e loc de intors. I-DI-OT. Sau un fanboy trist care traieste prin PlayStation. Si daca spui adevarul cuiva, fapte concrete, esti .. "hater" ? ma faci sa rad.. pacat, aveam impresie mai buna despre tine. Ai citit link urile puse in posturile mele anterioare? Eu citesc si ce mi scriu cei cu pareri diferite. Sau daca e ceva rau de GT-R nu se pune? Lumineaza ma.
Chris Harris a avut un articol despre bullshitu cu GT-R (comparatie cu un 997 GT2) pe Ring, acelasi pilot, aceeasi zi, aceeasi vreme) cu multi ani in urma. Si e unul dintre putinii jurnalisti care stiu sa conduca cu adevarat pe pista. Nu la nivel profesional, dar mai bine ca maimutele de ziaristi de la 99% din revistele auto. Clarkson inclus, numai fumez "timpii de pista Top Gear" din gradinita.. Toate testele facute de amatori de genul asta au scos timpi aproape identici cu Turbo/GT3/GT2 etc pe majoritatea circuitelor, plus minus timpi infimi. Dar nu, vine Nissan si pune un sticker pe GT-R si mai da jos 20 s ..hilar, trist insa ca inghit toti "expertii" de tastatura fazele astea. E in sangele lor sa o arda in minciuni, se stioe de la prima generatie de GT-R care vezi Doamne a fost prima masina "de serie" care a coborat sub 8 min pe Ring ) Si stie toata lumea ce a iesit la iveala dupa. Hai sa o lasam mai moale, ok ? Fiecare alege ce i place. Dar nu mi baga pe gat BS si asteapta te sa inghit zambind. Ba chiar sa mi dea cineva lectii pe baza de aberatii. Nope, not gonna happen.

Acum intrebare separata pt moderatori, toate noutatile si masinile noi trebuie postate doar sub topicul asta? Eu m am saturat sa vb de toate aici, doar pentru ca topicul se numeste "vs restul" nu cred ca TOT ce se posteaza pe 4tuning trebuie inclus aici, nu ? zic si eu, nu dau cu bata, asa am vazut pe alte forumuri ..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	azi in showroom.jpg
Views:	54
Size:	260.6 KB
ID:	2930682   Click image for larger version

Name:	din fata.jpg
Views:	50
Size:	220.9 KB
ID:	2930695  
993turbo is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 14:30   #974
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Prietene las o moale cu "hater"u, ce nu e clar aici, e un FAPT, s a sesizat o organizatie federala ca Nissan abureste prea mult consumatorii. Ce dracu, acum negam realitatea? si reflecta atitudinea tipica Nissan, de asta e pusa aici..sau tu crezi in lapte si miere doar din partea Nissan?
Tot nu realizezi ca esti off-topic cand vorbesti de un producator generic de masini ? In articolul ala anost, nu era scris nimic despre modelul GT-R, nu stiu de ce trebuie sa iti mai repet, pe putini intereseaza de ce spune organizatia federala despre Nissan si de laptele si mierea care curge sau nu curge de la ei, mai ales ca multi fani ai marcii Nissan nu prea cunosc, poate fani GT-R.

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
dar topicul parca era Nissan aici, ca tot iti place sa vb de offtopic, nu ? Pe ce experienta te bazezi ?
Topicul este legat de Nissan GT-R parca ?

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Incep sa cred ca experienta ta auto se reduce la ce auzi pe internet, ce mare rahat e Nismo asta? schimba legile fizicii ? curbeaza lumina? fizica ne-newtoniana? Nu uita ca vb cu un inginer aici, care sta cu nasul in supercar uri si race cars zilnic.

Si tu esti unul care scrie pe internet si in plus ai vrea sa fii si un formator de opinii. Cum scrii tu, mai scriu si altii si uneori mai vedem si niste teste comparative, reviewuri etc. Acuma ce sa fac, nu te pot crede doar pe tine care spui ca toate testele sunt masluite, sorry. Nu contesta nimeni ca stai cu nasul in supercaruri, ca lumea vine la tine si se plange de GT-R-uri, dar pt banii pe care ii dai pe masina, (cam cat dai si pe un Audi RS5) nu am auzit sa pomenesti de un model mai bun. Spune si tu ce masina mai buna iti cumperi de banii unui GT-R si ridic-o in slavi cat vrei, doar numeste un model de masina(noua). La 96.000 Euro e mai bun X ... unde X este ...


Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Oricine sustine ca un GT-R poate sa atinga nivelul unei masini de curse pure sau a unui hypercar super usor, cu superaerodinamica si cu megapower pe Ring e pur si simplu idiot. Nu e loc de intors. I-DI-OT. Sau un fanboy trist care traieste prin PlayStation. Si daca spui adevarul cuiva, fapte concrete, esti .. "hater" ? ma faci sa rad.. pacat, aveam impresie mai buna despre tine. Ai citit link urile puse in posturile mele anterioare? Eu citesc si ce mi scriu cei cu pareri diferite. Sau daca e ceva rau de GT-R nu se pune? Lumineaza ma.
Nu sustine nimeni, parca nu ai vazut si tu asta pana acuma, tot ce s-a postat a avut o argumentatie, nu e nevoie sa faci un inception ... nu e frumos, doar nu te-a contrazis nimeni ... dar nimeni cand a fost vb. de "masini de curse pure sau a unui hypercar super usor" ... deci nu trebuie sa te preocupe ce spun idiotii, atata timp cat aici ai parte de discutii argumentate. In plus nu trebuie sa te concentrezi tot timpul pe ceva rau legat de GT-R ci as prefera ceva bun legat de un potential concurent al GT-R-ului la aceasi bani. Spune si tu ceva pozitiv odata!

P.s. Superb 12MC GT-ul

Last edited by UNLORD; 26-01-14 at 14:45.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 17:43   #975
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by 993turbo View Post
Nissan a atins stadiul cand a mancat atata rahat cu reclamele mincinoase ca pana si oficialii americani s au sesizat, The US Federal Trade Commission a zis ca gata, ajunge cu BullShit u:
http://www.bloomberg.com/news/2014-0...-for-feds.html
Si asta in tara unde reclamele agresive sunt permise. Pana acum au facut o treaba minunata din a face din rahat bici, dar cand vine Guvernul Federal si ti spune "mai da o dracului de treaba" e bine sa o lasi moale cu aburelile ) .. mi a facut ziua stirea asta, mars la cotet Nissan, Sit! Play dead !
“Special effects in ads can be entertaining, but advertisers can’t use them to misrepresent what a product can do,” said Jessica Rich, director of the FTC’s bureau of consumer protection."
Si acum inapoi la efectele speciale de pe Ring he he, cine dracu cu IQ mai mare de oc ifra mai crede in basmele astea ?
Nu ma pot opri din ras.. stirea zilei ..si inca legata de Super Bowl care e gigantic pe continentul asta ..acum chiar au primit ce meritau, "reclama"..
Iti faci singur neuronul de ras, aici nu este vorba de date tehnice exagerate, este vorba de reclama exagerata,a sa cum era cea cu Hummerul care trecea prin fantana ))

Vorbim de "Advertising Self-Regulatory Council", restrictiile fiind foarte mari in domeniu.

Ce legatura are cu GT-R!? Tu esti un fel de "hotul striga hotii"! Adica "Fanboy striga Fanboy")

Last edited by GTR; 26-01-14 at 17:48.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -