Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-12, 10:56   #421
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
La fel ca la Porsche (optional la unele modele), Ferrari, BMW, Audi si alte nenumarate masini. Nu este nimic deosebit, doar ca este standard in acelasi mic pret.




Asta pentru tine, care in viata ta nu ai fost probabil pe o pista/circuit. Dealtfel de ce se numeste SUPERSPORTIVA, pentru portbagaj, xenon, confort??? Nu cred, atat Porsche cat si ceilalti producatori in reclamele oficiale puncteaza FIX PERFORMANTA.

Diferentele sunt de ordinul secundelor uneori, nu sunt deloc insignifiante.



1. In ce liga este Porsche si de ce!?

2. "Nu toata lumea isi cumpara masini strict pt performanta pura."
Asta asa este, uneori iti cumperi ca sa compensezi lungimea p__lii, sau sa te afijezi pe Dorobanti. Persoanele de gen de orice nationalitate ar fi se exclud din program si mi-e sila de ele. Nu ma intereseaza de ce si-ar lua Becali Porsche sau alti zeci de taranoi romani care nu au folosit nici jumatate din potenttialul masinii dar apreciez de ce si-a luat Tariceanu Porsche, apreciez de ce si-a luat Ana Patriciu - Porsche si apreciez pe oricine care nu-si ia Porsche doar pentru design.

3. vorbim de masini NOI, 0 KM, ce legatura are R34???

4. "Cand apari cu un porsche spui altceva despre tine decat cand apari cu un gt-r."

Asta este fix parerea ta. Chestile astea se numesc SNOBISM, arhiraspandit mai ales in Romania. In Germania oamenii se deplaseaza frecvent cu Mercedesul (de exemplu) si la plimbari si distractii cu Porsche-ul, dar romanul este in stare sa se duca la piata cu el. Asa este, romanii nu au cultura banului, sunt imbogatiti peste noapte si trebuie neaaparat sa arate asta. Asta este, traim in Romania.

pedigree nu mai exista in lumea auto, cam toate pedigree-urile au falimentat si/s-au stricat, in cazul lui Porsche - Cayenne.

Sa nu ma intelegi gresit, Porsche este mai frumos decat GT-R clar, dar este absurd sa platesti DUBLU pentru asta, vorbim de o masina de serie, nu de vre-un tablou.
@nr2 :Intre un m3 si un rs4 as prefera oricand m3-ul chiar daca rs4 ar avea ( are ) performante superioare.Adica atunci cand cumperi o masina nu cumperi doar 0-100 km/h , nu?Mai cumperi si alte lucruri.La fel de snob e si cel care isi cumpara un gtr pt 0-96km/h in 3.2 sec , pe cand porsche 0-96km/h in 3.3 sec.Deci ai ales gt-r pt 0.1 sec?Gtr exceleaza in anumite chestii.Trebuie sa fii putin dus cu pluta sa alegi un gtr in detrimentul unui porsche pentru aceasta chestie.Niciun posesor de porsche ( intreg la minte ) nu va considera vreodata gtr drept rivalul sau.Va aprecia performantele gtr-ului si mai ce?Hmm...cam atat performantele gtr-ului..
Si inca un lucru , cand vorbesti de porsche fa abstractie te rog de Cayenne.Porsche nu inseamna numai Cayenne , la fel cum mercedes nu inseamna A class...
O zi buna.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 11:21   #422
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
@nr2 :Intre un m3 si un rs4 as prefera oricand m3-ul chiar daca rs4 ar avea ( are ) performante superioare.Adica atunci cand cumperi o masina nu cumperi doar 0-100 km/h , nu?Mai cumperi si alte lucruri.La fel de snob e si cel care isi cumpara un gtr pt 0-96km/h in 3.2 sec , pe cand porsche 0-96km/h in 3.3 sec.Deci ai ales gt-r pt 0.1 sec?Gtr exceleaza in anumite chestii.Trebuie sa fii putin dus cu pluta sa alegi un gtr in detrimentul unui porsche pentru aceasta chestie.Niciun posesor de porsche ( intreg la minte ) nu va considera vreodata gtr drept rivalul sau.Va aprecia performantele gtr-ului si mai ce?Hmm...cam atat performantele gtr-ului..
Si inca un lucru , cand vorbesti de porsche fa abstractie te rog de Cayenne.Porsche nu inseamna numai Cayenne , la fel cum mercedes nu inseamna A class...
O zi buna.
Tocmai pentru ca M3 si RS4 nu sunt niste supercaruri. Sunt niste masini mai polivalente a caror cerinte difera total fata de un supercar. De-asta M3-ul poate fi preferat unui supercar, pentru ca cerintele cumparatorului sunt indreptate mai mult in favoarea spatiului, polivalentei in detrimentul performantei brute. Dar cand vorbim de supercaruri, spatiul de bagaje, pentru pasagerii din spate, pentru confort sunt destul de neglijate in favoarea perfromantelor

GT-R exceleaza fix in categoria in care se afla si in care l-au targetat.

Ce are Porsche in +, un nume si un design (fara ca GT-R sa fie urat dar nici atat de frumos, normal), in detrimentrul unui confort inferior, siguranta inferioara, performante inferioare sau egale la un pret dublu. Pai daca le punem in balanta si tinand cont de categoria din care fac parte, GT-R iese putin in avantaj sau chiar putin mai mult. Avantajele Porsche sunt gama oferita, ofera un cabrio si niste superbe GT3 si GT2 care ofera ceva in plus fata de GT-R.

Deci GT-R face totul foarte foarte bine in categoria din care face parte si cred ca este un din verigile care lipseau in categorie, o reprezentare foarte buna a categoriei, fara aproape nici un fel de rabat la un pret exceptional in raport cu concurenta
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 03-03-12, 00:45   #423
lucian_bmw

Stage 5
 
lucian_bmw's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 482
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Pai habar nu am ca nu ma intereseaza, stiu doar ce zic aia care le conduc. Gen :

Domne, uite, eu incerc sa fac asta si masina nu ma lasa etc. Haha, ce tare, uite, intru in curba cu 200 cu o mana pe volan si cu ailalta scriind un sms, haha ce tare, ce pilot sunt Etc.
ai putea castiga "Titlul Postul Anului !
lucian_bmw is offline   Reply With Quote
Old 06-03-12, 15:36   #424
Toyboy

Stage 5
 
Toyboy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 368
Member of:
[Honda]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
La fel de snob e si cel care isi cumpara un gtr pt 0-96km/h in 3.2 sec , pe cand porsche 0-96km/h in 3.3 sec.Deci ai ales gt-r pt 0.1 sec?Gtr exceleaza in anumite chestii.Trebuie sa fii putin dus cu pluta sa alegi un gtr in detrimentul unui porsche pentru aceasta chestie..
parca-i vad :

da frate,... da plm, una e sa ai porsche alta e sa ai struto-camila reno japoneza...deci plm rade satu de mine .....auz tu,... nissan, camionu de la paine se mai numea la fel


__________________
Toyboy is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 03:27   #425
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Picking the 2011 Best Drivers Car - Part 1
https://www.youtube.com/watch?v=nbiDo...eature=related

Picking the 2011 Best Drivers Car - Part 2
https://www.youtube.com/watch?v=mTCmN...eature=related

Picking the 2011 Best Drivers Car - Part 3
https://youtu.be/10BinitNxwk

Sa studieze si toti buretii obositi care se chinuie in zadar sa denigreze o masina in care nu numai ca nu s-au urcat in viata lor, dar unii nici nu au vazut-o la fata.

Si sa tina cont buretii ca in test NU S-A TINUT CONT DE PRETUL MASINILOR.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 23:19   #426
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

LFA Senzationala masina.

Last edited by Radu.; 07-03-12 at 23:26.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 07-03-12, 23:32   #427
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Toate masinile din test sunt superbe, LFA-ul, SLS-ul etc.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 00:17   #428
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by Toyboy View Post
parca-i vad :

da frate,... da plm, una e sa ai porsche alta e sa ai struto-camila reno japoneza...deci plm rade satu de mine .....auz tu,... nissan, camionu de la paine se mai numea la fel


+1 !!!

Mai bine sa dai un ban dar sa stai in fata (ca ai porsche si nu nissan cum are si vecinul o Primera din '96).
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 02:21   #429
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by steffan View Post
+1 !!!

Mai bine sa dai un ban dar sa stai in fata (ca ai porsche si nu nissan cum are si vecinul o Primera din '96).
In cazul de fata, dai un ban si stai in spate. )

Mercedes face si camioane, si autobuze, si Smart, si A-class si cu toate astea este rege nedetronat la clasa de lux (S-class) de peste 30 de ani, practic de cand a aparut.

Nici Porsche nu mai este exclusivist. Ca a facut Boxter este ok cat de cat, dar a facut si un VW mai prost si mult mai scump, adica Cayenne, care sh a ajuns 9000 de EUR.

Un Porsche 911 (996) a ajuns 14000 de EUR, un 911(997) a ajuns 27000 de EUR, ce tot aberati cu exclusivismul c.. Ati ramas cu mintea si cu visele de la 10 ani cand Porsche vi se parea o minunatie.

Singurele masini care au mai ramas exclusiviste sunt masinile al caror pret nu ajunge un rahat ci al caror pret se mentine in timp sau chiar incepe sa creasca, gen F40, F50, McLarren, etc.. Asta inseamna exclusivism adevarat si smecherie, si exclusivismul si smecheria de gen chiar costa.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 18:44   #430
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
In cazul de fata, dai un ban si stai in spate. )

Mercedes face si camioane, si autobuze, si Smart, si A-class si cu toate astea este rege nedetronat la clasa de lux (S-class) de peste 30 de ani, practic de cand a aparut.

Nici Porsche nu mai este exclusivist. Ca a facut Boxter este ok cat de cat, dar a facut si un VW mai prost si mult mai scump, adica Cayenne, care sh a ajuns 9000 de EUR.

Un Porsche 911 (996) a ajuns 14000 de EUR, un 911(997) a ajuns 27000 de EUR, ce tot aberati cu exclusivismul c.. Ati ramas cu mintea si cu visele de la 10 ani cand Porsche vi se parea o minunatie.

Singurele masini care au mai ramas exclusiviste sunt masinile al caror pret nu ajunge un rahat ci al caror pret se mentine in timp sau chiar incepe sa creasca, gen F40, F50, McLarren, etc.. Asta inseamna exclusivism adevarat si smecherie, si exclusivismul si smecheria de gen chiar costa.
Si daca ai un 997 la 27 de mi si vine unu cu un e class de 40 de mii.Tu dupa care intorci capul?Repet nissan GTR e ok ca masina.Dar nu e de nasul lui porsche..cel putin pentru moment.
Si cel care vine acea masina cu 14000 de euro nu o vinde de foame stai tu linistit o vinde ca isi permite cu siguranta ceva mai nou.
Lasa porsche in liga unde joaca ...cu ferrari , lambo , mclaren si lasa gtr unde joaca...Adica pana mea si mercedes a cerut 500 de mii pe maybach si tot a fost cumparat.Practic sa zicem cu 30% mai mult decat un s class ( ca si dotari ) si a cerut de 5 ori mai mult decat pe s class.
Porsche si-a creat o istorie , isi permite sa ceara bani in plus.GTR inca nu...cam asta e ideea in mare.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 21:12   #431
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
Si cel care vine acea masina cu 14000 de euro nu o vinde de foame stai tu linistit o vinde ca isi permite cu siguranta ceva mai nou.
In Romania sau in general asa?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-03-12, 21:42   #432
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
In Romania sau in general asa?
In general asa...pentru ca in romania mai bine vinde apartamentu cu 3 camere si isi cumpara garsoniera...da are omu bmw/audi/merc
In Romania nu ( prea ) exista cultura indiferent de domeniu...
Si in domeniul in care activez eu oameni platesc brandul...si e si mai aiurea cand le auzi motivele
Si o intrebare pt dl. GTR .Poti te rog sa motivezi de ce ai ales la momentul respectiv Porsche Cayenne.De ce ai platit 10-30% mai mult pentru un Touareg cu sigla porsche?Nu cumva pentru ceea ce eu sustin ca inseamna porsche?Indiferent de segmentul pe care concureaza?
Cayman/Cayenne/Panamera/911...fiecare are competitori.Si sunt mai scumpe pt ca sunt Porsche.
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 00:51   #433
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by run_forest View Post
In general asa...pentru ca in romania mai bine vinde apartamentu cu 3 camere si isi cumpara garsoniera...da are omu bmw/audi/merc
In Romania nu ( prea ) exista cultura indiferent de domeniu...
Si in domeniul in care activez eu oameni platesc brandul...si e si mai aiurea cand le auzi motivele
Si o intrebare pt dl. GTR .Poti te rog sa motivezi de ce ai ales la momentul respectiv Porsche Cayenne.De ce ai platit 10-30% mai mult pentru un Touareg cu sigla porsche?Nu cumva pentru ceea ce eu sustin ca inseamna porsche?Indiferent de segmentul pe care concureaza?
Cayman/Cayenne/Panamera/911...fiecare are competitori.Si sunt mai scumpe pt ca sunt Porsche.
Maybach a dat faliment.

Pai sa le luam pe rand. Eu am o masina dupa care intorc capul mai multi oameni si mai multe femei si decat dupa un S, M5, RS6, A8, etc., dar in afara de fiabilitate, feeling, consum) si stabilitate este foarte mult in urma si nici nu suporta comparatie. Deci asta este gandirea de snob, mai ales roman "se uiat lumea frate".

Cand o sa te plimbe cineva cu GT-R-ul o sa observi ca rupe capetele pe strada si nu neaaparat pentru ca este mai frumso ca Porsche, dar este deosebit, frumos in felul lui si agresiv. Subaru WRX STI nu a fost in vecii vecilor o masina frumoasa dar toata lumea intoarce capul dupa ea chiar si dupa atatia ani. Deci asta cu intoarcerea capului cade.

Ce legatura are ca ala care-si vinde POrsche in Germania are bani de altul? Intrebarea este de ce se devalorizeaza in halul asta, de exclusivist ce este!?

Oare de ce o Honda NSX de 20 de ani costa cat un Posche de 6-8 ani cand de noua au avut cam acelasi pret??? Dar in fine, ce sa stii tu ce este un NSX, ce este ala exclusivism, ce trebuie apreciat la o masina...

Daca o sa mai studiezi putin o sa constati ca valoarea unei masini se masoara fix in valoare devalorizarii. Cu cat se devalorizeaza mai putin cu atat a fost si este mai apreciata si viceversa. Este si normal si logic dealtfel si este valabil cam la tot - pret cumparare vs revanzare, indiferent ca este vorba de masini, tablouri, ceasuri, etc.

Eu mi-am luat Cayenne S (full) pentru ca avea aproape 40k de km, 2 ani vechime (era ca nou) si l-am cumparat sub jumatate de pret. Ulterior am constatat ca nici atat nu face un Cayenne, cel putin pana la varianta cu facelift.

Cayman nu prea a avut competitor si chiar este o masina superba din toate punctele de vedere, dar Panamera este un merketing obosit tipic VAG si un gunoi in comparatie cu "competitia", cu masinile de lux. O tentativa de masina sportiva si luxoasa care in realitate este lipsita de confortul si spatiul definitor clasei.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 02:30   #434
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

E misto sa compari o editie limitata gen NSX care a fost un exercitiu de tehnologie cu orice alta masina banala, denota obiectivitate maxima, gen de ce mc laren f1 costa cat 50 de NSX-uri dupa 20 de ani?

Iarasi e misto sa compari o celica cu un m5 si sa zici ca are tinuta de drum superioara si stabilitate si feeling si plm, probabil datorita chestiilor astora a avut un mare succes comercial, e pocket rocket rupe ***u in tine si consuma si putin.

Dupa care sa citesti la semnatura ca o vinzi dupa 2-3 luni sau de cat timp o ai. Mercedesu ala de *** diesel nefiabil si dupa care nu intorcea lumea capu' cati ani l-ai tinut?

4 tuning, tineti aproape ca nu stiti ce pierdeti.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 09-03-12 at 02:50.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-03-12, 03:38   #435
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Nissan GT-R 35 vs Restul

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
E misto sa compari o editie limitata gen NSX care a fost un exercitiu de tehnologie cu orice alta masina banala, denota obiectivitate maxima, gen de ce mc laren f1 costa cat 50 de NSX-uri dupa 20 de ani?

Iarasi e misto sa compari o celica cu un m5 si sa zici ca are tinuta de drum superioara si stabilitate si feeling si plm, probabil datorita chestiilor astora a avut un mare succes comercial, e pocket rocket rupe ***u in tine si consuma si putin.

Dupa care sa citesti la semnatura ca o vinzi dupa 2-3 luni sau de cat timp o ai. Mercedesu ala de *** diesel nefiabil si dupa care nu intorcea lumea capu' cati ani l-ai tinut?

4 tuning, tineti aproape ca nu stiti ce pierdeti.
Observ ca esti paralel cu subiectul in general si deloc nu de dezveti sa comentezi aiurea.

Ce editie limitata sa fie NSX cand s-a vandut 15 ani de zile 1990–2005, nu vezi ca aberezi!? McLaren nu a costat cat un NSX de nou si este o masina cu adevarat deosebita si editie limitata. NSX a costat fix cat un Porsche si a fost si este mult mai revolutionar tehnologic decat multe supercaruri de azi.

"The NS-X was the first production car to feature an all-aluminium monocoque body,[4] incorporating a revolutionary extruded aluminium alloy frame, and suspension. The use of aluminium in the body alone saved nearly 200 kg in weight over the steel equivalent while the aluminium suspension saved an additional 20 kg; a suspension compliance pivot helped maintain wheel alignment changes at a near zero value.[5] Other notable features included an independent, 4-channel anti-lock brake system; titanium connecting rods in the engine to permit reliable high-rpm operation; an electric power steering system;[6] Honda's proprietary VTEC variable valve timing system (a first in the US) and, in 1995, the first electronic throttle control fitted to a Honda."

Specificasem exact ca nu pot compara masina mea cu celelate enumerate, dar trebui sa sa si intelegi ce citesti, ceea ce nu as putea sa-ti pretind tie.

Eu zic sa-ti vezi de cazanele tale de E36, Nubira, etc. si sa nu-mi mai contorizezi mie masinile avute ca oricum nu stii sa numeri atat. Cand aveam M3 E36 (pe care-l am si acum, zace e vre-o 10 ani la politie, era cumparat de la Bolgiu) tu te uitai la el in poze, asa ca scuteste-ma cu cometarii de gen.


Si ca sa nu mori de curiozitate, Mercedesul l-am tinut 10 luni (cumparat de la un prieten care-l adusese din Germania), urmat de un Subaru Forester 2.0t (tinut 2 luni), urmat de Celica actuala, urmand probabil un TypeR FN2 sau Jeep Wrangler +2003 (sau aman2) urmand dupa un EVO9 sau Audi S4 B5.

Daca o sa am vre-odata bani cu nemiluita o sa-mi iau probabil 100 de masini si cum nu cred ca voi avea vre-odata atatia bani, voi schimba probabil peste 100 de masini. Poate tocmai de-asta sunt mult mai avizat ca tine si am cunostinte polivalente in domeniu, pentru ca am schimbat zeci de masini si condus sute de modele, de la masini din anii '70 pana la M3, M5, EVO, STI, Porsche (Cayenne, Cayman, 996), S2000, RS4 (B5, B7), etc.

Spre deosebire de comentatori ca tine, masinile le schimb din curiozitate, placere, pasiune, plictiseala, etc..Am trecut de mult de faza cazanelor si experimentez ce-mi da prin minte, ma tenteaza sau ma avatajeaza in momentul respectiv si normal si in functie de buget.

Eu sunt curios e masina deti acum, nu de alta dar te vad foarte tafnos si tare in gura.

Te las cu OTV-ul tau.


P.S.
Mai citeste aici de Honda NSX si minuneaza-te.
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_nsx

.

Last edited by GTR; 09-03-12 at 03:45.
GTR is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -